Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
milanv
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 02, 2013 11:01 pm
Reputace: 0

Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od milanv »

Dobrý den pánové,
Jak tak koukám, jste tu všichni s nějakou zkušeností s fotovoltaikou. Já, co se týče elektriky, jsem na úrovni: zapojím zásuvky, vypínače, světla, vyměním topné těleso v myčce, pračce a pár drobností kolem (jen pro představu, že nejsem žádný odborník).
Řeším ohřev vody v rodinném domě a chci požádat o vaše rady a zkušenosti. S ohřevem vody pomocí klasických kolektorů mám zkušenost v rodině a u známých (funguje to OK), ale někteří tvrdí, že by to nyní řešili fotovoltaikou.
Důvod: dofukování expanzomatu, doplňování kapaliny, při výpadku elektriky nefunkční, čerpadlo má taky nějakou spotřebu, atd.
Z těchto důvodů chci použít fotovoltaiku, poradíte?
Základní informace:
Oblast- Zlín
Rodinný dům zateplený 100mm polystyrén, vytápěný plynem, čtyřčlenná domácnost, cca. 150m²,panely chci umístit na jižní svislou štítovou stěnu. Je mi jasné, že v létě nedosáhnu maxima, ale v zimě, kdy je slunce jen nad obzorem budou mít lepší úhel a nebudou zapadlé sněhem.
Moje představ:
6 X polykrystalický panel 200/240Wp
Dokoupím bojler 200/300l připojím přímo, nebo po přepnutí jako předehřev pro plynový průtokáč se zásobníkem 60l.
Topné těleso 1500/2000w
Délka kabelů max. 8-10m možná míň.
To je první krok.
V budoucnu předpokládám OSTROVNÍ systém, podle toho jak to bude stíhat, chci připojit světla (mám úsporky a kukuřice), lednici A+++, TV, PC a možná pračka, nebo myčka, ale to za předpokladu, že dokoupím dalších 6 panelů a nějakou tu baterii.
První krok = bojler jednoduše a levně s výhledem na ostrovní systém. Jedná se mi o to, abych nekupoval nějakou elektroinstalaci, která v budoucnu nebude stíhat, protože jsem ušetřil 3000kč.
Dík za rady a náměty, možná, že se něco najde na starším vlákně.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od Pan Taum »

>Dražice OKFE 160L
nebo hybridní 3v1 fotovoltaika + 230V + topný had http://www.waterheating.eu/8/index.php?ver=sk

+ několik panelů (podepřít konstrukcí na úhel 50-60°)
+ přizpůsobovací zařízení p.Oplocký http://forum.tzb-info.cz/123674-automat ... ce-boileru

http://forum.tzb-info.cz/124870-fotovoltaika-nebo-solar
http://forum.tzb-info.cz/121944-fotovol ... -prispevky
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne stř dub 03, 2013 5:12 pm, celkem upraveno 2 x.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od SJM »

fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od fukuši »

Při opravdu malé spotřebě vody bych to viděl na 160l a 10x 230Wp ale podle mě je to na nic.Dal bych vakuový kolektor
2x30T 300l bojler a to opravdu funguje.Při svépomocné montáži cca 60 tisíc.Odešel mi regulátor a tak jsem 8x 217Wp zapojil na bojler 300l a bída nic jen bída.A toho místa co budete potřebovat.Mám obojí a nelituji toho.
milanv
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 02, 2013 11:01 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od milanv »

Díky, jdu studovat, jen otázka ten úhel 50-60°. Je to opravdu ták velká ztráta? Mám omezené možnosti prostoru, kvůli sousedům?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od Pan Taum »

PVGIS http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

najít na mapě místo instalace (other maps - lze přepnout na satelit/normální)
Installed peak PV power - výkon panelů
Slope [0;90] - náklon panelů (vyzkoušet postupně svisle 90°, 50°, 30°)
zaškrtnout "show graphs"
>calculate

na teplou vodu se kloním k fototermice (násobně větší výkon)
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm
Reputace: 11

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od fukuši »

Info ke studiu 300l bojler potřebuje 1KW/h na zvednutí teploty o 3 stupně.V zimě má voda 8 stupnů v létě 12 stupnů.(poč. teplota).6 panelů 230Wp vám dá maximálně 9KW/h za den.Tak že maximálně vám to ohřeje o 27 stupnů.To je
39 stupnů v létě.Takovej dnů bude možná 30 za rok.Vím že každej den nespotřebujete vše ale musíte taky počítat tep.ztrátu bojleru a průběžné odpouštění během dne.Z uvedného je jasné jedině menší bojler menší spotřeba a více panelů a místa na střeše.
tikonik
Příspěvky: 42
Registrován: pát srp 24, 2012 10:12 pm
Reputace: 6

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od tikonik »

Zdravim,

mam vodni i fve. Doporucuji zacit vodnim, zacinal jsem se systemem pred trinacti lety. Od te doby nekolikrat prepracovano. Idealni byla kombinace TUV + topeni + kolektory + bojler. Vse jeden okruh nemrznouci smes. Jen to rizeni bylo ponekud slozitejsi, serva + cidla a elektronika. Minimalni ztraty, pokud sviti topim a nabijim, pripadne kotlem na drevo dotapeni.
Velky nedostatek, akumuloval jsem pouze do zdi v hodne zaizolovane novostavbe a bojleru 200L DZ se dvema vymenikama. Pokud jsem dotapel kotlem nebylo kam za chvili ukladat a muselo se vetrat.
Dalsi vyvojove cesty nebudu ted rozepisovat. Jen pokud by byl zajem.

Finalni sestava 6x kolektor vodni (12m2), 7KWp fotovoltaika, kotel atmos na drevo, TC vzduch voda, aku nadrz 1000l. Vymenik z aku na TUV a vymenik solar do aku. Topeni primo do aku. Ucinnost deskovych vymeniku je perfektni. Cerpadla jen 3x Laing uz 8let . Vymenik na TUV nahraty jen v pripade aktualni potreby vody objem do 1l.
Pokud sviti ted v zime, tak bezi TC pres Victron 5000VA/48V primo z FVE.

To jen pro inspiraci, zacinal jsem s jednim panelem od solarteku 50Wp z roku 1999. A nakonec to skoncilo prozatim takto.
Naklady na porizeni a vyladeni velice nizke, krome vlastniho casu. Vetsina veci je bud pouzitych, nebo vyrobenych. Do roku 2006 bez pripojky CEZ. Pokud se clovek snazi a hleda jde vse. Napriklad TC za 20.000,- vykon 9KW, prikon 2.5 - 3.5KW dle venkovni teploty atd.
7500Wp, system 48V, 5KW Victron, 3KW Victron, 20KWh NiCd, 10KWh LiFePo, DC/DC 48V/12V 1000W, 2x TSMPPT, 1x EPsolar. DC ukladani prebytku do bojleru, 2x elektromobil Kangoo. TC 9KW pres Victron na jaro a podzim ke zpracovani prebytku.
milanv
Příspěvky: 3
Registrován: úte dub 02, 2013 11:01 pm
Reputace: 0

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od milanv »

Pánové dík za rady,
jak na to tak koukám a získávám informace tak získávám pocit, že nic není ideální.
Musím si to troch srovnat v hlavě.
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm
Reputace: 3

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od bednar »

tikonik píše: aku nadrz 1000l. Vymenik z aku na TUV a vymenik solar do aku. Topeni primo do aku. Ucinnost deskovych vymeniku je perfektni. Cerpadla jen 3x Laing uz 8let . Vymenik na TUV nahraty jen v pripade aktualni potreby vody objem do 1l.
Mohu poprosit o bližší info a to především onoho systému TUV přes deskový výměník z AKU.
Chystám se realizovat podobný systém. Mám AKU bez vnitřního výměníku. Rád bych přepínal TUV, především v zimě, kdy není dostatečně nahřátý SOL bojler, na deskový výměník z AKU.
Jakým způsobem spínáte čerpadlo ? Nějaký průtokový spínač ? Příp. jaký ?
Jaké máte použity deskové výměníky ?
Píšete, že výměník TUV nahříváte jen v případě aktuální potřeby vody. Jak je to prosím realizováno v praxi ?
Předem moc a moc děkuji za případné informace a inspirace.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od rob.brno »

tikonik píše: Finalni sestava 6x kolektor vodni (12m2), 7KWp fotovoltaika, kotel atmos na drevo, TC vzduch voda, aku nadrz 1000l. Vymenik z aku na TUV a vymenik solar do aku. Topeni primo do aku. Ucinnost deskovych vymeniku je perfektni. Cerpadla jen 3x Laing uz 8let . Vymenik na TUV nahraty jen v pripade aktualni potreby vody objem do 1l.
Pokud sviti ted v zime, tak bezi TC pres Victron 5000VA/48V primo z FVE.
Taky ohřívám TUV přes deskáč. V létě z něj jde voda i přes 70st, Zatím to provozuju jen 2roky.
Jak deskáč po letech uvnitř vypadá, nesráží se v něm vodní kámen?

Mám bohužel 3f tč, takže to napájet z aku v mém případě nebude jednoduché.
bednar
Příspěvky: 79
Registrován: čtv čer 07, 2012 2:15 pm
Reputace: 3

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od bednar »

rob.brno píše: Taky ohřívám TUV přes deskáč. V létě z něj jde voda i přes 70st, Zatím to provozuju jen 2roky.
Jak deskáč po letech uvnitř vypadá, nesráží se v něm vodní kámen?
Mohu se také zeptat jakým způsobem máte zajištěno sepnutí čerpadla u deskového výměníku na straně AKU ?
Děkuji moc.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od rob.brno »

bednar píše: Mohu se také zeptat jakým způsobem máte zajištěno sepnutí čerpadla u deskového výměníku na straně AKU ?
Děkuji moc.
Před deskáčem v přívodu z vodovodu je klasický kotlový průtokový spínač(spíná při 2l za min.). Tento signál je veden do regulátoru RVS(který řídí od topení do podlahy, přes chlazení v podlaze,TUV,soláry a tč). Tento podle teplotního čidla na výtoku TUV z deskáče spojitě ovládá oběhovku, která dávkuje teplou vodu z aku do deskáče.

Obecně se to nazývá fresh water modul.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od Mirek »

Před nějakým časem bych Vám doporučoval deskové kolektory. Výroba tepla je mnohem účinnější než vyrábět s malou účinností elektřinu a pak ji s dalšími ztrátami měnit na teplo. Druhou otázkou je počet slunečných hodin v zimních měsících, je jich tak málo, že pomalu nemá smysl je nějak řešit, stačí si najít nějakou tabulku. Třetí a určitě ne poslední otázkou je složitost celého systému - množství komponent. Zkuste se podívat na TERMBOX http://jaromir-bednar.webnode.cz/produk ... l/termbox/, stačí jeden EnergyPanel na střeše nebo fasádě a malá krabice připojená k Vašemu stávajícímu bojleru, nic víc. Systém nemá spoustu problémů solárních systémů (viz všemožné diskuze) a hlavně není závislý na slunci. *cloud* Ani příkon nezrujnuje vaši výrobu elektřiny ve FVE, 300 - 500W. Je to úplně nová věc která dosud na trhu nebyla, tak se třeba koukněte. :ugeek:

Jednodušší to snad už být nemůže :yes:
Jaromír Bednář
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od střídač »

Mirek píše:stačí jeden EnergyPanel na střeše nebo fasádě a malá krabice připojená k Vašemu stávajícímu bojleru, nic víc
Koknul jsem se, je to moc pěkný, jen drobnost chyběla, cena a životnost. Mám obavy, že cena bude velmi nadčasová.

Pokud je cena do 20 000,- jeden kousek ihned odeberu a zajistím další instalace.
Mirek
Příspěvky: 92
Registrován: úte bře 29, 2011 5:42 pm
Reputace: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od Mirek »

střídač píše:
Mirek píše:stačí jeden EnergyPanel na střeše nebo fasádě a malá krabice připojená k Vašemu stávajícímu bojleru, nic víc
Koknul jsem se, je to moc pěkný, jen drobnost chyběla, cena a životnost. Mám obavy, že cena bude velmi nadčasová.

Pokud je cena do 20 000,- jeden kousek ihned odeberu a zajistím další instalace.
Hmm, Vás vůbec nezajímá poměr cena výkon? Pokud ne klidně zůstaňte u klasických, nejlépe levných čínských kolektorů, ty vám budou vyhovovat nejlépe. Toto řešení pak pro Vás opravdu není. :wood:
Jaromír Bednář
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od LIX »

kolko to koštuje? Nikde som sa nedopátral k cene.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od joseff »

Mirek píše: ...
Hmm, Vás vůbec nezajímá poměr cena výkon?
...
Mirku, me pomer cena/vykon zajima, prosim o informace.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od střídač »

Mirek píše:Hmm, Vás vůbec nezajímá poměr cena výkon?
Stačí trocha selského rozumu a je možné si jednu z oné neznámé dovodit.
Dle specifikace:
Tepelný výkon 2000 W
Příkon 300-500 W

Dovozeno: jde patrně o klasické malé tepelné čerpadlo s důsledky tepelného čerpadla. Drahé, náchylné k poruše. Pouze a jenom jsem ohodnotil své preference, jenž jsem vyjádřil v penězích.

Závěr: pokud by to byla taková energetická bomba, trhají jim lidé ruce, domy budou tímto skvostem oblepeny. Jelikož se tak neděje, a je třeba zájem vyfutrovat nějakým tajuplnem, asi to nebude až tak k tomu trhání.

Opravuji preference: do 15 000,-Kč.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ohřev užitkové vody v RD + ostrov

Příspěvek od SJM »

LIX píše:kolko to koštuje? Nikde som sa nedopátral k cene.
Lze nalézt informace, že s nerezovým bojlerem 100litrů je cena cca 70k, u větších bojlerů až 130k. Jedná se o TČ s COP 3-7 podle podmínek.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek