Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

4kVA se mi zdají málo. Já bych šel od 6kVA, nejlépe 8kVA. Jedou oběhová čerpadla, sepne mikrovlnka, jede pračka, a svítí se. Kdyby bylo 8kVA tak to náhodné spínání by mělo větší rozsah. Protože když ohřívám oběd, vařím hned i kafe na rychlovarné konvici a nyní musím čekat. Kapacity v panelech a bateriích se vždy lépe dorovnávají k silnému měniči, než přemýšlet o malém měniči a řídit podle něho potřebu spínání zátěží. A 8,4kWp v panelech je ohromná energie. Ikdyž je hustá oblačnost jako dnes, dává to podle mých měření v přepočtu 25A-30A do 24V baterie.
Prosím co znamená 8kVA převedno na trvale použitelná výkon měniče? A není taková varianta výrazně dražší?
Při čtení fóra jsem si vyvodil, že popsaný měnič 4500W nebo 5000 W je optimální varianta výkonu a ceny. Nebo jsem něco pochopil špatně? - což se stává u elektřiny častěji.

Jnak se omlouvám, že název vlákna trochu mate. Od jeho založení nastal vývoj dnes jak je v jednom z předchozích příspěvků zvažuji variantu 4,3 kWp, nebo 2,9kWp.

Chápu správně, že 25A - 30 A je do 24V barerie příliš mnoho?
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

...já to prostě musím napsat, i když to není k tématu ;) !!! Toto fórum mypower je nějaké divné, :shock: ,úplně jiné než běžná fóra na netu ,
....všichni se tu k sobě chovají slušně, snaží se pomoci, naprostý neználek zde není terčem žádných útoků a posměšků, naopak je mu místní komunitou pomoženo. Člověk se nemusí bát zeptat na cokoliv...
.. jak říkám je to tu fakt divné...ALE KRÁSNĚ DIVNÉ :celebrate3: :celebrate2: :yes: :D :handshake:
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od SJM »

gupa píše:4kVA se mi zdají málo.
Studer XTM 4000-48 má podle datasheetu značnou přetížitelnost, dokonce až 3x nominálního výkonu na 10 sekund; u výkonnějších typů je již vysoká cena. Navíc se zde již nejedná o 8,4kWp ostrov, ale pouze 2,9 - 4,3 kWp ostrovní systém.
karel píše: Chápu správně, že 25A - 30 A je do 24V barerie příliš mnoho?
Při 48 V systému by se jednalo o poloviční proudy. Není to mnoho. U zvažované 100Ah nebo 200Ah LiFeYPo baterie by se naopak jednalo o poměrně nízké hodnoty.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od rob.brno »

karel píše: Chápu správně, že 25A - 30 A je do 24V barerie příliš mnoho?
Gupa tímto chtěl nejspíš říct, že u 8,4kwp v panelech to i při zamračené obloze dává cca 650W. Takže výkonově žádné ořezávátko. Nebo jinak, že i při zamračenu lze čekat u FV kolem 8proc. z nominálního výkonu.
U 4kwp to vychází napolovic kolem 320W, tj. denní zisk 2kwh.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od bert »

karel píše:...Chápu správně, že 25A - 30 A je do 24V barerie příliš mnoho?
Záleží do akej. Ja už som dobíjal 134A do 24V a odber som mal cez 200A. No mám trošku väčšiu *batt* .
Vždy treba zohľadniť kapacitu batérie (v Ah) a typ batérie, alebo odporúčanie výrobcu. Pre olovo to bolo 1/10 z kapacity (100Ah-kapacita, 10A-prúd). Pri LiFeYPO nevadí ani prúd rovnajúci sa kapacite (100Ah batéria - 100A), len treba kontrolovať teplotu. Takto funguje aj rýchlonabíjanie v elektromobiloch, alebo AKU-náradí. No ja by som moc cez nejakú 1/3 prúdu dlhodobo nešiel (dajme tomu 200Ah - tak nejakých do 70A). Maximálne 80A, lebo ja mám rád vo všetkom rezervu. To sú samozrejme nabíjacie prúdy.
Pri odbere z Lítia nie je problém krátkodobo prekročiť dvojnásobok prúdu.

So Studerom nič nepokazíte! Ako sa píše vyššie, je dostatočne preťažitelný. Ja mám XTH 5000-24 a nedokázal som ho zatiaľ "uštvať". Predtým som mal (a mám ako zálohu) MeanWeel TN3000. Ten by som neodporúčal do 100% ostrova kvôli jeho vlastnej spotrebe 50W, čo za deň zhltne 1,2kWh. V zime je to veľa. Studer i keď je silnejší, berie len tretinu a je tichší.
Asi by bolo vhodné osloviť niekoho konkrétneho, čo sa montážou na kľúč zaoberá (a mal by záujem ju realizovať) a konzultovať prvky zostavy na mieste činu. Aj Vám by sa dostalo viacej informácií a spravil by ste si lepší prehľad o funkcii systému. Tiež je dobré spoznať dodávateľa skôr ako zaplatíte, či podpíšete :handshake: . Bude to ostrov a tak je veľmi dôležitý aj neskorší servis.
karel píše:...já to prostě musím napsat, i když to není k tématu ;) !!! Toto fórum mypower je nějaké divné, :shock: ,úplně jiné než běžná fóra na netu ,
....všichni se tu k sobě chovají slušně, snaží se pomoci, naprostý neználek zde není terčem žádných útoků a posměšků, naopak je mu místní komunitou pomoženo. Člověk se nemusí bát zeptat na cokoliv...
.. jak říkám je to tu fakt divné...ALE KRÁSNĚ DIVNÉ :celebrate3: :celebrate2: :yes: :D :handshake:
Aj ja sem chodim preto skoro denne. Nie všetky témy ma zaujímajú, no čítam skoro všetko. Snažím sa reagovať, ak si myslím, že niekomu môžem pomôcť. Nemusíme predsa všetci predsa opakovať tie isté chyby. ::facepalm::
Už ponuka smajlíkov (a ich používanie) väčšinou prezradí, či je fórum agresívne, alebo pozitívne orientované. ::rolleyes::
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od gupa »

karel píše:Prosím co znamená 8kVA převedno na trvale použitelná výkon měniče? A není taková varianta výrazně dražší?
Při čtení fóra jsem si vyvodil, že popsaný měnič 4500W nebo 5000 W je optimální varianta výkonu a ceny. Nebo jsem něco pochopil špatně? - což se stává u elektřiny častěji.
VA a Watt jsou dvě veličiny. Do silnějšího měniče bych šel proto že si myslím, že se méně opotřebovává silnější měnič slabšími proudy a příležitostně když sepne na plno, tak prostě jede a nepřepne na DS síť nebo se nenastartuje při každém přetížení agregát.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od honzaL »

karel píše:...já to prostě musím napsat, i když to není k tématu ;) !!! Toto fórum mypower je nějaké divné, :shock: ,úplně jiné než běžná fóra na netu ,
....všichni se tu k sobě chovají slušně, snaží se pomoci, naprostý neználek zde není terčem žádných útoků a posměšků, naopak je mu místní komunitou pomoženo. Člověk se nemusí bát zeptat na cokoliv...
.. jak říkám je to tu fakt divné...ALE KRÁSNĚ DIVNÉ :celebrate3: :celebrate2: :yes: :D :handshake:
Není divu, jsou zde lidé se sluncem v duši (nebo akumulátorech, ale to je skoro totéž)
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
karel
Příspěvky: 113
Registrován: ned říj 07, 2012 3:30 pm
Reputace: 2

Re: Ostrovní systém 8,4 kWp na klíč

Příspěvek od karel »

Zadání hotové, značně odlišné od názvu vlákna - proto přesouvám další diskusi na toto vlákno https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=55&t=1253. Děkuji.
http://www.nezavislydum.cz - Váš průvodce na cestě k nezávislému a soběstačnému bydlení.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek