Instalace FV panelu

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od 007ToMMaS »

ak môžem tak ja to robím na 4ks panelov tiež rozmery také ako máte vy a komplet všetko na montáž ma vínde 140€
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

jara píše:Ja jsem nasel jeste levnejsiho dodavatele konstrukci a sroubu.

http://www.k2l.cz/cz/spojovaci-material ... e-produkty

Zkusím to zesumírovat sám pro 10 panelů(krokve po metru,panely 1x1,7m na výšku, v jedné vodorovné řadě):
- 2x 10m nosník 40x40 ...... 2000kč
- 2x9ks omega(řezal bych radši po 10cm) ...... 150kč
- 2x2ks z-příchytka(celá délka 0,5m) ...... 40kč
- 22ks háků po 45+29kč ..... 1630kč
- 44ks matka+šroub po 3,6kč, ale balení po 100ks .... tedy 360kč
SUMA: 4180kč, tedy 420kč na panel.

Vycházím z cen co uvedl jara(předpokládám, že s DPH), bez ceny dopravy. Asi bude potíž s dopravou těch 6-ti metrových profilů z PArdubic. Možná bych každý panel ještě pojistil přichycením hákem za spodní hranu k nosnému AL profilu.
Asi by stálo zato trošku zapátrat a sehnat nějakého ododavatele rovnou v Brně.

Je nějaký rozdíl mezi "solarni-nosnik-40x40" a "solarni-nosnik-2125"?


PRostě by se s troškou práce měl člověk vlézt do 500kč na panel, což je oproti mnou uvažovaných 1500kč podstatná úspora.
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od jara »

No zalezi kam to chces dat. Kdybys objednal 1x6m nosnik (800) rozrezat na dva ( pro 3 panely do budoucna ) plus vruty pro uchyceni na strechu a uchytky panelu na nosniky. Vse asi kolem 1000 - 1100. To vse je ale nerez, pokud ti staci nikl nebo nejaky jiny material, tak to bude o neco levnejsi. Jestli chces, tak ja mam toho docela dost, tak ti muzu neco odprodat (komplet vruty do strechy + uchyty panely panelu na nosniky, ale nosnik si musis objednat sam) zavolej teto firme jestli by ti poslali treba 4 metry nosniku? - http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... ytka-z.htm. Maji dobre ceny, ale postovne taky neco stoji, mozna v Brne neco najdes za podobnou cenu.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

jara píše: Jestli chces, tak ja mam toho docela dost, tak ti muzu neco odprodat (komplet vruty do strechy + uchyty panely panelu na nosniky, ale nosnik si musis objednat sam)

Díky, za nabídku výpomoci. Zatím pouze teoretizuju a snažím se získat přehled o možnostech a cenách.

Jinak těch 500kč za konstrukci pod jeden panel, co jsem spočítal je reálných?
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

Může se udělat takto konstrukce pod dvě řady panelů na šikmé střeše s pálenýma taškama(použít jeden profil jako lože pro oba sousední panely)?
Někde jsem četl, že se nesmí panely narážet bez mezery k sobě - kvůli dilataci, musí tam být mezera?
konstrukce.GIF
(3.98 KiB) Staženo 4145 x
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od pkougl »

myslim si že to z hlediska teorie neni problem, spiš to vidim na praktický problém umístit ten střední profil perfektně do roviny aby ste se při montáži panelů panelů nedostal mimo profil (když se to třeba dává "do provázku") a byl by ten profil mimo ideální trasu, ono taky záleží jak dlohy bude ten profil, jestli třeba na 3 panely tak by se to dalo trefit
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od Pan Taum »

rob.brno píše:Může se udělat takto konstrukce pod dvě řady panelů na šikmé střeše s pálenýma taškama(použít jeden profil jako lože pro oba sousední panely)?
Někde jsem četl, že se nesmí panely narážet bez mezery k sobě - kvůli dilataci, musí tam být mezera?
konstrukce.GIF
Raději bych to nedělal, pár ušetřených korun nestojí za vzniklé komplikace. Podívej se na velkopolní FVE - nikdo nic takového nedělá, i když by ušetřili statisíce až miliony.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

Pan Taum píše:Raději bych to nedělal, pár ušetřených korun nestojí za vzniklé komplikace. Podívej se na velkopolní FVE - nikdo nic takového nedělá, i když by ušetřili statisíce až miliony.
JAké komplikace tím vzniknou?
mrDragon

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od mrDragon »

http://www.prvnielektro.cz/fotovoltaika ... -aplikaci/
3 a 4 ty obrazek je uložení ktere myslíte, a drží, tedy při teh delkah to nebylo 100% ono, nejaka uchitka s emusela předelavat(roztahnout) , dilatační mezery jsou mezi paneli na delku. konstrukce pozink, i lišty, na ne přimo panely podložene gunou ze zhora klasika přichiceno.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

Ještě mě napadá další možnost samodomo tvorby a to vlastní výroba háků na taškovou střechu. Tady se nechá koupit al-profil (http://aluplus.cz/sortiment.php?Id=27) 35x8mm za cca kolem 90kč 1bm, z něhož se čtyřmi ohyby nechá udělat hák(50cm délky na jeden hák). U těch komerčních háků(např. http://shop.gbc-montaze.cz/montazni-pri ... ItemIdx=13) mi příjde, že ta upevnovací deska je příliš krátká a je tam celkem velký "pákový" moment.

Už jen najít nějakého zámečníka s ohybačkou a háky by byly téměř za třetinovou cenu.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od bert »

Al profilu by som sa bál, kvôli mäkkosti materiálu. 8mm hrubý Al, asi dosť nadvihne prekrývaciu tašku. Ja som si vyrábal háky z 25x3mm nerezovej pásoviny (viď foto na prvej strane tejto témy). Tá je po ohnutí pevnejšia a nestane sa pri montáži, aby sa ohol, ak sa postavíte na hák. Na kus som potreboval tuším 32cm, takže z metra 3ks. No to závisí od druhu tašky, hrúbky laty, preloženia tešiek a uchytenia profilu. Určite premerať na viacerých miestach.
Mal som výhodu, že mi to poohýbali v "spriatelenej" firme zadarmo. Aj preto som sa dostal s cenou na menej, ako polovicu vtedajšej ceny za hák.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od cikas »

Ahoj, našel jsem zajímavé ceny na Shop.solarpartner.cz. Cena nerez držaku za 150. Omega profily take za slušnou cenu.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

cikas píše:Ahoj, našel jsem zajímavé ceny na Shop.solarpartner.cz. Cena nerez držaku za 150. Omega profily take za slušnou cenu.
Na K2L.cz mají pozink háky za 103kč, stran životnosti to asi bude vyhovovat. Nechají se po domluvě udělat s různou výškou ve stejné ceně. Omega a Z-profily mají v Alupě v metráži, pak vychází jeden kus na cca 7kč.

Pár háků budu brát z K2L a pár budu nechávat ohýbat z nerez pásoviny 4x30x400mm.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od cikas »

To je dobra cena, ale již týden se snažím dostat do jejich e-shopu a bohužel je stále mimo provoz.
Já budu kupovat pásovinu nerez a nechám ji naohýbat. Mám betonovou tašku Bramac a každá pátá taška je se sněhovou prorotiskluznou zábranou. Musím dát hliníkové profily trochu výš.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

cikas píše:To je dobra cena, ale již týden se snažím dostat do jejich e-shopu a bohužel je stále mimo provoz.
Já budu kupovat pásovinu nerez a nechám ji naohýbat. Mám betonovou tašku Bramac a každá pátá taška je se sněhovou prorotiskluznou zábranou. Musím dát hliníkové profily trochu výš.
Ten eshop už nefunguje aspon půl roku, myslím, že se jim nechce ceny pořád aktualizovat. Je potřeba jim poslat mailem poptávku. Taky mám sněhové háky na střeše, posunu je na poslední řadu pod panely. Přímo pod panely ztrácejí smysl. Tu nerez pásovinu se mi podařilo koupit ve šrotu 40cm délky za 38kč kus.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od pkougl »

Jo taky sem háky dělal doma z nerezu, cena v obchodě cca 125kč/m viz http://www.akros.cz/tyce-ploche-strihan ... 4301/prod/, použil jsem 30x5 a drží to dostatečně. Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od cikas »

To se dostanu na zajímavou cenu. Bohužel protisněhová zábrana je součástí tašky - takový půlkruhový betonový výstupek, cca 5-6 cm vysoký, je součástí tašky. Náhradní tašky nemám, budu muset nad tyto zábrany.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od rob.brno »

cikas píše:To se dostanu na zajímavou cenu. Bohužel protisněhová zábrana je součástí tašky - takový půlkruhový betonový výstupek, cca 5-6 cm vysoký, je součástí tašky. Náhradní tašky nemám, budu muset nad tyto zábrany.
Prohodil bych tyto "sněhové" tašky s taškama základníma na jinném místě, netřeba mít náhradní tašky.
cikas
Příspěvky: 29
Registrován: pát bře 29, 2013 6:45 pm
Reputace: 0

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od cikas »

No, také bych to tak viděl. Každá řada má každou pátou tašku se sněhovou zábranou. Celkově je to na pohled pěkné, pokud do toho zasáhnu tak rozhodím rozložení a již to nebude souměrné. Střechu mám dlouho 19,5 m, na výšku 6 metrů. Rozhoduji se, zda dám všech 12 panelů do jedné řady podélně s okapem, popřípadě rozdělím na dvakrát 6 panelů. Kratší strana panelu bude dole(1m). Delší strana panelu půjde směrem ke štítu střechy. Nemáte někdo zkušenost co je lepší?
Děkuji.
12 panelů 210Wp. Zapojení 2x6 panelů přes PWM regulátor na Ac boiler - spirála 21 Ohmů.
13 panelů AEG 450Wp. RCT power 6.0, paralerní připojení do sítě.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Instalace FV panelu

Příspěvek od kybos »

Při stahování sněhu v zimním období je horní řada obtížněji dosažitelná a lépe se stahuje sníh z té nižší řady.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek