Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od fatter »

V noci polievam travnik (nie teraz v zime samozrejme), to mi zerie vela, som napokon rad tej kapacite co mam.Inak prehnal som to, aku sa mi nabije v lete uz pocas dňa, v horsom pocasi za 2-3 dni. Za rok absolvuje max cca 80 vybiti do cca75% SoC. Tak dufam ze aspon 10r vydrzia v takomto rezime.
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od vla »

Nějak jsem si nevšiml, jestli máš ostrov, nebo je k dispozici i domovní síť. Opakovaná rada, že máš málo panelů je k ničemu, když je nemáš kam dát. Takže ti zbývá regulovat spotřebu podle výroby a snažit se baterky držet pokud možno nabité. V tuto dobu je omezení výrobou zásadní problém. Na chatě mám jen FV, takže jednak jsem přešel na li-fe a za druhé spotřeba musí odpovídat výrobě. Doma mám obojí, jak ostrov, tak DS, takže jedu pár dní v ostrovu a když vybiju (taky jsem přešel na life) připojím vše na DS a v tom jedu dokud se baterky nenabijou. Nic lepšího asi nevymyslíš. I kdybys měl panelů 2x tolik, stejně to v zimě nedáš, protože faktická výroba bez Sluníčka je zcela nedostačující.
Nemám rád tenhle stát.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od fatter »

Ano aj ja to vidim takto.Inak mam aj DS, byvam normalne v rodinnom dome.Teraz v zime fve vlastne nepouzivam, slnka je malo, skor sa staram o baterky a cele fve, akasi udrzba. Ale v lepsich mesiacoch som skoro "ostrovny". Na life sa nechystam, ved mam kopu olova, a este ma dufam par rokov podrzia, potom sa uvidi..ak vydrzia este 5 rokov (su asi v polovici zivotnosti) a ja tiez, tak ich pobozkam a odovzdam do zberu. Za tie peniaze sa zmontuje cela krcma:)
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od pezizka »

fatter píše:Mam pri 48V zostave 800Ah olovo jednu sadu + 300Ah olovo druhu sadu.Mam to vyhodit a kupit podobnu kapacitu Li? Nie som milionar:) A mam dom, na ktory voslo cca 4,5kW panelov na tri svetove strany, viac nie. Aj ked by som to rad posilnil, bohuzial nie je kam... A mam odber v noci cca 3kWh (denny nespominam), takze bez aku som strateny. Ale potesilo ma, ze par dni baterke na kapacite 75% az tak neuskodi.
Podobná kapacita Li :eek2: LiFe nebo Liion? Asi jsi myslel spíš LiFe, je tak? Takže máš změřenou kapacitu 1100Ah (ne štítkovou a budeme se bavit na 48V, je tak?) a čerpáš 25% tedy celých 275Ah :lol: Jestli tedy dobře počítám u LiFe když jim dáš polštářek pod hlavu a budeš je šetřit co se dá tak pojedeš 3,1 - 3,4V a tedy "ztratíš" cca 15% možné kapacity. Tedy 323Ah LIFe :) Toto je srovnatelná kapacita :!: Takže pokud u Mikela objednáš 48 čl 120Ah za cca 86kkč a to máš dokonce 360Ah a nebo se rozhodneš pro Liion tak asi ty 150 Ah a pokud odčteš 20% na "polštářek" tak tedy 240Ah za 61,5kkč. Sorry jako co to má společného s milionáři? Stačí se zamyslet a vzít do ruky kalkulačku jak jsem to teď udělal já... A nech je vybité i půl roku :D A přeber si to jak chceš :mrgreen: Samozřejmě situace se mění pokud kupuješ OPZS/V za 15kč/kg :D Ale chce to dost destilky, dobré odvětrání a guču místa..
Edit: Li NOVÉ a myslím že ve šrotu dostaneš za Pb tak 1/2 ceny toho co jsem napsal :celebrate4:
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od fatter »

Keby som mal navyse 61kkč tak si vyberiem z asi 10 potrebnych oprav na dome a okoli a niektore zrealizujem. Inak vypocet je dobry, len mi pride luto, vyhodit 3r stare AGM v kapacite 800+300, po jednej ich horkotazko popredavat na bazosi a prerobit vsetko na life ci lion.Ak mi vydrzia este par rokov, potom ich vymenim. Zatial som s nimi spokojny. Len som si nebol isty v tom skladovani polovybitych aku na par dni.
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od pezizka »

Nikdo nemá navíc ani kačku :lol: Je to otázka priorit. Chápu tento přístup a nenapadám jej. Ale potom se nebavíme férově, a nikdo nemůže chtít za 5kkč víc jak máš. A de facto to není tak špatné. Ale nechtěj "srovnatelnou" kapacitu Li za 10kkč... K tomu asi není co dodat, odpovídal jsem na SROVNATELNOU kapacitu, nic víc, Kam budeš investovat je jen na Tobě. Rád by jsi max ale finance a priority jsou proti... To fakt nemíním řešit... A chápu to :wood:

Přeji dobré rozhodnutí 8-)
Miso
Příspěvky: 12
Registrován: ned dub 16, 2017 8:39 am

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Miso »

fatter píše:Keby som mal navyse 61kkč tak si vyberiem z asi 10 potrebnych oprav na dome a okoli a niektore zrealizujem. Inak vypocet je dobry, len mi pride luto, vyhodit 3r stare AGM v kapacite 800+300, po jednej ich horkotazko popredavat na bazosi a prerobit vsetko na life ci lion.Ak mi vydrzia este par rokov, potom ich vymenim. Zatial som s nimi spokojny. Len som si nebol isty v tom skladovani polovybitych aku na par dni.
S tým výkonom panelov, ktoré uvádzate sa 1100 Ah aku živiť nedá. Ja by som používal sady oddelene s tým, že v zime by som používal menšiu a v lete väčšiu sadu. Sada, ktorá by sa nepoužívala by bola nabitá na 100% a raz mesačne equalizovaná. Takto dokážete používanú sadu pravidelne dobíjať na 100% a druhá nedegraduje. Držím sa zásady, že olovo má byť aspoň raz za týždeň nabité na 100%
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od kodl69 »

Je to AGM, to je stejně na cestě do pekel, ani v akumulátorovnách pro záložní osvětlení to nevydrží víc než 5 let, a to je to skoro v laboratorních podmínkách držený dlouhodobě na 14V, jenom jednou měsíčně se dělá test osvětlení, kde je rezerva skoro polovina kapacity baterky, a za 5 let najednou v půlce testu šlus...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
fatter
Příspěvky: 233
Registrován: čtv led 18, 2018 12:11 pm
Lokalita: Bratislava

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od fatter »

Tak to si ma nepotesil, v materialoch o baterii WING ESL sa pise ze vydrzi 12 rokov.. inak sady mam rozdelene na dve, tak ako radi aj Miso, slabsiu a silnejsiu
30xGS55 (1600W)JV a 30xGS55 (1600W)JZ, 6x320W PERC JZ, Axpert 48V 5kW 800Ah gel. olovo, menič 2500W, MPPT 48V40A 300Ah AGM olovo,BMS Victron BMV700,702
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Pepin »

fatter píše:Tak to si ma nepotesil, v materialoch o baterii WING ESL sa pise ze vydrzi 12 rokov.. inak sady mam rozdelene na dve, tak ako radi aj Miso, slabsiu a silnejsiu
Baterie WING, konkrétně ESL 55, nechci v životě už vidět :evil: reálná výdrž (jako záloha BTS/MW spojů, inteligentní zdroje Eltek) cca 1-4 roky! I v klimatizovaných místnostech max. 5 let . Nejčastěji odešel jeden článek v baterii. Osobně jsem měnil 5 palet...

Ale píšou 12 let :lol:
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od oldakzz »

Náklady na uložení.jpg
Kdysi jsem objevil tuto tabulku. Nění uplně aktuální, ale něco jsem aktualizoval. Přiložim ješte v excelu a můžete si doplnit.
Nemohu si pomoci ale Li- články vychází nejlépe. Poté NICD, zde je třeba nejaký ten servis. Olovo na kWh vypadá lákavě. Ale přátelé, ta jeho životnost/cykly je bídná..
Naposledy upravil(a) oldakzz dne stř úno 02, 2022 5:29 pm, celkem upraveno 2 x.
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
Uživatelský avatar
oldakzz
Příspěvky: 37
Registrován: stř úno 19, 2020 11:15 pm

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od oldakzz »

oldakzz píše:
Příloha Náklady na uložení.jpg je dlouhodobě nedostupná.
Kdysi jsem objevil tuto tabulku. Nění uplně aktuální, ale něco jsem jsem aktualizoval. Dám vám sem ješte v excelu a můžete si doplnit.
Nemohu si pomoci ale Li- články vychází nejlépe. Poté NICD, zde je třeba nejaký ten servis. Olovo na kWh vypadá lákavě. Ale přítelé ta jeho životnost/cykly je bídná..
Přílohy
Náklady na uložení.xlsx
(23.19 KiB) Staženo 79 x
7,8kWp Křemíkové krásy: 325Wp Wianco 12ks J + 12ks Z, Uložiště :32xLiFePO 280Ah , Epsolar železo: 2x5kW Ipower , 2x 8420AN
Atman
Příspěvky: 305
Registrován: ned čer 20, 2021 10:09 am
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11525
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: Západné Slovensko

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Atman »

Pekná tabuľka, ale nie je tam napríklad komplet ochrana Li batérií včítane výkonových relé, ktorá tvorí nezanedbateľnú časť nákladov na aku ako napr. u mojich lifepo (aku 16kWh za 2000€ a mandy balancéry, horné paliče 7,5A a elerix BMS spolu za hádam 700€) naopak pri olove ju prakticky vôbec netreba.
spolu 11,5kWp - JVV 2,2kWp sklon 45°, JJZ 4,9kWp sklon 55°, JJZ 4,4kWp sklon 24°
Victron Easysolar 5000/48V + Epever Ipower plus 5000/48V iba na vyťažovanie TUV, ÚK, bazén + ďalší 5kW Ipower záloha a príprava na nabíjanie elektromobilu.
Victron Bluesolar MPPT 150/35, Smartsolar 250/85. Lifepo4 48V/560Ah cca 28kWh -16x 320Ah LiitoKala ( reálna kapacita 283 - 294Ah) + 16x 280Ah Eve spolu na Victron Smartshunte.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Kostěj »

Pepin píše:Ale píšou 12 let :lol:
Píšou, píšou. Není to tak dávno, co nám měnili v práci disk s udávanou MTBF asi 140 let. Tuším po 5. letech. Nemít placený support, můžeme si s diskem i s údajem výrobce stěžovat na lampárně.
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Pepin »

Kostěj píše:
Pepin píše:Ale píšou 12 let :lol:
Píšou, píšou. Není to tak dávno, co nám měnili v práci disk s udávanou MTBF asi 140 let. Tuším po 5. letech. Nemít placený support, můžeme si s diskem i s údajem výrobce stěžovat na lampárně.
Protože papír snese všechno! V případě reklamace po záruce máte smůlu, výrobce by našel X podmínek, které nelze zajistit/doložit. Takže by začal boj různých posudků, soudů... Do toho nikdo nepůjde.

Sám mám pouze Pb AGM, v množství větším než velkém. Přes zimu trvale nabité a když vyleze slunce, spálím to do bojleru. A přes léto využívám každý den max 10% kapacity a druhý den dopoledne (pokud není úplně hnusně) je zase plno. Zároveň mám tester a staré "recykluji", z práce za cenu šrotu doplňuji další.

V podstatě mě úložiště nic nestojí, jen práci, a proto mě Pb nevadí. Pokud bych vše kupoval jako nové, vyhnu se mu.
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW
Pepin
Příspěvky: 108
Registrován: čtv srp 03, 2017 9:28 pm
Lokalita: Chrudimsko
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 3,1kWp
Kapacita baterie [kWh]: 35kWh

Re: Možný ukazatel pro výběr Pb baterie. (kromě počtu cyklů)

Příspěvek od Pepin »

kodl69 píše:Je to AGM, to je stejně na cestě do pekel, ani v akumulátorovnách pro záložní osvětlení to nevydrží víc než 5 let, a to je to skoro v laboratorních podmínkách držený dlouhodobě na 14V, jenom jednou měsíčně se dělá test osvětlení, kde je rezerva skoro polovina kapacity baterky, a za 5 let najednou v půlce testu šlus...
Úplně bych s tímto nesouhlasil. Zajišťujeme servis elektronických sirén, kde jsou 2x12V/42Ah Pb Panasonic, případně obdobné kapacity Fiam. Zařízení různě na půdách, sklepech, teplo, zima a každý měsíc zkouška sirén. Koncové stupně žijí z baterií, které udržuje slabý nabíječ nabité. Při zkoušce z baterií teče klidne 30-40A dle konfigurace. Ty Panasonic takto vydrží 7-10let!
4x IBC 260Wp J + 4x BYD 270Wp V + 3x Canadian 370Wp JZ - 3x MPPT EPSolar 24V/40A, baterie AGM 24V/1400Ah, měnič EP Ipower plus 3kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek