Jištění - jaké, co, kam

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od Jarin »

Chtěl bych tu na jednom místě shrnout, co, kde a čím jistit. Myslím, si, že v tom tápe více lidí, případně že bude prospěšné mít souhrn na jednom místě.
Použiju svoji modelovou situaci s otázkami, ale princip bude stejný i pro ostatní případy

První panelové pole bude 4x 275W v sérii, takže něco kolem 160V max. a 9A
Druhé panelové pole bude 2s2p z týchž panelů, takže cca 80V max. a 18A

Zde to vidím na pojistné odpojovače (odpínače ?) OPVP10
- v prvním případě s vložkou 10A nebo 12A
- v druhém 20A (nebo 25A ?)

Ale teď kde je umístit. Mělo by stačit jen na + pól samozřejmě. Ale vím, že tu jsou kolegové, co jistí pro jistotu všude oba póly. A pak je tu otázka, zda jistit jen těsně před reglem, a nebo i u panelů a mít tak možnost odpojit panely jak v technické místnosti, tak i na půdě.
A ještě dotaz k odpínači OEZ OPVP10. Lze ho odpojovat pod zátěží? Je to odpínač nebo odpojovač?

Dále:
1. pole bude napojené na BEL + bojler na AC výstupu, "pod" BELem pak z DC výstupu bude napájen Epsolar 5420AN + baterie LiFePo 24V/100Ah + měnič 24V/3000W
2. pole bude napojené přes Victron 100/50 na 2x12V Pb 100Ah paralelně + měnič 12V/1200W


1. pole:
- hned za BEL směrem k bojleru bych jistil klasickým domovním AC jističem 16A (+ proudový chránič? Měnič bych uzemnil). Jen nevím, jestli budou oba správně fungovat u obdélníkového průběhu, který z BELu leze. Ještě budu kontaktovat výrobce jak to doporučuje jistit on.
- mezi BEL a Epsolar asi nic rvát nebudu, bude vedeno co nejkratší cestou (30cm). V podstatě se jedná o bypass ze vstupu BELa na jeho výstup a na vstupu BELu bude ten odpínač. Zdá se mi to dostatečné.
- Epsolar 5420AN má max. výstupní proud 50A. Takže jak s jištěním směrem k baterii? Vím, že zde se doporučuje až 1,5 násobek proudu, aby se baterie odepnula opravdu jen v případě jasné havárie a ne často a nezničil se tak regulátor. Takže nějaký jistič 75A? Nebo tady nožovka? A na jeden nebo na oba póly?
- od baterie k měniči 24V/3000W chci použít odpínač RT18-125AM s válcovými pojistkami 125A. Mám doma jeden tento kus, uvažuji ještě o druhém na druhý pól.
- 220V výstup z měniče směrem ke spotřebičům bych jistil opět klasickým AC jističem 16A, co se používá pro domovní rozvody

2. pole:
- zde to bude jednodušší. Victron sice může dát až 50A, ale vzhledem k Pb bateriím (suma 200Ah) a požadavku nabíjení 1/10C ho chci omezit na 20A (30A max). A vzhledem k tomu, že Victronu by nemělo vadit odpojení baterie při zapojených solárech, tak bych ani příliš nepředimenzovával jištění k baterii. Vidím to na odpínač 25A (nebo 32A). Nebo tu nožovku. A zase je tu otázka počtu.
- no a mezi baterii a měnič, tam bych to jištění dimenzoval spíše podle nějakého rozumného odběru z baterie než podle max. výkonu měniče. Při 200Ah kapacitě spojených baterií bych viděl rozumný max. odběr kolem 50A. Pak jištění 63A. Při příznivých světelných podmínkách půjde odběr z Victronu i baterií společně, takže baterie nebude zatěžovaná ani těmi 50A. V horších podmínkách to půjde jen z baterie, ale to max. těch 63A . Navíc by to byla jen výjimka - souběh více spotřebičů za měničem v noci (to se nejspíš ani nestane).

Samozřejmostí je použití dostatečně dimenzovaných vodičů na všech popisovaných částech.
Tak a teď poprosím o konstruktivní polemiku nad tímto tématem (ne nad tím, že 4 panely jsou pro BEL + bojler nedostatečné :) ).
Díky všem
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od rottenkiwi »

Da sa k tomu vyjadrit az po niekolkohodinovej zatazi na 100 % a fotke alebo videu
ztermokamery, pri najvyssej teplote okolia, pocas uzivania toho systemu.

Mne sa stalo, ze poistka v odpinaci neodisla, ale sa tam zatavila / OEZ /
a neslo ten odpinac odpojit.

Nikdy za 9 r. sa mi nestalo, ze by zabrala poistka / istic na vystupe MPPT / do 60 V pouzivam C50 AC /
ale to je len strata energie na vstupe aj vystupe istenia, zbytocne sa hreje kabel MPPT - istenie
- istenie - baterka, lebo MPPT uz v sebe istenie ma.

POdobne maju v sebe istenie aj niektore menice, napr., 200 A, tak naco tam este dalsiu poistku 200 A ?
AK to chcem pripojit, potrebujem odpor na nabitie kondov.

Dalej pri isteni z panelov treba pocitat aj s nejakou prepetovkou a co nastane po jej prerazeni.
Dalej treba uvazovat nie len priemer ale priemer aj dlzku aj ulozenie kabla
a urobit derajting, ak to je v izolacii a je tam viac kablov v jednom konduite.

A este u tych kablov z panelov, rozpad chranicky od UV, rozpad izolacie od tepla + UV
a vsetko zarastene lysajnikmi, machom, a dostatok vtacieho trusu.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od Jarin »

Tak jak jsem psal, počítejme s tím, že vodiče jsou dimenzované tak, jak mají. Délky všeho kolem reglů do 1m a s patřičným průřezem, zvládajícím proudy vyšší než jsou jističe. Od solárů k reglům 10m, použity solární kabely v UV chráničkách. Zkrátka ideál. A v tom ideálu bych chtěl vědět, zda uvažuji správně při návrhu jištění.

Přeci každý si svoji FVE nějak jistí, tak musel nějak takto ve výpočtech postupovat. Kdyby uvažoval způsobem, že je to potřeba nejprve zkouknout termokamerou a kdoví jak se na tom bude podílet stárnutí, tak to nemá hotový dodnes.

Jinak jištění mezi MPPT a baterií a baterií a měničem mi dává smysl v případě problémů přímo v baterii nebo na přívodech k ní (zkrat třeba). Tam jištění zabudované přímo v měniči nebo v MPPT nepomůže.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od rottenkiwi »

Patricne prierezy kablov este nic nehovoria o tom, ako bude ten kabel pripojeny na istenie.

1, nozovka ? M12 ? M10 ? M8 ? M6 ? Aky krutiaci moment ? Aky tlak pri upinani kabla do oka ?
2, ake oko ? Cu + cin ? Mosadzne ? Aky tvar ?
3, Kolko vodicov ma kabel ? 1 ? Ergo drot ? Dosadacia plocha ? 15 ? 35 ? 512 strendove ?
4, Nie su oka, ale dutinky + Cu vodic ? Je tlak skrutky dostatocny ?
5, Aka je okolita teplota ? 30 , 40, 50 *C pod strechou v lete ?
6, Kolko je odpinacov / isticov vedla seba ? 1 alebo 2 ? 12 + 12 + 12 v malom nevetranom boxe ?

Predsa to nikto nespocita, staci jeden zle utiahnuty kabel alebo zle nakrimpovane oko
a mam tam lokalny radiator, ktory sposobi poziar.

Preto pisem termokameru, alebo je to lahke a jednoduche.

Istenie ma vacsi odpor ako vypinac, preto ak je 50 A v MPPT a potrebujem to vypnut
tak naco tam este dalsi zdroj tepla, comu to pomoze, ze MPPT bude davat do baterky nie 98 %
ale 95.5 % vykonu ? To je kolko strat napr. pri 20 000 Wp ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od Jarin »

Ach jo, myslím že si nerozumíme.

Jak prosím tě souvisí tvé body 1-6 s tím, že bych chtěl vědět, jestli ke 4 panelům, z nichž leze max. 18A mám dát odpojovač 20A nebo 25A? Jestli jen na + pól nebo na oba póly a jestli jen před regulátor nebo i přímo k panelům? To jestli bude použito očko nebo dutinka, z čeho bude a kolik odpínačů bude vedle sebe přeci nemá na nic z toho vliv.

A stejně je to s ostatními částmi. Přeci nechceš říct, že když dotáhnu kabel v jističi nějaký momentem, že můžu použít jistič 50A, a že když jiným, tak že musím dát 63A. Nebo že na to bude mít vliv materiálu očka.

Relevantní z toho tvého vidím informaci, že čím větší počet jištění, tím větší ztráty a též více možností případných přechodových odporù, kde může dojít k problémům.

Ok, pak by to znamenalo jistit jen + póly třeba a snížit tak počet těchto míst na polovinu. Plus zamyslet se nad tím, kde je jištění zbytečné. Ano, to je to, o čem bych tu rád diskutoval.

Ale jestli budou očka z mědi, nebo jaký použiji utahovací moment mě nezajímá, neboť to nemůže mít vliv na rozhodnutí, jak silnou pojistku a kde použiji.

Tak prosím pokračujme dále v zamýšleném duchu. Děkuji.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od rottenkiwi »

Ale mna to vsetko co som napisal zaujima, kebo nie je 25 istic od jedneho vyrobcu
to iste ako 25 A istic od ineho, a nebudem tu davat stovky materielu z termokamery,
kde by som kazde moje vyjadrenie dokazal.

To ci pouzit pre Isc 18 A, 20 alebo 25 A istenie, hovori norma a norma hovori aj ako to utiahnut
a kolko dat tych istiacich prvkov vedla seba.

Tak co tu nie je jasne. V konecnom dosledku vsak aj tak bude potrebna kontrola
a tam sa napr. zisti, ze dana norma nevyhovuje a zavedie sa prisnejsia norma,
ktora lepsie vyhovuje danym fyz. podmienkam.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od bublich »

S prominutím to je hroznej elaborát a člověk se v něm ztratí.Myslím,že s nějakým náčrtkem - schematem by to bylo o mnoho lepší.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od Jarin »

Tak tady
Přílohy
20220403_001059.jpg
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od cipis »

Proč dva různé systémy? Jeden BEL/EPsolar na 24V a druhý Victron na 12V?
Proč to nejede vše na jednu "baterku"?
4x panel je pro BEL sakra málo, pokud teda nepoužiješ na zakázku udělanou 100V spirálu.
Odpínač odpíná pod zátěží, odpojovač se dá odpojit jen bez zátěže.

Pojistky nahoře, podle místních podmínek svodiče přepětí nahoře, pokud je dlouhé vedení k regulátorům, tak další svodiče dole před reg.
EPsolar má pojistky v sobě, na výstupu na baterie.

Dole bych přehodil ten výstup na měnič nad pojistku (odpínač).
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od Jarin »

Proč dva různé systémy - stále tu mám totiž 2ks Pb baterií 12V/100Ah a měnič 12V/220V. Je mi líto je nevyužit.
Možnosti jsou tyto:
- druhý systém na 12V, tak jak to uvádím
- druhý systém na 24V, baterie sériově a buď dokoupit nový měnič na 24V/220V a zbavit se starého, nebo dokoupit měnič 24V/12V a použít stávající měnič 12V/220
- Pb v sérii (24V) připojit paralelně k LiFePo a nějak vyřešit nepřebijení/nevybíjení jedné nebo druhé. A 4 další panely by přes další regulátor napájely tuto sestavu baterií společně s EPsolarem. Starý měnič ale zůstane bez využití.

První varianta se mi zdála nejschůdnější. Ale nelpím na ní.

Jen 4 panely na BEL jsou proto, že to je napěťové maximum (cca 160 V v zimě), co zvládne ten EPsolar za BELem (max. vstup má 200V). Ano, je to málo, ale jde mi jen o udržování vody na teplotě 40°C, a to ještě jen v létě. To by mělo dát.

Jinak mám celkem 8 stejných panelů, ale budou rozdělené na 4+4 na dvě různé střechy.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Jištění - jaké, co, kam

Příspěvek od cipis »

Měnič ze 12V si dej do strategických zásob k autu, prostě na jiné účely.
Kombinace olova a Li tu byla několikrát popsána, ve zkratce se vybíjí olovo, pak se přidá Li, pak se zase odpojí a dál se vybíjí olovo. Řídí si to BMSka toho Li - prostě při "vysokém" napětí se odpojí, a při "nízkém" taky.

Jakou máš nachystanou tu spirálu do toho bojleru? 100V/1kW a k ní druhou 230V/1kW ? Jinou si moc nedokážu představit, natož tu původní ...

Jak to máš daleko od sebe, že dvě pole na různých střechách? Přijde mi fakt hodně blbé, to mít oddělené, protože to bude chybět buď tam nebo tady a bude to tak nějak neefektivní ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek