MicroInvertor GWL/Power

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

Pred mesicem jsem poridil tento microinvertor spolu s panelem.

http://www.i4wifi.cz/gridfree-micro-ac- ... d3247.html


Bohuzel tento tyden asi umrel. Podruzny elektromer prestal blikat (1imp=1wh), to jsem zacal neco tusit. Zmeril jsem panel, ten funguje. Microinvertor byl normalne prifazovany, ale ledka STATUS byla zhasnuta. Byl jsem se podivat u kamarada na stejnou sestavu a u nej po prifazovani microinvertoru ledka 4x rychle zablika , pak jeste jednou 4x a potom zacne blikat zelene. Pripojili jsme muj elmer aby jsme zjistili,ze funguje a blika dle vyroby. Nasledne jsme pripojili muj microinvertor. Elmer ani neblikl a ledka STATUS na microinvertoru take nic. Tak asi umrel.

Nemate nekdo s timto typem nejakou zkusenost? Microinvertor je zakoupeny tady u nas, tak ho budu reklamovat :-(
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od Pan Taum »

Je to klasická čínská loterie - buď funguje dlouho nebo chvíli nebo vůbec, kus od kusu. Vidím to na sobotní noční kus, kdy u toho montující číňan skoro spal. i4wifi ti ho nejspíš vymění za druhý.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od JML... »

A jake mate jinak s timto menicem zkusenosti? Zajima me uplatneni a podobne.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

Možná, že mě někteří budou kamenovat, ale pro mě jako NEelektrikáře to je velmi jednoduchá a přímá cesta jak snížit náklady na elektřinu. Na druhou stranu je otázka jestli vůbec hraní si s fotovoltaikou v takovém malém měřítku je návratné. Ale pro ten pocit, pro ten pocit to stojí za to to vyzkoušet :-)

Takže s microinvertorem mám dobrou zkušenost a docela se mi líbí tato varianta, jak využít Slunce. Pro začátek stačí koupit jeden panel a jeden microinvertor. Když člověk zjistí, že to funguje, tak jednoduše může svojí farmu rozšiřovat. Naopak co je trochu nepříjemné, tak když člověk chce využít monitoring, tak ten vyjde na stejnou částku jako první startovací sada. Takže pro start je ten monitoring vcelku drahý a tak teď vymýšlím a dávám dohromady monitoring pomocí Arduina. No a když už si někdo ten monitoring pořídí, tak je zase zajímavé, že to monitoruje každý panel zvlášť.

Prostě je to takové blbuvzdorné zařízení. Namontovat a zacvaknout konektory :-)
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od Pan Taum »

Kamenovat tě nehodlám, mě se ten princip taky líbí. Problém je ale s naší zastaralou legislativou a to, že jakmile něco projde přes digitální elektroměr ven do distribuční sítě, tak se z člověka stává "vyvrhel" a ČEZ na něj pohlíží jako na "černého odběratele" vč. pokut s tím spojených.
Snad se to v příšťích letech zjednoduší, ale v dnešní době bych se "guerilla photovotaic" s digitálním elektromětemm raději nepokoušel. Mít však mechanický kotoučový, tak už mám dávno kilowaty v ongrid měničích.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

Mam jeste mechanicky, tak to provozuju, ale kazdopadne uz pripravuju reseni pro pripadne prebytky - obdobne jako GreenBonO, ale levnejsi (Arduino).
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od Marek_Kuřim »

Pan Taum píše:Kamenovat tě nehodlám, mě se ten princip taky líbí. Problém je ale s naší zastaralou legislativou a to, že jakmile něco projde přes digitální elektroměr ven do distribuční sítě, tak se z člověka stává "vyvrhel" a ČEZ na něj pohlíží jako na "černého odběratele" vč. pokut s tím spojených.
Snad se to v příšťích letech zjednoduší, ale v dnešní době bych se "guerilla photovotaic" s digitálním elektromětemm raději nepokoušel. Mít však mechanický kotoučový, tak už mám dávno kilowaty v ongrid měničích.
Kacířsky se zeptám, bylo by v takovém případě řešením měření okamžiténo činného příkonu ve fázi a podle jeho velikosti přípínat relátkama 1-X mikroinvertorů?
Podle mého názoru to musí jít.
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od i4wifi a.s. »

bis69 píše:pro mě jako NEelektrikáře to je velmi jednoduchá a přímá cesta jak snížit náklady na elektřinu. Na druhou stranu je otázka jestli vůbec hraní si s fotovoltaikou v takovém malém měřítku je návratné. Ale pro ten pocit, pro ten pocit to stojí za to to vyzkoušet :-) Prostě je to takové blbuvzdorné zařízení. Namontovat a zacvaknout konektory :-)
Na webu i4wifi je několik článků, které odpovídají na nejčastější dotazy týkající se GridFree:

Návratnost řešení GridFree je kalkulována v tomto dokumentu, který pojednává o GridFree:
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-Czech.pdf

Některé časté otázky jsou zodpovězeny v tomto dokumentu:
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-01.pdf

Otázky týkající se "stanovisek distributorů" a legálnosti připojení do domácího rozvodu jsou rozebrány zde:
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-02.pdf

Nakonec přidáváme malou hádanku: Co vidíte v pouštním písku na tomto obrázku?
http://www.i4wifi.cz/inc/_img/_banners/ ... -burka.jpg
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

Takže 25.3. šel microinvertor do reklamace. Mezitím mi kamrád půjčil svůj, nový, ještě nezapojený (zakoupený v jedné objednávce s mým).

Po třech týdnech byla reklamace vyřízena. S kamarádem jsem se domluvil, že pokud bude reklamovaný microinvertor opravený, tak mu vrátím ten jeho a opravený si nechám. Pokud bude reklamovaný microinvertor vyměněn za nový, tak si vezme ten nový a já si nechám ten jeho.

Výsledek byl takový, že za reklamovaný kus byl poslán úplně nový. Bohužel kamarád trochu nadával, protože ten nový již nebyl nijak označený názvem firmy (jako by NO NAME). Původní microinvertory byly značky INVOLAR.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

Marek_Kuřim píše:bylo by v takovém případě řešením měření okamžiténo činného příkonu ve fázi a podle jeho velikosti přípínat relátkama 1-X mikroinvertorů?
Podle mého názoru to musí jít.
Je to vcelku triviální problém, leč nejnižší výkon mikroinventoru 200W je pro domácnost příliš mnoho. Dovedu si představit řadu 50W, 100W, 200W ke dvěma panelům, kolem 230Wp. Pokud by i nabízené mikroinventory šly omezit na výkonu a udělat z nich i za stávající pořizovací cenu uvedenou řadu, pak je po problémech. Pokud by se přidal ještě jeden 200W+panel, pak si dovedu představit náhradu dosti značné části denní spotřeby. Máme kroky 50,100,150,200,250,300,350 a to je již dostatečné dělení na využití. Není v tom mikroinventoru nějaká dira na šróbovák.

Další cesta je bojler a přebytky strkat do vody. I toto mi přejde užitečný.

Jen dokonale zajistit přetoky.
Nevím zdali je to při vší možné bezpečnosti v obou případech možné. Čelit následně za drobnost přetoku několikanásobné finanční sankci, mi nepřijde úměrné úsporám.
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od i4wifi a.s. »

střídač píše:Čelit následně za drobnost přetoku několikanásobné finanční sankci, mi nepřijde úměrné úsporám.
Vytváření fám a strachu ze sankcí je jeden z nástrojů manipulace elektrárenských firem. Realita je však jiná.

Odpovědi na časté dotazy
* Lze dosáhnout toho, aby se elektroměr točil obráceně a hodnota spotřeby na počitadle klesala?
* Co vykáže elektroměr, když neúmyslně část energie přeteče do rozvodné sítě?
* Cožpak vyhláška č. 82/2011 Sb, jasně nehovoří o neoprávněné dodávce elektřiny do sítě?
* Jaký je postih za neúmyslné dodání malého přetoku energie do sítě distributora?
* Existuji případy neúmyslného dodávání energie zpět do rozvodů?
* Jaký je rozdíl mezi instalací GridFree a běžně provozovanou „solární elektrárnou“ připojenou do rozvodné sítě?
* Mám pocit, že díky GridFree nic neušetřím....

Odpovědi jsou zde:
http://www.ev-power.eu/docs/web/GridFree-Info-CZ-03.pdf
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

i4wifi a.s. píše:Vytváření fám a strachu ze sankcí je jeden z nástrojů manipulace elektrárenských firem. Realita je však jiná.
Drahé i4wifi, chápu vaši urputnost obhájit trh s mikroinvertory, ono se to tak nějak od prodejce i očekává.

Trh bude bez fám a strachu s dvěma podmínkami.

- cena produktu a tudíž moje investice bude návratná v horizontu max!! 5ti roků v současných cenách.
- smluvně garantujete, že přetoky nejsou finančně trestané, případné sankce převezměte, včetně právního zastoupení.

Pokud splníte obě podmínky, objednávám 10 ks nabízených mikroinvertorů, a následně budu zajišťovat distribuci.
Součástí smlouvy bude závazek, že pokud nebude splněna podmínky návratnosti max. 5 roků, rozdíl včetně úroků a smluvní pokuty dle dohody ve smlouvě uhradíte.
Součástí smlouvy bude i závazek, že v případě zahájení řízení dle:
§ 9 Způsob stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru, dodávce, přenosu a nebo distribuci elektřiny,
uvedenou částku převedete na patřičný účet.

Pošlete mi prosím touto cestou návrh smlouvy kterou očekávám 24.05.2013 do 24:00 hod. Po tomto termínu ve moje nabídka neplatná, neb nejste schopni splnit zadání.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

střídač píše:
Drahé i4wifi, chápu vaši urputnost obhájit trh s mikroinvertory, ono se to tak nějak od prodejce i očekává.

Trh bude bez fám a strachu s dvěma podmínkami.

- cena produktu a tudíž moje investice bude návratná v horizontu max!! 5ti roků v současných cenách.
- smluvně garantujete, že přetoky nejsou finančně trestané, případné sankce převezměte, včetně právního zastoupení.

Pokud splníte obě podmínky, objednávám 10 ks nabízených mikroinvertorů, a následně budu zajišťovat distribuci.
Součástí smlouvy bude závazek, že pokud nebude splněna podmínky návratnosti max. 5 roků, rozdíl včetně úroků a smluvní pokuty dle dohody ve smlouvě uhradíte.
Součástí smlouvy bude i závazek, že v případě zahájení řízení dle:
§ 9 Způsob stanovení náhrady škody při neoprávněném odběru, dodávce, přenosu a nebo distribuci elektřiny,
uvedenou částku převedete na patřičný účet.

Pošlete mi prosím touto cestou návrh smlouvy kterou očekávám 24.05.2013 do 24:00 hod. Po tomto termínu ve moje nabídka neplatná, neb nejste schopni splnit zadání.
Jako fór dobrý. Zasmál jsem se :-) .

Mám to od nich koupený ještě před EUclem nebo EUzlem (leden 2013), ale nijak jsem si nevšiml, že by ostatní prodejci garantovali návratnost investic do prodávaných zařízení do max.5ti let + právní dopady. To by bylo super.

Nechtěl bych být prodejcem :-) .
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

bis69 píše:Mám to od nich koupený.
No chtělo by to nějaké zkušenosti, tak sem s nimi.

Nezpochybňuji samotný princi mikroinvertoru, je to bezesporu dobrá věcička. Pouze a jenom mi to přijde předražený, tedy ztrátová investice s rizikem postihu. Ono je moc pěkné pouštět jalová dobrozdání o legálnosti onoho principu fungování. On totiž ten "Způsob stanovení náhrady škody" není zas až tak vstřícný k postiženému. Kdyby šlo jen o peníze, čert je vem, ale ono to bude na 5000,- a to už tu máme trestný čin a nevím zdali by ona jalovina i4wifi byla komukoli co platná.

Další dílčí závěr, předražený výrobek doplněný marketingem lží a polopravd. Prostě taková ta správná české levárna. Mají u mně další černý puntík. Už dva!
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

střídač píše: No chtělo by to nějaké zkušenosti, tak sem s nimi.
Zkušenosti (postupně od zakoupení):
1. Panel se mi vešel v pohodě do auta a tak jsem byl spokojený,že nemusím platit nějakou extra dopravu. Na druhou stranu jsem myslel, že ty panely jsou lehčí. Toto bylo totiž moje první setkání s prvky pro FVE na vlastní "ruce" (na vlastní oči jsem to již viděl).
2. Mikroinvertor mě překvapil svým zpracováním - do venkovního prostředí.
3. Pro rozchození mi chyběl jeden konektor na přívodní kabel. Taky ho mohli k tomu dávat jako bonus :-) .
4. Po zakoupení konektoru jsem jej sestavil, panel jsem připojil + na + a - na - . Připojil jsem kabel k mikroinvertoru, druhou stranu do zásuvky a už to fičelo :lol: . Co víc chtít. Jednoduchá věc i pro zedníka. Nemám elektronický elektroměr.
5. Připojil jsem podružný elektroměr a konečně vím kolik to taky již přeměnilo energie.
6. Pořídil jsem Arduino, proudový senzor (Hallův efekt), Ethernet shield a LCD displej. Zprovoznil jsem si jednoduchý monitoring na webu a na LCD, ale nejsem spokojen s postupem měření a výpočtu, protože se mi rozchází hodnota na podružném elektroměru a na monitoringu Arduina. Snažím se to řešit na několika fórech (i tady), ale zatím jsem moc rad nezískal.
7. Jednou se stalo, že mikroinvertor umřel. Tak jsem ho úspěšně vyreklamoval.
8. Připravuju řešení pro využití přebytků z přeměny pro chvíli kdy mi vymění elektroměr za plně elektronický. Prozatím mám komponenty na cestě z Číny. Nějak to soudruhům trvá :-( . Chci to řešit opět pomocí Arduina.
9. Maximální přeměna energie za den je prozatím 1,3kWh a minimální 0,1kWh - prozatím to každý den něco přeměnilo.
10. Prozatím to přeměnilo cca 55kWh. Otázka ovšem je kolik jsem toho skutečně spotřeboval. Proto se na druhou stranu snažím směrovat nutnou spotřebu na dobu od rána do večera - pračka, myčka, filtrace pro bazén a hezky postupně za sebou, ne v jeden okamžik.

Pokud budete mít nějaký dotaz, tak se ptejte. Rád odpovím.

Každopádně můj cíl nebylo mít elektrárnu a pokrýt celodenní spotřebu vlastní přeměnou energie a ještě "okrádat" daňové poplatníky o jejich peníze. Chtěl jsem jenom pokrýt vlastní každodenní kontinuální spotřebu (adsl modem,switch,wifi modem,NAS,server,zabezpečovací ústředna a další stáleběžící spotřebiče).

Otázka na závěr. Kolik by mě stálo podobné řešení s využitím jiných komponent mimo mikroinvertoru s maximálním výkonem cca 250W? A bylo by jednoduché aby to zapojil i zedník?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

bis69 píše: 6. Pořídil jsem Arduino, proudový senzor (Hallův efekt), Ethernet shield a LCD displej. Zprovoznil jsem si jednoduchý monitoring na webu a na LCD, ale nejsem spokojen s postupem měření a výpočtu, protože se mi rozchází hodnota na podružném elektroměru a na monitoringu Arduina. Snažím se to řešit na několika fórech (i tady), ale zatím jsem moc rad nezískal.

10. Prozatím to přeměnilo cca 55kWh. Otázka ovšem je kolik jsem toho skutečně spotřeboval. Proto se na druhou stranu snažím směrovat nutnou spotřebu na dobu od rána do večera - pračka, myčka, filtrace pro bazén a hezky postupně za sebou, ne v jeden okamžik.
Blahopřeji k úspěchu. Je vždy potěšitelné, slouží-li něco dobře a ještě to dělá i kopec radosti.

Měření výkonu, nebo příkonu. Ono to je všeobecně problém, a není nic vzácného, že se ona měření dosti rozcházejí. Je vždy otázka jak se onen výkon měří. Pokud je výkon proměnlivý, tak součin napětí a proudu bude odvislý od vzorkovací frekvence měření. Patrně ideální by bylo změřit U,I při každém průchodu smyčkou loop() a uložit do proměnné, ještě lépe ukládat do databáze, případně ukládat do proměnné a po určitém čase obsah ukládat do databáze. Pak je již jen otázka výpočtu který bude užit. Budu však vždy v rozporu s měřením jinou metodou. Pokud bude průchod smyčkou dosti časově rozdílný a tudíž i proměnlivé vzorkování, bude i výsledek nesprávný. Přijde mi spíš vhodnější realizace ovládání systému, než se soustředit ne jeden dílčí krok, navíc velice problematický a vcelku nedůležitý.

55kW, no a tady se mi to přestává líbit. Beru-li investici do tohoto zařízení včetně dopravy a montáže kolem 10 000,-Kč, pak nezbývá než potěcha a radost z činnosti. Oněch 55kW, odhadem za 2 měsíce což je asi 25*5kč/kW= 135kč za měsíc => 10000/135=74 měsíců/12 => 6,75 roků návratnosti. O mikroinvertorech začnu uvažovat při ceně 2000,-Kč za kus. Pak to bude tržně zajímavé. Při současné ceně jde vskutku jen o radost z činnosti.
bis69
Příspěvky: 32
Registrován: sob bře 23, 2013 4:43 pm
Reputace: 0

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od bis69 »

střídač píše: Blahopřeji k úspěchu.

Měření výkonu, nebo příkonu. Ono to je všeobecně problém,

55kW, no a tady se mi to přestává líbit.
Díky za gratulaci. Jsem opravdu, zatím, spokojený uživatel.

S měřením to vypadá, že asi opravdu budu měřit pouze proud a výkon v čase přenechám podružnému elektroměru s výstupem S0 a frekvencí impulsů 1imp/1kWh.

Jinak tvůj výpočet vcelku sedí. Jen investice do pořízení byla 7.200,-Kč nikoli 10.000,-Kč, takže návratnost by se měla ještě snížit. A hlavně. Když se tady na mypower.cz podívám do shopu, tak hotová ostrovní elektrárna se stejným výkonem (http://shop.mypower.cz/ostrovni-fotovol ... a-230wp-27) vyjde na 20.000,-Kč. To si myslím,že mikroinvertor je tím pádem výhodnější. Nebo se pletu a neumím počítat? Samozřejmě, když porovnávám výkon/cena. Ne to, že tamto je ostrov a tohle potřebuje DS. Je to opravdu ještě nevýhodné?
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

bis69 píše:Jen investice do pořízení byla 7.200,-Kč nikoli 10.000,-Kč
Jak píšeš:
1. Panel se mi vešel v pohodě do auta a tak jsem byl spokojený

Předpokládám, že jsi jej jen tak z dlouhé chvíle, cvičně nestrkal po nedělním obědě do auta.
Je někde jen tak volně loženě opřenej.

Ne né, ono to k té desitce vyleze.

Nezpochybňuji samotný princip, vcelku mi přijde jako dost užitečný, jen je cenově mimo současnou realitu, s nedořešenou možností přetoku s následnou sankcí. Ono totiž se v úsporách pohybujeme v tisícikorunách a sankcích desetitisících.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od střídač »

bis69 píše: Když se tady na mypower.cz podívám do shopu, tak hotová ostrovní elektrárna se stejným výkonem (http://shop.mypower.cz/ostrovni-fotovol ... a-230wp-27) vyjde na 20.000,-Kč.
Nejde o "hotová ostrovní elektrárna", jde o poskládání součástí co zbyly na skladě v rohu. Takový to: mám to vyhodit, nebo to zkusím ještě prodat. Již vím, že tato cesta je temná, hodně slepá ulička.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: MicroInvertor GWL/Power

Příspěvek od mypower.cz »

bis69 píše:Ne to, že tamto je ostrov a tohle potřebuje DS. Je to opravdu ještě nevýhodné?
Zdravim, s dovolenim si dovolim vstoupit do diskuze a zeptat se jak s celym vypoctem navratnosti souvisi veskere poplatky za vlastnictvi pripojky, tedy ty, ktere nejsou "cena energie". Ono rekl bych ze pravdepodobne souvisi protoze mikroinvertor bez DS nebo bez neceho na co by se mohl nafazovat proste nejede, takze to vlastnictvi a platby za pripojku jsou nezbytne. To ale mozna by asi bylo na dlouhou filosofickou debatu.

Nijak to neobhajuji, nijak to nehanim, jen me to napadlo ze bez techto poplatku za pripojku mimo platby za energii, vlastne mikroinvertor fungovat nebude.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek