UPS-vhodny menič DC-AC

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od atom »

jak někde psal LUI, motor se bude točit o 20% rychleji a může se tedy přehřívat protože na to nebyl stavěn a má jen minimální výkonovou rezervu. Chce to vyzkoušet a uvidíš, vrtačka na 60Hz UPS není problém
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Lui »

atom píše:Mám tu 2 APC smarty , 1400 startuje na 60Hz a 700 do racku startuje s 50Hz, takže 99% bych netvrdil, ale většinou opravdu bez sítě naběhnou na 60Hz
Hm....žeby rackové prevedenie štartovalo na 50Hz...(?)
Jedna z mojích konkrétne APC smart 2000 (rack) štartuje naozaj na 50Hz.....
Ale "normálna" teda tá stojatá APC smart 1000, 2200,3000 idú na 60 Hz....(studený štart)
A mám tu ešte jednu rackovú 2200-ku.....tak toto zajtra musím vyskúšať.... :)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od rob.brno »

Jo, a nedaly by se 2xUPS dát paralelně, že by jako dohromady udělaly 2x silnější střídač?

Nedaly - odpráskly by se asi navzájem. Musely by se nějako sesynchronizovat. Třeba obě rozjet zaráz s napojením na sít a pak odpojit, ale asi by se po chvíli fázování mezi nima rozhodilo :-(
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

s UPSkama moc zkušeností nemám (krom jedné s funkcí 35W topení :evil: ) , ale pochibuji že by se uměli se sichronizovat
se sítí . Podmínkou by byla možnost vzájemného propojení Master/Slave .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od mypower.cz »

abrams píše:Podmínkou by byla možnost vzájemného propojení Master/Slave.
coz si myslim ze by pro vyrobce nemel byt az takovy technicky problem, pokud by mel vuli to resit. To rizeni tam beztak nekde musi byt .. nejaky ridici signal, ktery rika v ktere fazi zrovna jsme, takze kdyby tento signal byl vyveden treba jako "sync out", a druha UPS by po pripojeni na "sync in" vypla svuj ridici obvod a pouzila to co je na "sync in" tak jako .. nevim jak je to technicky, ale logika mi rika ze pokud by vyrobce chtel, tak by to asi slo a nemuselo by to byt pravdepodobne az tak slozite. Totez se tyka prakticky libovolneho stridace .. To by se mozna mohlo zavest jako standard. To by se skalovalo donekonecna .. teoreticky. Nevidim v tom ani zadnou nevyhodu, same plusy.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od abrams »

mypower.cz píše:... To by se skalovalo donekonecna .. teoreticky. Nevidim v tom ani zadnou nevyhodu, same plusy.
Zdravím ,

plusy to jo , ale jen pro uživatele , kšeftařům by se to už moc nelíbilo :yes: .

http://www.ebay.com/itm/Parallel-invert ... 3f199b8e12 .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od rob.brno »

LUI píše:
atom píše:Mám tu 2 APC smarty , 1400 startuje na 60Hz a 700 do racku startuje s 50Hz, takže 99% bych netvrdil, ale většinou opravdu bez sítě naběhnou na 60Hz
Hm....žeby rackové prevedenie štartovalo na 50Hz...(?)
Jedna z mojích konkrétne APC smart 2000 (rack) štartuje naozaj na 50Hz.....
Ale "normálna" teda tá stojatá APC smart 1000, 2200,3000 idú na 60 Hz....(studený štart)
A mám tu ešte jednu rackovú 2200-ku.....tak toto zajtra musím vyskúšať.... :)

Tak podle paní od APC je to zadrátováno podle verze:
pro Ameriku 60Hz, pro Evropu 50Hz(typ UPS končí na "I")
Pokud není u nás s 50Hz, jsou ochotni to v rámci záruky vyměnit :-(

LUI: Jde ti UPS zapnout bez připojených baterek?
Mám tu 5ks UPS od APC, ve všech jsou baterky v háji a nemůžu s připojením na 230V ani jednu UPS zapnout.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Lui »

rob.brno píše: LUI: Jde ti UPS zapnout bez připojených baterek?
Mám tu 5ks UPS od APC, ve všech jsou baterky v háji a nemůžu s připojením na 230V ani jednu UPS zapnout.
Tak bez baterky som to nikdy neskúšal,takže neviem...ak chceš vyskúšam....

A nemáš hocijakú dobrú baterku na testovanie....?....samozrejme s príslušným napetím.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od rob.brno »

LUI píše:
rob.brno píše: LUI: Jde ti UPS zapnout bez připojených baterek?
Mám tu 5ks UPS od APC, ve všech jsou baterky v háji a nemůžu s připojením na 230V ani jednu UPS zapnout.
Tak bez baterky som to nikdy neskúšal,takže neviem...ak chceš vyskúšam....

A nemáš hocijakú dobrú baterku na testovanie....?....samozrejme s príslušným napetím.... ;)
jE MĚ DIVNÝ, že ani jedna z 5-UPC nejde bez baterek zapnout. NiCd ještě pořád nedorazily, tak to nemám jak vyzkoušet.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od burda »

UPS, bez beterek jistě zapnout nepůjde;) !!! To není chyba, ale vlastnost.

Obecně se dá použít UPS jako měnič v solárním systému, !ALE! většina UPS od APC typu krabička k počítači je silně poddimenzovaná v oblasti chlazení. Proč ?
Protože je to UPS pro krátkodobé překlenutí výpadku. počítané jsou na 10min. chodu max.
V tomto duchu je patřičně ošizena jak elektronika, chladiče, ventilátory...

"Trochu" lepší je to u rackových UPS (line interaktiv, online - nejlépe) , ale pouze pokud je můžete "levně sehnat" jinak nejsou pro použití vzhledem k ceně příliš rozumné...
Sám jsem raději koupil nakonec po experimentování tenhle měnič: http://www.i4wifi.cz/invertor-dc-ac-12v ... d2545.html

Běží mi na něm i čerpadle ve vrtu s frekvenčním měničem, indukční deska, prostě maximálně spokojen, zatím, snad vydrží;)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Lui »

S tým chladením máš samozrejme pravdu,ale čo sa týka rady APC smart 2000 a 2200 tie už chladenie majú,a dajú sa zohnať prakticky zadarmo,len treba mať správneho človeka na správnom mieste.... ;)
A dlhodobú funkčnosť Ti možem potvrdiť.....moje už "spálily" cez 3000 kwh.... :yes:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od JiříK »

UPS poddimenzovaná samozřejmě je. Ale...používám jednu už cca. 10 let, samozřejmě jen na poloviční zátěž a nemám problém. Jen v horkém létě občas ječí ochrana. Takže funguje to, jen je třeba vyzkoušet, kolik to snese. Na rozdíl od levných měničů se mi zatím UPS nepodařilo odpálit. Teda až na tu jednu, co na ,,baterkách" měla 16V...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

UPS SMART APC 1000/1400 - vhodny menič DC-AC

Příspěvek od rob.brno »

rob.brno píše:Mám tu 2xAPC smart 1000 a 1xAPC smart 1400(předpokládám, že jsou všechny čistý sinus). A bude 20článků KPH150. Moje představa je vyhodit z APC odejité olova a místo nich připojit 20čl NiCd KPH150.
Po drobném pátrání:
APC jsou OK, opravdu je bez baterek nelze zapnout. Tyto Smart nabíjí(použitelné jako nouzová varianta-normálně aku nabíjí slunce) aku konstantním napětím 27,1V s proudovým omezovačem kolem 4A. NiCd tedy takto lze nabít jen na pár desítek procent, protože napětí na článek je příliš nízké.
APC 1000 bere jako standby cca 22W ze sítě 230V(odpojené aku), stejně tak cca 20W(0,8A při 25V) bere naprázdno v režimu měnič DC-AC. V tomto režimu při poklesu napětí aku na 21V začne upozornovat pípáním, při poklesu pod 19V - vypne UPS úplně.
Co se děje naopak při vyšších napětí nevím - nemám jak vyzkoušet, nemám nabíječku co by vytáhla aku ani k 30V.

Bohužel tyto APC při studeném startu nastartují s 60Hz, dá se to údajně přeprogramovat po seriovem káblu pomocí hyperterminálu z PC. APC je řízena uPC 87C52.

Jedinný rozdíl mezi 1000 a 1400 je přidaný větrák chlazení(chladí při nabíjení aku ze sítě a při běhu měniče DC-AC) a pár jinných hodnot součástek v zapojení, jinak jsou elektricky obě UPS shodné(tedy krom aku). El. schema UPS Smart 1000/1400 je např. zde: http://upsclub.org/schem/APC/733/E733Dschem.pdf

APC 1400 bere při běhu měniče DC-AC o 10W(tedy 30W - 1,2A při 25V) více právě jako příkon větráku.

Lednici starou 7let APC 1400 z baterek normálně utáhne. Při startu kompresoru Wattmetr ukáže 750W,za běhu 140W, lednice běží i na 60Hz bez jakýchkoliv doprovodných zvukových efektů. Pouze v případě vypnutí při běhu kompresoru a následného zapnutí jede asi nějaká spirála s příkonem 1100W, která shodí měnič v UPS.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od bert »

rob.brno píše:... Pouze v případě vypnutí při běhu kompresoru a následného zapnutí jede asi nějaká spirála s příkonem 1100W, která shodí měnič v UPS.
To nie je špirála, ale kompresor v tlaku. Kým sa po vypnutí nevyrovnajú tlaky (sanie-výtlak) v chladiacom okruhu, ho nemôže motor rozbehnúť. Je tak výkonovo navrhnutý kvôli spotrebe.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Johnny.sk »

Zdravim, pripojim sa k tejto teme, co hovorite na toto UPS -
http://www.yiyenele.com/products/aps-pu ... r-564.html
je to sice cina, ale na nieco s podobnymi funkciami zatial niesu prostredky.
Pisal som s podporou a je moznost vypnut nabijanie zo siete a zapnut prioritne vyuzivanie solarneho-baterieoveho zdroja.
Nedostatok energie v baterii (hranicne napatie vybitia baterie) ma za nasledok bypass prepnutie na siet. Inac stale taha z baterie.
vdaka za vase nazory
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Lui »

Vzhladom mám takú istú a s výkonom 6000W a na 48V....
Výhoda je,že pri preťažení s cca 11000 wattmi sa pekne vypne za nejakých ....tuším 5 sekúnd...
Nevýhoda je,že spotrebu naprázdno má cca 4A to je cca 200W... :?
Ale má aj stand-by režim,a vtedy má spotrebu cca 25W.....
A či sa prepne do siete,to neviem,ja to nemám pripojené.... :mrgreen:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od Johnny.sk »

LUI píše:Vzhladom mám takú istú a s výkonom 6000W a na 48V....
Výhoda je,že pri preťažení s cca 11000 wattmi sa pekne vypne za nejakých ....tuším 5 sekúnd...
Nevýhoda je,že spotrebu naprázdno má cca 4A to je cca 200W... :?
Ale má aj stand-by režim,a vtedy má spotrebu cca 25W.....
A či sa prepne do siete,to neviem,ja to nemám pripojené.... :mrgreen:
A do stand-by je nutne prepnut manualne alebo ako to funguje?
Na prazdno 200W berie aj ked je zatazene napr spotrebicom 50W a este + vlastna spotreba ?
Pride mi to ako celkom dost.. nebudem mat doma uplny ostrov (nepotiahnem uplne vsetko) ale vacssinu zariadeni ano. No v pripade neslnecnych dni nechcem riesit manualne prepinanie.. Oplati sa viac len obycajny invertor?
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím, chchcem sa s vami poradiť dnes na prednáške som si vypočul a aj sme sa na to pýtali keď bola reč o UPS CyberPower. Jeden sa pýtal na to či je možné vypnúť vnútornú nabíjačku a nabíjať to ináč napr. panely. Konkrétne ide o verzie tieto http://eu.cyberpowersystems.com/product ... es/eps.htm. Mne sa pozdáva http://eu.cyberpowersystems.com/product ... 500pro.htm. Povedal že všetko ide nastaviť. Či nabíjacie napätie prúd a podobne. Zaujali ma ich modely z serie EPS. Majú 24V a aj 48V verziu Samozrejme to má prepínaní sieti. Batérie tej UPS sú neni súčasťou lebo sa pripájajú externé. Povedal nám že neni problém aj s dlhodobou prevádzkou. Cena konkrétne tejto UPS 15500kč čo mi príde ako prijateľná cena. Má to prepínanie sieti, plný sínus, a vstavanú nabíjačku s nabíjacím prúdom 45A pre 24V aj 48V, programovanie pomocou USB, a LAN. Celkom sa mi páči. Musím si o tom naštudovať viacej informácii. Vyzerá to aj ako dosť masívna mašina.
Naposledy upravil(a) 007ToMMaS dne pát bře 15, 2013 9:51 pm, celkem upraveno 1 x.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
taran
Příspěvky: 75
Registrován: ned led 13, 2013 11:11 pm
Reputace: 1

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od taran »

Prosím o pomoc a radu. Chtěl bych provozovat ostrovní systém propojený s DS "přes" nabíječku, standardně jak to je tady již několikrát popsáno. Problém je v tom, že mám na panelech mikroinventory, které pro svojí činnost potřebují 230V, v mém případě (uvažováno) z měniče (cca, 4kW). Jak se bude chovat měnič, když se mu bude na výstup tlačit výkon z panelů (max.2kW)? Zkoušel jsem toto řešit pomocí hybridního měniče s UPS, ale docházelo k přetokům do DS, což je nepřípustné. Ale měniči nevadila přítomnost výkon panelů na výstupu. Výkon z panelů budu řešit běžnými spotřebiči a nabíječkou. Případné přebytky zužitkuji pomocí Wattrouteru v ohřevu TUV.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: UPS-vhodny menič DC-AC

Příspěvek od rob.brno »

NAšel jsem jednoduché schematko 1f softstarteru, který by mohl odpomoct od rázových proudů při spouštění.

Je to obdoba obyč. "stmívače" s kondenzátorem na vstupu. Přepínač bych dal pryč s tím, že se R1 připojí přímo na C1 a zvětší se velikost R1 na 100-1000k, pokud se nebude rychle za sebou zařízení spínat, mělo by to postačit.
Přílohy
pe598_532.pdf
(67.39 KiB) Staženo 188 x

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek