V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Nezařaditelné
xChaos
Příspěvky: 10
Registrován: čtv zář 08, 2011 8:43 pm
Reputace: 0

V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od xChaos »

http://teckacz.cz/1029-V-Australii-pokl ... vodne-siti
V Austrálii poklesla cena solární energie na úroveň ceny v rozvodné síti

Vysoce rozvinutá Austrálie se vzhledem k řadě místních klimatických i ekonomických specifik stala první zemí, ve které cena energie vyrobené z vlastních solárních panelů klesla - přinejmenším v některých oblastech - na úroveň koncové ceny (uhelné) elektřiny v distribuční síti... #power #economy [Summary: #Solar industry in #Australia celebrates grid parity]
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od tomas »

Dá se říct že i v ČR je cena solární energie nižší než z rozvodné sítě u některých tarifů (zvláště u podnikatelů kteří mají dražší elektřinu). Záleží jen jakou požadujete návratnost investice do FVE, dá se dostat i na 10 let bez dotací, jen z úspor, kdyby nebylo stop stavu. Cena 1kWh z distribuční sítě je již prakticky stejná (i vyšší: http://www.auto88.cz/forum/showthread.php?t=286) :lol: jako je výkupní cena elektřiny z FVE v pevné výkupní ceně. Komu by se tedy chtělo dohadovat se úředníky a vyřizovat licenci, když dostane prakticky stejně jako jen na úsporách. ČEZ a politiky jímá hrůza z toho že si lidé začnou montovat na střechy FVE bez jejich svolení. Větrník, vodní elektrárnu nebo bioplynku si může postavit jen velmi málo lidí, kteří monopol a zisky ČEZu neohrozí, ovšem u FVE to neplatí. To je také hlavní důvod proč trvá stop stav na FVE a proč byl nedávno změněn energetický zákon tak, že ten kdo do sítě dodá bez povolení nějakou energii bude stejně postihován jako kdyby tu energii kradl. Také distributoři dostali svolení vyhodnocovat energii na elektroměru pro každou fázi zvlášť. Což je nevýhodné pro FVE v zeleném bonusu a je to vlastně takový podvod na majitele FVE od státu, který dovolil přeprogramovat elektroměry na jiný způsob měření energie.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od matej »

ten kdo do sítě dodá bez povolení nějakou energii bude stejně postihován jako kdyby tu energii kradl
Víte dát link na ten zákon? To fakt se zašlo až tak daleko?
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od tomas »

Povolení distributorům přeprogramovat elektroměry na měření každé fáze zvlášť je ve vyhl. č. 82/2011, §5 odst.2. Toto je úplně v protikladu s tím, že např. v Německu lidem kteří vyrábí vlastní elektřinu dávají bonus dle míry spotřeby vlastní elektřiny. V ČR to tato novela komplikuje a nemotivuje k využívají vlastní vyrobené elektřiny u elektráren zapojených pro zelený bonus.

A o neoprávněné dodávce elektřiny je v té stejné vyhlášce č. 82/2011, §9 odst 11 a 12.

Takže jestli budete na jedné fázi vyrábět např. 5A a na ostatních dvou spotřebovávat 10A, tedy výsledný tok energie bude jako spotřeba, přesto budete označen za nelegálního dodavatele elektřiny a bude s vámi zacházeno stejně jako kdyby jste tu elektřinu kradl.
Protože se to bude těžko dokazovat a řešit, tak předpokládám že další aktualizace vyhlášky od Kocourka bude po vzoru tohoto návrhu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=141&p=1437 označovat každého kdo má na střeše FVE případně jiné zařízení na výrobu energie za podezřelého a potencionálního "zloděje". A bude muset například umožňovat náhodné kontroly pracovníky ČEZ.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od avatar »

Nastestí do baráku ti nikdo nema co chodit bez svolení soudce. Ani policie nesmi vlezt bez toho povoleni. prijit cez tak na ne pusim psa a hajil bych se ze me napadly.))) A to nic doma nemam co by zasahovalo do site cili neco nelegalniho ale jde o princip.

Ale je jen otazka nez nekde u nas odstreli ci zbouraji mrakodrap svedou to na letadlo a zmeni zakon ze si policie muze chodit kamkoli bez povoleni:))) tak jak je to ve slavne USA od 11 zari 2001. Velke to demokraticke země
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od mypower.cz »

avatar píše:Ale je jen otazka nez nekde u nas odstreli ci zbouraji mrakodrap svedou to na letadlo a zmeni zakon ze si policie muze chodit kamkoli bez povoleni:))) tak jak je to ve slavne USA od 11 zari 2001. Velke to demokraticke země
a ja uz se tesim az nekdo nekomu zapali barak skrzeva debilni lidskou vlastnost ktera se jmenuje zavist a prijdou zdemagogovane hlavy s tim ze to vyhorelo kvuli fotovoltaice a ze je potreba zavest zakon ze instalaci provadi pouze firmy ktere daji tucnou provizi tomu kdo jim na ministerstvu udeli povoleni k instalavci FVE.
avatar píše:Nastestí do baráku ti nikdo nema co chodit bez svolení soudce. Ani policie nesmi vlezt bez toho povoleni. prijit cez tak na ne pusim psa a hajil bych se ze me napadly.))
To by ses divil. Nekteri lide soukrome vlastnictvi v CR nerespektuji vubec. Jisti sousede mi tu normalne lozili po pozemku a vysvetlit jim to neslo ani zaboha ze proste sem se nechodi bez toho aniz bych to dovolil. Ale uz je to lepsi uz jim to asi docvaklo. V USA by s timto pristupem moc dlouho neprezili pac by je nekdo legalne zastrelil pri vstupu na cizi pozemek.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:Cena 1kWh z distribuční sítě je již prakticky stejná (i vyšší: http://www.auto88.cz/forum/showthread.php?t=286) :lol: jako je výkupní cena elektřiny z FVE v pevné výkupní ceně.
:yes: :yes: :D to je panecku fakturka ..... :lol:
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od avatar »

vyfotit nebo natocit a dat na policii ))) ale pak sousedi te nebudou mit radi ))
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od matej »

No jasně když víc než polovina ceny je jenom paušální platba za jistič.
Tohle nám bylo promítnuto v Brně:
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od matej »

No když tu elektřinu ČEZ nechce, tak mu ji prostě nedáme .. :D a hotovo.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od Toul »

No já se spotřebou cca 0,75MWh / rok jsem už totálně v červenejch číslech. Jenže si musim držet ČEZ jako zálohu a na spotřebiče s větším příkonem:-( TAky jsme loni spočítal že mě kWh přišla na 6,20 Kč
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od avatar »

kdž sem bydlel v UK tak tam stoji kilovata od 10 do cca 20 kc )))) . Nedelam si iluze ze to tady do par let neni))
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od Toul »

No a pak že se nemáme dobře:-)
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od jhladik »

tomas píše:Povolení distributorům přeprogramovat elektroměry na měření každé fáze zvlášť je ve vyhl. č. 82/2011, §5 odst.2. Toto je úplně v protikladu s tím, že např. v Německu lidem kteří vyrábí vlastní elektřinu dávají bonus dle míry spotřeby vlastní elektřiny. V ČR to tato novela komplikuje a nemotivuje k využívají vlastní vyrobené elektřiny u elektráren zapojených pro zelený bonus.

A o neoprávněné dodávce elektřiny je v té stejné vyhlášce č. 82/2011, §9 odst 11 a 12.

Takže jestli budete na jedné fázi vyrábět např. 5A a na ostatních dvou spotřebovávat 10A, tedy výsledný tok energie bude jako spotřeba, přesto budete označen za nelegálního dodavatele elektřiny a bude s vámi zacházeno stejně jako kdyby jste tu elektřinu kradl.
Protože se to bude těžko dokazovat a řešit, tak předpokládám že další aktualizace vyhlášky od Kocourka bude po vzoru tohoto návrhu: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=141&p=1437 označovat každého kdo má na střeše FVE případně jiné zařízení na výrobu energie za podezřelého a potencionálního "zloděje". A bude muset například umožňovat náhodné kontroly pracovníky ČEZ.
...kontrola může jít maximálně k hodinám na patě domu. Čili pokud nedodávám elektrickou energii do distribuční sítě (popř. jinak neovlivňuji kvalitu energie v síti např. rušením), tak si myslím, že na mne nemohou (pozor, nové elektroměry měří i dodávku do sítě, ačkoliv jí stand. nezobrazují na displeji, ale jde vyčíst přes IR rozhraní)
Trošku jsem v této oblasti pátral a našel jsem následující věci vztahující se k hybridním (propojeny s přenosovou soustavou) ostrovním systémům viz. 458/2000 tzv. Energetický zákon
§ 28 (4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
§ 52 - Neoprávněná dodávka elektřiny do elektrizační soustavy
Dle mého názoru tyto paragrafy vznikly z důvodů bezpečnostích...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od tomas »

matej_bb píše:No jasně když víc než polovina ceny je jenom paušální platba za jistič.
Tohle nám bylo promítnuto v Brně:
Našel jsem originál, koho by to zajímalo: http://www.czrea.org/cs/druhy-oze/fotov ... domacnosti
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od matej »

jhladik píše: § 28 (4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
A co UPSka kterou si koupím v obchodě abych si zálohoval PC?
To není vlastní náhradní zdroj propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou ???
Nebo snad ano, a potřebuji na její provoz povolení??
Pravda a Láska zvítězí!.
jhladik
Příspěvky: 99
Registrován: pon čer 27, 2011 6:02 pm
Reputace: 1

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od jhladik »

matej_bb píše:
jhladik píše: § 28 (4) Zákazník může provozovat vlastní náhradní zdroj, pokud je propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou, pouze po dohodě s provozovatelem přenosové soustavy nebo provozovatelem distribuční soustavy.
A co UPSka kterou si koupím v obchodě abych si zálohoval PC?
To není vlastní náhradní zdroj propojen s přenosovou soustavou nebo s distribuční soustavou ???
jj, to mne také napadlo. Psal jsem to do kontaktního formulare na cez.cz, ale nezadal jsem cislo smlouvy (protoze bydlim v podnajmu) a prislo mne, jen to, ze se se mnou nebudou bez cisla zaobirat. Od te doby jsem se k tomu nedostal...jestli máte, prosím zkuste...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od tomas »

No já myslím že u UPSsek to povolení již hromadně vyřešil dodavatel nebo výrobce je tam nějaké logo zkušebny a CE atd... tak se to asi tak neřeší. Respektive neřeší se to proto, protože to neohrožuje zisky distributora, ale zvyšuje je, protože každá UPS má vlastní spotřebu.
Ale zkuste jim tam napsat že ty baterie UPSky budete nabíjet solárním panelem, potom vám (s)prostě napíší že by jste ohrozili bezpečnost přenosové sítě ČR :uh: a víc se s vámi bavit nebudou :eek2: pořád budou odepisovat to samé, prakticky ověřeno několika lidmi. Když se odvoláte k ERU, tak ERU dá za pravdu ČEZu :yes: . Ale možná se situace změnila, zkuste ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
UPSka je se sítí spojena jen za normálního stavu a když zálohuje tak se od sítě odpojí protože obyč přepínací relé :-) .
Pokud by nějak selhalo tak PRÁSK a tma , čehož si hodiny všimnou jen jako zkratu .
Já mám systém udělanej jako UPS kterej přes den nepřímo nabíjím z panelů a k večeru "vypnu" hlavní jistič u hodin ,
což je má svobodná volba . Podotýkám že kvůli FVE mi vyněnili křižíka za digitální čtyřkvadrant .
Takhle jedu více méně od června a od eonu doposud žádná reakce a to každej měsíc stahujou data z elektroměru :) .
ZLATEJ KŘIŽÍK , pozorovat to hrbatý hliníkový kolečo jak se točí v protisměru , no paráda :yes: .

Ta moje UPSka pude co nejdříve do pr**** , za rok spálí 300kWh !!! Nabastlím to přes 500W sínus co má volnoběžnou spotřebu "jen" 10W :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: V někerých oblastech Austrálie byla dosažena grid parity

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Zdravím ,
UPSka je se sítí spojena jen za normálního stavu a když zálohuje tak se od sítě odpojí protože obyč přepínací relé :-)
Ja jsem na APC RS 1000 nameril nejake napeti na vstupu 230V do ni v momente kdy jela na baterii a 230V do UPS bylo odpojeno. Ted nevim kolik V to bylo ale vim ze tam neco bylo protoze jsem delal nejake upravy na 230V rozvodech a vypnul stridac ale na druhe strane byla UPS ktera zacala jet na baterii jak jsem vypnul stridac. Jsem si to promeril jestli tam neni elektrika at do toho muzu sahat a neco tam bylo prave z te UPS ze vstupu! na coz jsem hledel jak na vrata. Kdyz jsem UPSku odpojil od kabelu ktery do ni vedl 230V tak to napeti zmizelo. UPS tady u sebe uz nemam, maji ji rodice, tak jak tam nekdy pojedu zas, tak to muzu jeste vyzkouset. Ale jsem si 100 pro jisty ze to napeti lezlo ze VSTUPU do UPS. ne z vystupu ale z nepripojeneho vstupu.. Jak rikam.. hledel jsem na to jak na vrata, pac na odpojenem VSTUPU by nemelo byt nic z bezp. duvodu. napeti ma byt na vystupu UPS ne na nepripojenem vstupu, ze jo ..

*batt* => STRIDAC (OFF) => (VOLTMETR) => UPS => SPOTREBIC

Tak tam kde je nakresleny voltmetr se mi objevilo napeti zpet z UPSky. Stridac byl odpojeny fyzicky kabelem, ale kabel vedl do vstupu UPSky.

presneji

(VOLTMETR) => UPS => SPOTREBIC

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek