Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Myslím, že ja čas založit nové vlákno na prezentaci výsledného řešení a realizace ze stávajícího vlákna
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 9&start=60.

Důvod je, že je hotové zadání a připravena realizace. Všem děkuji za cenné připomínky a rady a vysvětlení. Teď je zadáno a do konce června by mělo být realizováno. Realizace na klíč bude prováděna panem Kolaříkem - ostrovni-elektrarny.cz

Výsledné zadání:
18 ks fotovoltaický solární panel 240Wp 3s6p
LIFEPO4 10KWH 48V 200Ah (samozřejmě 16 ks)
1 ks regulátor Morningstar Tristar TS-MPPT-60 (původně 2 ks, ale z důvodu odhadované okamžité max výroby 3Kw zvolen zatím 1, nebude-li optimální tak se další přidá)
1 ks Měnič Victron Multiplus 48V 5000VA sinus
solární kabel, montážní materiál, bleskojistky a další elektroinstalace
Monitorovací jednotka SDFS Micro DIN R1 + programování.

15 ks panelů střecha JV ( 70% odklon od jihu), 3 ks panelů přístřešek směr JZ ( 20 % odklon od jihu). Nic moc orientované, ale stav je takový jaký je. Přepokládaná max okamžiotá výroba 3KW, za den dle počasí od 0,5 kWh do 20 KWh. Veškerá výroba bude probíhat cca do 15:00 až 16:00 max. potom už se slunce přesune na druhou stranu střechy (SZ) kde žádné panely nebudou.
Elektrocentrála plynová Heron EGM 48E LPG-NG 1F , výkon 4,4 Kw. Zdroj paliva zásobník na propan ve tvaru koule průměr 1,7 m zapuštěný v zemi. Jako zdroj ohřevu vody mimo topnou sezónu plynový ohřívač vody na propan (ze zásobníku). V topné sezóně boiler vyhřívaný kotlem na dřevo. Boiler bude kombinovaný, takže je možné využít i přebytky- když budou. Tak vlastně budou tři zdroje na ohřev vody a vaření ( dřevo, plyn, elektřina).

Předpokládané zahájení provozu přelom červen/červenec.

Průběžně budu sdělovat pokrok a zkušenosti. Ještě jednou všem díky za pomoc.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od xmasin »

Jen bych se zeptal od koho budete brát propan a jaký bojler hodláte použít.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

xmasin píše:Jen bych se zeptal od koho budete brát propan a jaký bojler hodláte použít.
Zatím nemám jasně vybráno, orientuji se na trhu. Existuje něco jako předběžná dohoda s Flagou - podmínky ještě ne, pak uvidím - zatím jsem našel primagas...

Na plyn bude jen ohřev vody, zatím nemám ohřívač vybrán.

Vedle toho tam bude stávající boiler, OKCV Dražice 125 - na elektřinu a na kotel na dřevo ( tak jak to měl dřívější majitel, který boiler nahřával centrálou). .
Konečné řešení vznikne asi v sobotu s topenářem- zda jde do stávajícho boileru ještě napojit vstup z plynového ohřívače, nebo zda tam bude další zásobník na vodu nebo bude jen průtokový. Možná je něco úplný nesmysl - ale nějaké řešení jistě bude.

Jakékoliv zkušenosti či doporučení uvítám.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

U kotle na dřevo je vhodné ohlídat teplotu vratné vody do kotle, obvykle k tomu stačí vhodný třícestný (např. bimetalický ESBE) ventil, při provozu by neměla klesnout pod 60oC. Při nízké teplotě vratné vody dochází k přílišnému ochlazování kotle, ke horšenému spalování a tím k vyšší spotřebě paliva.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od tomas »

SJM píše:U kotle na dřevo je vhodné ohlídat teplotu vratné vody do kotle, obvykle k tomu stačí vhodný třícestný (např. bimetalický ESBE) ventil, při provozu by neměla klesnout pod 60oC. Při nízké teplotě vratné vody dochází k přílišnému ochlazování kotle, ke horšenému spalování a tím k vyšší spotřebě paliva.
Na to jsou i opačné názory:
http://www.tzb-info.cz/3291-vytapeni-bi ... bo-realita
http://biom.cz/cz/odborne-clanky/topena ... e-prolomen
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

Opačné názory jsou uvedeny u teplovodních krbů s akumulační nádobou a nikoliv u kotlů.
Nicméně i ke kotli na pevná paliva lze instalovat akumulační nádobu a provozovat ho v optimálním režimu. Teplota vratné vody může ovlivňovat teplotu hoření - při nízké teplotě hoření potom může docházet k dehtování kotle neshořenými složkami paliva (jak je uvedeno v citaci).
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od honzaL »

karel píše:....
15 ks panelů střecha JV ( 70% odklon od jihu), 3 ks panelů přístřešek směr JZ ( 20 % odklon od jihu). Nic moc orientované, ale stav je takový jaký je. Přepokládaná max okamžiotá výroba 3KW, za den dle počasí od 0,5 kWh do 20 KWh. Veškerá výroba bude probíhat cca do 15:00 až 16:00 max. potom už se slunce přesune na druhou stranu střechy (SZ) kde žádné panely nebudou.
..............
Zajímá mne kam dáte panely. Jedna řada 12 panelů pokud dobře měřím je asi jasná (červené pole na obrázku). Podle mne by odpoledne mohlo dost dobře svítit na SZ stranu, kterou jsem označil červeným obdélníkem. V létě je slunce velmi vysoko a tuto střechu určitě také osvítí a stromy to snad nezastíní. Přístřešek je asi zelená oblast. Pokud tam máte odpoledne víc sluníčka, dejte tam těch panelů 6 nebo 9, jen to chce silnější svod, je to dost daleko od objektu. Ze zkušenosti pak jen můžu doporučit akumulátory 300Ah (15KWh) pokud nejste na DS. To co je na střeše Vám v letních dnech stihne akumulátory dobít a vždy je dobré mít nějakou rezervu a přes léto elektrocentrálu v podstatě nepoužívat. Jinak držím palce a jsem zvědav na funkčnost.


Admin edit - bohuzel, byla zde leteacka fotka karlovy hajovny, kterou si muzete najit normalne na mapy.cz. Na zadost karla jsem musel prilohu s leteckym snimkem smazat. Tuto cenzuru delam naposledy. Upravuji podminky na foru, kdo nechce davat nic co by na forum nechtel davat, nech to sem nedava. Zadne dalsi cenzurovaci upravy uz delat nehodlam. Jsme forum zamerene na svobodu, svepomoc a sobestacnost a ne na cenzuru a schovavani se a vytvareni dojmu strachu. Kdo se boji, nesmi do lesa. Ani na forum. Timto se omlouvam za zdevastovani prispevku od honzaL, musel jsem vyjadrit svuj nesouhlasny nazor.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Pan Taum »

Kolik panelů se dá přidělat na jihozápadní zeď? Já osobně bych jich tam nacpal tolik kolik půjde a lehce je odklonil od svislice - 60°až 70° zimní úhel. A ta jihovýchodní vysoká borovice asi bude muset jít dolů nebo alespoň zkrátit na výšku.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Pan Taum píše:Kolik panelů se dá přidělat na jihozápadní zeď? Já osobně bych jich tam nacpal tolik kolik půjde a lehce je odklonil od svislice - 60°až 70° zimní úhel. A ta jihovýchodní vysoká borovice asi bude muset jít dolů nebo alespoň zkrátit na výšku.
Původně mělo být na JZ štítu co nejvíce panelů. Sledováním osvitu jsem ale zjistil, že je již ve 14:00 štít z větší části zastíněn a po této hodině by panely zřejmě nic nevyrobily - odstranění stromů v obecním lese možné není. Tak jsme je dali na přístřešek ( vejdou se tam ale jen tři - má 4.5 metru). Ten je osvětlen nejdéle. Ty stromy co jsou z čelního pohledu vpravo před přístřeškem jsou na našem pozemku a přijdou odstranit včetně té zminěné borovice - je stejně suchá.
Na střeše by mělo být panelů 15. Možná až pan Kolařík přijede na místo na montáž tak se dispoozice změní. SZ stranu jsem zatím nechali bez panelů.

Případný upgrade je možný později.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Zajímá mne kam dáte panely. Jedna řada 12 panelů pokud dobře měřím je asi jasná (červené pole na obrázku). Podle mne by odpoledne mohlo dost dobře svítit na SZ stranu, kterou jsem označil červeným obdélníkem. V létě je slunce velmi vysoko a tuto střechu určitě také osvítí a stromy to snad nezastíní. Přístřešek je asi zelená oblast. Pokud tam máte odpoledne víc sluníčka, dejte tam těch panelů 6 nebo 9, jen to chce silnější svod, je to dost daleko od objektu. Ze zkušenosti pak jen můžu doporučit akumulátory 300Ah (15KWh) pokud nejste na DS. To co je na střeše Vám v letních dnech stihne akumulátory dobít a vždy je dobré mít nějakou rezervu a přes léto elektrocentrálu v podstatě nepoužívat. Jinak držím palce a jsem zvědav na funkčnost
Umístění panelů viz předchozí příspěvek. Na střeše tedy 15 , zřejmě ve dvou řadách. 3 na přístřešku, který jste vyznačil zeleně - bohužel se jich tam více nevejde ( rovná střecha 450 x 335)tak snad časem něco vymyslíme. Až se zabydlíme.

Aku je velké dilema - cenové :( . Byly dvě varianty- jedna co jsem zvolil - 48V 200Ah ( 10 KWh) , a druhá dražší 48V 300Ah (15 KWh) , rozdíl 60 tis. Kč. Pořád mám pochyby zda nejít do té dražší, i když už jsem vybral levnější, ale smlouvu pan Kolařík teprve tvoří..... Ale to máte FVE, aku, kuchyňská linka, elektrorozvody, topení, motorová pila, terénní auto,... a další fronta vydání :( . Říkal jsem si, že to později rozšíříme, třeba cena klesne, ale zase když už tam pan Kolařík bude ...?? Je to prostě těžký .. ale tohle dilema asi májí všichni, kdo mají ostrovní FVE a je asi věčné.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Pan Taum »

Každopádně pokud nemáš peněz na rozhazování, tak si nech akumulátory sestavit z článků o kapacitě 100Ah - 2x100Ah paralelně a poté se dvojice pospojují 16x do serie na 48V, celkem to tedy bude 32 článků.
Je to kvůli budoucímu rozšiřování - je třeba přidávat články o stejné kapacitě. Při rozšíření o 16x 200Ah by každý upgrade stál 100 tisíc, s články 100Ah "jen" 50 tisíc.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

No peněz na rozhazování má asi málokdo.
Těch 60 tis. Kč rozdílu bych vydat mohl. Zápasím také ale z místem a mám obavy, že takové množství baterek ( při změně na 100Ah a zachování kapacity v KWh bych při dalším upgade neměl kam dát.

Je to jen otázka priorit. Bylo by to 48V 300Ah. A v jedné montáži. U případného upgrade si jistý zda bych to jako laik zvládl a zřejmě by to bylo spojeno s dalšími náklady na přívezení a zamontování a zapojení. Ty by při jedné montáži odpadly. Mezitím přijdou jiné výdaje a kdeže jsou peníze na aku? Dám si 2 decky bílého a hned bude jasněji :). Spočtu ještě jednou všechny výdaje a pokud tam těch 60 tis. najdu tak je do aku dám hned.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

SJM píše:
Opačné názory jsou uvedeny u teplovodních krbů s akumulační nádobou a nikoliv u kotlů.
Nicméně i ke kotli na pevná paliva lze instalovat akumulační nádobu a provozovat ho v optimálním režimu. Teplota vratné vody může ovlivňovat teplotu hoření - při nízké teplotě hoření potom může docházet k dehtování kotle neshořenými složkami paliva (jak je uvedeno v citaci).
Podle mých zkušeností - kotlem na dřevo jsem topil mnoho let je hlavně problém dehtování a snižování účinnosti u kotlů na dřevoplyn pokud není suché dřevo. Proto už ho nechci. Jenom starost a práce s údržbou,... Budu mít kotel prohořívací, který již počítá se spalováním téměř čerstvě zpracovaného dřeva. Na akumulační zásobník na teplou vodu bude jistě napojen = teplá voda v zimě zadarmo. Tam myslím problém nebude - alespoň jsem žádný problém neměl když jsem krátce tento typ kotle v minulosti používal.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od SJM »

karel píše: Budu mít kotel prohořívací, který již počítá se spalováním téměř čerstvě zpracovaného dřeva.
Rojek?
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm
Reputace: 6

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od Wagoneer »

SJM píše:
karel píše: Budu mít kotel prohořívací, který již počítá se spalováním téměř čerstvě zpracovaného dřeva.
Slepánek?
;)
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od bert »

Pan Taum píše:Každopádně pokud nemáš peněz na rozhazování, tak si nech akumulátory sestavit z článků o kapacitě 100Ah - 2x100Ah paralelně a poté se dvojice pospojují 16x do serie na 48V, celkem to tedy bude 32 článků.
Je to kvůli budoucímu rozšiřování - je třeba přidávat články o stejné kapacitě. Při rozšíření o 16x 200Ah by každý upgrade stál 100 tisíc, s články 100Ah "jen" 50 tisíc.
To je tiež možný pohľad, no podľa mňa, zďaleka nie najlepší. Nejde len o rozhadzovanie. Zbytočné prepoje, na tvrdosti zdroja ziež nepridajú. To by inak bolo potom vhodnejšie použiť 2000mA tuškové AKU-batérie a pridávať ďalšie mesačne, podľa zostatku na účte. :lol: Osobne by som na túto aplikáciu určite nepoužil menej, ako 300-400Ah na 48V. Pri výkone 4300Wp, by ste zvažovaných 10kWh (200Ah), nabil za slabé 3 hodiny. Neverím, že budete mať zautomatizovanú spotrebu na dobu akurát keď svieti slnko. "Prebytky" - môžeme riešiť my, čo sme polo-ostrovníci. No u Vás nie je priorita prebytkami nahriať vodu pár mesiacov v roku, no pokryť spotrebu elekrtiky, čo najväčšiu časť roka. Inak povedané: batéria by mala vydržať viac, ako jednu noc. Aby ste nemusel v zime, vrčať každý večer s centrálou.
Tak isto - som si skoro istý, že jeden 60A tristár, bude na 18 panelov málo. Mne to vychádza na 90A. Zo skúsenosti viem, že to bude v nárazoch o dosť viacej. Je škoda strácať každú Wh, ak fungujete len zo slnka. Už na začiatku by som si rozmyslel, či mám ísť do 60A Morningstáru, ktorý nedokáže riadiť ďaľšieho kolegu, alebo pozrieť po niečom inom?
Stále fandím a držím palce :yes:.
PS.: Škoda toho stromu :cry: , aj keď osvetleniu strechy to pomôže.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

PS.: Škoda toho stromu , aj keď osvetleniu strechy to pomôže.
Ten strom je suchý. Takže zase taková tragédie to není. Ještě bude užitečný v kamnech.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od bert »

Česť jeho pamiatke a teplo Vášmu krbu :) .
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od karel »

Tak isto - som si skoro istý, že jeden 60A tristár, bude na 18 panelov málo. Mne to vychádza na 90A. Zo skúsenosti viem, že to bude v nárazoch o dosť viacej. Je škoda strácať každú Wh, ak fungujete len zo slnka. Už na začiatku by som si rozmyslel, či mám ísť do 60A Morningstáru, ktorý nedokáže riadiť ďaľšieho kolegu, alebo pozrieť po niečom inom?
V návrhu byly dva Tristary, každý měl mít na starost část panelů. Pak jsme to vyhodnotili tak, že i když jsou panely 4,3 KWp, tak jsou rozloženy tak, že by neměly okamžitě vyrobit více než 3kW a tak by měl 1 tristar stačit. Zase tak tomu nerozumím, snad to tlumočím správně. Za případnou neodborné výrazy se omlouvám. Ale jsou to všechno předpoklady. Myslíte, že by bylo lépe tam dát rovnou dva?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Trvale obydlená hájovna Rokycansko 4,3 kWp

Příspěvek od bert »

Ja mám panely orientované na 3 svetové strany a aj tak som mal už 105%Wp. Vám bude doobeda svietiť na 15 panelov napriamo (75A) a k tomu ešte 3 panely. Odpovedzte si sám, či sa zmestíte do 60A tristaru ;) .

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek