Rozšíření systému a nové jištění

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Prosím o návrh zapojení:
2x panel SCHOTT ASI 100 zapojeny do série
Technické parametry jednoho panelu napětí 17.5V - 5.71A
Regulátor tracer 2215
Baterie 180AH VARTA
Systém 12V
Měnič 1kWh
V současné době nejsou odpojovače ani jističe na vodičích od panelů jediné jištění je na vedení měniče DC

Systém bude rozšířen o jeden panel SCHUTTEN poly 280Wp a další dvě baterie 180Ah a další regulátor Tracer 2215

Prosím i o doporučení jističů (odpínačů) a zapojení včetně propojení nechci přecházet na 24V

Moc děkuji za pomoc a rady
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od vata »

Doporučuji obyčejné pojistkové odpojovače, mezi panely a reg. s maličkou 20A pojistkou, mezi reg. a baterii řekněme 40A pojistku, a mezi baterii a měnič naopak ten největší odpojovač se 125A pojistkou. Koukněte třeba sem: http://www.oez.cz/produkty/odpinace-a-o ... h-pojistek
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Děkuji OEZ už jsem procházel a zcela souhlasím už mám něco i vybrané jen mě trochu mrzí ztráta pojistkových vložek u těch 20A je to 2 až 3W na jednu což je 6W na jednu větev ale například u 125A je to už přes 10W
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Lui »

...tak si skús predstaviť "tú škodu" ....keby sa niečo stalo....a tá poistka by tam nebola.... :?
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Pravda
Jak zapojit výstup s dvou regulátorů tj. z každého mám + a - výstup rovnou na baterie každý vlastními vodiči a nebo použít rozbočovací svorkovnice http://www.oez.cz/produkty/cs-l-cs-n-cs ... vorkovnice kam přivedu výstup + - z obou reg. a ze svorkovnice jen dva vodiče na baterie ?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od vata »

Největší ztráta bude na pojistce regulátoru - baterie, protože pouze na ní tečou proudy blízké hodnotě té pojistky. Bez mppt samozřejmě totéž i na pojistce panely - reg, ale tu já osobně dost předimenzovala, prostě jí tam mám jako nezbytný odpojovač (kdy by měla tahle pojistka zabrat, když panely ve zkratu budou dávat podobný proud jako v mpp?). Naopak nejmenší ztráta v praxi bude asi na pojistce měniče, protože málokdy pojedete větší zátěže dlouhodobě.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

vata píše:Největší ztráta bude na pojistce regulátoru - baterie, protože pouze na ní tečou proudy blízké hodnotě té pojistky. Bez mppt samozřejmě totéž i na pojistce panely - reg, ale tu já osobně dost předimenzovala, prostě jí tam mám jako nezbytný odpojovač (kdy by měla tahle pojistka zabrat, když panely ve zkratu budou dávat podobný proud jako v mpp?). Naopak nejmenší ztráta v praxi bude asi na pojistce měniče, protože málokdy pojedete větší zátěže dlouhodobě.
Určitě bez pojistek by to bylo dost riskantní i když částečně bez většího jištění jsem provozoval skoro dva roky
Jak na to zapojení výstup z dvou regulátorů tj. z každého mám + a - výstup rovnou na baterie každý vlastními vodiči a nebo použít rozbočovací svorkovnice http://www.oez.cz/produkty/cs-l-cs-n-cs ... vorkovnice kam přivedu výstup + - z obou reg. a ze svorkovnice jen dva vodiče na baterie ?
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od jara »

Cau,
Ja na zacatku jsem tech pojistek taky moc nemel, ale pomalu se mi to rozrusta.
Az se ti neco posere, tak tan uz pojistku na to pridas. Na zacatku alespon Opvf 10 1-2 polovou a pojisku mezi regl a baterie (zalezi kolik ti jde z reglu max amp.) a mezi baterie a menic a zase zalezi kolik muze menic unest max amp na vstupu. Jinak nejakou bleskovku a nejaky rele, ktere ti vypne menic, kdyz mas male napeti v bat., aby ti je nevybil ( hrn 34) treba v zime, kdyz nesviti moc.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Jak na to zapojení výstup z dvou regulátorů tj. z každého mám + a - výstup rovnou na baterie každý vlastními vodiči a nebo použít rozbočovací svorkovnice http://www.oez.cz/produkty/cs-l-cs-n-cs ... vorkovnice kam přivedu výstup + - z obou reg. a ze svorkovnice jen dva vodiče na baterie ?
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Co myslíte že je lepší zapojení dva regulátory dvě větve FV a jedna sad baterie a nebo panely spojit k sobě pokud to jde ?
Současné panely 2x panel SCHOTT ASI 100 zapojeny do série
Nový panel SCHUTTEN poly 280Wp
Specifikace panelů v příloze
Jen určitě nechci řešit připojení přes diody atd.
Přílohy
Sunny-280-72 (1).pdf
(371.17 KiB) Staženo 121 x
SCHOTT ASI 97-103 CZ 0310.pdf
(174.42 KiB) Staženo 126 x
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Pan Taum »

základní nástřel - schema
fve baryk.png
- Nekupuj další tracer 2210, nebudou spolu fungovat, bude docházet k přebíjení baterií a tím k jejich poškozování. Střel ho tady na bazaru za 1600 a rovnou si kup EPsolar Tracer 4210RN za 4200 http://shop.mypower.cz/mppt-solar-regul ... VRyvGw_C3g

- Panely pospojuj tak, jak jsem nakreslil na schematu tj. 2x Schottt 100 v serii a k nim přes pojistkové odpojovače OPVF10-2 zapojíš paralelně schutten 280Wp, spojit před regulátorem. Napěťově k sobě budou pasovat, diody není nutné řešit, k přetoku nebude docházet.

- zbývající komponenty jsem probral tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 155#p16820 a tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p16746

- 100% použij desulfátor nebo ti baterie do dvou let chcípnou
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Pan Taum »

Baryk píše:Jak na to zapojení výstup z dvou regulátorů tj. z každého mám + a - výstup rovnou na baterie každý vlastními vodiči a nebo použít rozbočovací svorkovnice http://www.oez.cz/produkty/cs-l-cs-n-cs ... vorkovnice kam přivedu výstup + - z obou reg. a ze svorkovnice jen dva vodiče na baterie ?
Spojit stačí přímo v pojistkovém odpojovači, dva kabely 10mm2 lanko by se tam měly vlézt. Dle katalogu tam dokonce vlezou dva lankové vodiče 16mm2 vedle sebe do jedné svorky.
spojeni.png
Naposledy upravil(a) Pan Taum dne čtv dub 04, 2013 1:08 pm, celkem upraveno 2 x.
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Moc děkuji za návrh takto mě taky napadlo jen sem měl strach že to tak nejde nebo se nevejde.
Jen pokud by se nevešlo jak propojit jinak ať jsem hledal jak jsem hledal nenašel jsem nic jen ty svorkovnice
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

- Panely pospojuj tak, jak jsem nakreslil na schematu tj. 2x Schottt 100 v serii a k nim přes pojistkové odpojovače OPVF10-2 zapojíš paralelně schutten 280Wp, spojit před regulátorem. Napěťově k sobě budou pasovat, diody není nutné řešit, k přetoku nebude docházet.

Takže pokud jsou panely k sobě napěťově blízko můžu se spojovat ? Myslel jsem že se můžou spojovat jen panely úplně stejných hodnot typu a nejlépe i stejného výrobce ?
Co se vlastně může stát pokud k sobě panely nepasují tj například jeden bude mít 17V a druhý 35 ?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Pan Taum »

Když se spojují FVE panely paralelně (vedle sebe) je nutné dodržet stejné napětí při jmenovitém výkonu Vmpp, ideálně i napětí naprázdno Voc. V případě většího rozdílu než pár voltů se bude silnější panel snažit "nabíjet" ten panel s nižším napětím a může se stát, že ho uškvaří (malá pravděpodobnost). Ale hlavně bude ten slabší omezovat výkon celé sestavy.
Ve tvém případě 2x schott 2x 17,5V=35V a 1xschutten 34,96V > stejné napětí, a každý se bude snažit dávat tolik proudu, kolik bude možné.
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Tak mám zas o čem přemýšlet takto to vypadá líp než dva reg.
Moc díky kdybyste někde měl odkaz větší svorkovnice prosím dejte ho sem
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od dedo »

Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

Pan Taum píše:základní nástřel - schema
fve baryk.png
- Nekupuj další tracer 2210, nebudou spolu fungovat, bude docházet k přebíjení baterií a tím k jejich poškozování. Střel ho tady na bazaru za 1600 a rovnou si kup EPsolar Tracer 4210RN za 4200 http://shop.mypower.cz/mppt-solar-regul ... VRyvGw_C3g

- Panely pospojuj tak, jak jsem nakreslil na schematu tj. 2x Schottt 100 v serii a k nim přes pojistkové odpojovače OPVF10-2 zapojíš paralelně schutten 280Wp, spojit před regulátorem. Napěťově k sobě budou pasovat, diody není nutné řešit, k přetoku nebude docházet.

- zbývající komponenty jsem probral tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 155#p16820 a tady https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p16746

- 100% použij desulfátor nebo ti baterie do dvou let chcípnou
Prosím ještě řeším na obrázku jsou 3 pojistky ANL tedy mezi každou baterie to musí ? měl jsem předpoklad baterie spojit jen co nejkratším kabelem plus na plus a mínus na mínus všechny tři baterie bez pojistek jen jedna pojistka na plusovém pólu kabelu který povede s jedné baterie a kde bude zátěž měnič atd
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od JiříK »

Také jistím každou baterku zvlášť. A vyplatilo se. Když se totiž vysype v olovu jeden článek, ostatní baterky do té umřelé nešťastnice tlačí, co Kirchhoffovy a Ohmovy zákony dovolí. Pokud je to jištěno dostatečně slabou pojistkou, tak je klid. Jinak onen rozsypaný článek vaří. Jednou jsem vynášel na dvůr baterku, která měla povrchovou teplotu tak 50-60°. Nesl jsem to, jako by to byl granát. O sirném smradu v baterkárně ani nemluvím.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Baryk
Příspěvky: 123
Registrován: stř dub 04, 2012 11:52 pm
Reputace: 0

Re: Rozšíření systému a nové jištění

Příspěvek od Baryk »

JiříK píše:Také jistím každou baterku zvlášť. A vyplatilo se. Když se totiž vysype v olovu jeden článek, ostatní baterky do té umřelé nešťastnice tlačí, co Kirchhoffovy a Ohmovy zákony dovolí. Pokud je to jištěno dostatečně slabou pojistkou, tak je klid. Jinak onen rozsypaný článek vaří. Jednou jsem vynášel na dvůr baterku, která měla povrchovou teplotu tak 50-60°. Nesl jsem to, jako by to byl granát. O sirném smradu v baterkárně ani nemluvím.
Co je v tomto případě dostatečně slabá pojistka ? na tři baterie bude připojen například měnič 1000W což je skoro 100A v maximálním odběru.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek