Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Ja mám panely orientované na 3 svetové strany a aj tak som mal už 105%Wp. Vám bude doobeda svietiť na 15 panelov napriamo (75A) a k tomu ešte 3 panely. Odpovedzte si sám, či sa zmestíte do 60A tristaru
Už jsem si odpověděl . Bylo to jednoduché, tyto typy otázek nazývám otázkoodpovědi - otázka již v sobě skrývá odpověď :) Předám dále. Je lépe tedy 2 x 60 A nebo 1 x 90A?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od bert »

1 x 90A nepoznám. Ja mám 2 x 80A.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

karel píše:Myslíte, že by bylo lépe tam dát rovnou dva?
bert píše:Už na začiatku by som si rozmyslel, či mám ísť do 60A Morningstáru, ktorý nedokáže riadiť ďaľšieho kolegu, alebo pozrieť po niečom inom?
Zde máte také jednu otázku rovnou s odpovědí.
Bylo by asi vhodné vybrat solární regulátor na vyšší proud (80 A např. MidniteSolar, Studer VarioTrack, Flexmax) nebo regulátory, které je možné provozovat v režimu "master-slave" (MidniteSolar, Studer VT ad.).
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od honzaL »

karel píše:
Ja mám panely orientované na 3 svetové strany a aj tak som mal už 105%Wp. Vám bude doobeda svietiť na 15 panelov napriamo (75A) a k tomu ešte 3 panely. Odpovedzte si sám, či sa zmestíte do 60A tristaru
Podle mého názoru na 15 panelů je jeden Tristar akorát. (Mám je taky a od začátku roku jsem na maximum nedosáhl.) Další panely jsou pootočeny o 90 stupňů a zapojí se až v jinou denní dobu. Ušetřené peníze je rozumné použít na zvýšení kapacity aku na 300Ah.
Podle mne se na přístřešek 450 x 336 vejde s mírným přesahem 9 panelů (3x3 naležato) se sklonem třeba 25 st. Ideálně kdyby se na zimu daly zvednout na třeba 60 st. Pak už druhý Tristar by mohl být žádoucí a umožnil by další růst systému.
Použití více solárních nabíječek se vzájemným řízením na jeden akumulátor považuji za zbytečné. Každý Tristar se chová jako byl na akumulátor sám a ostatně sám nikdy neví, co se z akumulátoru právě odebírá, jen monitoruje jeho napětí.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od fukuši »

Mám 8 panelů 217Wp JZ a 4 panely 230Wp JV a tristár spojeno bez diod SCHOTT CHAORI zatím 2 do serie takže celkem
6x2 panely baterie 48V PB a chodí to supr budu přidávat 6Ks 230Wp Chaori a vůbec se podle dosavadních měření nebojím
zanedbatelné ztráty páč těch 60A se tam neudrží delší dobu po zahřátí panelů stejně proud klesne.Sklon cca 38 stupnů.Můj ověřenej názor je že tristár zvládne bez problémů 18 panelů pokud jsou JV a JZ a při dnešních cenách panelů
tvrdím že je to lepší jak čistej jih.Nemám špičky a celej den to pere řádově KW i při nic moc počasí.Než cpát 100 000 za baterie tak radši nakoupím mraky panelů pokud je mám kam dát.Dnes se daj koupit 230Wp pod 4000Ss DPh.Tristár má teplotu jen cca 35 stupnů páč jedu na 60V ale chce to malinko silnější kabely.Baterie používám jako velkej kondenzátor.
Nedělal bych z toho vědu.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Tak pozítří začíná realizace ostrovní FVE. materiál navezen. Co mi zaujalo - takové malé baterie a jsou tak drahé :-).

Chtěl bych požádat o radu. Zjistil jsem, že minulý majitel čerpal vodu ze studně za pomoci dvou čerpadel - jedno výtlačné na 230 V (příkon neznámý) ve studni a druhé na povrchu, které mu pomáhá - na 12V-příkon 300W. Tato čerpadla napájel z trakčních baterií 2 x 6V 180 Ah. Na okruh z baterií je ještě napojeno oběhové čerpadlo na kotli s příkonem 14W. Změnu napětí 12V na 230V pro čerpadlo ve studni obstarává měnič DC-AC 1000W.

Baterie mi tam nakonec dvě nechal - 1 pár ( i když měl 3 sady). Nechce se nijak zasahovat do stávajících čerpadel ani do okruhu, v kterém jsou. Chtěl bych tento okruh čerpadel nadále napájet těmi bateriemi Pb 12V 180Ah.

Zbytek domu bude napojen na ostrovní FVe - popis viz výše, baterie 48C 300Ah LIFE.

Mohu z měniče Victron 48V provést i propojení na ty PB baterie například přes nějakou autonabíječku na 12V, tak aby byl okruh na čerpadla funkční?
A druhý dotaz je na kapacitu baterií - jsou 12V 180Ah což je kapacita 2160 W. Opravdu se dá u Pb aku čerpat jen 20% jejich kapacity což je zde 432 W, což není pro ty čerpadla žádný zázrak.

Případně jaké byste mi doporučili řešení, abych nemusel nyní čerpadla měnit za 230V na což bude celý dům. Nechce se mi zbytečně vyhozovat peníze za nová.
Děkuji.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

karel píše:Zjistil jsem, že minulý majitel čerpal vodu ze studně za pomoci dvou čerpadel - jedno výtlačné na 230 V (příkon neznámý) ve studni a druhé na povrchu, které mu pomáhá - na 12V-příkon 300W. Tato čerpadla napájel z trakčních baterií 2 x 6V 180 Ah. Na okruh z baterií je ještě napojeno oběhové čerpadlo na kotli s příkonem 14W. Změnu napětí 12V na 230V pro čerpadlo ve studni obstarává měnič DC-AC 1000W.
Především by bylo vhodné uvést, na jaké napětí je to oběhové čerpadlo na kotli (asi na 230V) a také popsat tu pomocnou funkci čerpadla 12V 300W - pokud je opravdu nezbytné a k čemu slouží.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Především by bylo vhodné uvést, na jaké napětí je to oběhové čerpadlo na kotli (asi na 230V) a také popsat tu pomocnou funkci čerpadla 12V 300W - pokud je opravdu nezbytné a k čemu slouží.
Oběhové čerpadlo je také na 12V. A to na 12V 300W má pomáhat výtlačnému čerpadlu dostat vodu ze studně do expanzní nádoby na 60l.

Určitě časem plánuji do toho zasáhnouta prověřit. Teď to ale musím nechat ve stavu který je - pokud to bude funkční.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od gupa »

karel píše:Mohu z měniče Victron 48V provést i propojení na ty PB baterie například přes nějakou autonabíječku na 12V, tak aby byl okruh na čerpadla funkční?
A druhý dotaz je na kapacitu baterií - jsou 12V 180Ah což je kapacita 2160 W. Opravdu se dá u Pb aku čerpat jen 20% jejich kapacity což je zde 432 W, což není pro ty čerpadla žádný zázrak.

Případně jaké byste mi doporučili řešení, abych nemusel nyní čerpadla měnit za 230V na což bude celý dům. Nechce se mi zbytečně vyhozovat peníze za nová.
Děkuji.
A má ten Victron AC vstup? Pokud ano, tušímže má výstup pro aku 4A, ale bez možnosti nějaké regulace.

Dal bych na větev Victrona nabíječ na 12V pro tu 160Ah tento:
http://www.avacom.cz/nabijecka-wilstar- ... kumulatory

a nebo tuto, ale musím ji vyzkoušet napojit na Victrona jestli nemá problém. Také se musí nastavovat před každým spuštění což je časem dost otrava.
http://www.schinkmann.cz/idcharger-22-i ... ka-baterii
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Tak naše plně ostrovní FVE uprostřed lesa zprovozněna. První KWh vyrobeny. Panely vyrábí, regulátor reguluje, měnič mění, baterky se dobíjí, elektrocentrála připojena.
Poděkování míří k panu Martinu Kolaříkovi - ostrovní- elektrarny.cz za návrh a perfektní bez problémovou realizaci a za trpělivost při zodpovídání mých mnoha dotazů a podnětů. Závěrečné předání a proškolení bylo plně pochopitelné i pro laika jako já , který donedávna nechápal rozdíl mezi ampérem a voltem.
Také sledovací grafy a tabulky hodnot o provozu FVE, které mi Martin připravil na internetu jsou velmi přehledné a pro laika srozumitelné.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od luge »

Gratulujem.Aká bola nakoniec zvolená varianta čo sa týka komponentov?Tu spomínaná alebo sa niečo zmenilo?
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Specifikace stejná jako na začátku. Jen kapacita baterií zvednuta na 48V 300Ah. Špičkový výkon panelů těsně nad 3kW, při zataženém počasi 300W.

Hned po dokončení jsme začali domlouvat rozšíření - zahradní domek bude rozšířen a opatřen sedlovou střechou orientrovanou na jih. Místo 3 panelů tam bude 9 kousků. Celkový počet panelů tak stoupne na 24 ks. Střecha domu je totiž po 15:00 již stíněna a pak se tak 2 hodiny jede jen na 3 panely na zahradním domku,a po 17:00 už jen baterie. Bude to chtít ale druhý regulátor. Ale realizace až se finančně zase vzpamatujeme:-).
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

Byly by zajímavé i první zkušenosti s tak velkým "ostrovem".
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

zkušenosti budu postupně, jak budou vznikat, zde uvádět. Zatím ostrov není plně zatížen trvalým bydlením, neboť probíhá stěhování. Na plno bude využíván od konce června.

Ale i to je k něčemu dobré. ověřil jsem si, že balancéry skutečně fungují, udržují max 3,6 V na článek a max rozdíl mezi články 0,07 V. Takže přebití se patrně nemusím obávat.
Začínají balancovat ale již od 3,4 V.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

gratuluji k dalšímu členu rodiny :handshake: :yes: přeji mu jen to nejlepší a rodičům usměv od ucha k uchu :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Zdravím všechny po delší době. Prosím o radu ohledně umístění baterií. Současné umístění baterií LIFEPO4 - kotelna naproti kotli - se ukazuje po dvou měsících užívání jako velmi nevhodné. Prach, popel, střídání zima, teplo,... Bohužel jsem o tomto ujistil až s počátkem topné sezóny :-(.

Chtěl bych je přemístit, sice zápasím z místem - náš dům je poměrně malý, ale pro takhle cennou věc, na které jsme životně závislí se místo musí najít.

Mám několik možností:
- zahradní dřevěný domek vyteplit vatou či polysterenem, na něj dovnitř OSB desky.
- nevytápěný zděný přístavek k domu.

U obojího by zřejmě teplota v zimě šla pod bod mrazu.

- anebo do té nevytápěné místnosti dotáhnout radiátor a temperovat.

prosím o radu. Zatím se mi při dotazech mimo toto fórum dostalo rozporuplných odpovědí od od toho, že umístění kde je teplota bod mrazu snižuje kapacitu na polovinu až po odpověď že teplota vliv nemá.

U obojího se jedná o vzdálenost k rozvaděči 15m. Vadí když měnič zůstane v domě a baterie budou 15 od něj, nebo je lépe když jsou u sebe.

asi bych preferoval vše u sebe.

Díky za pomoc.
Karel

Zde jsem se někde dočetl, že by prostor, kde jsou baterie by měl pokojovou teplotu - tj. jim topit na 20 stupňů.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od honzaL »

Výrobce uvádí, že baterie mohou pracovat v rozmezí -45 až 85 oC. Z přiloženého grafu je jasné, že nízká teplota dost výrazně ovlivňuje výkonnost baterií. Taky není jasné, co to udělá s životností. Já se snažím baterie provozovat vždy nad 10 oC. Vzhledem k tomu, že za normálních okolností jsou naprosto čité bez jakéhokoliv plynování, klidně bych je umístil i někde v předsíni ve vhodném kontejneru.
Budou li venku v nějaké izolované prostoře, bude to komplikované s hlídáním dolní meze napětí a případnou regulací. V tomto případě bych použil jednoduchý termostat na ohřev. Určitě by pak byl zapotřebí i přívod z elektrocentrály.
Přílohy
Winston_temperature.jpg
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

LiFe akumulátor v běžném provozu neškodí, nebylo by možné baterii uložit skutečně v obytných prostorách (např. v nějaké bedně, truhle, skříni ap.)?

Bylo by možné uvést slibované zkušenosti z dosavadního provozu po cca 3 měsících?
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od brumlaj »

zde uvedený graf hovoří jasně - rozdíl v kapacitě baterie při teplotách +25 a -25 stupňů je 10 procent. Záleží jak je těch 10 procent v zimě důležitých. Aby jsi náhodou na vytápění nepromrhal více.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Díky za rady a tipy. Měl jsem obavu dát aku do obytného prostoru. Pokud neškodí, tak jsem našel místo v chodbě pod schody, kam se vejdou aku i měnič i regulátor. Prostor zakryji síťovinou, aby tam nechodily kočky a psi. Jen rozvaděč zůstane v kotelně. V podstatě beznákladové, když nepočítám práci a pár metrů kabelu navíc k rozvaděči.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek