Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od mypower.cz »

jen 100W ve standby :) a to ma ten velky menic (3kW MUST UPS) .. tech 200W bylo mysleno tak, ze ten maly mikro menic je delany maximalne 200W vystupniho vykonu, pak odchazi do kremikoveho nebe. Ale na druhou stranu od tohoto mikromenice ani vice neocekavam, protoze slouzi jen na male vykony, viz zminene nabijecky fotaku, mobilu, nebo na krmeni LCD monitoru, ktery nema DC vstup, atd.

PS: nechapu proc, ale pan Kolarik tyto menice stahnul z prodeje (uz nejsou v shopu). Pricemz cenou byly dost zajimave a ta standby spotreba ostrovnikovi nevadi.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od LIX »

Ahá, no ja som si to neako potom asi spojil s tým 200W meničom. Tieto meniče s klasickým trasformátorom ma od začiatku čo sa venujem elektrotechnike zaujímali. Raz som jeden dokonca aj zostrojil. Mal síce výkon iba okolo 60W ale celé to iba záležalo na výkone trafa, tieto meniče sú tvrdší zdroj ako tie šmejdy vysokofrekvenčné čo máme skoro všetci doma. Jediná ich nevýhoda je o trochu väčšia spotreba a väčšia váha, ale neviem kto by bral niekam solárny menič. :D
Škoda len že ten menič čo som robil nemal spätnú vezbu a tým pádom si nemohol regulovať napätie na výstupe trafa a po pripojení záťaže kleslo...
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od SJM »

mypower.cz píše:nechapu proc, ale pan Kolarik tyto menice stahnul z prodeje (uz nejsou v shopu).
Měniče Must UPS jsu stále v nabídce shopu v oddílu měniče s funkcí UPS.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od mypower.cz »

a jo pravda .. je tam ten stojaty.. nicmene ta nabidka zasadne prořídla .. coz je IMHO skoda. Mozna to ma nejaky duvod .. kdo vi ..
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od mypower.cz »

Info od p. Kolarika:

> za měniče MustUPS je náhrada Multifit. Téměř identická kastle, uvnitř
> téměř identický měnič, ale spotřeba jen 35W naprázdno
> a komunikace po USB a LAN. Možnost nastavení priority INVERTER nebo UPS.
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od Foxxx »

LIX píše:S tou robustnosťou máš pravdu, len som to sem nechcel písať lebo pokial ten menič nemáš doma nevieš na 100% či je taký robustný a odolný ako píšu. Že rozbehne hento a tamto a pri tom nič nevydrží a nerozbehne. Ja sa napríklad čudujem že môj meanwell TS-1000 mi rozbehne klimatizáciu. :D Dával som tam otcov 1500W menič a ani neprdol.
To sa čudujem že ti nevadí ten 200W odber na prázdno keď že si čistý ostrov, ale keď ten menič odpojuješ tak sa to dá. Raz až snáď budem mať svoj vlastný dom budem tiež bez elektrickej prípojky iba zo solárom a poprípade neakou turbínou.

Zdravím jakou klimatizaci vám to rozběhne to by mě celkem zajímalo... diky
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od LIX »

AMCOR AC 10000 M, najprv zapnem čisto len ofukovanie, potom zapnem prvý stupeň klimatizácie a potom hodím druhý a ide. Možno je to aj vďaka kondenzátorom ktoré som pripojil na výstup meniča, neskúšal som ju zapínať bez nich. Vtedy som si ani neuvedomil že ich tam mám.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od dedo »

:wall: Nerozumiem: kondenzátory na výstupe meniča?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od LIX »

Jednoducho sa na výstup meniča (230V) čo je N a L pripojí čo najväčšia kapacita kondenzátoru. Menič môže byť potom schopný rozbehnúť napr. chladničku alebo klimatizáciu. Ja tam mám ten kondenzátor hlavne kôli udržaniu napätia keď sa mi prepne relé z meniča na sieť. ;)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od matej »

Mno .. na tom niečo bude, môže to vykryť veľmi krátke špičky <5ms, ale záleží na konkrétnom type meniča nie všade to môže fungovať, závisí ako má menič nastavenú ochranu proti preťaženiu. Ale v každom prípade to zvyšuje spotrebu meniča. Menič musí v každej perióde nabiť kondenzátor na +315V, vybiť, nabiť na -315V a vybiť. To môžu byť jednotky až desiatky W spotreby.
Pravda a Láska zvítězí!.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od LIX »

V tomto máš pravdu, keď je kondenzátor pripojený tak sa menič nedostane ani do standby režimu pretože neustále nabíja kondenzátor, ak budem mať spolahlivý ampérmeter čo by mi zmeral tak malý odber prúdu tak dám vedieť čo to papá.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od dedo »

Akú kapacitu tam máš, ak sa smiem opýtať?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od LIX »

15uF 275V, treba kondenzátor na striedavé napätie
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od dedo »

:) Vďaka
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od MareC3k »

nieje lepsie kebyze tento kondenzator bol rovno na vstupe zariadenia ktore to vyzaduje? elektromotor, kompresor klimy, pripadne neonove svietidlo?
lebo pokial je na menici len cisto odporova zataz, tak trvale pripojeny kondenzator posuva fazu opacnym smerom ako cievka. matej co ty na to?
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od luge »

MareC3k píše:nieje lepsie kebyze tento kondenzator bol rovno na vstupe zariadenia ktore to vyzaduje? elektromotor, kompresor klimy, pripadne neonove svietidlo?
lebo pokial je na menici len cisto odporova zataz, tak trvale pripojeny kondenzator posuva fazu opacnym smerom ako cievka. matej co ty na to?
Nechcem obchádzať tema,ale to ma tiež zaujíma to s tým kondenzátorom.Pri prepnutí z meniča na DS mi LCD TV vypne,ale pri prepnutí DS menič si to TV ani nevšimne.Možno by pomohol nejaký kondík.matej čo ty na to?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Ostrovny system pre Drevodom, Banska Stiavnica

Příspěvek od matej »

luge, ak máš tie reverzné stykače ovládané priamo výstupom meniča, je to jasné prečo to robí, a síce stykače väčšinou pri zopnutí (pripojení napätia na cievku) majú menšie oneskorenie, tj. prepnú skôr ako pri vypnutí. Takže keď spadne menič, kým stykače rozopnú je to dajme tomu 15ms, (ale to by LCD TV aj každý iný bežný spotrebič mal v pohode zvládnuť) ale pri prepnutí z DS na menič to je dajme tomu 5ms čo ten TV ešte vydrží. "Najlepším" riešením by bolo posilniť kondíky v zdroji toho LCD TV :-) ovšem záruka. Takže - nejak vytuniť to prepínanie ale samozrejme obrovského bacha na prienik DS-Menič!
Ten kondík na výstup meniča by som fakt nedával .. áno posúva fázu prúdu z meniča ale o to tu veľmi nejde .. ALEBO skúsiť dať tú cievku do série s oným problematickým spotrebičom. Niekoľko mH tak 5-10 mH by mohlo prípadnú špičku dostatočne vyhladiť, spôsobí to mierny pokles napätia na onom spotrebiči (nijak dramatický, jednotky V), ale hlavne to nezvyšuje standby spotrebu meniča.
Pravda a Láska zvítězí!.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek