Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

matej píše:
xmasin píše:Mě by se právě líbilo zařízení, které by mělo v sobě vše. MPPT regulátor, měnič i nabíječku a podle aktuálního výkonu panelů by dobíral proud z DS a až v poslední řadě z baterií.
Jakže?
To znamená že baterky by byly pořád (až na zřídkavé výpadky sítě ) plně nabité?
A když by nesvítilo, a v noci by tam jen tak seděli a všechno by šlo ze sítě?
Jaký má takový režim smysl? Čím je pak omluvena dvojnásobná cena hybridního systému, když to funguje stejně jako klasický on-grid bez přetoků do sítě?
nevím zda se autor nepřepsal nebo to opravdu myslel tak jak napsal.

Nicméně mně by se právě líbilo řešení, kdy pokud už dám tu vysokou částku dejme tomu za ten Studer 4kW 48V tak aby to umělo jak zabránit přetokům do DS, tak nabíjet baterky z FV bez dalších regulátorů (bohužel jsem se nedočetl v dokumentaci jak je FV propojeno s tím Studerem, jestli je tam DC/DC na nabíjení 48V baterií či jak), tak veškerý monitoring (píšete na SD kartu, mně by se líbil ethernet a možnost online připojení pro sledování).
Ideálně aby se upřednostňovala energie z FV a ta se dle potřeby doplňovala z DS. Baterie nabíjet pouze z přebytků z FV, nikdy nenabíjet z DS (UPS pro případ blackoutu nepotřebuji, hlavně aby z DS přiteklo co nejméně a pouze pokud spotřeba převyšuje dodávku z FV a baterií).

Ad 3 fázové domy - to přepojení na stejnou fázi dává vzhledem k řešení a cenám smysl, pokud však dobře chápu, tak pro zařízení vyžadující 3f a 400V se z FV bude živit pouze jedna fáze a zbylé dvě potečou i nadále z DS. Správně?

A ještě - co je to to BSP-500 ?

Děkuji.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od matej »

I mne by se líbilo BMW za cenu favorita. Anebo nejlépe zdarma. O tom není pochyb.
Studer nemá ethernet. Lze to však udělat pomocí Xcom-232i a Arduino s Ethernet Shieldem.
Jak už jsem napsal, je to měnič s nabíječkou. Regulátor (VT-65, VT-80) se prodává samostatně, právě vzhledem k rozšířitelnosti, a pamatujte že ne každý má jako obnovitelný zdroj fotovoltaiku. Je zde i vítr a voda, ty potřebují zcela jinačí regulátory než FV.
Přebytky - studer může a nemusí dodávat přebytky do sítě. Lze ho nastavit tak aby při přebytku spínal libovolné zařízení např. bojler.
Zařízení vyžadující 3F (což jsou prakticky jenom silné AC motory - cirkulár apod.) má dnes málokterá domácnost a to obvykle nechávám běžet na DS. Vzhledem k četnosti použití se to obvykle nevyplatí řešit jinak. Alternativně lze 3f síť vytvořit znovu, frekvenčním měničem na výstupu Studeru. O tom Vám popovídá LUI, kterému takto běží velké 3fáz. hoblovačky, frézy, píly a veškeré ostatní vybavení stolárské dílny :-)
BSP-500 je procesor stavu baterii, umí vypočítat především stav nabití baterie s rozlišením 0,1 procenta a další věci jako jejich skutečnou kapacitu, počet absolvovaných cyklů apod. Montuji to standardně do všech systémů, není nad to vědět kolik mám OPRAVDU v baterkách a jak na tom jsou s celkovou kapacitou. Vřele doporučuji.
Pravda a Láska zvítězí!.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od honzaL »

kybos píše:Pro mne by bylo výhodné zařízení, které by mělo prioritu FV, a dále při nedostatku FV by zásobovalo z baterií ale jen po dobu VT. V době NT by mělo brát ze sítě i kdyby bylo v bateriích ještě dostatek energie, jelikož v současnosti se cena energie z baterií pohybuje někde mezi tarifem VT a NT. V případě, že by se často stávalo, že je v období VT příliš mnoho energie, která se během VT nevyčerpá, svědčí to o naddimenzování kapacity baterií. Nahrazovat DS energií z baterií v období NT v případě poloostrova nemá z hlediska ekonomiky smysl.
Za LiFePo čkaře musím přiznat, že mi vzhledem k ceně bateríí vychází cena z baterií přibližně stejně jako cena za VT. takže v době NT mám li nedostatek nabíjím i jedu z NT, mám li dost nabito jedu i v době NT z baterií. Ve výpočtu je ale hodně neověřených parametrů. Asi by bylo dobré odlišit režim provozu léto a zima v létě jsem často soběstačný ze soláru celý den a také i přes další nepříznivý den.
Naposledy upravil(a) honzaL dne pát bře 01, 2013 8:05 pm, celkem upraveno 1 x.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

matej:

díky. pak by tedy záleželo na ceně toho frekv. měniče a buď se do něj pustit, nebo nechat 3F věci na DS. Pravda nemám jich mnoho, ale jsou tu. a ty 3 větve co mám rozfázovány do baráku pro 1f zásuvky a světla bych spojil v rozvodné skříni do jedné a vyjde to nejlevněji.

pokud se vrátím zpátky k měniči - vzhledem k nutnosti regulátoru pro baterie a absenci ethernetu mi pak asi vychází výhodněji ten Victron..

díky i za popis BSP-500, je to tedy na sledování stavu nikoliv pro aktivní balancování článků, teď mám jasno.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od xmasin »

matej píše: Jakže?
To znamená že baterky by byly pořád (až na zřídkavé výpadky sítě ) plně nabité?
A když by nesvítilo, a v noci by tam jen tak seděli a všechno by šlo ze sítě?
Jaký má takový režim smysl? Čím je pak omluvena dvojnásobná cena hybridního systému, když to funguje stejně jako klasický on-grid bez přetoků do sítě?
Já ten systém potřebuju na chatu, kde je primárním důvodem snížení spotřeby trvale zapojených spotřebičů (lednice, alarm, řídící počítač, plynový kotel a kamerový systém - trvalý odběr tak 150W) a sekundární, ale možná z určitého hlediska důležitější je záloha základních spotřebičů pro případ výpadku proudu. Bohužel jsem v oblasti, kde vcelku pravidelně proud vypadává ať už z důvodu prací na DS nebo nějakých kalamit. Asi před třemi roky tam byl výpadek tři dny v kuse a pokud je kalamita i na silnicích tak není šance odjet.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od vata »

reprak píše: Ideálně aby se upřednostňovala energie z FV a ta se dle potřeby doplňovala z DS. Baterie nabíjet pouze z přebytků z FV, nikdy nenabíjet z DS (UPS pro případ blackoutu nepotřebuji, hlavně aby z DS přiteklo co nejméně a pouze pokud spotřeba převyšuje dodávku z FV a baterií).
No, tak přesně tohle mi dělá i můj obyčejný ostrovní měnič v kombinaci s automatickým přepínáním sítí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Marek_Kuřim
Příspěvky: 302
Registrován: čtv led 10, 2013 1:24 pm
Reputace: 12
Lokalita: Blansko
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Marek_Kuřim »

vata píše:
reprak píše: Ideálně aby se upřednostňovala energie z FV a ta se dle potřeby doplňovala z DS. Baterie nabíjet pouze z přebytků z FV, nikdy nenabíjet z DS (UPS pro případ blackoutu nepotřebuji, hlavně aby z DS přiteklo co nejméně a pouze pokud spotřeba převyšuje dodávku z FV a baterií).
No, tak přesně tohle mi dělá i můj obyčejný ostrovní měnič v kombinaci s automatickým přepínáním sítí.
Máš někde prosím schéma, jak to máš zapojený?
Marek Svoboda
___________________________
Fyzikální zákony jdou velmi těžko obechcat, zvláště třeba ten Ohmův. Myslete na to, když se hrabete v elektrice.
oblíbená muzika: metal, folk, country
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od vata »

Přepínač sítí je zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =100#p8963, ten je jednoduchý, na FVE se přepne tehdy, pokud jede měnič. Podobné stykačové přepínače sítí tu provozuje více lidí.
Měnič se zapíná podle napětí na baterii - dřív mi to dělala kombinace napěťového a časového relé - zde: http://vata.cz/fv/img/dc_rozvadec.jpg, resp. ta samotná "analogová podpěťovka" je tady: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... t=80#p7162. Aktuálně tuhle práci odvádí poněkud flexibilněji sw v plc, schéma nové verze rozvaděče ještě nemám.
Základ je měnič, který umožňuje jednoduché vzdálené zapnutí signálovým relátkem a spolehlivý a bezpečný automatický přepínač sítí.
Na sw, které řídí měnič se dá docela vyhrát - od jednoduchého řízení podle napětí, přes řízení podle soc baterie až po řízení podle soc a předpovědi počasí...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

vata píše:
reprak píše: Ideálně aby se upřednostňovala energie z FV a ta se dle potřeby doplňovala z DS. Baterie nabíjet pouze z přebytků z FV, nikdy nenabíjet z DS (UPS pro případ blackoutu nepotřebuji, hlavně aby z DS přiteklo co nejméně a pouze pokud spotřeba převyšuje dodávku z FV a baterií).
No, tak přesně tohle mi dělá i můj obyčejný ostrovní měnič v kombinaci s automatickým přepínáním sítí.
a smím se zeptat jaký měnič byl použit, resp. odkaz na něj? tomu automatickému přepínání sítí mám rozumět že jede FV a jakmile je spotřeba vyšší než FV schopno dát, tak se překlopí na DS? Nebo je tam nějaká logika co vyhodnocuje spotřebu a dle toho k energii z FV a baterií připíná případně i DS?

Na mne to slovo "přepínání" působí jako že buď jede FV, nebo jede DS a to je to co nechci, protože by se FV mohlo každou chvíli rozepínat vzhledem k náhle vysoké spotřebě. Díky za upřesnění.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od vata »

Měnič je Volcraft SW 1200, dostatečný pro všechny moje běžné spotřebiče.
Na DS se přepne tehdy, pokud jsou baterie téměř vybité. Kdyby náhodou měnič nestíhal nějakou vyšší zátěž (ještě se mi to nestalo), měla by zabrat jeho vnitřní ochrana a měl by se vypnout - v tom případě zabere přepínač sítí pochopitelně taky a přepne na DS. Maximální frekvence přepnutí je 2 x denně - když prostě není dost slunka na to, aby baterie vydržela celou noc, tak se to večer přepne na DS a před polednem zase na FVE. Ale ani vyšší frekvence přepínání není třeba se bát - o nic nejde, ničeho si ani nevšimnete, akorát to v rozvaděči zarachotí :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

děkuji za upřesnění :-)

dovedu si toto představit například na chalupě, ale pro můj dům by to nestačilo, jak jsem tu psal dříve mám roční spotřebu cca 15MWh s tím, že i v rámci dne mám poměrně velké výkyvy ve spotřebě..

v současné době přemýšlím tedy nad měničem 3-5 kW, který bude mít výše zmiňované funkce "boost" k vyrovnání spotřeby domu z DS pokud bude vyšší než co je v danou chvíli schopno dodat Slunce a baterky.
na střechu se mi nyní vejde cca 3kWp v panelech, do budoucna bych rozšířil panely i na garáž resp. na zahradu, reálně max. na 6kWp vzhledem k dispozicím.

neměl byste tu někdo kdo vlastníte měniče Victron či Studer či podobné nějaký kompletnější manuál? rád bych se podíval na možnosti nastavení, regulace a monitorování.
než se rozhodnu pro tak drahé řešení, chtěl bych mít komplexní přehled co který nabízí včetně případných rozšiřujících komponent a dle toho vybrat.

kdybych měl aktualizovat resp. s odstupem shrnout požadavky, tak:

1, v žádném případě nesmí přetékat energie zpět do DS
2, připojení panelů a 48V bateriového pole nejlépe napřímo, kdy regulace MPPT pro panely+baterie (přepětí/podpětí) pokud možno součástí měniče když už jsou tak drahé
3, aktivní balancování článků pokud se doporučuje a bylo by potřeba - představa je spíše 16x3,2 LiFePO4 než 4x12V, kapacitou si nyní nejsem jistý
4, strategie -
a) FV jako primární zdroj energie,
b) baterie jako podpora když aktuální zisk z panelů nepokryje spotřebu
c) v případě vyšší spotřeby než zvládnou panely + baterie dohánět nedostatky z DS nikoliv na DS skokově přepnout a tím panely+baterie odepnout,
d) v případě nižší spotřeby než panely v daný čas vyrábí nabíjení baterií,
e) baterie se dobíjí pouze z panelů nikoliv z DS,
f) odpojení panelů pouze v krajním případě kdy se energie z nich nemá kde spotřebovat, tedy baterie nabité a spotřeba domu malá - jakmile klesne napětí na bateriích vlivem spotřeby resp. se zvýší spotřeba domu panely připnout
g) monitorování nejlépe úplně všeho přes ethernet bez přídavných čidel a jiných komponent, ideálně měnič má na sobě ethernet a dá se mu přiřadit IP - prohlížení přes prohlížeč

děkuji.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

projížděl jsem teď ceny komponent ve Victron ceníku a porovnával například ceny panelů či baterií a jsou šíleně drazí.

tak jsem chvíli hledal a našel toto:

http://www.develpower.com/en/proshow.asp?ID=56

prosím zdejší odborníky o komentář, mně přijde, že to umí to samé co Victron (vstup z panelů, nabíjení baterií, záloha z DS)..

co je vlastně na tom Victronu tak neskutečně drahé?

díky.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

řešení pomocí super inteligentní multi mašiny za (X)XX.000Kč je zajímavá možnost , ale málokdo na ni má ... o úsporách se přeci přemýšlí když člověk moc peněz nemá :( . Řešení které popsala Vata je funkčtní , dostupné , spolehlivé , do jisté míry blbuvzdorné - takže jej lze také považovat za smart solution :yes: .
Repraku , uvažoval by spíše směrem jednotlivých komponentů :
FV panely :arrow: MPPT regl. :arrow: LiFePO4 aku :arrow: jeden XkW měnič - třeba : http://www.solar-elektro.cz/index.php?a ... 4&catg=222 , či jeden XXkW : http://www.ebay.com/itm/11000w-14-5kw-p ... 1e6e75f360 , nebo více menších paralerně propojitelných : http://www.ebay.com/itm/2500W-5000W-Sta ... 4d07f2e17a :arrow: přepínací stykače s mechanickým a elektrickým vzájemným blokováním :arrow: :home: .
Primárně fungovat na solár s bateriemi , po vyčerpání těchto zdrojů přepnout na DS . Toto řešení disponuje podstatnými vlastnostmi - žádné přetoky el. do DS , záložní zdroj pro celý dům , porucha jednoho komponentu neznamená konec celého systému a v neposlední řadě takový systém na míru je mnohonásobně levnější než-li nějaké all-in-one s obdobnými parametry . Toť můj názor , nejen z vlastních zkušeností :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

reprak píše:projížděl jsem teď ceny komponent ve Victron ceníku a porovnával například ceny panelů či baterií a jsou šíleně drazí.
Tak tomu přestávám rozumět. Dle spotřeby usuzuji na příjmový nadstandard. Potom nechápu tu usilovnos hledat nikam vedoucí řešení.

matej zde nabízí kompletní řešení za asi 230000,-Kč. Jde o velice propracované řešení n aúrovni za vcelku obstojných finančních podmínek. Nenacházím v širokém okolí nic lepšího. Nenapadá mne jediná možnost, tasit obnos a uhánět nateje o termín.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

střídač píše:
reprak píše:projížděl jsem teď ceny komponent ve Victron ceníku a porovnával například ceny panelů či baterií a jsou šíleně drazí.
Tak tomu přestávám rozumět. Dle spotřeby usuzuji na příjmový nadstandard. Potom nechápu tu usilovnos hledat nikam vedoucí řešení.

matej zde nabízí kompletní řešení za asi 230000,-Kč. Jde o velice propracované řešení n aúrovni za vcelku obstojných finančních podmínek. Nenacházím v širokém okolí nic lepšího. Nenapadá mne jediná možnost, tasit obnos a uhánět nateje o termín.
A o tom to je - nenacházíš v okolí nic lepšího.. ale jiní možná nacházejí, resp. si nejsou jisti zda-li našli. Nejde o to, že by matej nabízel nezajímavé řešení, tady jde o to, že mi nejde do hlavy proč je ten měnič tak nechutně drahý a snažil jsem se najít alternativu - viz odkaz, kde mi na první pohled přijde, že ten měnič umí to samé co Victron a cenou je naprosto někde jinde. Možná mi zdejší odborníci řeknou že tento měnič je k ničemu nebo neumí to a to a jdeme dál s tím, že zase budu lépe vědět, proč je ten Victron tak drahej. Ale jsme na fóru, tak věřím, že se o tom můžeme pobavit.

Bohatý zpravidla není ten kdo sáhne po prvním dostupném řešení ať stojí co stojí. V této oblasti to platí dvojnásobně, protože i když mám vysokou spotřebu a elektřina ročně vyjde na nemalý peníz, samozřejmě se dívám i na návratnost celé investice.
Kdybych jí tam nechtěl vidět nebo mi bylo jedno kolik za řešení zaplatím a neřešil ekonomickou stránku a rentabilitu, zřejmě bych tu nic neřešil a ty peníze vrazil do něčeho smysluplnějšího resp. koupil první dostupnou variantu bez váhání. Nejsem z těch, co by měli FV jako koníček, upřímně chci smysluplné řešení za adekvátní cenu. Tedy ne za každou cenu ušetřit, ale mít jistotu, že žádnou komponentu nesmyslně nepřeplácím a nákup komponent za danou cenu má smysl.. A tento pocit v případě měniče zatím nemám, proto ta alternativa a odkaz. Mateje si vážím za jeho rady a poznámky. Ale pokud by se našel levnější měnič tak to věřím pomůže více lidem včetně těch, co instalace dělají.
Snad už je teď můj postoj jasný.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

reprak píše:Snad už je teď můj postoj jasný.
Mám obavy, že není. Krom střídače v sestavě není co pořídit jinak, či laciněji. Snad vypustit nějaké monitorovací prvky.
Potom je rozdíl v ceně střídače asi 40000,-Kč proti nejistému a nevyzkoušenému řešení. Je to dost peněz, ale osobně jsem nic lepšího nezjistil.

Dokonce, s finanční slzou v oku připouštím myšlenku, že, ač je to pro mne nenávratná investice, podstoupím ji.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od matej »

Pro toho, kdo chce vydělat, je on-grid s výkupem, ne hybrid. Kvalitní hybrid se nevrátí dříve než za 15 let pokud bereme čistě finanční hledisko. Tak to bylo a ještě nějakou dobu bude. S tím je potřeba se smířit. Nikomu nic nevnucuji, ale nabízím. Zájemci a spokojení zákazníci existují.
Pravda a Láska zvítězí!.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

střídač píše:
reprak píše:Snad už je teď můj postoj jasný.
Mám obavy, že není. Krom střídače v sestavě není co pořídit jinak, či laciněji. Snad vypustit nějaké monitorovací prvky.
Potom je rozdíl v ceně střídače asi 40000,-Kč proti nejistému a nevyzkoušenému řešení. Je to dost peněz, ale osobně jsem nic lepšího nezjistil.

Dokonce, s finanční slzou v oku připouštím myšlenku, že, ač je to pro mne nenávratná investice, podstoupím ji.
Ano, však o ničem jiném než o střídači zde nespekuluji. A 40 tis. asi jak pro koho ale pro mne je zcela jistě signálem, abych se o tuto alternativu zajímal a když dobře tak by mne zmiňované řešení v ceně 230 vyšlo na 190. To mi určitě nepřijde jako zanedbatelný rozdíl.

matej: já nechci vydělat, já chci snížit odchozí platby ČEZu, kdy každá částka kterou měsíčně ušetřím umoří mou investici do FV, kdy jednoho dne řešení budu mít zaplacené a od té chvíle začnu na energii šetřit. Alespoň takový je výhled. Kdybych měl vydat 200 tis bez předchozí úvahy, určitě bych do toho nešel, nejsem z těch co by nevěděli co s penězi nebo jich měli horentní nadbytky.
Uživatelský avatar
JML...
Příspěvky: 156
Registrován: úte lis 06, 2012 12:33 pm
Reputace: 6

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od JML... »

Stejné řešení hledám i já a alternativ je mnoho a cenově jsou na tom přibližně stejně.
Vezmu li však v potaz modernost řešení tak mě přijde panel>mppt>baterie>měnič>domovní rozvod za jakýsi vžitý standard, který má své cenové i historické důvody, ale alternativy vše v jednom mají obrovskou výhodu, že neděljí takzvané mikrocykly baterie, ale jeho DC MPPT část živí jak AC střídač tak nabíječ odděleně, a pokud jsou baterie nabité tak je již nechává a proud nejde přez ně ale rovnou na střídač (např Vertex a Nedap Power Router, možná i další) a toto mi přijde jako hlavní výhoda.
příklad: MPPSolar a Victron Multiplus vs Nedap Power Router vychází celkem stejně a dle mě výhod je tam více. Teď zpovídám výrobce jak to je u PowerRouter Solar Battery Li-ion s Lifeypo bateriemi a nedodáváním do sítě, navíc má dva MPPT trackery.
Proto jestli je na světovém (český nemá ani zastoupení Nedap) nějaké podobné (spolehlivé) řešení sem s ním! Určitě je dobré mít přehled a pak si vybrat.
Investicí do FVE chci ušetřit, né okrádat národ na odpustcích za výkup a nějaký barevný bonus!
2.8kWp + Vertex/InfiniSolar 3kW + 100Ah 48V LiFeYPO + A20mikroserver = moje FVE
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od matej »

JML... píše:... alternativy vše v jednom mají obrovskou výhodu, že neděljí takzvané mikrocykly baterie, ale jeho DC MPPT část živí jak AC střídač tak nabíječ odděleně, a pokud jsou baterie nabité tak je již nechává a proud nejde přez ně ale rovnou na střídač ...
Tohle víte, nebo si to myslíte?
Pravda a Láska zvítězí!.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek