prostor k diskusi, bazar a nováčci

Novinky na MyPower.CZ, podpora, návrhy, nápady, náměty, stížnosti ...
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od Diablo1st »

eman píše:Ten kdo tu uvažuje nad povolení žvanění od dotacích, by se měl přihlásit do jakékoliv skupiny na FB. Tenhle bordel je v naprosto všech skupinách, včetně svépomocí. Majitelé dotačních FVE mají jedno společné...absolutní lennost. Nikdy nevyhledávají informace, nikdy se nesnaží cokoliv pochopit, vždy jenom plácnou dotaz a vyřešte to za mě. Dokonce se kolikrát ani nesnaží zavolat realizační firmu, protože to je moc práce. Žádosti o posouzení nabídky a doporučení firmy jsou úplná katastrofa. Ani se neobtěžují číst poslední příspěvěk ve skupině na stejné téma a založí nový......a pak nereagují.
To už si sem ůžete pustit spámovací boty, to je stejná pohroma.
S týmto súhlasím a vôbec som nemal toto na mysli.

Skôr som narážal na jedno vlákno, kde si pán dal namontovať on-grid na dotácie a keď si uvedomil, že to nie je úplne ono, chcel ho rošíriť o batérie a hneď sa do neho niektorí pustili nech si ide pre radu inde.
Toto nepovažujem za korektné a ak by toto bolo v budúcnosti tolerované ja by som bol rád. :)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetrDubi »

Diablo1sr:
Asi chápu co tím chceš říct, na druhou stranu když to je na dotace, tak po určitou dobu (snad 10 let) nesmíš změnit nic, co ti předem neschválí dotační agentura a nesmíš do toho nijak zasáhnout, pokud nechceš přijít o záruku (a už minimálně letos firmy na své zákazníky, kteří už mají postaveno a chtějí něco rozšířit nebo změnit dlabou, protože už žádné další dotace nedostanou a znovu papirovat za "pár tisic" se jim nechce). Takže potom nevím, co takovému člověku chceš poradit. Jo kdyby to melsice na dotace, ale realizoval si to sám (jak jsem psal výše), tak holt bude mít pakárnu s papírováním, ale jinak má volné ruce a může dělat praktický cokoliv, co jde zlegalizovat.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od Diablo1st »

Tuto je troška rozdiel medzi SR a ČR, lebo u nás je dotácia síce len max. 1500€, ale zasa sa zmluva uzatvára len na 2 roky.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetrDubi »

Dneska jsem četl zajímavý článek, který mi něco připomněl..
Doporučuji přečíst všechny 4 části článku
https://m.zive.cz/clanky/uprchlici-se-n ... 219349#part=1
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od rva »

No trochu to připomíná toto fórum, kde se najednou objevila řada nových uživatelů, kteří chtějí vlastní elektrárnu. A ne proto, že by je to bavilo, ale že v tom vidí možnost, jak ušetřit (nebo vydělat). A fórum potřebují jen k tomu, aby jim v tom pomohlo.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetrDubi »

Bingo ;)
A pokud se tu povolí i diskuze o dotačních elektrárnách, tak to tu dopadne stejně - převálcují to tu lidé, kteří se sem už teď snaží chodit z FB a dalších fór, protože tady vidí možnost uspokojit svoje potřeby (hlavně vyřešit svoje problémy s firmou, která na ně po zaplacení kašle nebo si nechat vybrat správnou nabídku od firmy), ale rozhodně se tu nemíní chovat tak, jak se chovají místní. Naopak se sem snaží přinášet svoje chování odjinud (viděli jsme to tu už mnohokrát a většinou to končí arogantním chováním a nadávkámi místním a nakonec banem).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetaJoule »

PetrDubi píše:Bingo ;)
A pokud se tu povolí i diskuze o dotačních elektrárnách, tak to tu dopadne stejně - převálcují to tu lidé, kteří se sem už teď snaží chodit z FB a dalších fór, protože tady vidí možnost uspokojit svoje potřeby (hlavně vyřešit svoje problémy s firmou, která na ně po zaplacení kašle nebo si nechat vybrat správnou nabídku od firmy), ale rozhodně se tu nemíní chovat tak, jak se chovají místní. Naopak se sem snaží přinášet svoje chování odjinud (viděli jsme to tu už mnohokrát a většinou to končí arogantním chováním a nadávkámi místním a nakonec banem).
Každá mince má dvě strany. Ja osobně si například nemyslím, že se "všechny místní" chovají byť přijatelně.

Člověk někdy má pocit, že přišel na vesnici kde je skupina starousedlíků "takhle jsme to dělali furt ty náplavko", které si lebedí v tom svým kognitivním incestu a navzájem se v něm utvrzuji. Na druhou stranu (možná dnes už tomu tak není, ale dříve jistě bylo) se škemrá o podporu fóra a jak by se mohla zvýšit jeho návštěvnost a aby proboha už konečně vešlo ve známost.

No a pak čtu tady právě něco jako "náplavky nechceme". Ne vlastně ne. "Náplavky můžeme, ale ať adoptují náš kognitivní incest a možná je někdy povýšíme (naše skupina 10-15ti hardcore-starousedlíků) z 2. kategorie uživatele na tu 1."

Ano, trochu přeháním - ale ne moc.

Vůbec jsem netušil, že tu není povolená diskuze o dotačních elektrárnách. No a kde jinde než tady by se dalo krásně nasbírat evidence a materiálu který by lidem ukázal jak strašný shit to vlastně je. Ne - bude se o tom teda mlčet. :roll:
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
knopis
Příspěvky: 117
Registrován: úte říj 29, 2013 10:45 am

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od knopis »

Otázka je jestli by se našel někdo kdo tady na férovku napíše co přesně na dotace má, kolik to vlastně opravdu stálo, že to nemaká tak jak mu slibovali a ještě tu čelil komentářům že se vlastně nechal okrást....
eman
Příspěvky: 998
Registrován: pát srp 31, 2012 9:20 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od eman »

No já jsem třeba náplava, ikdyž jsem registrován dlouho. Jenže jsem i na FB, takže vidím ty rozdíly. Na FB vám poradí 1 z 10 a zbytek jsou žvásty, řeči, arogance, naprosto offtopic žvanění. Pokud chci logickou odpověď, tak musím sem. Třeba kombiner box a jištění stringu řeším s přestávkami od léta a na FB jsem se nedobral výsledku. Na FB je navíc problém, že opravdových stavitelů FVE je tam pomálu a většina přispivatelů jsou "odborníci" s dotační FVE nebo se znalostmi jedna paní povídala a pasují se do rolí FVE guru.

Ještě doplním, že co mě na FB přivádí k zoufalství je naprostá, naprostá pasivita tazatelů. Dokonce i číst je obtežuje o vyhledávání nemluvě.
3,3kWp + 3,4kWp JJZ, 2x SmartSolar 150/85, 3xVictron MP II 5kVA v 3F režimu, Smartshunt, Cerbo GX, 16x120Ah LiFePO4 s JK BMS B2A24S20P.
glottis
Příspěvky: 2069
Registrován: stř úno 02, 2022 10:30 am
Lokalita: okolí Mělníka
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 13000
Kapacita baterie [kWh]: 15

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od glottis »

eman píše:No já jsem třeba náplava, ikdyž jsem registrován dlouho. Jenže jsem i na FB, takže vidím ty rozdíly. Na FB vám poradí 1 z 10 a zbytek jsou žvásty, řeči, arogance, naprosto offtopic žvanění. Pokud chci logickou odpověď, tak musím sem. Třeba kombiner box a jištění stringu řeším s přestávkami od léta a na FB jsem se nedobral výsledku. Na FB je navíc problém, že opravdových stavitelů FVE je tam pomálu a většina přispivatelů jsou "odborníci" s dotační FVE nebo se znalostmi jedna paní povídala a pasují se do rolí FVE guru.

Ještě doplním, že co mě na FB přivádí k zoufalství je naprostá, naprostá pasivita tazatelů. Dokonce i číst je obtežuje o vyhledávání nemluvě.
Ale to nema s dotacema nic spolecneho ale s tim, ze fb proste laka urcity typ lidi a neni moznost to prakticky nijak moderovat. Kdyz sem prijde clovek s dotacni fve pro radu prvnim prispevkem se dovi ze je debil a druhej ho kopne do prdele :) pak si jen muze rict co to tam je za ... a uz se nevrati ikdy zmohl mit co predat.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetaJoule »

eman píše:No já jsem třeba náplava, ikdyž jsem registrován dlouho. Jenže jsem i na FB, takže vidím ty rozdíly. Na FB vám poradí 1 z 10 a zbytek jsou žvásty, řeči, arogance, naprosto offtopic žvanění. Pokud chci logickou odpověď, tak musím sem. Třeba kombiner box a jištění stringu řeším s přestávkami od léta a na FB jsem se nedobral výsledku. Na FB je navíc problém, že opravdových stavitelů FVE je tam pomálu a většina přispivatelů jsou "odborníci" s dotační FVE nebo se znalostmi jedna paní povídala a pasují se do rolí FVE guru.

Ještě doplním, že co mě na FB přivádí k zoufalství je naprostá, naprostá pasivita tazatelů. Dokonce i číst je obtežuje o vyhledávání nemluvě.
Jo, náplava jsem taky. Osobně považuji dotace na elektrárny za personifikované zlo, zároveň ale musím konstatovat, že bez nich jakákoliv energetická transformace ČR nepůjde. Nepovažuji vůbec za hanebné, že lidé se zajímají o FVE
rva píše:... ne proto, že by je to bavilo, ale že v tom vidí možnost, jak ušetřit (nebo vydělat). A fórum potřebují jen k tomu, aby jim v tom pomohlo.
No a? Snaha ušetřit (i vydělat) je naprosto legitimní a pokud někdo nemá šajn, tak někde se zeptat musí. Setkal jsem se i s případy, kdy tento prvoplánový a prachprostý záměr přešel do jiné úrovně a jsou lidé co takto našli nové hobby. To byste chtěli zatrhnout v zárodku? Jo a kdo se bojí toho, že někde někomu poradí a ten pak na tom vydělá... to jsou dle mé zkušenosti iracionální obavy lidí co toho sami vlastně moc nevědí a to málo co ví hájí jako ropucha pramen.

Co je důležité pro forum: "ukočírovat to". Souhlasím, že by mohlo dojít k převálcování fora migranty - jaksi. A takový FB 2.0 bych tu nechtěl ani já. Vyčlenit dotační ghetto, kam se budou nemilosrdně přesouvat příspěvky s dotační tematikou pokud by špinily někde kolem.

Na photovoltaikforum.de jsou takový starousedlíci, co si vypracovali FAQ a když přijde nováček a zeptá se na něco co tam už mají, odpoví, ale ne jako kolovrátek ale už jen odkazují. Takový lepši chatbot. :geek:
Neříkám, že to je nejlepší řešení - má to své úskalí. Kdo si udělá takový FAQ a je aktivní - má pravdu. Takže já se tam mnohokrát dostal do sporu, protože někdo tam má výslovně anti-baterkové FAQ (baterky jsou špatné, nepořizovat, bla bla bla)...

Považuji za strategický přínos, když se naopak budou sbírat případy dotačních elektráren a člověk dostane přehled o projektech co se povedlo (a s kým), co ne (a s kým). Možná se pak časem na tom dá postavit i statistika. Ale možná jsem jen příliš nadšený a naivní. ;)

Jo a samo bych se těšil na odrovnání nějakých fejk-případu "Tady Alois, mojí dotační elektrárnu támhle Franta udělal úplně skvěle." -> Banhammer
Naposledy upravil(a) PetaJoule dne úte lis 15, 2022 9:25 pm, celkem upraveno 1 x.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od FRSO »

Není potřeba pořád dokola řešit dotačníky, pravidla fora jsou jasně daná a měli by se respektovat, že si někdo nepřečte pravidla fora a porušuje je, je jeho chyba, ti slušní po upozornění to pochopí hned a není problém. Někteří bohužel ne a jsou ještě arogantní. Mě osobně vůbec nezajímá nějaká FVE na dotace.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od bublich »

Já zastávám Filipovu filozofii.A jaký by vlasně byl přínos dotazů na dotační elektrárny typu nejede to jak mě slíbili (ojebali,protože dotace),kašlou na mě,poradte?A těch by byla většina.
Uživatelský avatar
PetaJoule
Příspěvky: 486
Registrován: čtv črc 17, 2014 8:58 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3420
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Laniakea Supercluster

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetaJoule »

bublich píše:Já zastávám Filipovu filozofii.A jaký by vlasně byl přínos dotazů na dotační elektrárny typu nejede to jak mě slíbili (ojebali,protože dotace),kašlou na mě,poradte?A těch by byla většina.
No tak například jako negativní evidenci? Když už nic jiného, tak by z toho třeba mohl vzniknout kvalifikovaný poradce "na co si dát pozor" - a klidně třeba tu a tam i s popichem "s ostrovní/hybridní by tento problém nenastal..."

Argument "mě to nezajímá" nemůže být směrodatný. Tady na foru je věcí co mě nezajímá (a tím nemám na mysli věci co mě nezajímají protože jsem k nim indiferentní, ale věci co mě nezajímají protože stojí za ho*no), ale vyhazoval bych to i kdybych mohl? Ne. Ok, možná bych lidem šel na nervy tím, že bych neustále poukazoval na to jak moc to stojí za onen výkal. Taková večerní zábava místo televize. Hele - možná s tím i začnu. ;)

Forum se jmenuje MY POWER. I taková ušmudlaná dotační FVE způsobí, že si člověk vyrobí nějakou tu vlastní kWh. Vyjmout toto téma - to muselo být něčí hodně subjektivní rozhodnutí.
"Es ist besser, wenn man mehr hat." - Rammstein
CZ: https://divis.petajoule.eu/
DE: https://einstein.petajoule.eu/
EN: https://feynman.petajoule.eu/
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od jahodovák »

Ono tak ani nejde snad o to že mu nechceme poradit,někdy ani to není možné,většina co to má na dotaci,nepoužívá stejné měniče a jsou v tom docela velké rozdíly,takže někteří většinou nemají ponětí o tom co vlastně chtějí,protože naše problémy jsou dost odlišné.Proto se nemusí divit a myslet si,že mu není adekvátně a fundovaně odpovězeno,oni též nemusí mít pomětí jak funguje většina našich elektrárniček ostrovního typu.Pokud navíc ještě nejsou ani schopni vysvětlit odborně o co jde tak mohu dojít k mylnému přesvědčení že mu nikdo nechce poradit....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od cipis »

Ono se to dá shrnout do několika typů.
1. Dotazy na "blbosti" typu mě nejde toto nebo tamto. S tím nic stejně neuděláme, než odkázat na dodavatele (ale on nekomunikuje ...), protože to je prostě defacto uzavřený systém.
2. Dotazy na "porovnání" nabídek, zde je to opět defacto plýtvání časem a vědomostmi, protože finální zisk z toho fórum mít nebude, protože na tom vydělá nějaká firma. Jediný přínos bude v orientaci, co za sračky se nabízí :D
3. Dotazy, většinou maskované za "vlastní" tvorbu nějaké elektrárny, ze které se v lepším případě vyklube ongrid a v horším dotační systém. Zde to dopadne jak posledně kolega ze SK, co si prostě nenechal vymluvit ani jeden debilní kabel, natož celou filozofii systému. Takže ve finále naprostá ztráta času pro všechny zúčastněné a nulový přínos. Krom zjištění toho, kdo je z kolegů schopen se popasovat i s náročnou manželkou.
4. Dotazy k rozšíření či vzniku další elektrárny, už "správného" typu. Toto je v pravidlech taktéž specifikováno. Tedy ty různé couplingy nebo jak se to jmenuje. To je ok.
5. Mikrozdroj - toto myslím v pravidlech není upřesněno a tomuto bych dával třeba i ten prostor, už jen z toho důvodu, že to pořeší případný průser z technických dodávek, tedy dodávek, které nechci, ale tím, že něco poseru nebo to zařízení neumí, tak vzniknou.
6. Ty 800W zdroje, co nepotřebují defacto žádné žádosti, ale jen se oznámí. Podobně jak 5 není doladěno a myslím, že je to velice zajímavé téma a mělo by se v něm pokračovat. Ne každý má možnost udělat ostrov či poloostrov, připojit mikrozdroj atd. Pro nadšence, i ty hnané snahou ušetřit, je to možná jediná cesta, třeba i v nájemním bytě. A nemyslím si, že by to nějak moc odporovalo základní filozofii tohoto fóra, byť to v pravidlech není doladěné.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od PetrDubi »

Já asi chápu, co má na mysli PetaJoule, ale na druhou stranu si myslím, že na to kouká moc idealizovaně (možná naivně). Já osobně bych vůbec nebyl proti, sby se tu objevili další lidé jako treba Jouda nabo Vata a další - určitě by to fóru prospělo a minimálně mně něčím novým obohatilo. A i když třeba osobně nemám rád dotační elektrárny, tak si rád přečtu příspěvky od kolegy Tomas, který (nejen) dotační elektrárny dělá, ale podle jeho příspěvků se snaží najít pro majitele optimální řešení a často hledá nové cesty, aby zadání rozumné vyřešil, místo aby řekl "takhle to děláme všem léta a proto je to tak správně " jak se k tomu staví většina firem.

Bohužel drtivou většinu lidí,, kteří chtějí dotační elektrárnu zajímá akorát aby si vybrali dobrou firmu, aby to bylo co nejlevnější, dostali co největší dotace a ideálně aby mohli prodávat přebytečnou elektřinu za co největší peníze.
Nějak mě nenapadá, čím by tito lidé přispěli fóru.

Ale jinak se osobně nebráním tomu, diskutovat nezávazně i o dotačních elektrárnách, třeba ohledně výhod či nevýhod, jaké tam jsou problémy a výhody (nemyslím finanční výhody), co je lepší u ostrovních elektráren a podobně.. Ale dělat z toho hodnocení nabidek firem nebo podporu zdarma pro lidi na které se při problémech vykašlala firma bych fakt nechtěl - a to je bohužel většinou to jediné, co lidi s dotační elektrárnou zajímá: mám problém a vyřešte ho za mě. Popisovat pořádně můj problém se mi nechce a řekněte mi co mám udělat. Plno tech lidí pokládá dotazy na fóru aniž by kontaktovali firmu, která na to má záruku (do firmy jsem ještě nevolal, až jestli mi to nevyřešíte vy).
Chápu i že ti lidé mají svůj legitimní zájem mít elektrárnu na dotace a třeba i prodávat elektřinu (což mi mimochodem přijde jako zhůvěřilost - dostat zaplacenou půlku elektrárny z našich daní a potom ještě chtít vydělávat na prodeji elektriny), ale v tom případě ať si zaplatí někoho, kdo to všechno bude řešit za ně. Když mám něco rozbitýho v autě, tak ho taky buď dám do servisu a musím za to zaplatit nebo budu věnovat čas zjištění závady, potom si objednám díly, vezmu si montérky a jdu to udělat (zrovna před týdnem jsem měnil kosti). Ale pokud někdo přijde na fórum o nějaké značce a bude se chovat tak jsko většina zájemců/majitelů dotační FV, tak se tam s ním taky moc nebaví, často ho naprosto ignorují.

A ano vím, že jsem proti těmto typům lidí zaujatej, ale proto jsem tady a ne v nějaké skupině o FV elektrárnách na FB ;)
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: prostor k diskusi, bazar a nováčci

Příspěvek od cipis »

Něco ve stylu prostředního odstavce jsem měl už také rozepsané, ale po tvém příspěvku Petře už nemusím dopisovat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek