Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Pan Taum »

typ Voltcraft SWD 1200/24 + kabelový displej FB-02 SWD
513128_LB_00_FB.EPS_1000.jpg
vstup DC 24V (18 - 30V)
výstup AC 230V 50Hz čistý sinus 1200W, krátkodobě 2400W, zásuvka německého typu schuko - bez vystupujícího kolíku
účinnost na papíře až 90% (měření - DC vstup 36,7A@26,8V= 983W, AC výstup 885W, účinnost n=89,9%)
obsahuje všechny možné i nemožné ochrany
lze připojit kabel od baterie až 50mm2 bez dodatečných nástrojů - vychytané samosvorné šroubovací svorky

spotřeba:
ON 0,27A@23,5V = 6,1W (0,26A@27,2V = 7,1W)
volitelně STANDBY = jedenkrát za 15 sekund zapnutí do stavu ON na 2 vteřiny a čeká na zátěž větší než 15W
OFF méně než 10mA resp. neměřitelné klešťovým multimetrem

Napětí pro vypnutí při podpětí je přes displej nastavitelné na 18,0V až 23,0V - vhodné i pro LiFePO4 (nastavit 23V). Při vyšší zátěži než nějakých 500W se vypínací napětí dynamicky posune o jeden volt níže, aby se kompenzoval vnitřní odpor baterie. Automaticky naskočí při nabití na 25V a pokračuje v činnosti.

Bateriový vstup galvanicky oddělen od 230V výstupu, kovový kryt je vodivě spojen s PE výstupky > velmi bezpečný měnič. Lze však mezi fází L (i nulou N) a bateriovými svorkami +/- naměřit 115V střídavých, ale napětí je velmi měkké a vzniká pravděpodobně na odrušovacích kondenzátorech a není na závadu. Měnič nevydává rušení ani na straně baterie ani na výstupu.

Chladicí ventilátory jsou velmi tiché a jsou teplotně řízené, takže se zapínají jen při dlouhodobější velké zátěži. I při plném výkonu lze v těsné blízkosti měniče vést běžnou konverzaci bez rizika ohluchnutí. V mém případě se většinu doby nedostanu přes 200W a měnič se dokáže uchladit pasivně, předpokladem je ale svislá montáž a respektování zásad chlazení elektroniky.

________________

Zvládá zátěž:
najednou - drobná elektronika (20W) + osvětlení (150W) + rekuperace (60W) +dvou kompresorová lednice (trvale 120W, špička přes 1200W)

nebo
drobná elektronika (20W) + osvětlení (do 50W) + rekuperace (60W) + 750W ponorné čerpadlo "nautila" v 15 metrové hloubce (špička hodně přes 1500W, nelze mít rozsvíceno vše najednou > vypnutí měniče)

nebo
drobná elektronika (20W) + osvětlení (150W) + rekuperace (60W) + 160L bojler na LOW (jedna topná tyč ze dvou, příkon 900W)

jedenkrát odzkoušeno zářivkové těleso 4 x 36W s tlumivkami, měnič neprotestoval, ale stejně zářivky raději provozuji na DS

nezvládne kombinaci čerpadlo + lednice ani bojler + lednice ani čerpadlo + bojler

________________

Nevýhody:
- slabý výkon :) (po čase přestane stačit a je třeba pořídit silnější měnič)
- pofiderní logování na SD kartu přes displej (loguje v náhodných intervalech)
- displej ukazuje na výstupu trvale o 50W menší výkon než je ve skutečnosti (ukazuje 0W skutečnost např. 40W)
- jemné pobroukávání a bzučení výstupní tlumivky při zátěži pod 20W (nemá vliv na funkci)
- při úplně prvním připojení na baterie (LIFePo4 s velmi malým vnitřním odporem) se uvnitř zajiskřilo a měnič byl okamžitě mrtvý, pojistky však byly netknuté. Reklamace > prodejce poslal nový kus a ten už funguje naprosto bezchybně.
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne pon dub 08, 2013 2:37 pm, celkem upraveno 1 x.
prochazka85
Příspěvky: 221
Registrován: ned kvě 20, 2012 9:20 pm
Reputace: 4

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od prochazka85 »

- jeste bych dodal, leze z neho krasny nemodifikovany sinus.
- loguje pouze na SD kartu, kterouzto uz jen tezko sezenete, protoze tedka se prodavaji pouze SDHC a
ty to nezere

jako nevyhodu povazuji ze mi uz dvakrat odesel, jednou takze ze proste nesel zapnout
proste nic nedelal a po druhe odesel tak ze byl zkrat na vstupnich svokrach.

jako vyhodu povazuji ze reklamace pokazde probehla v poradku vymenou za jiny kus
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od luge »

Ako majitel tohoto meniča a displeja momentálne ako záloha,musím súhlasit zo všetkým čo je tu popísané.
Displej ukazuje menej,akoby ukazoval VA a nie W.
Foxxx
Příspěvky: 214
Registrován: úte bře 05, 2013 8:34 am
Reputace: 12
Bydliště: Podolí Brno-venkov

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Foxxx »

Cauvec
Je to velice přínosná infomace. Moc pěkně napsané...super práce.. rozhoduji se že tento měnič pořídím...
Ostrov na chatě 6 x 55Wp amorf + oplocký = 10L bojler. 1,2Kw (6x poly), 24V 140Ah LiIon :-) . PCM60X , Mppsolar 3000VA / 2,4Kw , rozvody 24V/12V
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Gmouse »

Vlastním SWD-1200/24 a chtěl bych ho zapínat relátkem. Existuje kabelové dálkové ovládání Voltcraft FB-01 SWD, ale připadne mi to docela drahé a stejně bych to musel vykuchat. K Měniči se to připojuje 6ti žilovým kabelem s koncovkou RJ-11, z čehož jsem usoudil, že nějaké dráty by mohly být ty dvě led diody a nějaké právě na to přepínání . Nemá někdo bližší info aby mě nakopnul, jak vytáhnout to přepínání?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Pan Taum »

Vytáhni si káblík z vypínače. Buď ho nahradit třípolohovým 1-0-1 kde jedna koncová poloha bude zapunto a druhá bude externí ovládání kontaktem relátka v serii. Nebo jednoduše odpojit vypínač a nahradit ho kontakem relátka.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Gmouse »

To je asi nejrychlejší řešení, ale znamená to napájet kablík a pak se dohadovat při případné reklamaci. Docela nedávno jsem ho posílal na reklamaci a dostal jsem nový kousek.
Zkusil jsem ten 6ti drát proměřit a moc z toho nejsem chytrý. Jakoby jeden je zem, 4 drátů jsou 24V a na co je ten posledni to netuším.
Gmouse
Příspěvky: 97
Registrován: čtv zář 15, 2011 11:50 am
Reputace: 2

Re: Zkušenosti s DC/AC měniči Voltcraft SW/SWD čistý sinus

Příspěvek od Gmouse »

Sice s brutálním zpožděním, ale přeci. O víkendu jsem rozšrouboval měnič s tím, že si připájím kablík. Jak jsem svým laickým okem koukal na zapojení, tak mi to nedalo a propísknul jsem vypínač proti tomu 6p konektoru. Výsledkem je káblík, kterým zapínám a vypínám měnič relátkem v SDS Macro (do víkendu jsem odpojoval jenom 230V z měniče).

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek