Měření výroby v GRID-FREE

Automatizace, řízení, měření, logování a programování s využitím platformy Arduino.
Odpovědět
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Měření výroby v GRID-FREE

Příspěvek od bis69 »

Chtěl bych požádat zkušenější (znalejší) o pár rad. Pokud se tedy někdo najde, tak předem děkuji.

Mám jeden panel 230Wp a k tomu microinvertor a chtěl bych měřit a logovat výrobu tohoto malého řešení pomocí Arduina.
Pořídil jsem si Arduino UNO, Ethernet Shield a proudový senzor http://dx.com/p/ta17-03-octopus-non-inv ... ick-165262. Proudový sensor jsem chtěl použít na měření protékajícího proudu na fázi z microinvertoru. Následně jsem si uvědomil, že při jeho rozsahu 0-5A nerozeznám výrobu od spotřeby (v době kdy nesvítí slunce nebo výkon je nižší než 20W, tak je microinvertor ve stand-by a má určitou spotřebu - kolem 1W). Takže již mám objednaný tento http://www.ebay.com/itm/250897213267?ss ... 1497.l2649, který pracuje v rozsahu -5 - +5A.

A nyní bych se chtěl dotázat zda je můj postup správný.

Se senzorem v Arduinu pracuji tak,že je připojen na +5V, GND a třetí výstup mám na analogovém vstupu. Na tomto analogovém vstupu odečítám ve vteřině každou milisekundu hodnotu. Nejvyšší hodnotu ve vteřině si uložím do proměnné a s touto hodnotou dále pracuji (postup mám okoukaný z webu).

Kód: Vybrat vše

  while((millis()-start_time) < 1000) {
    //Cteni hodnoty z proudoveho cidla
    sensorValueCurr = analogRead(CURRENT_SENSOR);
    if (sensorValueCurr > sensor_maxCurr) {
      sensor_maxCurr = sensorValueCurr;
    }
  }
Tímto získám hodnotu napětí 0 - 1023 se kterou dále pracuji a vypočítám protékající proud od microinvertoru do rozvodu.

Kód: Vybrat vše

void getMeasuredValue(int sensor_max) {
  amplitude_current = (float)sensor_max/1024*5/200*1000;
  effective_value = amplitude_current/1.414;
  power_value = 236*effective_value;
}
sensor_max/1024*5 je přepočet hodnoty napětí z 0-1023 na 0-5V
hodnota 200 je "sample resistance" - 200ohm z datasheetu sensoru
hodnota 1000 je "ratio" - 1000:1 z datasheetu sensoru

Tímto výpočtem získám proud z microinvertoru. Dalším výpočtem získám efektivní hodnotu proudu.

Posledním výpočtem se snažím získat výkon FVE. Zde mi ovšem trochu vadí "natvrdo" vložené napětí, protože při měření jsem zjistil,že napětí kolísá od 234V do 237V. Tím pádem dojde k nepřesnosti při výpočtu aktuálního výkonu.

Dále bych chtěl počítat výkon v čase. Tedy, chtěl bych počítat Wh. Když bych tedy měl aktuální výkon v každé vteřině, tak by výpočet měl být: aktuální_výkon/3600. Tím bych měl získat hodnotu ve Watthodinách.

Prosím, napiště mi někdo, zda výše popsané je správná cesta. Případně mi navrhněte úpravu. Předem děkuji.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Měření výroby v GRID-FREE

Příspěvek od střídač »

bis69 píše:........
Úvaha je správná, leč problém neřešící. Onen mikroinvertor pokud není "přifázován" k síti, nedá žádný výkon. Nepůjde nic změřit. Problém je v tom, že je třeba změřit okamžitou spotřebu a v okamžiku, kdy dosáhne možné hodnoty 200W+1W, (nevíme kolik mikroinvertor dá při "přifázování", tudíž jeho maximum), tento nafázovat. V okamžiku, kdy je pokles o jeden W odpojit, aby nedošlo k přetoku.
V tomto okamžiku již přifázovaného mikroinvertoru by mělo význam měřit výkon a při poklesu spotřeby pod jeho výkon, odpojovat. Bez měření dvou údajů výkonu se nelze obejít.

Asi vhodnější pro celkovou funkci, než měřit výkon, neb napětí je skoro totožné, je měřit jenom proud. Především je třeba měřit proud před mikroinvertorem a vyhodnocovat 0 toku proudu, případně "nějakou" jeho bezpečnou velikost zabraňující přetoku při poruše vyhodnocování. Problém mikroinvertoru je nalezení bezpečné 0 přetoku.

Dovedu si představit tři snímače proudu na témže přívodu a tři nezávislé vyhodnocování s nezávislým napájením, případně napájení držící mikroinventory v činnosti. Vyhodnocovat shodu všech tří, a pokud jeden vypadne, odpojit mikroinvertory.

Prostě najít blbuvzdorný systém zabraňující přetoku. Sankce jsou značné a bez obrany!
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: Měření výroby v GRID-FREE

Příspěvek od bis69 »

střídač píše:......
Díky za příspěvek.

Když není microinvertor přifázován, tak není výkon/výroba, to je jasný z jeho principu. Tam problém nevidím. Microinvertor funguje standardně tak, že je trvale připojen na fázi. Když z panelu jde malý výkon, který nepostačuje na pokrytí spotřeby microinvertoru v běhu, tak je přepnut do Stand-by. V pohodě. Předpokládám, že v něm běží nějaký cyklus, který za nějakou dobu opět otestuje výkon z panelu a když je dostatečný, tak microinvertor nastartuje a začne dodávat výkon do rozvodu. Také v pohodě. Výkon microinvertoru není konstantě maximální (např. 230W). Je takový, jak zrovna svítí slunce. Včera okamžitý výkon kolísal v rozmezí 70W - 195W (co jsem tak koukal na můj dosavadní "monitoring").

Na měření výkonu a porovnávání s aktuálním příkonem na fázi pro využití přebytků a zamezení přetoků do DS se teprve připravuju. Předpokládám využití SSR relé a "nějakého" spotřebiče, který bude řízen pulsně-šířkovou modulací (PWM).

Můj první příspěvek a vlastně dotaz spíše zněl tak, že potřebuji vědět jestli:
1.Odečet maximální hodnoty z každé milisekundy ve vteřině je správný postup.
2.Zda další postup při výpočtu protékajícího proudu od microinvertoru je správný.
3.Zda postup při výpočtu výkonu v čase je správný.

Díky předem za Vaše připomínky.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek