Zálohování domu na Ukrajině

Benzinové, naftové, LPG a jiné elektrocentrály, alternátory poháněné parou, stirglingův motor, atd.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od prog »

Snažím se pro známého vymyslet řešení pro případ výpadků elektrické energie v jeho domě na Ukrajině. Předpokládá, že elektřina nepůjde vůbec nebo třeba jen pár hodin denně a potřebuje zálohovat oběhová čerpadla topení, jednofázové čerpadlo ve studni, ledničku a osvětlení.
Zatím mu navrhuji Axpert King 5kW (1. generace) + 2x Pylontech US5000, což by mělo fungovat, ale vychází to na 100 000 s DPH, z čehož 80 000 tvoří ty LiFePO4 baterky. Dobíjel by to buď ze sítě, pokud občas bude, nebo z benzínové centrály, která by ale nemusela běžet nonstop, výhodou je možnost časem připojit soláry.
Jako alternativa mě napadá olovo, ale trakční baterka 12V/150Ah stojí 7600 a potřeboval by jich tak 8 (spíš víc kvůli proudové zatížitelnosti), takže 53 tis. vs 80 tis. za LiFePO4, to mi při životnosti olova nedává moc smysl.
Další možnosti je pouze elektrocentrála, ale nejsem si jistý, jak dlouho vydrží v kontinuálním provozu.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od Diablo1st »

Keď ide o každú hrivnu tak prečo nie skladanú batériu + BMS?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od Matess »

řešil jsem to pro známého co to řešil pro Ukrajince-kamaráda. Došli jsme k názoru že by to mělo být levné a jednoduché - potřeboval zálohovat primárně oběhové čerpadlo od kotle aby mohl topit.

Řešili jsme baterku ale jelikož to mělo být blbuvzdorné lithium jsme zavrhli. Olovo byla cesta, ale nakonec se něco našlo navíc a koupila se olovo uhlíková baterka.

Brala se k tomu nějaká UPS bez baterie o výkonu kolem 1200W za 5000Kč. (nemůžu už najít přený model)

Podle mě je tohle nejlepší způsob jako za co nejméně udělat nějakou zálohu... Hlavně se baterka dá v nouzi nabíjet třeba na kabely z auta.

Dá se koupit i 3000W střídač na 12V a to je potom schopné utáhnou i konvici...
Mart
Příspěvky: 179
Registrován: ned kvě 01, 2022 2:02 pm
Bydliště: Prostejov

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od Mart »

V první řadě bych se podíval na to oběhové čerpadlo, co žere.
Moderní čerpadla mají kolem 20 až 30W.
měnič GW3648D-ES, baterie 4x Pylontech US3000C (celkově 14,4 kWh)
panely mono 1920 Wp východ (sklon 20°) + 1920 Wp západ (sklon 16°)
Matess
Příspěvky: 1520
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od Matess »

nevím jaké požadavky jsou tady, ale u mě byl požadavek na čerpadlo, topnou deku a světla. Čerpadlo má trochu vyšší rozběhový proud a s tím se toho moc dělat nedá než prostě pořídit nějakou silnější UPSku. Tak nějak doufají že 12h denně elektřina bude a že se během té doby baterie vždy nabije.
trezvii
Příspěvky: 19
Registrován: úte lis 10, 2020 1:50 pm

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od trezvii »

Ahojte, taky resim UPS pro kamarady z Ukr., nasel jsem UPS od Polskeho vyrobce VOLT https://www.vselektro.eu/zalozni-zdroj- ... inus-zz50/ a k tomu zapojit paralelne 2 autobaterie. Chtel bych se zeptat na vas nazor. Primarne potrebuje na obehova cerpadla,svetlo, a dobijeni telefonu/noteboku.
Dekuji
2,7kwp JVV + 2,7kwp JJZ. Studer XTM4000-48, 2x VT-80, RCC. LiFePO 120Ah 16ks.
Uživatelský avatar
Viktor X
Příspěvky: 115
Registrován: čtv črc 16, 2015 12:56 pm
Bydliště: Praha a okolí

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od Viktor X »

Tady máš skoro totéž, ale v Praze, 3000 VA (2400W), i s bateriemi a o 2.300,- Kč levněji.
https://www.abi.cz/powercom-east-ea630- ... 62241.html
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od xmasin »

Na jaře jsem řešil něco podobného pro zahradní chatku, solár, měnič a baterie s tím, že byl požadavek na napájení ledničky, čerpadla k bazénu a osvětlení. Takže jsem použil dva 400Wp panely zapojené paralelně na Axpert VP 24/3000 a k tomu dvě olovo-uhlíkové baterie Narada. Celá sestava přišla i s montážním materiálem na cca 55 tisíc.
trezvii
Příspěvky: 19
Registrován: úte lis 10, 2020 1:50 pm

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od trezvii »

Bohuzel solary neni reseni pro lide co bydli v panelaku, spis lide hledaji reseni na vypadek elektriny na 4 az 24h. Za me nejlepsi varianta je menic s funci UPS a k tomu auto baterie ktera jeste se da sehnat v Ukrajine.
2,7kwp JVV + 2,7kwp JJZ. Studer XTM4000-48, 2x VT-80, RCC. LiFePO 120Ah 16ks.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od prog »

Ono je to věštění z křišťálové koule, jestli ta elektřina alespoň občas bude, nebo ne, ale prý je to aktuálně nejpravděpodobnější scénář.
Proto jsem navrhnul Axpert King 5kW, což je v podstatě UPS. Obyčejné serverové UPS bych se bál, protože nebude dělaná na dlouhodobý provoz, ale na pár minut, než se server vypne nebo přehodí na diesel. Slabší měniče zase budou mít problém s rozběhovým proudem čerpadla ve studni. Pak jde o to, co k tomu za baterky. Sám mám Pylontech, ale není to nejlevnější. U olova bude zase horší životnost a DoD.
Kupoval by to tady a na Ukrajinu nějak poslal. Axpert King i US5000 se sehnat dají.
cipis
Příspěvky: 4362
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od cipis »

Kde seženeš Kinga?
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
prog
Příspěvky: 31
Registrován: sob dub 09, 2022 6:33 pm

Re: Zálohování domu na Ukrajině

Příspěvek od prog »

King se dá už zase koupit v Itálii.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek