Sepnutí zásuvky na dálku

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od Ivo12s »

No mezitím jsem vyzjistil, že na to alternativní FW bych si musel vytvořit vlastní MQTT server/router. Což je, pokud chci nahradit Cloud docela pochopitelné. Jenže to zase znamená další SW, nastavování, upgrade, bezpečnostní patche. Tak asi zkousnu, že mi číňan může vypnout vytěžování, když ho to popadne ::facepalm::
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od cipis »

číňan, ty nebo nějaký jiný programátor ...
To si nevybereš :D
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od kodl69 »

COOO? tady nikdo nevidí rozdíl mezi něčím, co může ovládat někdo z druhé půlky světa bez tvýho vědomí, krom toho vidí, kdy si rozsvítíš a zhasneš, jak topíš, a jakou spotřebu energie má tvůj boiler (když si ty hračky nakoupíš stejně nebezpečnej je i google home, apple homekit a další krakatity), a mezi něčím, co mám doma za firewalem, a i když tomu nerozumím sám, tak opensource komunita by něco podobnýho jistě nepustila do světa.
Ale to je o vnímání světa, "šak já nic zakázanýho nedělám, ať se podívají" je to, co vede například k navrhovaným několikaletým trestům natvrdo za vyjádření vlastního názoru, pokud jej někdo označí za dezinformaci (prej se k tomu schyluje na slovensku) není to náhodou cenzura? a když se použijí i ty data nasbíraný přímo z domácností... raděj nedomejšlet.
P.S: pro neznalé Čapkův román krakatit o lidech, kteří si domů natahali výbušninu, kterou bylo možný dálkově inicializovat - pozvolna dochází naplnění - lidi platí za to, aby někdo mohl jednoho dne například vypnout vytápění jejich domovů, zapnutím všech spotřebičů způsobit blackout a podobně, třeba vypínaním a zapínáním světel způsobit třeba narušení psycjhiky, a další, co asi ani nedokážu vymyslet.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Ivo12s
Příspěvky: 563
Registrován: ned kvě 06, 2012 3:47 pm
Lokalita: Kolínsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4880
Kapacita baterie [kWh]: 35
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od Ivo12s »

No já jsem si toho tedy vědom jsem a velmi často jsem označován za přehnaného pesimistu. Abych se vrátil k tomuto tématu - když mi někdo zablokuje vytěžování tak se nic zásadního nestane, ochrana na vybití je jinde. A když by si s tím někdo na dálku hrál třeba u světel (kde to nemám!), tak se dá žárovka přece vyšroubovat nejhůře vypnout jistič. Já myslím, že ten problém je spíše obecný = jestli si uživatel uvědomuje fakt, že provoz toho Cloudu někdo platí a asi to nedělá jen pro zábavu. Myslím, že kdyby teď Číňan nebo Google, nebo Alexa, to je jedno vypnul Cloud, tak nic. Za deset let, až 50% obyvatel bude doma ovládat spotřebiče hlasem to bude jiná káva. Já se třeba osobně bojím právě toho hlasového ovládání, to znamená, že někde na serveru je mraky záznamů a mikrofon poslouchá trvale. To zásadně nepoužívám ale to asi opravdu patří do jiného vlákna. Takže k tomuto pro původní dotaz = RF dálkové ovládání a nebo alternativní FW s vědomím, že to znamená větší znalosti a instalaci. U mě tohle bohužel nejde, ovládám vytěžování přes 3 patra daleko.
100% OSTROV SČ KRAJ = 16 panelů Canadian Solar CS3K-305; 2 větve 2S4P; 2x Regulátor Victron BlueSolar Charger MPPT 150/60; Měnič 1F Smart Phoenix Inverter 48V 5000VA 230V; Monitoring Victron BMV700 + Raspberry Pi 4B; Energy Meter ET112 a spousta kabelů.
Baterie LiFePo4 =2P x 48V/120Ah +16S x 120Ah + 1P/311Ah= cca 35,2 kWh, skládaná z článků Winston WB-LYP60AHA a EVE LF304 ✔ Zlepšení pozice u vyhledávačů; Aktuální stav FVE instalace.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od cipis »

Ale jasně, že ten rozdíl vidím ...
Ale v praxi je to úplně jedno, jestli se v tom bude šťourat číňan, povedený kamarád nebo někdo, kdo si to nějak naštudoval na inetu a nastavil, kde stejně není zaručené, že to nastavil dobře, že ten, kdo radil, poradil dobře, že někdo něco nepřehlédl při programování atd.

Tohle konrkétně, co se řeší, tak bych se na nějaké dálkové vypínání/zapínání vysral a natáhl kabel. Takže je otázka, jak je kdo moc posraný z toho, že někde něco vrtne/zasádruje/zalištuje/protáhne, anebo mu to může kdokoliv kdykoliv jakkoliv shodit.

Tahat řídící signál luftem, obzvlášť, když to má být něco důležitého, tak je sice fajn, ale pokud to spraví vrtačka, kabel a kyblík sádry, tak bych byl blbej, abych to neudělal kabelem.

S tím, jak jsou lidi úplně nepříčetní, když se jim řekne vrtat, tak jsem se ale setkal už hodně krát, stejně tak s experty "a nemohl by být ten kabel bílý (*dosaď barvu)?". To je pak trochu těžké ... Stejně to pak má nakonec každý přes appku v mobilu a tam kdo ví co kam jde, že ...
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sepnutí zásuvky na dálku

Příspěvek od kodl69 »

Svatá pravda. před malováním není obvykle problém udělat během týdne komplet novou elektriku v baráku včetně zapravení. Ale musí se chtít.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek