Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od bublich »

Dobrý den.
Narazil jsem na exkluzivní video na Youtube.Vzhledem k zajímavosti tématu si dovolím dát odkaz.

https://www.youtube.com/watch?v=YZMAHz5SB6w

Myslím dost pádný argument k zatěžování PEN vodiče v TNC.Pár let jsem také učil,ale před tímto výkladem hluboce smekám.
radeczek
Příspěvky: 59
Registrován: čtv črc 31, 2014 12:03 am

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od radeczek »

Video na mě také "záhadně" vyskočilo na YT... hádám, že je to poté, co jsem tady viděl téma, kde se to řeší. A ano, musím taky doporučit. Vysvětluje to velice pěkně i neodborné elektrikářské veřejnosti.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od PetrDubi »

Zrovna na tohle video jsem ve středu koukal a je vidět, že pán tomu rozumí a i jako učitel to dobře vysvětluje. Měl jsem na elektro učitele, kteří byli taky dobří. Oba pánové s léty praxe, kteří šli učit až v pokročilém věku a bylo znát, že vědí o čem mluví - když má člověk takové učitele, tak je radost se od nich učit (pokud teda člověk má o ten obor zájem).

Jinak k tématu. Když to tak vezmu, tak i při třífázovém provozu u nás doma je to zatížení nulového vodiče slušné, protože všechny spotřebiče jsou jednofázové (i varná deska je vlastně 2x jednofázový spotřebič v jednom obalu) a je tam i plno spotřebičů se spínaným zdrojem nebo indukčností či kapacitou (třeba ta varná deska nebo mikrovlnka), kde dochází k posunu a deformaci sinusovky proudu, takže i když dojde k souběhu na více fázích, tak se to moc nevykompenzuje a odnáší to ten nulák. Na prvních dvou fázích mívám většinou malý odběr, ale ten mívá účinník třeba 0,2-0,3 (spínané zdroje elektroniky).
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od tomas »

Jeden z mnoha z důvodů proč se v průmyslu nulák moc nepoužívá. A každý samostatný stroj má většinou malé (auto)trafo 400/230 na ovládací obvody. Je to levnější a také i bezpečnější.
A na té tabuli má síť TN-S, ale v distribuční síti ČR je to trošku jinak, zde je u spotřebičů většinou TN-C-S. Distribuční transformátory nemají pouze 4 svorky, ale 5 které jsou označeny u, v, w, N, PE. Jsou tedy v provedení TN-S dále z toho udělají TN-C a distribuční sítí to jde k budově kde koncové rozvody by jste tedy měli mít v provedení TN-C-S. Kdo toto pochopí, ten nebude mít problém s nulákem u žádného zdroje ani spotřebiče a bude vědět kdy PEN rozdělit na PE a N a kdy N s PE zase spojit na PEN a že dělat další oddělené N a PE kde mohou nastat jiné potenciály jen způsobuje problémy a je to nebezpečné.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od unicast »

V diskusi k tomu videu byla fascinující odpověď "ten přehřívající se nulák prostě odpojit a problém je vyřešen" :-)
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od sitra »

Tohoto borce sleduji delší čas a musím uznat, že nejenže opakování je matka moudrosti, ale tyto informace na školeních prostě neuslyšíte. Křižíkova škola a jejich matematika, elektrotechnika na mě dělá dobrý dojem.
A pro srovnání posílám sérii, ne moc příjemného učitele z učiliště na Hluboké n/Vltavou :-(
https://www.youtube.com/watch?v=8vqEU0IjwHY
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od fugas »

Ale tak co. Vykládá to pro někoho, kdo fakt nemá ani tušení. Já měl na střední opačný problém, kdy kantor vykládá věci jako by to všichni znali. Řecká písmenka, grafy a technické kreslení. Když jsem se do věci ponořil, zjistil jsem že plkat o tom 40 minut a popsat dvě stránky chce vysokoškolské vzdělání, hromadu dojmů a pojmů. Při následném zkoušení jsem věc vyjasnil jak mi zobák narost a stal jsem se terčem posměchu, hodnocen jsem byl za 4 ze soucitu. Ještě dnes jsem přesvědčen, že ani kantor, ani našprtaní studenti neměli tušení o čem je řeč. Jen dokázali vychrlit co se chtělo slyšet. Pán to vykládá tak, že pochopí i malá holka, když bude mít zájem o danou věc a ne ovýslednou známku, po které potopa.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od PavelR »

na tomto je krasně vidět ten důvod pro se např u aktivních harmonických filtrů N (PEN) vodič minimálně zdvojuje....

Na nás to hrnuli spíš pomocí matematiky. Škoda že takto nevysvětlovali i tu matiku. Hned by bylo na světě líp ... a o reparát míň :)
jahodovák
Příspěvky: 1931
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od jahodovák »

fugas píše:Ale tak co. Vykládá to pro někoho, kdo fakt nemá ani tušení. Já měl na střední opačný problém, kdy kantor vykládá věci jako by to všichni znali. Řecká písmenka, grafy a technické kreslení. Když jsem se do věci ponořil, zjistil jsem že plkat o tom 40 minut a popsat dvě stránky chce vysokoškolské vzdělání, hromadu dojmů a pojmů. Při následném zkoušení jsem věc vyjasnil jak mi zobák narost a stal jsem se terčem posměchu, hodnocen jsem byl za 4 ze soucitu. Ještě dnes jsem přesvědčen, že ani kantor, ani našprtaní studenti neměli tušení o čem je řeč. Jen dokázali vychrlit co se chtělo slyšet. Pán to vykládá tak, že pochopí i malá holka, když bude mít zájem o danou věc a ne ovýslednou známku, po které potopa.
Ano,takto to funguje skoro všude,čest světlým vyjímkám,dokonce i já jsem to pochopil a navíc jsem dostal i odpověd,proč nějak podvědomě dávám všude o řád silnější zelenej vodič,než je třeba...
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od sitra »

Podstatné a velice důležité je, že pokud je zařízení napájeno symetricky tak v podstatě je zpětný proud nula. Což třeba na indukčních deskách na 2 fáze není možné dodržet. Nedávno probíhala na FB diskuze a týpek nemohl místním přivandrovalcům z elektrika.cz vysvětlit, že to nemůže být 0 ve všech případech...
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od Pawel »

Záleží jak je 3f těleso zapojené a na jaké napětí jsou vynutí. Když je 3x230V tak to je zapojené do hvězdy a N musí snést součet zatížení všech fází. Když je vynutí na 400V zapojuje se do trojúhelníku a N není ani připojený jen PE.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od PavelR »

Pawel píše:Záleží jak je 3f těleso zapojené a na jaké napětí jsou vynutí. Když je 3x230V tak to je zapojené do hvězdy a N musí snést součet zatížení všech fází. Když je vynutí na 400V zapojuje se do trojúhelníku a N není ani připojený jen PE.
nikoliv milý Watsone :)
zkoukni znovu video. Pokud se jedná o odporovou (linearni), symetrickou,3f zatež tak do hvězdy nulákem neteče nic. V ideálním světě ho ani nemusíš zapojit a měl bys mezi dvěma uzly - trafo a zátěž do trojůhelníku naměřit 0V.

Jiná situace samozřejmě je když s tím rumpluje wattroutwe nebo greenbono... tam můžou pak být harmonický
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Proud nulovým vodičem v 3F soustavě.

Příspěvek od Pawel »

Máte pravdu to by musela ta hvězda běžet jen na 1 f.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek