24V baterie v serii

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

24V baterie v serii

Příspěvek od bhava »

Milí priatelia, neviem, kde robím chybu: mám v skúšobnej prevádzke jednoduchý 24V FV system- seriove zapojenie dvoch 12V AGM baterii, regulátor, a menič, neviem prečo mi iskrí - po cca hodine iskrí / skratuje, na minusovom pole jednej baterie. Robilo to aj pri starom olove z autobaterii, myslel som že problém je v bateriach. Neviem čo to spôsobuje. Medzi baterie idem dat poistku 100A, ale aj tak nechapem, prečo to robí. Vďaka za rady a tipy. Fungujem roky na 12V a s 24V nemám skúsenosti.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od vla »

Pokud ti někde něco jiskří, nejsou zřejmě utaženy kontakty. Za běžného provozu nic jiskřit nemůže. Odpověď směřuji spíš k tomu, abys problém přesněji poslal.
Nemám rád tenhle stát.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od FRSO »

bhava píše:Milí priatelia, neviem, kde robím chybu: mám v skúšobnej prevádzke jednoduchý 24V FV system- seriove zapojenie dvoch 12V AGM baterii, regulátor, a menič, neviem prečo mi iskrí - po cca hodine iskrí / skratuje, na minusovom pole jednej baterie. Robilo to aj pri starom olove z autobaterii, myslel som že problém je v bateriach. Neviem čo to spôsobuje. Medzi baterie idem dat poistku 100A, ale aj tak nechapem, prečo to robí. Vďaka za rady a tipy. Fungujem roky na 12V a s 24V nemám skúsenosti.
Nebo sem dej fotku pohled na to zapojení aku a MPPT, třeba s nich bude něco k radě.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od bhava »

Ahoj kamarádi, díky za radu. Ok, vyskúšam lepšie pritiahnuť kontakty a ak by problém pokračoval, odfotím a postnem. Díky ešte raz, ahoj, B
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od bhava »

Milí priatelia, chcem sa ešte spýtať. Je táto scháma zapojenia 6 baterie 12V do 24V serioveho zapojenia správna?
Kolko a akých poistiek treba dať, pre 95 Ah baterie stačí 100A poistka (max odber cez menič bude 1300W)? Vďaka!
Přílohy
Serie1.jpeg
Serie1.jpeg (12.62 KiB) Zobrazeno 1197 x
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od Matess »

zapojení je technicky správně. Pojistka se dává na každý battery pack, takže tady budou pojistky 3. Je potřeba si ale říct jestli máš zapojení s ukostřeným plusem, nebo ukostřeným mínusem, nebo s plovoucí zemí.

Pokud máš ukostřené (nebo společné) + dávají se pojistky na mínus pól každé baterie co se připojuje na společný mínus.
Pokud máš ukostřené (nebo společné) - dávají se pojistky na plus pól každé baterie co se připojuje na společný plus.
Pokud máš plovoucí zem můžeš jistit kteroukoliv stranu.
Pokud nevíš, nebo chceš mít naprostou jistotu dáš pojistky na obě strany.

Jiskření je ale hrozně divné... zkus to nafotit nebo lépe natočit.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od FRSO »

bhava píše:Milí priatelia, neviem, kde robím chybu: mám v skúšobnej prevádzke jednoduchý 24V FV system- seriove zapojenie dvoch 12V AGM baterii, regulátor, a menič, neviem prečo mi iskrí - po cca hodine iskrí / skratuje, na minusovom pole jednej baterie. Robilo to aj pri starom olove z autobaterii, myslel som že problém je v bateriach. Neviem čo to spôsobuje. Medzi baterie idem dat poistku 100A, ale aj tak nechapem, prečo to robí. Vďaka za rady a tipy. Fungujem roky na 12V a s 24V nemám skúsenosti.
Jsou všechny bloky aku 12V napěťově pořádku, že by některý měl vadný článek ?, Změř ty jednotlivé Aku 12 V než je pospojuješ do sebe. V opačném případě špatný spoj očko, nebo svorky, nevím co tam máš. Pojistky můžeš dát do těch zelených propojů mezi bloky 12V. Pojistka 100A stačí.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od proasnet »

Jiskření je přeskakování oblouku, vzniká na místě kde je špatný kontakt, resp. vyšší přechodový odpor. Spoj se zahřívá a může způsobit i požár. Já si myslím že nejsou v pořádku svorky na baterie nebo dotažené vodiče ke svorkám. Toto bych doporučil zkontrolovat jako první. Potom proměřit odpor každého pólu od měniče po pól na baterii, nevím jak je vedení dlouhé a jaký má průřez. Já mám taky 24V systém a 3 série 12V baterií a na každé sérii 100A nožovou pojistku, průřez vodičů 16mm2. Odpor každého kabelu po baterii mám asi 0,1 - 0,2 ohm.
Při špatném kontaktu by to bylo o dost víc, nebo nestabilní.
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od Nautilus »

proasnet píše:... Odpor každého kabelu po baterii mám asi 0,1 - 0,2 ohm....
To snad ne.
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od proasnet »

Nautilus píše:
proasnet píše:... Odpor každého kabelu po baterii mám asi 0,1 - 0,2 ohm....
To snad ne.
Nemám co dodat, bylo to na displeji běžného multimetru za 500 Kč (automat)..ale zdá se to moc. Možná by bylo lepší jiné měřidlo, ale to nemám k dispozici. On se tam ještě projevuje přechodový odpor na nožových pojistkách a jejich svorkách a bateriových svorkách.

Podle výpočtu na úbytek by na 3m vodiče průřezu 16mm2 měl být úbytek každého kabelu 0,4V, to by odpovídalo odporu vodiče 0,0067 Ohm.
Celkem by tedy mělo být na 24V bateriích měřeno o cca 0,8V méně než na měniči, nebo více, podle směru proudu - nabíjení/vybíjení
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od vanilka »

Na průmce, když jsme ještě na digitální multimetry koukali jak na svatej obrázek, nás učili metody měření malých a velkých odporů. A to by mělo být použitelné i v tomhle případě - jinými slovy nechat část obvodu (kabely, svorky atd.) protékat známým proudem (popř.ho změřit), na té samé části obvodu změřit úbytek napětí a z Ohmova zákona R=U/I vypočítat odpor.
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
proasnet
Příspěvky: 349
Registrován: čtv kvě 27, 2021 12:06 pm
Lokalita: Rajecké Teplice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5000
Kapacita baterie [kWh]: 14,5

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od proasnet »

vanilka píše:Na průmce, když jsme ještě na digitální multimetry koukali jak na svatej obrázek, nás učili metody měření malých a velkých odporů. A to by mělo být použitelné i v tomhle případě - jinými slovy nechat část obvodu (kabely, svorky atd.) protékat známým proudem (popř.ho změřit), na té samé části obvodu změřit úbytek napětí a z Ohmova zákona R=U/I vypočítat odpor.
Tak jsem to odvodil o příspěvek výše :)
2x5kW paralel SML-5K jako ostrov se zálohou z DS, 5kWp, Lifepo4
vanilka
Příspěvky: 259
Registrován: stř kvě 05, 2021 2:57 pm
Lokalita: Beroun, Příbram

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od vanilka »

proasnet píše:Tak jsem to odvodil o příspěvek výše :)
Jop :yes:
4512kg VRLA GEL / 20kWp+
bhava
Příspěvky: 119
Registrován: stř lis 14, 2018 1:43 pm

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od bhava »

Priatelia, skvelé, ďakujem za velmi jasné vysvetlenie. Pôjdem podľa vaších rád a ak by boli problémy, dám vedieť, nafotím atd. Pekný deň!
Uživatelský avatar
Nautilus
Příspěvky: 141
Registrován: úte zář 17, 2019 1:37 pm

Re: 24V baterie v serii

Příspěvek od Nautilus »

proasnet píše: Nemám co dodat, bylo to na displeji běžného multimetru za 500 Kč (automat)..ale zdá se to moc. Možná by bylo lepší jiné měřidlo, ale to nemám k dispozici.....
Měřit multimetrem (ale i jiným měřákem) odpor jehož hodnota je pod hranicí rozlišení nemá význam. Chyba takového měření je mnohonásobně větší, než skutečná hodnota. Vždyť jenom měřící hroty, kabely a svorky na multimetru mají několikanásobně vyšší odpor než silové svorky na baterii.


Jednoduchou úvahou lze dojít k závěru, že 0,1-0,2 ohmu nemůže být reálná hodnota.
Při proudu 100A by na takové svorce+kabelu byl úbytek napětí 10-20V. Nemluvě o tom, že by to topilo výkonem 1000-2000W.

Odpory se v podobných případech měří jak píše vanilka nepřímou metodou. Nakonec on i ten multimetr to měří stejnou metodou, jenom ten měřící proud je o několik řádů nižší.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek