Cirkulace TUV

Čištění vody, filtrace, čerpání vody, zařízení pro získání pitné vody, zachytávání a zpracování dešťové vody ...
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Tak jak jsem zde https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?p=158348#p158348 dospěl k závěru, tak jsem už něco maličko namyslel:
20220130_141951_copy.jpg
Nahoře bude bojler, dole od leva:
- teplá do kuchyně (dá se případně přes uzavírání ventilů dostat "horká" voda bez průchodu přes termostatický ventil)
- teplá pro koupelny
- přípojka studené
- vracečka teplé (to, jak je to pod čerpadlem, ignorujte, nad čerpadlem je zpětná klapka)

Fatální chybu tam asi nemám, spíš asi nějaké praktické věci by se tam hodily navíc - šroubení mezi studenou termoventilu a křížem na studené třeba? Tak, jak to je, tak by to mělo jít sešroubovat bokem a pak celé usadit. Otázka, jestli při poruše nějakého prvku to celé demontovat nebo přidat ještě další šroubení, která jsou ale zase potencionálním zdrojem netěsností. Plus samozřejmě někde asi otočit vnitřní/vnější závit, aby se ušetřil šroubový spoj jako takový (opět netěsnost). Čerpadlo je přes šroubení, tak si říkám, že by ten ventil už být nemusel.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od PetrDubi »

Osobně bych dal určitě šroubení k tomu ESBE, může se lehce stát, že za pár let ho budeš měnit.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Máš s ním špatnou zkušenost?
Pod ním i napravo do studené místo je, tak se dvoje šroubení vleze, na přívod už to nemá cenu, navíc bych to celé o délku toho šroubení natáhl.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od stano22 »

Tak tak, mix na srobenia. Je to haklive na vodny kamen. Ak mas centralny zmekcovac, tak vydrzi vela. Sa tych netesnosti nejak velmi bojis... Nemas na zasobniku vjazd pre spiatocku cirkulacie zvlast? Toto Ti bude premiesavat cely zasobnik (de-stratifikacia). Dalsia vec, co ak budes mat nabity zasobnik na 60°C, na ESBE nastavených 45°C? Aky mas ten esbe mix? Ak s ochranou pred obarenim (tzn. ked nebude mat chladnejsi vstup na mix), treba mysliet na blokovanie cerpadla, ked mix zavrie (stav nabity zasobnik doplna bez odberu tuv). Na tesnenie mosadze vrelo odporucam loxeal. Setri to cas a tesni. Pouzivat s rozumom tam, kde nevadi ohriatie teplovzduskou pri pripadnom rozoberani spoja (pozir na budiky, cidla a pod, tam davam nit).
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Nebojím, ale když se spoji vyhnu, tak je to lepší. S konopím umím dávno, s nití jsem se konečně naučil také dělat, tak to zvládnu :)
Bojler bohužel vstup pro zpátečku nemá. A ano, ventil je to ten s odstavením bez "studené". VTA322, plánuji na něm nastavit 45° - 50°C.
Nad různými stavy právě přemýšlím, i proto jsem to sem dal.
Tedy celou tu odbočku z kříže by bylo lepší dát nad něj, tedy vyměnit za dva T kusy oddělené další klapkou?

Nad centrálním změkčovačem (a filtrem a redučákem) taktéž přemýšlím, to bych pak dal do sklepa, kam jsou napojené další tři bytové jednotky.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
PetrDubi
Příspěvky: 1352
Registrován: úte říj 12, 2021 10:43 am
Lokalita: Blízko Ústí nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od PetrDubi »

Mám osobní zkušenost se životnosti cca 8 let na měkké vodě, potom přestal regulovat. Co jsem hledal zkušenosti, tak reálný stav je životnost cca. 5-10 let.
A jinak ESBE má u těch dražších typů výměnnou patronu, která ovládá ten ventil a prodává jí jako náhradní díl, takže i výrobce musí vědět o délce životnosti těch patron svoje. Akorát ta patrona stojí přes 2/3 nového základního typu a to tělo několikanásobek, takže pro běžný domácí použití je podle mě levnější varianta když přestane fungovat, tak vyměnit za nový.
mobilní elektrárna 3x Uni-solar PVL-68, 3x MPP modul, vše řízené přes arduino
doma 3280 Wp JV, 3810 Wp JZ, Easun SMW 8k (rebrandovaný MAX 8 kW), aku 13kWh 16s LiFePO4
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Vzhledem k tomu, že ten celý ventil je levnější než 4x termo hlavice v bateriích, které běžně odchází po 3-4 letech, tak i těch 5 let bude dobrých a dvoje šroubení navíc je asi 160 Kč, tak to na šroubení dám.

Co s tou zpátečkou? Mám ji dát radši "nad" to odbočení k ESBE? Tj. místo kříže odbočka k ESBE, nad to další jednosměrný ventil, a dále T-kus s vypoušťákem a tou větví zpátečky?

Ochranu před během čerpadla "se zastavenou vodou" nemám pořešenou zatím nijak než inteligencí obsluhy (já) ...
Spouštění čerpadla je v plánu přes dvě časová relé a PIR čidlo (pohyb v koupelnách a kuchyni spustí čerpadlo na XX sekund, pokud neběželo před YY minutami). Třeba by stačila jen nadproudová ochrana toho čerpadla - vypnutí při vyšší zátěži, když se to bude snažit čerpat (z nějakého důvodu) zastavenou vodu?

A ještě mi došlo, že budu muset mít zastavitelnou zpátečku z té kuchyně, protože když se do ní rozhodnu pustit "horkou", tak by se zpátečkou vracela i ta horká a ESBE by v tom foceném zapojení vypnul.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od stano22 »

Prepac, co myslis tym "jednosmernym ventil" pri tej spiatocke? Podla mna je ten kriz OK, ochladena spiatocka pojde do mixu, alebo do zasobnika podla teploty zasobnika. V principe nebude nikdy teplejsia ako vystup z esbe, takze keby "teply" vstup do esbe bol uz "moc teply" a spiatocka cca rovna vystupu z esbe, tak sa bude cirkulacka tocit cez mix a pricucavat nieco malo zo zasobnika (teoreticky). Ono by nemal vadit v tvojom zapojeni vlastne ani plne nabity zasobnik, pretoze spiatocka z cirkulacky bude vzdy chladnejsia a nikdy nie teplejsia ako vystup z esbe. Cize len esbe zlahka pricucne teplej zo zasobnika.

Vidim problem v tom cerpadle, ak to chces ovladat pohybovo. To je elektronicke, maly vykon, maly prietok. Je urcene na staly chod. Kolko mas vody v potrubi? Prerataval si, kolko sekund bude trvat, kym sa dostane voda na najvzdialenejsie miesto odberu? Aby si nebol neprijemne prekvapeny, u mna to vychadzalo cez 20s (uz si nepamatam, na ake elektronicke cerpadlo som to pocital). Nakoniec som dal silnejsie cerpadlo Wilo (typ by som musel ist pozriet, ale ma okolo 35W) a to mi pretoci slucku za 8s, co je uz OK. Zaroven, ak ides ovladat pohybovo, treba zvazit aj multifunkcne rele, ktore vyblokuje prilis casty chod cerpadla (tzn. vypozorovat, za kolko ti voda ochladne v rurkach). Ani nie tak pre usporu energie, ta bude mala. Skor pre predlzenie zivotnosti cerpadla.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Myslel jsem tím to, aby se ta zpátečka necpala do ESBE, ale máš pravdu s tou teplotní bilancí, že tam nemůže nastat situace, že by se do ESBE studené dostala teplejší voda jak do ESBE teplé (leda že bych v kuchyni měl nastavenou "horkou" a zapomněl vypnout kuchyňskou zpátečku, ale i tak by do ESBE studené šla furt chladnější).

Trubky jsou krátké, do poslední sprchy do 4m, do dřezu 3m, tak to nebude taková dlouhá doba, ale nepočítal jsem to, jen tak nějak odhadl :)
Čerpadlo jsem vzal co nejlevnější, co jsem sehnal, tak uvidím.
Jj, proto dvě časová relé, první pohyb nakopne obě, jedno na běh čerpadla na těch XX sekund a druhé zablokuje na YY minut spuštění toho prvního.
Naposledy upravil(a) cipis dne ned led 30, 2022 10:34 pm, celkem upraveno 1 x.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od JiříK »

Co se čerpadla týká, myslím si, že provoz se zastavenou vodou mu neublíží.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od stano22 »

cipis píše:Myslel jsem tím to, aby se ta zpátečka necpala do ESBE, ale máš pravdu s tou teplotní bilancí, že tam nemůže nastat situace, že by se do ESBE studené dostala teplejší voda jak do ESBE teplé (leda že bych v kuchyni měl nastavenou "horkou" a zapomněl vypnout kuchyňskou zpátečku, ale i tak by do ESBE studené šla furt chladnější).

Trubky jsou krátké, do poslední sprchy do 4m, do dřezu 3m, tak to nebude taková dlouhá doba, ale nepočítal jsem to, jen tak nějak odhadl :)
Čerpadlo jsem vzal co nejlevnější, co jsem sehnal, tak uvidím.
Jj, proto dvě časové relé, první pohyb nakopne obě, jedno na běh čerpadla na těch XX sekund a druhé zablokuje na YY minut spuštění toho prvního.
Aha, tak to bude cajk. Ja mam cirkulacnu slucku 60m.
cipis
Příspěvky: 4361
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Cirkulace TUV

Příspěvek od cipis »

Kdybych věděl o cirkulačce před 10 lety, tak jsem ji udělal i teď kde aktuálně pobývám, tu je to 10 m, ale do patra - bojler v přízemí v dílně a koupelna v patře. Ale čeká mě pak ještě jedna dvojice koupelen u máti, tam to bude též 10 m a pak možná ještě jinde.
Tak jsem se do toho pustil i tady na tuto krátkou vzdálenost, kde by asi ani být nemusela, ale zase jsem si spočítal ty termostatické hlavice v bateriích (jinou ve sprše a u umyvadel už nikdy nechci :D ), a toto řešení vyjde lépe a navíc se s tím naučím dělat.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.