2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

Chtěl bych se pochlubit se svým výtvorem. Před pár dny jsem zprovoznil tří stringovou FVE o celkovém výkonu 2.8kWp, 5 panelů východ, 5 panelů jih a 5 panelů západ. Open napětí panelu 45V/5A.
Akumulátor je složen z 16 jednotlivých 100Ah článků LiFeYPO4, s balancéry a 2x Cell log.
Měnič a MPPT regulátor jsem zvolil vše v jednom Vertex 3kW/48V.
Připojená je běžná domácnost v RD s průměrnou denní spotřebou 10kWh připojená k DS, bez dodávky do DS.
Podle předběžných hrubých propočtů se momentální úspora pohybuje na 60% ušetřené el. energie.
Připravil jsem takový miniseriál "Jak jsem se dostal k fotovoltaice", kde je vše detailně popsáno, který naleznete zde.

Děkuji především zdejší komunitě za vyčerpávající informace!

Pár ilustračních foto:
panely-vychod.jpg
vertex-instalace.jpg
lifeypo4-sestavena.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od luge »

:yes: Pekný systém ,gratulujem.V miniseriály si isto každý nájde to svoje.
Škoda že menič nemá vyšší nabíjací prúd.Pre life by nezaškodil.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od matej »

Paráda, určitě jsou všichni moc zvědaví na zkušenosti s Verterem.
Já bych začal - umí sčítavat výkon ze sítě a z baterii? Řekněme- výkon měniče je 3kW, ale zapnu spotřebiče spolu 5kW, co měnič udělá? Vypne se, přepne na síť (která je ale jenom 20A = 4,6kW) anebo pojede na plné 3kW a zbylé 2kW nechá přitéct ze sítě?
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

matej píše:Paráda, určitě jsou všichni moc zvědaví na zkušenosti s Verterem.
Já bych začal - umí sčítavat výkon ze sítě a z baterii? Řekněme- výkon měniče je 3kW, ale zapnu spotřebiče spolu 5kW, co měnič udělá? Vypne se, přepne na síť (která je ale jenom 20A = 4,6kW) anebo pojede na plné 3kW a zbylé 2kW nechá přitéct ze sítě?
Ne to Vertex neumi, pri pretizeni se prepne na DS a po odezneni pretizeni prepne zpet, tuto situaci jsem nevyzkousel, resp. k ni jeste nedoslo. To umi stroje ve vyssim levelu.
Vertex si momentalne prochazi detskymi chorobami... je treba jeste "dodizajnovat" firmware. Zatim se vyrobce snazi a doufejme, ze k nasi | moji spokojenosti.
Po zhruba 14 dennim provozu jsem z fotovoltaiceni (asi novy vyraz :mrgreen: ) oravdu nadsen. Hlavne jsou vydet uspory, a to byl hlavni duvod! :yes:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od SJM »

Připojuji se ke gartulaci. S Vertexem jste tady na foru asi první, zkušenosti by mohly být zajímavé.
Pouze otázka k baterii - podle foto cellogu je na článku č. 4 napětí 3,489V a na článku č. 6 napětí 3,417V.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

SJM píše:Připojuji se ke gartulaci. S Vertexem jste tady na foru asi první, zkušenosti by mohly být zajímavé.
Pouze otázka k baterii - podle foto cellogu je na článku č. 4 napětí 3,489V a na článku č. 6 napětí 3,417V.
Ano i z grafu vyplyva jak Cell log zatezuje vzdy posledni 2 clanky mene. Zatim jsem do nich nesahal a nedelal upravu. Mam dva cellogy a i na nich je videt rozdil v mereni, kdyz jsem je prohodil tak se to jen potvrdilo. Jejich presnost bych videl max na 2 desetinna mista a i to druhe je tak tak. Asi je to pro efekt jak se zbrkle cislicka stridaji pri nabijeni/vybijeni. V tuto chvili jsou odpojeny aby zbytecne nerozbalancovaly cely pack. Opravdu staci obejit jednotlive clanky voltmetrem, kteremu verite a maximalni rozdil mezi jednotlivymi clanky je 1-2 setiny, a to jen pri konci nabijeni. Verte mam je nove a chodim je kontrolovat i nekolikrat za den, takze jakousi predstavu o chovani celeho aku v provozu uz mam.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Honzík
Příspěvky: 59
Registrován: pát dub 19, 2013 4:10 pm
Reputace: 14
Bydliště: Polnička

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od Honzík »

Pěkné, odkud máte Vertex s lan kartou koupený?
Jak pobere regulátor mppt ve Vertexu proud z vašich panelů, jelikož má psáno max 13 A?
Díky Honza
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

Honzík píše:Pěkné, odkud máte Vertex s lan kartou koupený?
Jak pobere regulátor mppt ve Vertexu proud z vašich panelů, jelikož má psáno max 13 A?
Díky Honza
Vertex je od pana Kolaříka včetně lan karty.

Vertex proud pobere bez problému. Pokud je MPPT od 150-190V (optimum panelů) do 13A, pohybuje se v tomto rozpětí, pokud už je výkon panelů vyšší tak začne zahazovat a zvýší MPPT i na 210V, ale stále drží 13A z panelů do 3kW, stává se to zatím málo, ale v létě to bude častěji.

V neděli jsme dali první dvě pračky, jednu na 40C a druhou na 60C, a naprosto bez problému. Překvapení bylo, že nemáme žravou pračku, první topila 20 minut a druhá asi 35 minut. Vertex dával 2kW z panelů a 500W z akumulátoru. Aku byl po odepnutí topné spirály do konce praní zase nabit zpět na 100%.
Přikládám snímky při praní LCD z rozvaděče (horní LCD jsou panelů dolní aku (ještě musím vytisknout popisky)) a LCD Vertexu.
vertex-rozvadec-prani.jpg
vertex-display-prani.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
georgiik
Příspěvky: 38
Registrován: sob kvě 18, 2013 11:23 am
Reputace: 0

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od georgiik »

Dobrý den,

také o vertexu uvažuji. Chtěl bych se zeptat - je možné nějak signalizovat z vertexu, že už je nabitá baterie - prostě signál pro to použít systém pro spotřebování přebytků. Dále ještě uvažuji o odpojení měniče přes noc v nízkém tarifu, takže to je zase opačný směr - jak říci automaticky měniči, že má přepnout na síť a případně začít dobíjet (kromě přehození mechanicky stykačem). Jde mi prostě o nějaké vnější ovládání a čtení dat a ve specifikaci k měniči co máte na stránkách jsem nic takového nenašel.
Také by mě zajímalo, jestli jste nezkoušel odebírat z baterie při běhu měniče ještě SS napětí pro nějaké malé zařízení - např router. switch atp. - max odběr pár desítek W. I když s tím by asi snad neměl být problém.

Díky Jirka
24x128Wp Sharp NA-F128GJ (3072Wp Amorf), TriStar-60 MPPT, 2,4kWh-48V LiFe Pylontech + 1kWh-12V Pb DC spotřeba, 48V/5000W Power Jack LF by Matej
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

georgiik píše:Dobrý den,

také o vertexu uvažuji. Chtěl bych se zeptat - je možné nějak signalizovat z vertexu, že už je nabitá baterie - prostě signál pro to použít systém pro spotřebování přebytků. Dále ještě uvažuji o odpojení měniče přes noc v nízkém tarifu, takže to je zase opačný směr - jak říci automaticky měniči, že má přepnout na síť a případně začít dobíjet (kromě přehození mechanicky stykačem). Jde mi prostě o nějaké vnější ovládání a čtení dat a ve specifikaci k měniči co máte na stránkách jsem nic takového nenašel.
Také by mě zajímalo, jestli jste nezkoušel odebírat z baterie při běhu měniče ještě SS napětí pro nějaké malé zařízení - např router. switch atp. - max odběr pár desítek W. I když s tím by asi snad neměl být problém.

Díky Jirka
Vertex nemá výstup pro jakoukoli signalizaci, toto je lepší řešit watrouterem s dobře napsanými podmínkami pro vyhodnocení situace (asi mě to v budoucnu čeká také).
K Vertexu ještě není k dispozici finální verze firmware, která by úplně splnila všechny podmínky, momentální bug přetoku přebytečného výkonu do DS řeší výrobce (ne velkého, ale je tam), ještě je třeba aby odladili nastavovací program, kde by mělo být snad už vše.
Jde samozřejmě připojit jakékoli DC zařízení přes vhodný DC měnič na aku, ale musí zvládnout na vstupu 58V (lze použít tento), a zajistit odpojení DC zátěží proti podvybití aku. Měniči to vůbec nevadí. Dokonce jsem zkoušel provoz celého racku (2 servery + routery a switche) přímo na panely (při napětí od 150V-240V) a naprosto bez problému, napájecí zdroje musí být novější spínané, tak to jsem provozoval více jak měsíc než Vertex dorazil. Dokonce jsem připojil varnou konev :eek2:.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
georgiik
Příspěvky: 38
Registrován: sob kvě 18, 2013 11:23 am
Reputace: 0

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od georgiik »

Díky moc za info. To jsem myslel, že ani neumí posílat přebytky do sítě. Myslel jsem, že je to "hloupá" kombinace MPPT regulátoru a měniče s přepínáním. Chtěl jsem čistý ostrov - no ještě počkám na jaké cenové relaci bude nový Morningstar TS-MPPT600V a pak se budu rozhodovat.
Na připojení do aku okruhu jsem uvažoval spíše o odpojovači a DC/DC konverzi na 12V, ale to je jen tak na okraj.
24x128Wp Sharp NA-F128GJ (3072Wp Amorf), TriStar-60 MPPT, 2,4kWh-48V LiFe Pylontech + 1kWh-12V Pb DC spotřeba, 48V/5000W Power Jack LF by Matej
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od SJM »

[quote="JML..."]Připravil jsem takový miniseriál "Jak jsem se dostal k fotovoltaice", který naleznete zde.

Off topic: na obrázku č.2 v miniseriálu "montáž střešních háků - detail" je pohled pod střešní tašky a vypadá to, jako by pojistná folie měla trhliny a poněkud se rozpadala - je to jenom dojem?
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

SJM píše:
JML... píše:Připravil jsem takový miniseriál "Jak jsem se dostal k fotovoltaice", který naleznete zde.

Off topic: na obrázku č.2 v miniseriálu "montáž střešních háků - detail" je pohled pod střešní tašky a vypadá to, jako by pojistná folie měla trhliny a poněkud se rozpadala - je to jenom dojem?
Není, dnes se stavební firmy vytahují jak používají "kosmické" materiály a postupy, po 13 letech to vypadá takhle :evil:. A to mě čekají i jiné jobovky... :eek2:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od SJM »

Na reklamaci je asi pozdě, ale asi by nebylo vhodné to podcenit - je tam více úžlabí i možnost poruch při dešti s větrem.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

dnes nový "rekord" 10kW

Příspěvek od JML... »

Tak se musím pochlubit, magická hranice 10kW za den překonána :yes:, stále ještě svítí, tak to bude určitě více.
Pomohl tomu akumulátor, který byl ze včerejška značně unaven...
10kw-den.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od Marek_Kuřim »

:yes: Paráda.... :yes:
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Využití přebytků

Příspěvek od JML... »

Původně jsem nezamýšlel připojit pračku a myčku k FVE, ale praxe ukázala, že to možné je a Vertex je zvládne v pohodě, jen je nutné je nepouštět současně - s čím byla obeznámena i naše domácnost. Do domovního rozvaděče jsem zapojil dva dvojité přepínače k přepnutí pračky a myčky buď na DS nebo FVE, přepínače přepínají L i N.
Teď se denní výroba (pokud svítí *sun* ) posunula nad 10kWh! :yes:
Pokud mám hodnotit, tak jsem momentálně 6 dní v měsíci nesoběstačný, což je žehlička a el trouba (zůstaly připojeny jen k DS) a pokud nesvítí.
Na portálu PRE jsem si snížil do září zálohy na 900,- Kč, ale už teď vím, že i to je moc, k 0 se nedostanu - škoda.
vertex-domovni-rozvadec.jpg
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Využití přebytků

Příspěvek od luge »

JML... píše:Původně jsem nezamýšlel připojit pračku a myčku k FVE, ale praxe ukázala, že to možné je a Vertex je zvládne v pohodě, jen je nutné je nepouštět současně - s čím byla obeznámena i naše domácnost. Do domovního rozvaděče jsem zapojil dva dvojité přepínače k přepnutí pračky a myčky buď na DS nebo FVE, přepínače přepínají L i N.
Teď se denní výroba (pokud svítí *sun* ) posunula nad 10kWh! :yes:
Pokud mám hodnotit, tak jsem momentálně 6 dní v měsíci nesoběstačný, což je žehlička a el trouba (zůstaly připojeny jen k DS) a pokud nesvítí.
Na portálu PRE jsem si snížil do září zálohy na 900,- Kč, ale už teď vím, že i to je moc, k 0 se nedostanu - škoda.
Příloha vertex-domovni-rozvadec.jpg je dlouhodobě nedostupná.
To mi pripomína moj rozvadzač. :D Kludne pripoj k FVE aj žehličku s troubou,u nás sa veselo žehlí a pečie na slniečko a to mám necelé 2kWp a dennú výrobu cez 12kWh.
Přílohy
SDC14076.JPG
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od JML... »

To ale pecete a zehlite jen kdyz hodne sviti aby se pokryla co nejvetsi cast z panelu, nebo i jen z akumulatoru bez podpory slunce?
Dobra shoda s prepinacema v rozvadeci. :yes:
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: 2.8kWp Praha Újezd nad lesy

Příspěvek od luge »

JML... píše:To ale pecete a zehlite jen kdyz hodne sviti aby se pokryla co nejvetsi cast z panelu, nebo i jen z akumulatoru bez podpory slunce?
Dobra shoda s prepinacema v rozvadeci. :yes:
Je tam ešte jeden prepínač na pečenie vlavo na fotke nieje videt.
Pečeme niekedy keď sú baterie fuul aj keď nesviti.Rúru prepnem na spodnú spirálu plus ventilátor,to je spolu len 1070W.
V pohode sa upeču koláče,kura,kačku,veprové...Manželka žehlí keď je jasno bez nejakého prepínania na ktorúkolvek zásuvku v dome.Pravda používam dva meniče na dve vetvy tak je to jednoduchšie.Victron napája osvetlenie ,zásuvky, indukčné záťaže čerpadlo,mrazák,chladničku a sporák , Kehow spotrebiče v kuchyni a pračku.Batérie sú v pozicii kondenzátora pri velkých odberoch, keď je jasno panely ich za dve hodinky znovu dobijú. :yes: Pred pár dňami poťešil preplatok od SSE distribučky cez sto euro a spotreba klesla o 900 kWh.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek