EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Diskuze o regulátorech EP Solar
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím, chcel by som sa poradiť s skúsenejšími.
Známemu som poradil Hybridný menič nabíjačka EPsolar 2400 W 24V UP3000-
M6322. Je to ostrovná prevádzka s zakopanou zemniacu doskou.
Na výstupe meniča je samozrejme istenie a prúdový chránič.
Problém nastáva s prúdový chráničom keď ho dám voči zemi tak chránič nevybaví.

Viete prosím vás poradiť či to je v pohode alebo treba zapojiť niečo ináč? Samozrejme územnenie na menič je pripojené.

Ďakujem
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od LIX »

Hodila by sa schéma ako to je celé zapojené.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od 007ToMMaS »

Myslím že z popisu je to jasné že to není nič prevratné.
Vstup do meniča je nachystaný ako možné pripojenie na centrálu v prípade nedostatku slnka.
Výstup ide do chránica 2P 25A/30mA. Z chrániča na istič a ďalej smerom do rozvodu chaty.
Keď dám test chrániča chránič vybaví. Alebo aj keď vadaskou testujem chránič a dám výstupný fázu na jednu sondu a druhu sondu na vstup N vodiča do chrániča taktiež vyhodí.
Chránič nevybaví v prípade ak dám fázu z výstupu chrániča na kostru meniča,kostru predlzováka atď.. Spojené je všetko ako má byť. Pri meraní volt metrom mi medzi L a uzemnením namerám cca 30V.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od LIX »

A Nko z meniča je spojené na pevno s PE vodičom?
Přílohy
IMG_20210823_101502913.jpg
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od Matess »

taktak... výstupy měniče nejsou proti zemi, takže chránič proti zemi nemůže fungovat. Jediné řešení je spojit zem s výstupním N pokud to měnič umožňuje.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od 007ToMMaS »

Toto práve som si není istý. V návode nebola o tom zmienka.
Taktiež pýtal som sa dodávateľa a ten mi tiež nevedel jednoznačne povedať ako to spraviť.
Napadlo ma na vstupe spojiť N s PE a zmerať či sa spojenie prenesie na výstup, aj keď o tom trochu pochybujem lebo tieto hybridy fungujú ako AC/ DC a DC/AC meniče. A z strany solárneho regulátora DC-DC. TJ mám za to že výstup z toho bude ako izolovaný zdroj.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
delta
Příspěvky: 38
Registrován: čtv zář 05, 2019 11:36 am
Bydliště: Kolínsko

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od delta »

Jedná se o soustavu TN-C.
Nevýhodou sítě TN-C je, že se v této síti nedá zapojit běžný proudový chránič. Citlivé proudové chrániče byly donedávna předepsány jen pro ochranu zásuvek v koupelně, ve venkovním prostředí, v zemědělských zařízeních a nyní jsou předepsány i pro běžné zásuvkové obvody v domovních a bytových instalacích. Nevýhodou sítě TN-C, která sice neznamená ohrožení úrazem elektrickým proudem, je, že na vodiči PEN dochází při napájení spotřebičů trvale k úbytkům napětí. Ty se přenášejí na neživé části napájených spotřebičů a také na cizí vodivé části, s nimiž je ochranný vodič spojen například při uplatňování pospojování jako ochranného opatření. Těmito cizími vodivými částmi pak procházejí proudy, které způsobují rušení citlivých elektronických přístrojů a telekomunikačních zařízení. Rušivé proudy totiž protékají také stíněním telekomunikačních kabelů, které propojují jednotlivé přístroje připojené na síť.

zkopírováno z elektrika.cz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od 007ToMMaS »

delta píše:Jedná se o soustavu TN-C.
Nevýhodou sítě TN-C je, že se v této síti nedá zapojit běžný proudový chránič. Citlivé proudové chrániče byly donedávna předepsány jen pro ochranu zásuvek v koupelně, ve venkovním prostředí, v zemědělských zařízeních a nyní jsou předepsány i pro běžné zásuvkové obvody v domovních a bytových instalacích. Nevýhodou sítě TN-C, která sice neznamená ohrožení úrazem elektrickým proudem, je, že na vodiči PEN dochází při napájení spotřebičů trvale k úbytkům napětí. Ty se přenášejí na neživé části napájených spotřebičů a také na cizí vodivé části, s nimiž je ochranný vodič spojen například při uplatňování pospojování jako ochranného opatření. Těmito cizími vodivými částmi pak procházejí proudy, které způsobují rušení citlivých elektronických přístrojů a telekomunikačních zařízení. Rušivé proudy totiž protékají také stíněním telekomunikačních kabelů, které propojují jednotlivé přístroje připojené na síť.

zkopírováno z elektrika.cz
S tým že to je TN-C nesúhlasim, lebo ak by to bolo TN-C tak menič by mal na výstupe vodivo spojený PE a N a nemal by som medzi tými dvoma svorka mi napätie!.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od DanoP »

Bez toho aby N bolo spojene so zemou nebude vznikat pri spojeni L a zeme prudovy rozdiel (N~L) v chranici a preto chranic nebude fungovat. Aj v pripade ostrova musi byt N spojene s PE vodicom (zemnenim). Zemnenim myslim zemniacu dosku, alebo tyce v zemi....
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od kodl69 »

nepleťte to dohromady. Chránič nevybaví, protože neexistuje místo, kde by byl spojenej N, PE a díky tomu mohl vzniknout rozdílovej proud. V akspertu je "zemní relé" který při ostrovním provozu uzemní N vodič, tj spojí ho s PE, a díky tomu vznikne na výstupu měniče soustava TN-S - místo rozdělení N a PE je přímo u zdroje. V tomhle měniči asi to relé není, a je otázka, jestli je možný jeden pól měniče spojit PE, aby to fungovalo tak jak má. U PJ jsem tohle spojení N-PE musel mít taky.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od LIX »

Ja som to na mojom infini solar 3kW plus na tvrdo spojil aj keď som tam nameral nejaké napätie. Bol to síce hazard, už si ani nepamätám čo bolo v papieroch od meniča. Ale mám pocit že výrobca počíta s tým že sa bude spájaň N a PE ak máš v návode napísané: nespájajte žiadny pól z fv panelov so zemou!!! To znamená v mojom ponímaní že by to spravilo krásny skrat s meničom.
Toto sa mi aj stalo, všetko spojené ako má byť, sedím si na streche, dopájam panely ďalšie a čo ma nenapadne, odmerám napätie medzi panelmi a zemou. Priložil som merák na + panelov a kliniec zatlčený v oplechovaní strechy, buuum šupa obrovská a vyvalilo mi skoro dekel na meráku. Ja hlupák som pred tým meral prúd kolko tečie z panelov a zabudol som si na meráku prehodiť káble. Vybuchla mi poistka v meráku a od vtedy môj merák meria o jednu desatinu menší prúd. :D
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od Matess »

osobne doporucuji zmerit napeti mezi N a PE. Pokud tam neco bude (teoreticky tam bude pulka faze), tak to nespojovat natvrdo, ale napriklad pres zarovku (230V 40W/60W)... proste vzit starou zarovkou a prdnout ji mezi N a PE. Pokud nebude svitit, tak zmerit napeti znovu a pokud bude velice malé mělo by být bezpečné to spojit natvrdo.

Pokud ale svítit bude tak to rozhodně nepropojovat !
delta
Příspěvky: 38
Registrován: čtv zář 05, 2019 11:36 am
Bydliště: Kolínsko

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od delta »

Princip funkce proudového chrániče
Princip proudového chrániče je jednoduchý – chránič měří/detekuje unikající proud z obvodu. Zjednodušeně řečeno: Všechen proud který jde do spotřebiče, musí jít „nulákem“, nebo jinou fází zpět do zásuvky. Pokud jde proud vodičem PE, nebo jinudy (do země, …), je to vyhodnoceno jako porucha. Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit. Vodič PEN se v instalaci s chráničem neuvažuje, proto nelze použít proudový chránič v síti TN-C*. Za chráničem je vždycky síť TN-S.

Unikající proud se v běžných proudových chráničích vyhodnocuje součtovým transformátorem. Chrániče tedy reagují pouze na střídavý, nebo pulzující proud** (viz transformátor). Protože je proudový chránič velice citlivé zařízení a obsahuje komponenty, které mohou zalehnout nebo se zmagnetizovat, je nutné v určitých časových intervalech (udává výrobce) testovat testovacím tlačítkem. Toto tlačítko simuluje reálnou poruchu – uvnitř chrániče se zapojí pomocný rezistor tak, aby tekl určitý proud mimo měřený obvod. Chránič na tuto simulovanou poruchu musí zareagovat vypnutím. Nejlepší je jednou za čas zkontrolovat elektroinstalaci revizním přístrojem s testem chráničů.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od 007ToMMaS »

delta píše:Princip funkce proudového chrániče
Princip proudového chrániče je jednoduchý – chránič měří/detekuje unikající proud z obvodu. Zjednodušeně řečeno: Všechen proud který jde do spotřebiče, musí jít „nulákem“, nebo jinou fází zpět do zásuvky. Pokud jde proud vodičem PE, nebo jinudy (do země, …), je to vyhodnoceno jako porucha. Pokud unikající proud překročí určitou mez (běžně 30 mA, 100 mA, 300 mA) chránič vypne a odpojí chráněný obvod. Do chrániče se připojují všechny pracovní vodiče (tedy všechny fáze a střední nulový vodič, tzv. „nulák“). Ochranný vodič PE se nesmí připojit a vodiče PE a N se za chráničem nesmí spojit. Vodič PEN se v instalaci s chráničem neuvažuje, proto nelze použít proudový chránič v síti TN-C*. Za chráničem je vždycky síť TN-S.

Unikající proud se v běžných proudových chráničích vyhodnocuje součtovým transformátorem. Chrániče tedy reagují pouze na střídavý, nebo pulzující proud** (viz transformátor). Protože je proudový chránič velice citlivé zařízení a obsahuje komponenty, které mohou zalehnout nebo se zmagnetizovat, je nutné v určitých časových intervalech (udává výrobce) testovat testovacím tlačítkem. Toto tlačítko simuluje reálnou poruchu – uvnitř chrániče se zapojí pomocný rezistor tak, aby tekl určitý proud mimo měřený obvod. Chránič na tuto simulovanou poruchu musí zareagovat vypnutím. Nejlepší je jednou za čas zkontrolovat elektroinstalaci revizním přístrojem s testem chráničů.

Pane, viem ako má byť zapojený prúdový chránič ako aj princíp fungovania, taktiež poznám sústavy lebo ma to živí. Ale riešil som to ohľadne meniča. Už odpoveď mi napísali vyššie.
Ďakujem.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od Matess »

kodl69 píše:nepleťte to dohromady. Chránič nevybaví, protože neexistuje místo, kde by byl spojenej N, PE a díky tomu mohl vzniknout rozdílovej proud. V akspertu je "zemní relé" který při ostrovním provozu uzemní N vodič, tj spojí ho s PE, a díky tomu vznikne na výstupu měniče soustava TN-S - místo rozdělení N a PE je přímo u zdroje. V tomhle měniči asi to relé není, a je otázka, jestli je možný jeden pól měniče spojit PE, aby to fungovalo tak jak má. U PJ jsem tohle spojení N-PE musel mít taky.
Mám 24V/3000VA axpert jako UPS a když jsem zapojoval za běhu něco s Nkem a škrtnul si o zem, tak jsem shodil chránič na vstupu axperta - nicmoc se nedělo - prostě vypadl chránič a vše dál běželo z baterek. Zásadní rozdíl tam ale byl... N drát od té doby kopal jako prase. Nezkoušel jsem to zatížit jestli je to jen napětí vzniklé kondenzátory mezi L-PE-N, nebo proč tam takové napětí je... ale kopalo to opravdu hodně.

Za mě to znamená že tento axpert rozhodně nemá spojené N a PE při provozu na baterii a bez předešlého testu se žárovkou bych si ani netroufnul to spojit.
Uživatelský avatar
bublich
Příspěvky: 407
Registrován: sob črc 11, 2020 12:42 am

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od bublich »

Mám Easun 24V/3000VA+ a neobsahuje vnitřní relé propojující PE + N.musel jsem to udělat natvrdo na výstupu měniče.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: EPsolar 2400 W 24V UP3000- M6322 nezhodí chránič

Příspěvek od kodl69 »

to matess: v akspertu je určitě odrušovací kondenzátor mezi N a PE a L a PE, tj tím pádem se výstupní napětí rozdělí na 2x115V a proud takovej, abys to ucítil. Ku podivu stejně "málo" by měl kopat i L vodič. Pokud je N "v luftě" tak to není N ale L2... Některý aksperty to "zemní" relé mají, některý ne. Teď jsem z desky akspertu preparoval tu část s filtrem (do svýho měniče, konstrukce "ghetto style"), tak vím jak to je, tam to relé bylo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek