Studer vs. Victron

Nezařaditelné
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

na AUX1/AUX2/TEMP muzes ridit pouze interni nabijecku i externe signalem 0-5V. Vcetne uplneho vypnuti.

Ono hodne zalezi jestli mas ESS nebo ne. Pokud ano, tak muzes uplne jednoduse pouzit TCP Modbus na Venus/GX. MQTT victronu nepouzivam/neznam. Ale jestli pouzivas registr pro DVCC tak tim menis celkovy nabijeci proud i pro MPPT regly. Coz neni vzdy uplne zadouci.A nejsem si jisty jestli tim nabijecu vypnes uplne (spotreba navic). Zejmena kdyz je tu relativne snadna moznost regulace pouze interni nabijecky. Byt neni ciste sw. Vlastne nechapu proc to Victron neotevre.

Pokud nemas ESS, tak viz vyse. Prevodniky na 0-5V pro arduino/rbpi atp. jsou pouzitelne napriklad viz nize. Nebo nejake plc s 0-5V vystupem.

http://www.aliexpress.com/item/33040321 ... 1802wbon4k
http://www.aliexpress.com/item/10050021 ... 1802wbon4k
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Používám DVCC, ale výše uvedená proměnná ovlivní pouze multiplus. Ono to není nastavení maximálního nabíjecího proudu v systému, ale maximálního proudu nabíječky MP a DVCC regulace stále funguje. Jen se ta MP nabíječka tváří, že víc neumí a tak přispívá méně.

ESS jsem psal, že nepoužívám.
MQTT je v podstatě jen jiný interface pro ty registry a až na to, že některé proměnné mají o jedna víc či míň desetinných míst, tak to samé je přístupné i přes ten modbus.
Proč má Victron MP tak málo možností externího řízení sw, tak taky nechápu, ale třeba se to časem zlepší. Mám pocit, že ten registr, co teď využívám, tak tam snad původně nebyl, když jsem to hledal dřív.

Já do toho teď po HW stránce nechci nějak moc investovat, protože stejně to budu mít ve finále jinak. Nabíječka bude externí a MP nebude mít žádný drát propojující ho s DS. Takže to, že to při vypnuté nabíječce, tak nabíječka dává 1 A (pokud není zároveň ignore AC in) mi až tak nevadí.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

Tak az si poridis i chytrejsi regulatory od Victronu a propojis je s Venus/GX tak ti DVCC bude ridit i nabijeci proud z regulatoru. Coz te dost nakrkne pokud ti tam zustane cely den za plneho slunce 0A. Ridit proud interni nabijecky pres DVCC tedy sice jde, ale neni to zrovna dobry smer kudy se vydat.

On ten MP/GX tak malo moznosti zas nema. Ale je znat, ze tlaci ESS. Tam to jde (viz napr. registr vebus/38). Jen je tam bez ESS par veci ktere nepochopitelne nejdou nebo jdou trochu pres ruku. Viz treba ta interni nabijecka. Ale jde to snadno obejit. Jen se toho nebat.

Na druhou stranu proc vlastne ridit proud interni nabijecky. Staci ji jen aktivovat/deaktivovat. Ja mam nastaveno, ze se zapne pri <=3.1V na clanek po 300s a nabijeci napeti mam na 3.35V s dobou saturace 3600s.Tedy jen pro nouzove dobiti kdyz baterka poklesne nize nez bych chtel. Nabijeci proud mam nakonec fixni na 35A. Ale jde nastavit libovolny dle baterky/jistice/potreby. AC In ale pripojim jeste drive nez se dostanu na 3.1V/300s. Takze se nabijecka normalne prakticky nikdy nespusti. Je to jen jako pojistka kdyz neco selze nebo ja opravdu mizerne pocasi.

Vsechno tohle jde udelat jen asistentama a jednim 5cm kouskem licny. Takze si to ridi primo MP a Venus/GX muze klidne zdechnout a presto neposkodim baterii. Ono je dobre se u kritickych veci nespolehat na zarizeni ktere muze selhat a MP pojede klidne dal.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Vždyť v první větě píšu, že používám DVCC. Ten registr, co jsem zmínil ovlivňuje jen to, kolik MP přispívá do celkového limitu, neovlivňuje limit DVCC, Něco jako kdybys měl 40A regulátor, který může dát až 40 A a pak ho vyměnil za 20 A regulátor a tohle to jen dělá softwarově u MP.

Já používám FVE i k přelévání elektriky mezi VT (6,5 Kč) a NT (3,0 Kč), proto tu nabíječku používám víc a se složitějšími podmínkami.

Když Cerbo GX zdechne, tak to bude mít větší vliv, třeba na DVCC a další. K poškození baterie ale dojít nemůže, od toho je tam přeci BMS.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

No tak BMS ja nemam. Tak s ni ani mimodek vubec nepocitam :)

Prosim te, co je to za analogicky registr na Modbusu? Ja tam nic takoveho nevidim. Ale nelze vyloucit, ze nejsem slepy.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Jo taaak, mě vůbec nenapadlo, že by někdo nepoužíval BMS :D

Netuším, který registr to je. Podstata je v tom, že interně se ty data používají přes dbus. Venus je pak zveřejňuje přes MQTT a přes Modbus. Takže to není nějaká MQTT specialita, protože to je jen vrstva, co dbus zpřístupňuje. Výhodou MQTT je to, že zveřejňuje vše, takže když se tam připojíš, vidíš celé "menu", ze kterého si vybíráš. Navíc tam jsou názvy cest a proměnných, takže se dá dost odvodit, co že má která znamenat. Nejsem si jistý, jestli Modbus taky nabízí nějakou introspekci a nebo je to tak, že když nevíš adresu, jsi v háji. Jelikož obě vrstvy jen zveřejňují ten dbus, tak by měl být zveřejněn i tento registr přes Modbus, ale kde přesně je, tak to netuším.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

Tazke k W/<ID>/vebus/276/Dc/0/MaxChargeCurrent

Na modbusu je "MaxChargeCurrent" RW pouze registr 2705, je to v settings takze venus/gx, ne na vebus, a to je prave nastaveni proudu pres DVCC. Takze mi to stahne i nabijeci proud na MPPT reglech.

Vrtal jsem se v tom pred casem dost dlouho a usoudil jsem, ze asi neexistuje moznost jak ridit jen a pouze vykon interni nabijecky jinak nez pres asistenta a 0-5V vstup primo na MPII.

Byl bych vdecny za takovou moznost, ale pres DVCC to neni pro me dobra cesta.

Ale vecer se jeste mrknu jestli MQTT nema vice moznosti nez Modbus. Byt tomu moc neverim.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

To ale koukáš na špatné místo. Nevím jak moc máš IT znalosti. DBUS má objekt a k tomu pak proměnné
Formát topicu, co používá venus je
{N,R,W}/<portal ID>/<service_type>/<device instance>/<D-Bus path>
kde N=oznámení hodnoty proměnné, R=request=vyžádání nového oznámení pro tu proměnnou, W=zapsání hodnoty do proměnné
<portal ID> je hash-kod, puvodne tusim MAC adresa WIFI od GX zarizeni, pak to tusim zmenili
<service_type> je typ služby (zarizeni), takze settings (obecne), vebus (menic), ...
<device_instance> je ID daneho kusu HW
D-Bus path je cesta té proměnné

Takže pokud koukneš na settings, koukáš na něco úplně jiného. Jsou to proměnné jiné služby.
Samotný název nic neznamená, když se koukneš na seznam modbus registrů, tak
com.victronenergy.battery dbus objekt má na adrese 259 proměnnou /Dc/0/Voltage
com.victronenergy.vebus dbus objekt má na adrese 26 taktéž proměnou názvu /Dc/0/Voltage, není to ale to samé, jsou to jiné proměnné
a na neznámé adrese (není uvedena v xls souboru se seznamem registrů) by měla být u vebus i /Dc/0/MaxChargeCurrent

Pokud by se ti chtělo experimentovat, můžeš si přes MQTT zapsat na tu adresu třeba 13 a pak přečíst všechny adresy vebus přes Modbus a hledat, jestli na některé najdeš tu hodnotu 13.

Pokud si chceš MQTT vyzkoušet, stáhni si http://mqtt-explorer.com/
Přes remote terminal victronu si v nastavení zapni MQTT
v připojení MQTT exploreru zadej do host IP adresu tvého GX zařízení, port nech 1883, jméno a heslo nech prázdné
Pak si najdi hodnotu N/(ID)/vebus/276/Dc/0/MaxChargeCurrent
a v pravém sloupečku exploreru dej v sekci Publish:
Topic: W/(ID)/vebus/276/Dc/0/MaxChargeCurrent
Format: json
Text: {"value": 13}

a uvidíš, že se ta hodnota změní (a stejně tak chování nabíječky)
Jen nezapomeň, že u topicu musíš měnit i to N, R, W na začátku, aby ses nedivil, že dáváš publish na N/... a ono se nic neděje
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

Tak na to koukam a mam tam hodnotu 70A. Coz by odpovidalo defaultu 2x35A jelikoz 2xMPII/35. Ale pri prepsani hodnoty se vratil pri dalsi zprave v N zpet na 70. Nabijecka je povolena pouze v jednom MPII a v druhem je uplne deaktivovana. Takze realne maximum je 35A. MPII jsou 2 - paralelne 1f.

Zkousim:
W/(id)/vebus/275/Dc/0/MaxChargeCurrent
{ "value": 35 }

(275 je u me spravne)

Co je ale fakt, tak v DVCC mam 100A a zde je 70A. Takze jista nedeje zde je. :mrgreen:
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Jen pro jistotu, nahrazuješ i to "(id)" jo? :)
Zkus zapnout nabíječku a zapiš si tam nějakou extra malou hodnotu a uvidíš hned, jestli to něco dělá nebo ne.
Teď si taky nejsem jistý, ale tohle by mělo být spíš pro každý MP zvlášť bych si tipl, že jeden 275 a druhý nějaké jiné číslo... ale to je jen můj odhad, zatím mám jen jeden MP.
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

v paralelu jdou adresovat menice jen jako celek. ne po jednom kazdy zvlast.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
Xixan
Příspěvky: 117
Registrován: pát čer 05, 2020 7:09 am

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od Xixan »

mihlit píše:Odkaz na to video https://www.youtube.com/watch?v=SsTkgoN6ENM
Takto ako andy z offgrid garage chcem zapojit all in menic do bud studeru xtm4000, alebo do multiplus II 5000,cize Ac out "axperta" do vstupu AC in xtm/multiplus.

Otazka teraz co kupit :)
1.varianta: asi 5-6 rocny xtm 4000 zo secondsol.de za 1050+postovne
2.varianta: asi 1-2 rocny xtm 4000 zo secondsol.de za 1350 +postovne
3.varianta: novy multiplus II 5000 s mk3 zo spanielska za 1680+ postovne.
Neviem sa rozhodnut co by bolo funkcne aj kvalitovo najlepsie na toto riesiene aj celkovo cena vykon. Bude to ostrov cize 1 ozaj spolahlivy menic so zarukou ako multiplus by bol asi super. Len ide o to ci by sa ta zaruka dala uplatnovat aj tu na slovensku ked to je kupovane v spanielsku , alebo by som to musel posielat do spanielska. A ten 2 rocny xtm nema zaruku sa mi zda nie? A ci je ozaj novy multiplus spolahlivejsi ako 2 rocny xtm?
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

Ja to tak mam zapojene s Victronem cele a je to ok, podivej do me paticky. Zaruky jsou tvuj boj. Ale minimalne Victron drzi zaruku pres cely svet. Ono kdyz mas menic treba na plachetnici ci v karavanu tak je to prakticky nutnost.
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Jsi s tou zarukou jisty? Je to nekde napsane? Victron ma vsude na svych strankach ze pro problemy kontaktujte sveho prodejce. Pokud nevite, kdo je vas puvodni prodejce (napr. pri nakupu pres amazon/ebay), tak ze jim mas poslat vyrobni cislo a oni ti to reknou. Coz mi prijde jako pravy opak toho "s reklamaci se obratte na kohokoliv".
turbyho
Příspěvky: 97
Registrován: sob lis 27, 2021 5:56 pm

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od turbyho »

mihlit: tady je to snad dost jasne napsane, ne? https://www.victronenergy.cz/support/wa ... nd-repairs
16x410Wp + 16x450Wp, 2xSmartSolar 250/100, 1xMP II Quatro 4kW v serii s 2xMP-II 2.4kW, 2x16x280Ah lifepo cina - poloostrov v polabi (bez ess)
mihlit
Příspěvky: 495
Registrován: ned říj 17, 2021 7:43 pm
Lokalita: okr. Vyškov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Studer vs. Victron

Příspěvek od mihlit »

Kde? Tam je jen o 5tileté záruce s prodloužením na 10 let. Když si pak klikneš na support request

tam je "We help you connect to your dealer based on your serial number. They are trained and responsible to help you with your issue." Všude, ve všech zmínkách o podpoře či záruce odkazují na "tvého prodejce", což není nejbližší dle adresy ale dle seriového čísla "kdo to prodal".

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek