Začínám - solární systém pro bojler

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od Jarin »

Ahoj
jsem tu nový, s fotovoltaikou začínám a proto bych vás rád poprosil o pár rad do začátku.
Moje představa je aspoň část spotřebičů v našem rodinném domě pokrýt energií ze solárů.
Vše ale postupně, formou rozšiřování třeba každý rok.

Rozhodl jsem se začít s největším žroutem, což je u nás bojler.
Moje představa je taková, že u obyčejného kombi bojleru Dražice 125 L, 2000W upravím topnou spirálu na 500W a měničem, který už mám (12/230V - 1200W) bych ho každý den krmil tím, co soláry dají. Tím by se voda každodenně držela nějak teplá a v případě potřeby vody horké, bych ho pak jen krátce dokrmil z veřejné sítě nebo z ÚT.

Mám k dispozici 2 trakční akumulátory Banner 12V/100Ah (každý), které by mi v paralelním zapojením dělali zálohu. Ta by sloužila i jako záloha při nějakém výpadku elektřiny (osvětlení, lednice, oběhové čerpadlo ÚT)
Pak mám již zmíněny měnič 1200W, čistý sinus (ten mi v pohodě rozběhne i lednici)

Pořídit bych chtěl 2 solární panely každý 330Wp, zapojené paralelně.

A teď k dotazům:
- je tato představa reálná, nebo tam vidíte nějaký jasný nesmysl?
- potřeboval bych poradit s MPPT regulátorem. Podle proudů dodávaných panely (cca 2x 10A), by mi měl stačit regulátor 25-30A. Jenže u regulátorů je uváděná i max. hodnota výkonu panelů. A 30A regulátory nejsou na 660W (12V) stavěné. Musím zajít až k regulátorům cca 50-60A, aby to výkonově daly. A to už je teda cenová řacha.
Měly byste nějaký typ na regulátor pro tento můj případ? Je případně možné, aby každý panel měl svůj regulátor a až poté se to spojilo dohromady?
- jaké volit vodiče solár - regulátor - aku pro tento případ? 4mm2 jsou ok, nebo to tu už vidíte na 6mm2. Mylsím, že 4mm2 by měly stačit, klasické elektroinstalační kabely pro 220V/16A mají 2,5mm2, takže zde pro 20A by ty 4mm2 měly být myslím ok.
- kabely panelů jsou vždy již osazené spojkami MC4? Takže stačí řešit jen protikusy k tomu? Dají se doma osadit i bez krimpovacích kleští (třeba připájením)?

To je pro začátek vše, budu vděčný za jakoukoliv radu.

Děkuji
Jarin
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od rva »

Regulátorů s FV panelem můžeš k baterce připojit kolik chceš. MC4 konektory jsou nejčastější a jsou už na FV panelech. Protikus nakrimpuješ v nouzi i kombinačkami nebo pájením. A pokud budeš pokračovat s 12V, tak brzy i skončíš, protože to je pro malé elektrárny. Tak v tom neutop moc peněz, vyzkoušej si, že vše funguje a když tě to zaujme, tak přejdi včas na 48V.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od cipis »

Na 12V se vyprdni okamžitě, možná sériově ty dvě baterie na 24 V, ale i tak je to někam na chatku nebo tak něco.

Proud regulátorů se udává do baterií, ne z panelů. Tedy jestli chceš použít 2x330 Wp, tak to máš 660 Wp, děleno 12 V ti dá proud do baterie 55 A. U 24 V máš už proud poloviční, u 48 čtvrtinový.

Jinak ten měnič jaksi chceš použít víckrát, což samozřejmě nepůjde. Na vodu je to sotva tak, abys pokryl denní ztráty bez odebrání vody, tedy z DS budeš topit furt. To nemá absolutně smysl na tohle.

Prvně si spočítej spotřeby a pak začni něco vymýšlet -to, co máš, je tak do auta nebo karavanu. Či tu chatičku.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od Jarin »

Děkuji za první reakce.
A za vysvětlení, jak je to s proudy regulátoru. Takže to jsem byl zcela mimo. Teď už tomu rozumím.

Nyní k tomu systému
- měnič bych nepoužíval vícekrát. Byl by standardně pro ten bojler. Na nic víc. Jen v případě výpadku proudu, bych bojler samozřejmě odpojil a na měnič zapojil nejnutnější věci, které musejí běžet (čerpadlo, lednice, nějaké to světlo, třeba i notebook, plynový kotel).
- mně nejde o přepojení celého domu na soláry. Nemám ambice být zcela samostatný. Spíš trochu zlevnit provoz a mít zálohu pro případ nějakého toho výpadku elektřiny. A zkusit si to, mít nějaký ten solár a něco s tím doma napájet.
- pracuji s tím, co mám. Takže 2x 12V baterie. Ano daly by se zapojit do série a mít 24V/100Ah. Pak je tu ale ten měnič, který konvertuje z 12V na 230V.
- k vytápění bojleru: mně tam stačí mít denně vodu řekněme 40°C, to na umytí rukou, večerní rychlohygienu a sem tam teplou vodu na umytí třeba podlahy bohatě stačí. A to by tyto panely zajistit mohly. A jen třeba jednou, dvakrát týdně bych tam potřeboval mít 60°C. A to bych pak doohřál nejspíš z ÚT s plynovým kotlem. A to už není taková láce.

Je i tak moje idea nereálná?

J.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od cipis »

Ano.

Měř a počítej, pak teprve začni vymýšlet.
https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... teple-vody
125 l vody se ti z 10°C ohřeje na 40°C při výkonu 500W za necelých 9 hodin !!!
Potřebuješ na to 4,4 kWh, to ti ty panely nedají ani během léta, natož teďka.
Pokud nic nespotřebuješ, tak jen udržení té teploty v bojleru sežere tak 1,5 kWh.

Dvojice takových panelů teď dávají cca. 1-2 kWh denně. Tedy jak jsem psal, sotva to uživí jen ztráty, bez jediné spotřebované kapky vody.

Baterie máš 2x12x100= 2,4 kWh, tj. to nejsi schopen ani nabít, natož ještě k tomu něco živit.

To, co máš, je tak akorát na provozování toho notesu půl dne.
Čerpadlo, chladnička, ... , jo, ale jen jediný ten spotřebič.

Kup si nějakou tu chytrou zásuvku s měřákem spotřeby a hned uvidíš, na čem jsi.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.
Franta2776
Příspěvky: 2428
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od Franta2776 »

Jarin píše:Ahoj
jsem tu nový, s fotovoltaikou začínám a proto bych vás rád poprosil o pár rad do začátku.
Moje představa je aspoň část spotřebičů v našem rodinném domě pokrýt energií ze solárů.
Vše ale postupně, formou rozšiřování třeba každý rok.

Rozhodl jsem se začít s největším žroutem, což je u nás bojler.
Moje představa je taková, že u obyčejného kombi bojleru Dražice 125 L, 2000W upravím topnou spirálu na 500W a měničem, který už mám (12/230V - 1200W) bych ho každý den krmil tím, co soláry dají. Tím by se voda každodenně držela nějak teplá a v případě potřeby vody horké, bych ho pak jen krátce dokrmil z veřejné sítě nebo z ÚT.

Mám k dispozici 2 trakční akumulátory Banner 12V/100Ah (každý), které by mi v paralelním zapojením dělali zálohu. Ta by sloužila i jako záloha při nějakém výpadku elektřiny (osvětlení, lednice, oběhové čerpadlo ÚT)
Pak mám již zmíněny měnič 1200W, čistý sinus (ten mi v pohodě rozběhne i lednici)

Pořídit bych chtěl 2 solární panely každý 330Wp, zapojené paralelně.

A teď k dotazům:
- je tato představa reálná, nebo tam vidíte nějaký jasný nesmysl?
- potřeboval bych poradit s MPPT regulátorem. Podle proudů dodávaných panely (cca 2x 10A), by mi měl stačit regulátor 25-30A. Jenže u regulátorů je uváděná i max. hodnota výkonu panelů. A 30A regulátory nejsou na 660W (12V) stavěné. Musím zajít až k regulátorům cca 50-60A, aby to výkonově daly. A to už je teda cenová řacha.
Měly byste nějaký typ na regulátor pro tento můj případ? Je případně možné, aby každý panel měl svůj regulátor a až poté se to spojilo dohromady?
- jaké volit vodiče solár - regulátor - aku pro tento případ? 4mm2 jsou ok, nebo to tu už vidíte na 6mm2. Mylsím, že 4mm2 by měly stačit, klasické elektroinstalační kabely pro 220V/16A mají 2,5mm2, takže zde pro 20A by ty 4mm2 měly být myslím ok.
- kabely panelů jsou vždy již osazené spojkami MC4? Takže stačí řešit jen protikusy k tomu? Dají se doma osadit i bez krimpovacích kleští (třeba připájením)?

To je pro začátek vše, budu vděčný za jakoukoliv radu.

Děkuji
Jarin

Dva panely to bude k nasrání:)))
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od Matess »

pokud chceš opravdu jen teplou vodu... jdi do toho, ale jdi do toho jinak...

pokud nemáš, tak si pořiď bojler s jímkou na suché těleso a nechej si udělat dvojtěleso - jedno na 230V a druhé blízké napětím solárních panelů.

https://www.nadeta.cz/nahradni-dily/ohr ... kove.html/

vykašli se na regulátor, baterie, střídač... připoj ty panely přímo na to těleso a uprav si nastavení termostatu na bojleru - prostě nastav termostat na 40 stupňů ze sítě a těch 600Wp nebo kolik tam dopoj z panelů. Budeš mít vždy vodu alespoň 40 dle termostatu a soláry budou ohřívat nad tuto teplotu.

Řekl bych že se ani nemusíš s tímto výkonem bát nějakého přehřátí, protože čím vyšší teplota na bojleru tím vyšší ztráty a tak si nejsem jistý zda to vůbec půjde přehřát. Případně by to mohlo jít řešit nějakou jednoduchou logikou - teplotní čidlo, jednochip a třeba nějaký stykač pro odpojení panelů, nebo SSR...

případně ještě doporučím pročíst základy zde:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 2&p=120227
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od kodl69 »

ten odkaz se ti moc nepovedl. Když už to k něčemu má být, tak dporuičuju panely 3 a do série, a k tomu střídač buď bel nebo siton, zkus si dohledat. S rozdělením tělesa souhlasím, sám to takhle provozuju, a 1kW v panelech dokáže v létě ten boiler každej den ohřát naplno...
Těleso 230V1kW a 90V 1kW mají na nadeta skladem. Samozřejmost jsou dva termostaty a dva havarijní termostaty ! Těch 90-120v z panelů už normální AC termostat neodepne... Samozřejmě pokud chceš několikrát předělávat, klidně to zkus ohřívat přímo těmi 30V z panelu, ale bez mppt to bude fungovat jenom na přímým slunku...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Jarin
Příspěvky: 103
Registrován: ned říj 24, 2021 10:07 pm

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od Jarin »

@cipis
spotřebu spotřebičů jsem si měřil, od toho jsem se odpichoval. Takže např. ten zmiňovaný bojler pro ohřev z 20°C na 60°C si vezme cca 5,9 kWh (což sedí, neboť to ohřívá cca 3hod. tělesem 2kW). Když je voda ohřátá na 60°C tak nám 2 dny vystačí tak, abychom stále mohli používat nějak teplou vodu. Proto si nemyslím, že by voda při dennodenním přihřívání z panelů kdy klesla na 20°C. Myslím si, že by panely mohly tu vodu stále temperovat třeba kolem těch 35-40°C, což by mi stačilo. Jednou za 3 dny bych to doohřál z ÚT na 60°C (den koupání) a v podstatě další 2 dny by to zase panely jen udržovali kolem 40°C. A pak znovu z ÚT na 60°C

Další měřené spotřebiče:
Myčka - 0,94kWh na jedno mytí. Spouštíme 1x denně
Pračka - 0,94 kWh na jedno praní, spouštíme tak 5x týdně
Lednička - 0,75 kWh/den
Oběhové čerpadlo kotle na pevné palivo - 0,6 kWh/den
Plynový kotel - ještě neměřeno

Možná by se dalo honit solárem něco jiného z tohohle. Problém je, že myčka a pračka si ve fázi ohřevu vody berou 2400W a to můj měnič nedá. Jedničku měnič zvádá i při rozběhu. Kotle na pevné palivo používáme sporadicky, tam by žádná úspora nebyla. A plynová kotel ... tam bych se kvůli choulostivé elektronice asi bál jet přes měnič. Měnič je sice čistý sinus, ale nějak nemám odvahu.


@kodl69
3 panely by nebyl problém, klidně zainvestuju do 3-í, kdyby to bylo řešení. Cestou topného dvojtělesa bych jít nechtěl, raději bych měl jednoduché stávající a jeden stávající termostat.
Nechci jít ani cestou bez regulátoru, jak píše Matess, protože bych se tím připravil o ty 2 baterie v systému.
Na ty střídače bel / siton mrknu.

Všem díky.
j.
cipis
Příspěvky: 4359
Registrován: pon srp 16, 2021 9:31 pm
Lokalita: blízko Brna
Bydliště: blízko Brna

Re: Začínám - solární systém pro bojler

Příspěvek od cipis »

Sniž si na testy tu teplotu na 40°C, nech to na tu teplotu vychladnout, a pak to změř, kolik to sežere elektřiny na udržování.
Já mám 80l bojler, nastavený na 60°C, když se jeden den jen opláchnu, zuby atd., tak to sežere něco přes 1 kWh, když normálka sprcha, tak přes 2 kWh. Dlouhodobý průměr mám 2,35 kWh za den. Jsem na to v drtivé většině času sám.

Jestli tomu chceš přizpůsobit chod domácnosti, tak to vychází spíš na topení v okamžiku, kdy je škaredý den.

V případě BEL regulátoru o ty baterie taktéž přijdeš, protože to je měnič z panelů přímo do bojleru. Až když se nahřeje, tak dokáže přepnout výstup na třeba další už obyč. regulátor, který by krmil tu baterku a přes měnič něco dalšího.
Nicméně BEL doporučuje spíše více panelů, aby to mělo nějaký smysl. Dva panely jsou opravdu jen k zlosti, protože cokoliv vymyslíš, tak vždy narazíš na limity. Mluvil o min. 6, spíše 8 kusech, tzn. napětí přes 240V, lépe říkal 300V, no a na to pak už zase jednoduše neseženeš regulátor do baterek.

Nemáš pořešený nějaký bypass, aby to bylo např. na tu ledničku. To také něco stojí, pak se třeba vydáš cestou měniče s regulátorem a bypassem dohromady, pak ti to nebude taky stačit a budeš asi tam, kde většina, co si to nenechala na začátku rozmluvit a stejně do toho chatičkového systému šla na normálním baráku. A peníze a čas jen lítá.
9,77 kWp: 6240 Wp Jih, 2040 Wp Východ, 1490 Wp Západ
Regulátory Epever a Victron
Phoenix 2 kVA + MP 24/5000 (můj byt + wifi/kamery/atd. + máti byt)
Epever 3kW vytěžování do bojlerů + žebříky
CARSPA aktuálně odpojené
1 kW "nabíječka" 24 V
31 080 Wh staré olovo 7 488 Wh Li-Ion
Modře píši jako moderátor, černě jako člen.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek