Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od mypower.cz »

Dali jsme s rongicem data a servery dohromady a vzniklo z toho mereni ostrovní FVE Maršov na MyPower.CZ. Kdo chce, může zapnout a sledovat obě FVE současně například místo televize *batt* :yes:

Obrázek

Pokud ma nekdo zajem zpristupnit sva data a take se zapojit do tohoto online projektu, urcite dejte vedet.

Pokud neco nefakci, prosim o bugreport :repair:, diky.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od matej »

KRÁSNĚ! :-)
Ty grafy jsou ještě lepší než tady .. :-) Velmi oceňuji měření teploty panelu.
Mám dotaz - napětí panelu je měreno na svorkách panelu anebo až u regulátoru?
A jak je měřen ten osvit?
Pravda a Láska zvítězí!.
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od rongic »

matej_bb píše:KRÁSNĚ! :-)
Ty grafy jsou ještě lepší než tady .. :-) Velmi oceňuji měření teploty panelu.
Mám dotaz - napětí panelu je měreno na svorkách panelu anebo až u regulátoru?
A jak je měřen ten osvit?
Díky. Měření teploty panelu už je jen taková perlička, s 1wire sběrnicí mám celkem zkušenosti, tak jsem tam jedno čidlo nalepil. Měření napětí panelu je prováděno přímo BKE regulátorem, případná ztráta napětí na vedení by měla být minimální, navíc regulátor měří napětí i proud vskutku velmi dobře (porovnáváno s několika multimetry digi i analog).

No a sluneční svit je měřen fotodiodou na tento účel určenou SFH203P a je připojena do stávající 1wire sběrnice - o tomto měření se jak bude chvilka rozepíšu na Wiki a dám tam nějaký návod na stavbu.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od matej »

Paráda, ta fotodioda je dobré řešení.
S tím úbytkem na kabelech z panelu bych si ale tak jistý nebyl. U mne třeba na 25m kabelu 2x6mm2 se při 20A udělá úbytek asi 2,2V na pól, takže celkem 4,4V. Kvůli tomu v létě provozuji přes sluneční dny panely vpravo od bodu max. výkonu. Panely mám s velmi podobnými parametry jako Vy, ale mám je tři zapojeny paralelně. Regulátor CX10 upravený na asi 70A :-D přidáním mnohem silnějších mosfetů. (Původně byl systém podobně jako váš, s 1 panelem ale se rozrostl). Přebytky jdou automaticky do bojleru přes DC-DC měnič vlastní výroby s účinností 94%.
No ale chtěl jsem říct hlavně ten úbytek .. nemusí být zas tak malý. Schválně nahoďte průřez a délku kabelu ..
Pravda a Láska zvítězí!.
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od rongic »

Je to cca 5-6m kabelu, ale pro jistotu to v neděli, až tam budu, změřím přesně, a je to 2.5mm2.
http://fv-marsov.humlnet.cz/pictures/IMG_5650.jpg

Každopádně jestli tam bude o volt míň, tak i tak ten BKE regulátor z toho vytáhnul nominálních 220W, takže spokojenost :-)
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od matej »

rongic píše:Je to cca 5-6m kabelu, ale pro jistotu to v neděli, až tam budu, změřím přesně, a je to 2.5mm2.
Při 7A je tam úbytek 1,3V, tedy ztráta výkonu asi 6%. Není to tak strašné ale na tyto proudy se již dává běžně 4mm2.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od tomas »

matej_bb píše:Přebytky jdou automaticky do bojleru přes DC-DC měnič vlastní výroby s účinností 94%.
to je dobrá účinnost. Mohl bych poprosit o stručný popis parametrů měniče nebo schéma?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
rongic
Příspěvky: 18
Registrován: pon srp 08, 2011 6:57 pm
Reputace: 0
Bydliště: Trutnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od rongic »

matej_bb píše:Není to tak strašné ale na tyto proudy se již dává běžně 4mm2.
To sice vím, ale BKE regulátor umí na svorky vstupu připojit maximálně 2.5mm2 :-) Jen u svorek baterie a spotřebičů je 2x 2.5mm2.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od tomas »

Já tam ten 4mm2 solární vodič dostal a dokonce se všemi drátky, ale bez dutinky ;) https://forum.mypower.cz/download/file.p ... &mode=view Možná pocínovat nebo napájet kousek CY 2,5 vodiče by také šlo.
Ty malé svorečky mě tam také štvou :x
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od matej »

tomas píše:
matej_bb píše:Přebytky jdou automaticky do bojleru přes DC-DC měnič vlastní výroby s účinností 94%.
to je dobrá účinnost. Mohl bych poprosit o stručný popis parametrů měniče nebo schéma?
Invertující topologie, kvazirezonanční ZVS, řízen UC3842 doplněno obvody pro ZVS spínání. Zapne se při překročení 30V na vstupu, vypne se při poklesu pod 26V, při provozu na vstupu udržuje 27V (vše lze nastavit). Dalo to hodně práce, návrh 8 hodin 6 dnů v týdnu po dobu 1 měsíce, realizace a ladění další 2 týdny.
Momentálně se jedná o 200W verzi, bylo to pro 1 panel, teď mám 3 takže nestíhá spracovat všechen výkon. Plánuji cca 1,5kW verzi už i s mikrokontrolérem a MPPT.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od Toul »

to matej_bb: vidím že do spousty věcí vidíte lépe než já..... KDyž jste se díval na ten CX10, netušíte zda by se na něm dalo jednoduše přebastavit max. nabíjecí napětí? kokrétně k hranici 15V?
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od matej »

Vždyť v nastavení pokud se nastaví Flooded (prostě ne GEL ale to druhé) tak to nabíjí po 14,8V .. to nestačí?
No je tam nějaký šváb hlavní .. dalo by se teoreticky regulátor ošálit tak, že ten šváb tam kde měří napětí, tak třeba vrazit LEDku třeba červenou, nastavit regulátor na GEL (13,8V) a ta ledka to zvedne o asi 1,5V, takže na těch cca 15V.
Podívám se na to blíže :D
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od Toul »

Já se na to ptal přímo v SOLARTECU a říkali že na elektrolytku to nabíjí na 14,4V a jednou za dvě hodiny to vylítne na 14,8V ale sami to neuměli vysvětlit jak přesně to chodí:-(
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od JiříK »

V tom Solartecu asi neumí číst ani ten blbý návod! Napětí vyjede na 14,8V, tam 2 hodiny drží, pak to stáhne na 13,8V tuším. Nastavení pro tekutý elektrolyt. Pro gelovku to vyjede na 14,8V, ale pak to hned frčí dolů.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od Toul »

Super díky, ale toto jsme ani já nenašel v návodu tím myslím takový ten dostupný na phocosu.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Měření FVE Maršov na MyPower.CZ

Příspěvek od vata »

JiříK píše:V tom Solartecu asi neumí číst ani ten blbý návod! Napětí vyjede na 14,8V, tam 2 hodiny drží, pak to stáhne na 13,8V tuším. Nastavení pro tekutý elektrolyt. Pro gelovku to vyjede na 14,8V, ale pak to hned frčí dolů.
Zdravím, tímhle jste mě dost vyděsil - CXN mám nastaven na GEL, a napětí, které to měří na baterii má průběh jako na tekutý elektrolyt který uvádíte. Zítra si to budu muset pohlídat - u gelovky by to nemělo vyrovnávat na 14,8, ale proběhne tam ta fáze absorpce (píšou že min. 30 minut) na 14,4V. Konkrétněji rozdíl průběhů nabíjení pro GEL / elektrolyt neuvádí ani v manuálu ani v datasheetu... http://phocos.de/sites/default/files/do ... -web_0.pdf
Nějak ztrácím vůči tomu Phocosu poslední špetky důvěry :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek