Pochlubení s 10W solárním systémem

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

007ToMMaS píše:Hej síce nemá ale predsa len dá sa pripojiť aj regulátor aj DC-DC menič. Zapojiť panely -> DC-DC menič nastavený na max napätie batérie prípadne o minimum väčšie -> regulátor -> batérie
A přecejen je to blbost, protože baterie by se z DC/DC měniče nabíjela pomalu, protože spád mezi napětím baterie a měniče by byl malý. (rozdíl mezi napětím baterie a DCDC)
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od 007ToMMaS »

Prečo by sa nabíjala pomaly? max napätie batérie je dajme tomu že 13,8V teda dokedy by batéria nedosiahla to napätie by DC-DC menič dával maximum čo ide z panelov. PWM regulátor je iba napätový stabilizátor ktorý je riadený nejakým obvodom aby sa dalo nastavovať napätie.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 426
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

mppt regly jsou pro efektivní provoz FV panelů nepostradatelné , ale . dodnes se mi nepodařilo na trhu sehnat mppt regl pro můj 125Wp panel ... už jsem zkusil tři ale ani jeden nedosál výkonu debilní CX20 . Panel dává při "znehodnoceném" napětí podstatně větší proud tudíž i výkon oproti mppt reglům udržujících optimání napětí .
Pokud si době vzpomínám :
CX 20 - 6,50A x 13,6V = 88,4W
mptt - 4,80A x 17,0V = 81,6W
Možná byl háček v tom , že se jednalo o 20A verze reglů a tak malý výkon nezvládali :?: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Tak jsem zjistil, že ten regulátor při skoro plné baterii začne dobíjet pulzně. Tj, že nabíjí po dobu 1s v 5s intervalech. To je celkem problém, protože využívám jen 1/5 výroby soláru. Proto vždy když začne regulátor blikat (pulzně nabíjet) tak připojím nějakou nabíječku která to využije vše.
http://www.youtube.com/watch?v=apUr2HxzSKw
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vata »

Na tohle téma jsme tu taky vedli řeč - tohle zkrátka dělají levné regulátory - při přebytcích nechávají baterie velmi mírně cyklovat. Lépe to zjistit při 10W studijním systému než ve vážněji míněné FVE. Další argument pro mppt.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Dnes konečně vysvitlo slunce a z panelů teče asi 0,5A, ale zjistil jsem problém v tom, že panely dávají max napětí při zatížení jen 13,7V a to je na nabíjení baterií málo. Napadlo mne dát mezi panel a reguátor DC/DC měnič nastavený například na 15V. Tím by se baterie mohla nabít na více než 13,3V.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od pkougl »

Počkej, kolik dávají panely bez zatížení napětí naprázdno ?(odpojen regulátor od panelů), napětí je závislé na křivce výkonu panelu, regulátor drží napětí podle baterie jelikož je baterie v tvem případě "tvrdší" než panely tak se panely budou chovat jako zdroj proudu a napětí určí baterie
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

pkougl píše:Počkej, kolik dávají panely bez zatížení napětí naprázdno ?(odpojen regulátor od panelů), napětí je závislé na křivce výkonu panelu, regulátor drží napětí podle baterie jelikož je baterie v tvem případě "tvrdší" než panely tak se panely budou chovat jako zdroj proudu a napětí určí baterie
Naprázdno 20V
Při zatížení baterii a regulátorem 13,3V
Při zatížení odporem 270ohm 19,8V
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od pkougl »

no vidiš, to je v pohodě, prostě to nabíjí baterii max výkonem co panely dají (v ramci možnosti pwm reglu), čekat a napětí baterie půjde pomalu nahoru
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Momentálně uvažuji o připojení autobaterie do mého solárního systému. V případě potřeby nebude problém napájet větším proudem měnič a také budu mít v zásobě více než jen aktuálních 7Ah energie. Také jsem uvažoval zda připojit autobaterii a gelovku paralelně a tím využít oboje baterie. Bateriemi jsem se nikdy více nezabýval a tak mám pár dotazů:
Nebudou se dvě paralelní baterie vyrovnávat takovou energií, že se to ve výsledku nevyplatí? (více spotřeba než výroba) Jak je paralelně spojit? Nabít na stejné napětí a poté připojit? Popřípadě máte nějaké zkušenosti a chyby při spojování baterií paralelně kterým bych se měl vyhnout? Díky

(autobaterie z našeho auta. Původně 44Ah. Momentálně kapacitu testuji. Baterie je stará 5 let.)

Mimochodem při osvitu teče z panelů nádherný proud přes půl ampery. (panely 2 x 300mA)
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od JiříK »

Tak v prvé řadě to chce výkonnější panel, aby dával tak 5 A nejmíň. Půl ampéru do baterky 44 Ah je jen takové lechtání. Nepopírám, i tímto proudem tu baterku lze nabít, ale je to tak na 100 let...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

JiříK píše:Tak v prvé řadě to chce výkonnější panel, aby dával tak 5 A nejmíň. Půl ampéru do baterky 44 Ah je jen takové lechtání. Nepopírám, i tímto proudem tu baterku lze nabít, ale je to tak na 100 let...

To je samozřejmě budoucnost. Mám v plánu (pokud mne to více chytne) instalovat další panely na balkón.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek