Zapojení panelů východ jih západ

Palalelní, sériové, sérioparalelní, spojení různých panelů, propojení při různé orientaci střechy, vnitřní zapojení panelu, ochranné diody, diskuze, rady a praktické zkušenosti
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od JiříK »

Diody tam mám pro jistotu. Jednak nemám všechny panely parametricky stejné, druhak mi přes některé v průběhu přechází stín. Jasně, jsou to další ztráty, ale jelikož mám PWM regulátor, je mi to celkem fuk, ztratí-li se nějaký výkon přímo v panelu díky nepřizpůsobení, nebo cestou k regulátoru.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od JML... »

Když jsme u těch diod, jaké diody je vhodné použít?
Pro spojení 3 stringů praralelně při open 225V a max proud 5.1A (východ, jih, západ).

univerzální :
600V v závěrném směru, proud 25A, napětí přechodu 1.1V

Shottky :
800V v závěrném směru, proud 2x5A, napětí přechodu 0.61V

Co se týká mechanického provedení, tak univerzální se závitem se bude lépe dávat na chladič (1.1Vx5A=5.5W) a jde k ní lépe přiletovat nějaké lano a chladičem spojím anody a pokračuji lanem dál (je robustnější). U Shottky mě přijde, když se budu hrabat v rozvaděči tak ulomim akorát nožičku, nebo je dát na DPS a pak připojit, ale má zas nižší napětí na přechodu a tím by měla méně topit (0.61Vx5A=5,05W), ale bude muset být vyměněna (posílena) při případném rozšíření stringu.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od Vladon »

Ted nevim jestli jsem to psal jinam a nebo jsem to zapomel odeslat,ale ja budu paralelne zapojovat 4ks panelu na ruzne svetove strany. Hodlam je mezi sebou oddelit asi tomto:
https://www.gme.cz/v/1493646/20sq045-schottkyho-dioda
Ciste teoreticky by to mohlo stacit, nebo pouziju paralelne 2ks teto diody o neco slabsi, tedy dam 2x15A od kazdeho panelu do svorkovnice.Pak uz to bude naddimenzovane naprosto bez problemu..
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od vata »

Zdravím, k tomu mechanickému provedení: já viděla jedno řešení, které prodával svého času Neosolar a udělala jsem to podobně: nožičky diody do jedné strany svorkovnice, do druhé kábly. Vůbec se mi to sice nelíbí, ale je to funkční... Na jednom místě jsem nožičky nastavila silnějším lankem přes dutinky nalisované opatrně kombinačkama a trochu opatlala pájenkou.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od drama »

Máte někdo nějaký odkaz na literaturu či zkušenost z praxe co se stane za průšvih, když se diody nepoužijí? Já mám pocit, že se zde často zbytečně plýtvá výkonem pálením v diodách. Snad každý amorfní či polykrystalický panel má diody integrované a má definován maximální reverzní proud. Tomuto proudu by mělo odpovídat i jištění. V současné době mám např. dva stringy o výkonu 420 Wp při nějakých 36V v MPP na string, čili lze čekat maximální proud 1.2*420/36=14A. Maximální povolený zpětný proud je přitom 20A. Takové zapojení tedy obstojí i v případě, že jeden ze stringů přelepím černou folií. A ušetří se tak až 20W, což při plném slunci není moc, ale proč to pálit a řešit jak to uchladit...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od Vladon »

Tak v mem pripade budu mit natocene panely do ruznych stran. Pri paralelnim pouziti diod si myslim ze by nemelo jejich zahrivani nastat, popr. naddimenzovanem proudu u 1ks. Ja je urcite davat budu, jednak budu mit 2ks panelu vlastni vyroby a dalsi 2ks panelu jsou nejaka tezka cina,takze radsi prijdu o par W nez pak resit problemy.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od Pan Taum »

Já diody nepoužívám (změřil jsem si, že jsou zbytečné). 4 panely otočené na jiho-východ (-45°) a 4 otočené na jiho-západ (+45°). Zapojeno paralelně jen přes pojistkový odpojovač. Výkon se po celý den krásně sčítá.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od vata »

Mě ty oddělovací diody naordinoval prodejce když jsem začínala a neměla žádné zkušenosti. Byla to tehdy informace "tak se to dělá, tak to musí být". Dnes bych si to možná rozmyslela, ty diody byly docela pracný kousek. Ostatně, ve třetí panelové větvi mám paralelně tři panely bez diod, a nijak si nestěžují. Pravda, celá ta větev je oddělená od ostatních jedinou diodou, ale tam to možná nějaký smysl má, protože jsou to panely jiného typu.
Mimochodem - ty v panelech integrované diody jsou snad překlenovací, ne oddělovací, ne? Krom toho novější amorfy Schott Protect jsou zcela bez diod a musí se proto chránit před podélným částečným zastíněním...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od drama »

Inu já teď plánuji spojit polykrystaly a amorfy a budu to dělat bez diody, ale dám tam samozřejmě pojistku odpovídající největšímu zpětnému proudu, jako to mám na stávající řetězcích. Jen jsem právě chtěl vědět, zda to někdy někomu bouchlo. Máte pravdu že diody jsou překlenovací a ne oddělovací, ale možná by zpětný proud mohl proběhnout právě těmi diodami, nevím, to by musel říci někdo s praktickou zkušeností.
Plánuji koupit ty amorfy Schott Protect, ale asi nějaké starší, protože tam pořád bypass diody uvádí...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od vata »

drama píše:Plánuji koupit ty amorfy Schott Protect, ale asi nějaké starší, protože tam pořád bypass diody uvádí...
V těch datových listech od Schotta je pro sérii ASI Protect neuvádí. Pro mě to bylo překvapení, vůbec mě nenapadlo, že by mohly být bez diod, musela jsem kvůli tomu změnit orientaci instalace (na svislo, původně měla být vodorovná).
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od drama »

On je teď nový trend tzv. masivního paralelního zapojování, což umožňuje vysoké napětí amorfů. Jsou tam sice větší proudy, ale v praxi se dosahuje vyššího výkonu asi o 15%. Proto tam už ty bypass diody asi nejsou.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od xmasin »

Zajímavá studie zabývající se využití střech situovaných na východ / západ: https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/96 ... -stridacem
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od bert »

Zdravím!
Včera (1.4.), som si všimol, že som dosiahol špičkový výkon 3,73kWp, pri inštalovanom výkone 3,78kWp.
Vzhľadom na to, že panely sú otočené na tri svetové strany:
6ks ::pv:: 235Wp poly - východ,
4ks ::pv:: 240Wp mono - juh,
6ks ::pv:: 235Wp poly - západ,
je to podľa mňa dosť. ;)

To len tak pre zaujímavosť, ak by niekto váhal nad inštaláciou východ-západ.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od vata »

Taky mám zkušenost s neočekávaně vysokými špičkami z různě orientovaných panelů (v/j). Při 950Wp běžně dostávám něco málo pod 800W od desáté ráno do druhé (zimního času) a dostávám se při aktuální voltáži k hraničnímu 60A proudu. Otevřeně řečeno - s takovou efektivitou jsem při vymýšlení východní panelové větve nepočítala :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od Pan Taum »

Hodně na výkonu přidá nízká teplota - u nás kolem nuly a výkon asi 110% štítkového Wp při natočení JV-JZ sklon 38°.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od Pan Taum »

vycho-jih-zapad.png
V katalogu slovenské firmy Logitex jsem našel pěkné grafické znázornění roční výtěžnosti fotovoltaiky při různém úhlu a při natočení na rozdílné světové strany.
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od bert »

Pan Taum píše:Hodně na výkonu přidá nízká teplota - u nás kolem nuly a výkon asi 110% štítkového Wp při natočení JV-JZ sklon 38°.
Tak dnes hodne nad nulou (12-14°C), panely na tri svetové strany a skoro 105% štítkového Wp (3,96Wp). :yes:
Špiškový prúd 147A (78,5A+68,5A), sa tiež blížil k maximu regulátorov (2x80A). ;)
Inak dnes padol aj rekord v dennej spotrebe za meničom 12,7kWh. Keby nebolo pršalo a nebolo by asi 3 hodiny pod mrakom, padol by rekord aj v produkcii ::pv:: :arrow: *batt* . Konečne to vyzerá na koniec zimných depresií a na jar. :celebrate4:
No najviac ma potešil večerný odpis a súčet elektromerov: Celkovo spotrebované 2MWh fotoelektrónov. :celebrate2:
Vďaka ti Oskar !
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Reputace: 36
Bydliště: SK

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od luge »

bert píše:
Pan Taum píše:Hodně na výkonu přidá nízká teplota - u nás kolem nuly a výkon asi 110% štítkového Wp při natočení JV-JZ sklon 38°.
Tak dnes hodne nad nulou (12-14°C), panely na tri svetové strany a skoro 105% štítkového Wp (3,96Wp). :yes:
Špiškový prúd 147A (78,5A+68,5A), sa tiež blížil k maximu regulátorov (2x80A). ;)
Inak dnes padol aj rekord v dennej spotrebe za meničom 12,7kWh. Keby nebolo pršalo a nebolo by asi 3 hodiny pod mrakom, padol by rekord aj v produkcii ::pv:: :arrow: *batt* . Konečne to vyzerá na koniec zimných depresií a na jar. :celebrate4:
No najviac ma potešil večerný odpis a súčet elektromerov: Celkovo spotrebované 2MWh fotoelektrónov. :celebrate2:
Vďaka ti Oskar !
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
Hoj
Pekný výkon bert. :handshake2:
Ktorý studer používaš?
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od bert »

2ks regulátorov Variotrack VT-80 a menič XTH-5000.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Zapojení panelů východ jih západ

Příspěvek od trud »

Všetci píšete o paralelnom zapojení, čo ale 3 zhodné panely orientácia Juh - 45 stupňov.. Juh +45 stupňov a západ +45 stupňov...zapojené do série na jeden regulátor,24V systém.. Pôjde to lepšie paralelne alebo sériovo s jedným regulátorom. Je možné dať 2 panely na Juh-45 stupňov a jeden na juh +45 stupňov a na západ +45 stupňov sa vykašľať?
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek