Bitcoin - měna nezávislého člověka

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Odpovědět
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

Pro ty, kdo to neznají, Bitcoin je první decentralizovaná open-source elektronická měna, která má několik jedinečných výhod. Za největší považuji tu, že nemá žádný centrální prvek, žádnou centrální banku, je tedy plně nezávislá na vládách, bankách atd.
Vytváření mincí i potvrzování transakcí zajišťují členové Bitcoin sítě, kolektivně. Je to naprosto geniální princip.

Bitcoin měna je to samé, co pro komunikaci Internet a jelikož místní uživatelé se zajímají o nezávislost a neradi cpou peníze státu, určite je to může zajímat. Bitcoin nezná inflaci a žádná vláda ho nemůže zabavit, zničit, zastavit, vykrást.

Založil jsem menší informační projekt Bitcoinman.cz, kde si případně můžete přečíst více ( novinky a aktuální informace pak na https://www.facebook.com/bitcoinman.cz ).

Obrázek

Mějte pěkné slunečné dny *sun*
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od LIX »

Mňa by ako lajka zaujímalo za čo presne dostávaš v tomto bitcoine body, aleob peniaze, nazvyme to ako chceme. Viem že tvoj počítač na niečo slúži, ale na čo presne?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

Nedavno jsem chtel zprovoznit bitcoin penezenku a narazil jsem na dva akutni problemy, ktere bude muset bitcoin co nejdrive resit. Zajednak velka vypocetni narocnost, zadruhak obrovska delka blockchainu. Pro provoz na beznem dvoujadrovem NTB s 2GB ram to zacina byt obrovsky problem. Bitcoin se mi jinak hodne libi prave kvuli nedosazitelnosti vladami, i kdyz kdo vi.

LIX: je to mena. Nekdo muze mit jako platidlo statem vnucene razene mince a potiskle papirky, jiny zlate cihly, dalsi treba kanistry benzinu, nekdo jiny jablka, nekdo uplne jiny bitcoiny. Otazka je cemu kdo priklada hodnotu. Je to smenny prostredek. Kdyz bych si hrozne moc chtel od nekoho poridit nejakou vec a jedine co by pro neho melo protihodnotu by byly bitcoiny, musim mu zaplatit v bitcoinech, jinak danou vec proste nedostanu. Pokud si ji nemohu sehnat jinde, musim se spokojit s tim, ze ji proste mit nebudu, nebo sehnat bitcoiny.

EDIT: bitcoin penezenku jsem chtel zridit prave za ucelem moznosti podpory serveru MyPower.CZ prostrednictvim prispevku v bitcoinech. To by byla hodne frajerina, ale narazil jsem prave na problemy s vykonem.
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

LIX píše:Mňa by ako lajka zaujímalo za čo presne dostávaš v tomto bitcoine body, aleob peniaze, nazvyme to ako chceme. Viem že tvoj počítač na niečo slúži, ale na čo presne?
Bitcoiny vznikají tzv. těžením / miningem.
Mining je proces, při kterém se potvrzují transakce všech uživatelů v Bitcoin síti.
V podstatě dáváš svému hardwaru určitý matematický úkol a pokud najdeš řešení, bude tvoje potvrzení transakcí lidí považováno za platné a dostaneš za to odměnu.

Této odměny můžeš dosahnout
1) velkým výpočetním výkonem - najdeš řešení nejrychleji
2) budeš mít štěstí a i s malým výpočetním výkonem se ti to povede

Je to veskrze spravedlivý proces, protože v obou případech sloužíš síti a tím také všem ostatním uživatelům.

Geniální je ten princip: není to o tom, že bys měl někde na disku soubor, kde bude napsanáno že máš 100 BTC... ale je to tom, že všichni ostatní uživatelé v síti se shodnou na tom, že ty (představovaný jedinečnou adresou) máš právo nakládat se 100BTC.
Proto nikdo nemůže nic podvrhnout, je to neprolomitelné. I kdybys do sítě vyslal transakci, že posíláš někomu milion, všichni ostatní se shodnou na tom, že takové prostředky nemáš (nikdy dříve ti nepřišli) a transakce bude zahozena.

V praxi: pustíš si na svém počítači software, který využívá výpočetních jednotek grafické karty (to je ten výpočetní výkon) a za nějakou dobu dostaneš svou odměnu (doba závisí na výkonu).
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

mypower.cz píše:Nedavno jsem chtel zprovoznit bitcoin penezenku a narazil jsem na dva akutni problemy, ktere bude muset bitcoin co nejdrive resit. Zajednak velka vypocetni narocnost, zadruhak obrovska delka blockchainu. Pro provoz na beznem dvoujadrovem NTB s 2GB ram to zacina byt obrovsky problem.
Toto řeší například light klient Electrum ( http://electrum.org/index.html ).
Nestahuje celou transakční historii, ale má ji na serveru se kterým komunikuje. Určitě se na to mrkni.

Myslím, že by bylo super, kdyby nějaký obchod s FVE komponentami přijímal platby i v Bitcoinech. Byla by to mediální i faktická výhoda oproti ostatním :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

K vyse uvedenemu popisu bitcoinu jeste dodavam, ze naklady na tezbu bitcoinu jsou krome jednorazoveho nakupu HW predevsim elektricka energie. To by mohl byt myslim hodne zajimavy zpusob zuzitkovani prebytku z FVE. Krmit serverovnu, ktera nabootuje v dobe prebytku a tezbou bitcoinu v podstate prebytky meni na vydelek. Daleko lepsi nez kdejaky zeleny bonus, protoze takto se na vydelek neskladaji nedobrovolne danovi poplatnici.
toxic_cz píše:Toto řeší například light klient Electrum ( http://electrum.org/index.html ).
Nestahuje celou transakční historii, ale má ji na serveru se kterým komunikuje. Určitě se na to mrkni.

Myslím, že by bylo super, kdyby nějaký obchod s FVE komponentami přijímal platby i v Bitcoinech. Byla by to mediální i faktická výhoda oproti ostatním :)
Uz jsem to resil i jinde, pak jsem se k tomu nedostal, zkusim. Nicmene toto je v extremnim pripade ale zase cesta k autoritam a zpet k centralizaci, ci vetsim korporacim s dostatecnym technickym zazemim, ktere budou vlastnit dotycne servery. To taky neni uplne optimalni, ale samozrejme uzivatelskym PC to odlehci.

Prave take jsem chtel zavest moznost nakupu za bitcoiny tady v shopu mypower.cz protoze dokazu kdykoliv prevest bitcoin na potiskle papirky, pokud je dodavatel produktu bude vyzadovat a nebude umet prijmout nic jineho (treba bitcoin).
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

mypower.cz píše:Uz jsem to resil i jinde, pak jsem se k tomu nedostal, zkusim. Nicmene toto je v extremnim pripade ale zase cesta k autoritam a zpet k centralizaci, ci vetsim korporacim s dostatecnym technickym zazemim, ktere budou vlastnit dotycne servery. To taky neni uplne optimalni, ale samozrejme uzivatelskym PC to odlehci.
Chápu tvou obavu, ale již dnes běží více nezávislých serverů v různých zemích, mezi kterými můžeš plynule přecházet a zajistit si tak nezávislost na nějakém konkrétním prvku ( http://electrum.be/ ). S větším rozšířením jich bude přibývat a útok (pouze na uživatele Electrum) se tak opět stane neproveditelný.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od mypower.cz »

toxic_cz píše:
mypower.cz píše:Uz jsem to resil i jinde, pak jsem se k tomu nedostal, zkusim. Nicmene toto je v extremnim pripade ale zase cesta k autoritam a zpet k centralizaci, ci vetsim korporacim s dostatecnym technickym zazemim, ktere budou vlastnit dotycne servery. To taky neni uplne optimalni, ale samozrejme uzivatelskym PC to odlehci.
Chápu tvou obavu, ale již dnes běží více nezávislých serverů v různých zemích, mezi kterými můžeš plynule přecházet a zajistit si tak nezávislost na nějakém konkrétním prvku ( http://electrum.be/ ). S větším rozšířením jich bude přibývat a útok (pouze na uživatele Electrum) se tak opět stane neproveditelný.
Stahl jsem electrum, vytvoril jsem "ucet", pohoda, uz to vidim, serveru je vice, takze opet decentralizace, coz je dobre. Ktery ze je ten muj ? hex hodnota ziskana pomoci getseed() v konzoli electrum ?

EDIT: aha.. tak predpokladam ze 5 ruznych mych adres je v Main Account -> Receiving. Predpokladam (dle dokumentace k elekctrum) ze muzu tedy pouzit libovolnou z nich a nebo si vytvorit novou.
PavelR
Příspěvky: 3077
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 216
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19520
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od PavelR »

Uz jste nekdo nejaky bitcoin získal? Celkem by me zajimalo za jak dlouho jde 1 bit coin získat a pomer bitcoin/obecne prijimana mena.

Jeste jeden dotaz... proc se pouziva na vypocty grafika a ne procesor jako napr u SETI atd ..... ci proc se nepouziva oboje.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2156
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 95
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od gupa »

3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

PavelR píše:Uz jste nekdo nejaky bitcoin získal? Celkem by me zajimalo za jak dlouho jde 1 bit coin získat a pomer bitcoin/obecne prijimana mena.

Jeste jeden dotaz... proc se pouziva na vypocty grafika a ne procesor jako napr u SETI atd ..... ci proc se nepouziva oboje.
Ano, nějaké Bitcoiny vlastním :)
Dnes vytěžíš 1 Bitcoin s jednou trochu lepší grafikou (500MHash/s) za cca měsíc.
Aktuální kurz je 95 dolarů za jeden Bitcoin. Ovšem nutno dodat, že v lednu bylo možné nakoupit bitcoiny za 20 dolarů. Kdo nakoupil, může dnes realizovat v podstatě 5-násobný zisk. Lidé věří Bitcoinu víc a víc.

Na výpočty se používají grafické karty, protože mají mnoho paralelních jednotek a výpočty hashů (SHA-256) se tak dějí mnohonásobně rychleji. Mining na procesoru je dnes již plýtvání elektřinou.

Bitcoin síť se také sama upravuje tak, aby počet emitovaných Bitcoinů byl neustále stejný. Když se nahrne tisíc nových těžařů, stoupne výpočetní síla sítě a s síť upraví složitost nalezení, takže pořád se na světě objeví 25BTC za 10min.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

Ano, ASIC je současný vrchol technologie těžby, jsou to vlastně naprosto jednoúčelově vyrobené čipy, které neumí nic jiného než počítat SHA-256 hashe, ale zato to umí brutálně rychle.
Pochopitelně vývoj takového čipu stojí miliony dolarů a proto je cena finálních jednotek značná (od 1500USD do 5000USD).

Nicméně ten kdo dnes vlastní Avalon ASIC z první várky prodeje, generuje pomocí jeho výkonu asi 5.1 BTC denně (483 dolarů).
Chtěli jsme s kamarádem jeden koupit, ale dnes už to není dobrá volba, než dorazí do ČR, tak bude květen a složitost sítě stoupá, v numerických modelech nám vyšlo, že by se za rok sotva zaplatil. To už je lepší Bitcoiny nakoupit a podržet.

Kdo ví, třeba bude za rok hodnota jednoho Bitcoinu 1000 dolarů.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od LIX »

Stále ale neviem na čom pracuje ten môj počítač. Prečo dostanem bitcoin? za prepočítavanie čoho? to mi nejde do hlavy.
PavelR
Příspěvky: 3077
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 216
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19520
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od PavelR »

Zajímavé. mozna jsem pochopil jak bitcoin ziskam. ale nevim kde se bere jejich financni hodnota. chapal bych ze kdyz nekomu neco vypocitam tak mi za to zaplati ale jestli tomu dobre rozumim tak temito vypocty pro nikoho nic nedelam.
takze napr za pul roku vypocitam 4 bitcoiny coz by bylo napr 4x95 dolaru a ty si necham vyplatit. kdo mi tedy ty penize da?
a za co?

napada me totiz proc nenechat pocitat grafiku jen kdyz mam pocitac zaplej coz je nekolik hodin denne a trbas za ro
k by to jeden dva bitcoiny udelalo. pripadne nechat pc v lete pres den bezet ....
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

LIX píše:Stále ale neviem na čom pracuje ten môj počítač. Prečo dostanem bitcoin? za prepočítavanie čoho? to mi nejde do hlavy.
Předně je třeba říct, že vůbec nemusíš být miner. Stačí mít peněženku, Bitcoiny nakoupit od někoho jiného a můžeš to používat.
Ten, kdo se ale rozhodne, stane se miner tím, že pustí na svém počítači prográmek na těžbu.
Těžba se tomu říká obrazně.

A teď co ten tvůj počítač jako miner dělá:
Poslouchá Bitcoin síť a odchytává transakce, které tam poletují, pár jich nashromáždí a opakovaně z nich dělá hashe.
Nevím, jestli se pouštět do matematického popisu, ale aspoň náznak. Hashování je proces, kdy například z textu "AhojMyPower" se stane řetězec 2c9a6ab56428166acc1284d6846155b56a61d396fecad865e7243ceea9ec77bf (na linuxu si každý ověří: echo -n "AhojMyPower" | sha256sum).
A teď si představ, že ty samé transakce si odchytávájí stovky, tisíce dalších minerů. Všichni pěkně hashují a je tam takový mechanizmus, který zaručuje, že nikdy není známo, který miner bude vybrán jako ten, který bude prohlášen za vítěze potvrzování transakcí. (matematicky řečeno, najdeš hash, který má na začátku dostatečný počet nul, je to zvláštní, ale je to tak :))

Jak jsem již psal, vítěz se staneš pokud máš štěstí nebo velký výpočetní výkon (a stihneš tak hashovat hodně rychle). A jako odměnu za tvojí službu síti dostaneš 25BTC. Vznikne prostě nová transakce, která ti přidělí 25 Bitcoinů. Všem ostatním v síti se rozešle tvůj výsledek, všichni ho zkontrolují a řeknou ano, tys to vypočítal nejrychleji, odměna ti náleží a jede se znovu.

Zkrátka dostaneš odměnu za to, že poskytuješ tvůj výpočetní výkon Bitcoin síti, potvrzuješ transakce, které běhají v síti. Je to geniální princip, protože nelze napadnout.
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

PavelR píše:Zajímavé. mozna jsem pochopil jak bitcoin ziskam. ale nevim kde se bere jejich financni hodnota. chapal bych ze kdyz nekomu neco vypocitam tak mi za to zaplati ale jestli tomu dobre rozumim tak temito vypocty pro nikoho nic nedelam.
takze napr za pul roku vypocitam 4 bitcoiny coz by bylo napr 4x95 dolaru a ty si necham vyplatit. kdo mi tedy ty penize da?
a za co?

napada me totiz proc nenechat pocitat grafiku jen kdyz mam pocitac zaplej coz je nekolik hodin denne a trbas za ro
k by to jeden dva bitcoiny udelalo. pripadne nechat pc v lete pres den bezet ....
A kde se bere finanční hodnota dolaru? ;) Je to pouze prostředek směny, kdy věříš tomu, že za svůj Bitcoin nebo Dolar obdržíš nějakou hodnotu. Hodnotu určí trh jako je tomu u ostatní měn.
Zde je ale obrovský rozdíl v tom, že nikdo nemůže vytisknout milion dalších Bitcoinů, aby snížil hodnotu toho tvého. FED v klidu natiskne bilion dolarů a nikomu to nepřijde divné.
Bitcoinů bude vytěženo 21 milionů a šmitec, žádná inflace. Každý bitcoin lze dělit na 8 desetinných míst a tak je dostatečný prostor pro každého. Může se používat miliBitcoin (mBTC) nebo mikrobitcoin (uBTC).

Výpočty na svém počítači pomáháš chránit a zabezpečovat síť. Když se ti podaří vytěžit Bitcoiny, tak buď s nimi můžeš zaplatit výrobek nebo službu u obchodníka, který je přijme nebo je můžeš prodat ve směnárně člověku, který je chce nakoupit a je ochoten za ně zaplatit třeba v dolarech :)
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
PavelR
Příspěvky: 3077
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 216
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19520
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od PavelR »

toxic_cz píše:
PavelR píše:Zajímavé. mozna jsem pochopil jak bitcoin ziskam. ale nevim kde se bere jejich financni hodnota. chapal bych ze kdyz nekomu neco vypocitam tak mi za to zaplati ale jestli tomu dobre rozumim tak temito vypocty pro nikoho nic nedelam.
takze napr za pul roku vypocitam 4 bitcoiny coz by bylo napr 4x95 dolaru a ty si necham vyplatit. kdo mi tedy ty penize da?
a za co?

napada me totiz proc nenechat pocitat grafiku jen kdyz mam pocitac zaplej coz je nekolik hodin denne a trbas za ro
k by to jeden dva bitcoiny udelalo. pripadne nechat pc v lete pres den bezet ....
A kde se bere finanční hodnota dolaru? ;) Je to pouze prostředek směny, kdy věříš tomu, že za svůj Bitcoin nebo Dolar obdržíš nějakou hodnotu. Hodnotu určí trh jako je tomu u ostatní měn.
Zde je ale obrovský rozdíl v tom, že nikdo nemůže vytisknout milion dalších Bitcoinů, aby snížil hodnotu toho tvého. FED v klidu natiskne bilion dolarů a nikomu to nepřijde divné.
Bitcoinů bude vytěženo 21 milionů a šmitec, žádná inflace. Každý bitcoin lze dělit na 8 desetinných míst a tak je dostatečný prostor pro každého. Může se používat miliBitcoin (mBTC) nebo mikrobitcoin (uBTC).

Výpočty na svém počítači pomáháš chránit a zabezpečovat síť. Když se ti podaří vytěžit Bitcoiny, tak buď s nimi můžeš zaplatit výrobek nebo službu u obchodníka, který je přijme nebo je můžeš prodat ve směnárně člověku, který je chce nakoupit a je ochoten za ně zaplatit třeba v dolarech :)
Jak je mozny ze bude vytezeno 21 milionu bitcoinu pokud je to virtualni zalezitost tak to jde prece jednoduzseji "natisknout" nez papirovy penize?
Proc nejde tezit dal? a co se pak bude dit? jak se budou bitcoiny ziskavat ted to jde smenou a miningem pokud to dobre chapu.
Jsem v tomto oboru analfabet.
Mozna zkusim co udela moje grafika za mesic pokud udela 1 a vic tak ok pokud min nema to pro me cenu ....
PavelR
Příspěvky: 3077
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Reputace: 216
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19520
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od PavelR »

toxic_cz píše: Jak jsem již psal, vítěz se staneš pokud máš štěstí nebo velký výpočetní výkon (a stihneš tak hashovat hodně rychle). A jako odměnu za tvojí službu síti dostaneš 25BTC. Vznikne prostě nová transakce, která ti přidělí 25 Bitcoinů. Všem ostatním v síti se rozešle tvůj výsledek, všichni ho zkontrolují a řeknou ano, tys to vypočítal nejrychleji, odměna ti náleží a jede se znovu.
to se pripise az po vytezeni 25 bitcoinu? ja myslel ze to jde po jednom kousku. takze pokud jak bylo uvedeno vyse lepsi grafika udela 1 za mesic tak se ti na ucet pripise 25 za 25 mesicu?
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

PavelR píše: to se pripise az po vytezeni 25 bitcoinu? ja myslel ze to jde po jednom kousku. takze pokud jak bylo uvedeno vyse lepsi grafika udela 1 za mesic tak se ti na ucet pripise 25 za 25 mesicu?
Nene, je to trochu jinak. Po spuštění sítě byla odměna 50 BTC a každé 4 roky se sníží na polovinu, což se stalo někdy na konci 2012, takže nyní je odměna 25BTC, za 4 roky bude opět snížena na 12.5BTC a bude se dělit do doby, až nebude odměna žádná.

Proto bude vytěženo těch 21 milionů... tedy limitně dle tohoto obrázku:
Obrázek

A protože nalezení nového bloku a tedy přiznání odměny je věc statistiky a štěstí, můžeš jako solo miner být odměněn za 3 dny, když budeš mít superštěstí. Nebo můžeš pálit grafiku 3 roky a nedostaneš nic.
Proto se mineři domluvili a vytvořili tzv. pooly (bazény :D ).
Tam počítají stovky členů dohromady a jakmile je třeba jednou za 2-3 hodiny nalezen blok, rozdělí si těch 25BTC mezi sebe podle toho, kdo kolik vypočítal. Takže dostaneš třeba jenom 0.05 denně, ale zato pravidelně. Jako jednotlivec se vyplatí těžit pouze v poolu. V ČR je např. Slush pool - http://mining.bitcoin.cz/
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank
toxic_cz
Příspěvky: 193
Registrován: pon říj 17, 2011 8:19 pm
Reputace: 6
Bydliště: Praha

Re: Bitcoin - měna nezávislého člověka

Příspěvek od toxic_cz »

PavelR píše:Jak je mozny ze bude vytezeno 21 milionu bitcoinu pokud je to virtualni zalezitost tak to jde prece jednoduzseji "natisknout" nez papirovy penize?
Proc nejde tezit dal? a co se pak bude dit? jak se budou bitcoiny ziskavat ted to jde smenou a miningem pokud to dobre chapu.
Jsem v tomto oboru analfabet.
Mozna zkusim co udela moje grafika za mesic pokud udela 1 a vic tak ok pokud min nema to pro me cenu ....
Bitcoin protokol a bitcoin pravidla jsou natvrdo součástí kódu... kdyby někdo chtěl udělat nějaké změny, musel by přesvědčit všechny členy sítě, aby přijali jeho verzi.

Drtivá většina Bitcoinů bude vytěžena už cca v roce 2030, ale zbytky se budou hledat až do cca 2140. Poté už se nebudou tvořit žádné a mineři budou pracovat pouze pro transakční poplatky. Když miner najde nový blok (vyřeší první) dostane odměnu + všechny transační poplatky z transakcí, které ověřil.

Transakční poplatky jsou zcela dobrovolné, nemusíte dát nic, můžete dát třeba 0.0001
czANSO.com - český amaterský balon na hranici vesmíru (první let dosáhl výšky 31 084 m! - fotky a videa z letu)
Malý fotovoltaický ostrovní systém v panelovém bytě - 62Wp handmade, LifeYPO4 40Ah/12V, sběrnice 12V (modem, router, LED)
Bitcoinman.cz představuje ฿ Bitcoin ฿ - decentralizovanou svobodnou elektronickou měnu, která je mimo dosah vlád a bank

Odpovědět