ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

orientace západ
orientace západ
Tak bych se rad podělil s vámi o můj kutilský počin, který jsem někdy v říjnu 2012 postavil a postupně odladil k mé spokojenosti, panely sem použil RENE-SOLA 240Wp POLY, nemam ideálně orientovanou střechu a tak mam na jih pouze tři panely a tak sem dal 9 panelů na východ a 12 panelů na západ kde dělají společnost heat-pipe trubicím, mam to celé svedené z půdních svorkových skříní do garáže plusy panelů dvěmi kabely CGSG 5*6mm2 a společné mínusy panelů CYA 2*25mm2, v rozvaděči každá větev tří panelů odjištěna.
O regulaci se stará známý TS MPPT60A ke kterému brzo přijde namontovat jednovaječné dvojče, jelikož částečně nestíhá přenést výkon panelů, je z počátku na něj připraveno místo v rozvaděči a zeje prázdnotou. Baterii jsem sehnal starší trakční 750Ah 48V (po kapacitní zkoušce na 85% při C5 a stáří 8.let) a posléze doplnil o 4 Matějovy desulfátory napřímo připojené, neměl jsem vhodné místo na baterii a tak sem využil prostor nad schodištěm a zbudoval konstrukci kam sem baterii uložil a rovnou udělal prostor na dalní případné baterie (jeřábová drážka byla nutností)
Trochu jsem laboroval s měniči a po slušné APC Smart 3000VA upravenou větším trafem na 4kW sem přešel na větší měnič 6000W/10000VA u kterého sem musel provést lehký tuning, jelikož bral naprázdno 200W, odstřihl jsem nařímo připojený ventilátor a dal tam termostat a do obvodu primáru dvou sériově zapojených masivních traf vložil masivní tlumivku a výsledná spotřeba naprázdno je celkem přijatelných 98W, nevýhodou je zvyšující se brum tlumivky při vysoké zátěži, ale je to elektrárna a tak to nevadí :D
Abych měl vzdálený dohled (přes teamviewer) logování dat jsem instaloval starší notebook s vadným displejem a spotřebou 11W a tak sem do dveří rozvaděče instaloval malý displej  (menší sem doma neměl).
Prozatím to funguje skvěle (když svítí ten žlutej puchejř), krmim s tim skoro celý dům (pračka, myčka, trouba, atd…) a měnič stíhá a občas si zapne ventilátor chlazení. Pavel
Přílohy
živý systém
živý systém
baterie s desulfátory
baterie s desulfátory
rozvaděč solaru
rozvaděč solaru
rozvaděč a navrchu baterie
rozvaděč a navrchu baterie
orientace Východ
orientace Východ
orientace Jih
orientace Jih
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od LIX »

Vau, nemám slov. Vyzerá to úplne profesionálne a páči sa mi využitie každej svetovej strany. Zaoberáš sa takýmito elektrárňami len ako hobby, alebo sa tým aj živíš?
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

Ahoj, díky, ne neživim, jen sem duší i povolanim elektrotechnik a dělam defakto v průmyslovem odvětví, baví mě to, prostě kutil, a nejvíc mě k tomu nastartovalo toto forum, díky Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

pkougl píše:Ahoj, díky, ne neživim, jen sem duší i povolanim elektrotechnik a dělam defakto v průmyslovem odvětví, baví mě to, prostě kutil, a nejvíc mě k tomu nastartovalo toto forum, díky Pavel
Naprosto perfektní provedení na kolik to celé přišlo???
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

No přesně to nema spočítané, snažil sem se abych to udělal co nejlevněji, třeba jako nosný materiál pro panely sem použil hliníkové jekly 40*40*3 z inzerátu, háky sem dem dělal z nerezové pasoviny 30*5 a hodně drobných věcí sem sehlal levně(kabely, rozvaděč sem měl, pc, jištení atd..) a celkem mě to stálo asi 150tis, což by mohlo i být návratné jelikož všechno jede na elektriku tak by elektrárna od teď do řekněme záři měla pokrýt celou spotřebu a případné přebytky do bazénu :D
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

pkougl píše:No přesně to nema spočítané, snažil sem se abych to udělal co nejlevněji, třeba jako nosný materiál pro panely sem použil hliníkové jekly 40*40*3 z inzerátu, háky sem dem dělal z nerezové pasoviny 30*5 a hodně drobných věcí sem sehlal levně(kabely, rozvaděč sem měl, pc, jištení atd..) a celkem mě to stálo asi 150tis, což by mohlo i být návratné jelikož všechno jede na elektriku tak by elektrárna od teď do řekněme záři měla pokrýt celou spotřebu a případné přebytky do bazénu :D
Taky z mojí elektrárny honím co jde a spotřebu to snižuje docela dost.Každej se snaží to dělat sám a levně já sem někde přes 200 tisíc používal jsem pouze nové komponenty ale na to nelze koukat to by člověk nic neudělal a nebyla by žádná radost.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od mypower.cz »

Je to dokonale po vsech strankach ... vzorove provedene... smekam. Nechcete se o aktualni data z mereni podelit a posilat vzorky v pravidelnych intervalech jednoduchym http dotazem tady na mypower? Bylo by zajimave videt online v cinnosti panely na 3 svetove strany.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od kybos »

pkougl píše:... přešel na větší měnič 6000W/10000VA u kterého sem musel provést lehký tuning, jelikož bral naprázdno 200W, odstřihl jsem nařímo připojený ventilátor a dal tam termostat a do obvodu primáru dvou sériově zapojených masivních traf vložil masivní tlumivku a výsledná spotřeba naprázdno je celkem přijatelných 98W...
Prozradíte konkrétní typ a výrobce měniče, případně i jeho cenu? Jsem v podobné situaci (poloostrov 5,25kW), zápasím s několika UPS (3+2*2,2kVA) a spotřeba naprázdno se mi také nelíbí.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

mypower.cz píše:Je to dokonale po vsech strankach ... vzorove provedene... smekam. Nechcete se o aktualni data z mereni podelit a posilat vzorky v pravidelnych intervalech jednoduchym http dotazem tady na mypower? Bylo by zajimave videt online v cinnosti panely na 3 svetove strany.
Díky za poklonu, s tim měřenim by to šlo ale moje slabila jsou různé spešl aplikace, na to sem lama, kdybyste mi s tim pomohli tak neni problém, noťas běží pořád a na netu je taky pořát. Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

kybos píše:
pkougl píše:... přešel na větší měnič 6000W/10000VA u kterého sem musel provést lehký tuning, jelikož bral naprázdno 200W, odstřihl jsem nařímo připojený ventilátor a dal tam termostat a do obvodu primáru dvou sériově zapojených masivních traf vložil masivní tlumivku a výsledná spotřeba naprázdno je celkem přijatelných 98W...
Prozradíte konkrétní typ a výrobce měniče, případně i jeho cenu? Jsem v podobné situaci (poloostrov 5,25kW), zápasím s několika UPS (3+2*2,2kVA) a spotřeba naprázdno se mi také nelíbí.
Tady je typ co mam http://www.powerbank.com.tw/products.php?lang=en&cat=86 ale jak sem psal je to třeba "trochu upravit" aby to bylo dle představ, oproti APC ma pomalejší reakci na razantní změnu zátěže, projeví se to "zachytitelnym pobliknutím světel" při výkyvech zátěží, ostatním spotřebičům to nevadí jen UPS kterou mam na teplovodnich solarech mi pískne (pískátko odstaveno a je klid :D ), cenu taky dodam později(teď nevim)
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

to je bomba :shock: klobouk dolů :yes: . Pochybuji že by něco tak vymaznenýho dokázala udělat jakákoli firma na klíč .

Tak ať slouží , šetří a hlavně sere ČEZáky :mrgreen: . :handshake:

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

Díky Abramsy, taky tam nějaká hodinka práce padla, ale je to radost ty naše koníčky, ale než sem našel toto forum tak mě to tolik nebralo, teď na to koukam skoro pořad :shock: (přes ten teamviwer) a mam docela radost.

pro Kybose, cena měniče byla 33tis dez dph, foto vnitřku a upravy mohu taky dodat když budete chtít ;) .

díky chlapy, Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od kybos »

Foto vnitřku a postup úprav mne zajímá. Také by mne zajímaly provozní zkušenosti - zda umí ten střídač nastavit prioritu baterií, zda lze určit hladinu napětí baterií, pod kterou přepne na síť(nebo spustí generátor). Návod na webu je příliš strohý.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Reputace: 14
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain
Kontaktovat uživatele:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od lwq »

Paradni pocin ... Jedine co me na tom celem kazi dojem jsou Widle na tom notasu. Ale chapu, ze leckdy neni zbyti ...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od mypower.cz »

lwq píše:Paradni pocin ... Jedine co me na tom celem kazi dojem jsou Widle na tom notasu. Ale chapu, ze leckdy neni zbyti ...
Co kdyz to je jen dost povedeny XP skin a jinak je to treba Ubuntu ? :D Nikdy nevis ::rolleyes::
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od pkougl »

Jo taknějak sem si myslel že vam nesedne můj WIN XP ;) ale ja sem jen obyčennej uživatel a ten origo program MSView je jen pro WIN a to mě max.dostačuje, mam ho přeinstalovanej a běhá rychle a neni zasekanej jinýma programa, třeba časem přičichnu na jiný oper.systémy :D Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od Lui »

No tiež nemám slov....perfektne je to spravené.... :yes: ....... :celebrate3:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
casiomk
Příspěvky: 65
Registrován: ned bře 10, 2013 9:34 pm
Reputace: 0
Bydliště: slovakia

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od casiomk »

perfektna praca , tie baterie stihaju v pohode?
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od goodbie »

abrams píše:Zdravím ,

to je bomba :shock: klobouk dolů :yes: . Pochybuji že by něco tak vymaznenýho dokázala udělat jakákoli firma na klíč .

Tak ať slouží , šetří a hlavně sere ČEZáky :mrgreen: . :handshake:

Elektronům zdar *cloud*
Myslím,že čezáky sereme více než je zdrávo mám za dva roky provozu soláru měněný dvoje hodiny na baráku čez se asi nemůže dopočítat či co :yes: ale já na ně :celebrate1:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: ostrovní počin 5,7kWp Vojkovice střední čechy

Příspěvek od kybos »

pkougl píše:...O regulaci se stará známý TS MPPT60A ke kterému brzo přijde namontovat jednovaječné dvojče, jelikož částečně nestíhá přenést výkon panelů, je z počátku na něj připraveno místo v rozvaděči a zeje prázdnotou.
Nepřekračuje chladič Tristaru zavřený ve skříni teplotní limit (zvlášť když musí ukočírovat takovou smečku panelů)? Já mám o tři panely méně, mám ho pověšený volně na zdi a bez přídavného ventilátoru překračoval chladič 70°C.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek