Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Měniče stejnosměrného napětí zvyšující i snižující, stabilizátory ...
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Hyp »

Prosím navrhněte mi parametry trimru, kterým potenciálně snížím napětí a tím i otáčky AC12V16W větráku.

Asi by se to už hřálo, při tomto “velkém výkonu 16W” jednoduchou pasivní malou součástkou to nepůjde?

Vím, že na to jsou spešl drahý velký regulátory, já to potřebuji fixně omezit.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od rva »

Je to skutečně na AC? Pokud je to chyba a má být na DC, tak jsou pwm regulátory, např. jako https://www.aliexpress.com/item/1005002553731144.html
A pokud je na AC, tak do série dát třeba vhodnou (auto) žárovku na 12V. Metodou pokus a omyl.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od kodl69 »

trimr určitě ne. Tlumivka nebo kondenzátor. Ale moc od toho neočekávej. Výměna za DC a potom pwm regulace v širokým rozsahu je lepší řešení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Hyp »

Je to opravdu 12V AC a prý se to řeší omezením proudu? Je tam klasické toroidní trafo…

Potřeboval bych to tak do max. 2x1 cm velikosti aby se to vešlo nacpat k PCB větráku…

A co zkusit experimentovat s délkou a tloušťkou přívodu, co to udělá :-) To ubere dost proudu, resp. poklesne napětí, nutno akorát ohlídat, aby se to ještě spolehlivě roztočilo, že ano?
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Lubik »

Otáčky jsou dané frekvenci sítě. Snížením napětí se dají částečně snížit , ale motor ztratí sílu, může se obtížné rozbíhat.
Pokud chcete axperimentovat , tak vemte různé auto žárovky a zkoušejte zapojit do série s ventilátorem.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Uživatelský avatar
Lubik
Příspěvky: 437
Registrován: pon úno 15, 2021 10:04 pm
Lokalita: Praha
Bydliště: Praha

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Lubik »

Otáčky jsou dané frekvenci sítě. Snížením napětí se dají částečně snížit , ale motor ztratí sílu, může se obtížné rozbíhat.
Pokud chcete axperimentovat , tak vemte různé auto žárovky a zkoušejte zapojit do série s ventilátorem.
Panely 4x 280W , 4x330W Isolar 5kVA,48V 230 Ah
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Hyp »

A toroidní trafo je asi bezpečné ve vaně, žejo?
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od kodl69 »

??? to je pokus o vtip, nebo co? to trafo musí být v koupelně mimo zón , tj min 60cm od vany, ne li dál, a nebo vejš než 225cm nad vanou.
AC větrák bych zahodil, a použil DC, ten se dá reguovat v pohodě. A nebo si k tomu pořiď frekvenční měnič, kterj bude stát 10x tolik co větrák. Ostatně rozvody elektriny jsou vyhrazené technické zařízení, do kterýho by neměl vrtat každej, kdo udrží šroubovák a má díru do prdele...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Hyp
Příspěvky: 263
Registrován: ned zář 19, 2021 7:38 pm

Re: Porada - jak lehce snížit otáčky AC větráku

Příspěvek od Hyp »

Myslim vyvod 12V AC z toroidniho trafa, kdyz se do zony 0 davaji 12V AC vetraky (vzduchotechnicke).

Ale ta mrcha toroidni mi trochu brumi. Dal jsem to do velke instalacni krabice 97mm akorat se do toho vejde. https://www.ventilatory.cz/transformato ... 60w-x11608

Uz to mam nainstalovane rozvedene hotove. 12v jsem natahnul venkem do koupelny komory, pro nuceny odtah. Ventilatory maji cidlo vlhkosti. https://www.ventilatory.cz/ventilator-s ... -mm-x12344

Ze by se delaly i DC ventilatory tohoto typu, tak o tom nic nevim. Jasne, je to pro 230V rozvod. Zkousel jsem wattmetrem z lidlu merit ten toroid naprazdno a ukazovalo to okolo 1-1,5W. Lepsi nez znicena nemovitost plisni a nevetranim najemnika.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek