Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
Odpovědět
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

zdravím,
možná se to tu probírá někde zvlášť, ale mohu se zeptat, čím získáváte/zobrazujete ty hodnoty z FV?
abych byl upřímný tak začínám a mimo jiné bych rád měl podobný přehled k dispozici online, nejlépe třeba pod heslem a přístupné na dálku z internetu, abych mohl sledovat stav FV i když nejsem doma, resp. mohl nějakým způsobem nastavit nějaké upozornění kdyby něco nebylo v pořádku.
Děkuji.

Admin edit: Rozěleno od původního tématu Napajedla 1880 Wp
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od atom »

buď lepší měnič s www rozhraním co dokáže zobrazovat online data a z toho si ty grafy nečím vyčítat a kreslit. Nebo horší měnič co to neumí a pak je potřeba navíc pár čidel na proud a napětí, k tomu nějaké plc na čtení hodnot z čidel, a počítání a kreslení grafů
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od mypower.cz »

u me je to nekolik Pololu proudovych cidel (+-30A), nekolik odporovych delicu, jedno arduino uno, jeden velleman PCS10 => notebook => server => grafy na mypower.cz

Nova sestava vcetne mereni AC proudu, ktera bude co nevidet a pravdepodobne i s prubehem AC proudu zobrazenem online :), bude:

nekolik proudovych cidel (+-30A), jeden 200A? bocnik, nekolik odporovych delicu, jedno arduino mega => server => grafy na mypower.cz
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

díky za rychlou odpověď. možná jsem se špatně vyjádřil, ale zajímal by mne i software který ty hodnoty sbírá a vykresluje grafy :)

jinak pohybuji se tu na fóru jen pár dní a za tu dobu mmj. našel v některém vlákně produkt SolarEdge. Je to dobré řešení, nebo jsou za stejnou či nižší cenu lepší?

jsem sice laik, ale moje představa je takováto:

dům mám nyní připojený na veřejnou síť pomocí 3 fází. v domě mám spotřebiče krásně rozfázovány abych mohl zapnout kdykoliv i několik náročných spotřebičů najednou a nevyhazovaly mi jističe, jako se to stávalo ve starém domě kde nebylo rozfázováno.

nyní bych chtěl na střechu dát postupně několik panelů - dle dostupných informací jsem vybral 280Wp poly panely pro lepší účinnost ve dnech kdy je zataženo. k nim bych dal 3 fázový invertor abych energii ze solárních panelů mohl efektivně distribuovat do fází v domě "dynamicky" na základě potřeby každé fáze. tím zároveň snížím množství potřebné energie z veřejné sítě. systém mám v plánu postupně doplnit i bateriemi nejspíše LiFePO4 co jsem se tak dočetl a do kterých bych si přes den uchovával případné přebytky energie ze Slunce a ty byly k využití přes noc. No a ten SolarEdge zmiňovaný výše by mi měl monitorovat "vše" a pokud z něj vede i ethernet a dá se tomu přiřadit IP, tak jedině dobře, měl bych tím "vše v jednom" co se monitorování týče.. jen si nejsem jist zda bych přes to viděl i baterky..

.. možná pro možnost monitorování baterek - nebyla by lepší raději místo baterek rovnou UPS?

jestli moje úvahy mají po stránce elektřiny chyby a nedostatky, budu rád za vaše posouzení či upozornění.
také se omlouvám že to píši sem, když nemám v plánu mít ostrovní systém ale chci mít i nadále připojenou veřejnou síť, která bude dohánět energetické potřeby domu.
děkuji.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od mypower.cz »

reprak píše:díky za rychlou odpověď. možná jsem se špatně vyjádřil, ale zajímal by mne i software který ty hodnoty sbírá a vykresluje grafy :)
vlastni prace, PHP+MySql => vlastnorucne upraveny RRD Tool pro vykresleni grafu.
reprak píše:také se omlouvám že to píši sem, když nemám v plánu mít ostrovní systém ale chci mít i nadále připojenou veřejnou síť, která bude dohánět energetické potřeby domu.
děkuji.
To jste na tomto serveru naprosto spravne. To co zamyslite je poloostrov, tedy ostrov s prepinanim na sit. S dovolenim tohle vlakno rozdelim, aby se vas navrh dal konzultovat v samostatnem vlakne, coz muze byt zajimave i pro ostatni, kteri neco takoveho chystaji.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od matej »

Dobré... až na ten 3-fázový on-grid měnič ..
Pravda a Láska zvítězí!.
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

matej píše:Dobré... až na ten 3-fázový on-grid měnič ..
co je na něm špatně a jak to prosím vidíte lépe za mých podmínek - kdy bych rád aby energie ze Slunce byla dostupná pro všechny tři fáze/větve v domě?

děkuji.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

reprak:

jake narocne spotrebice doma provozujes? musi byt v provozu soucasne? mnohem jednodussi a i levnejsi je poridit jednofazovy menic a naucit se, ze se dela vzdy jen jedna energeticky narocna cinnost, tzn. bud se vari/pece nebo zehli nebo pere nebo jede mycka, ale ne vsechnonajednou:)

lepsi je koupit namisto sitoveho menice hybridni menic, ktery v pripade potreby dokaze i brat elektrinu z DS a dobijet baterky
Naposledy upravil(a) joseff dne pát úno 22, 2013 3:53 pm, celkem upraveno 1 x.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

joseff píše:repak:
hybridni menic, ktery v pripade potreby dokaze i brat elektrinu z DS a dobijet baterky
jde o měnič jenž toto dokáže současně? Případně jsou s tímto provozem zkušenosti?
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

děkuji za reakce. také by mne zajímalo více o tom hybridním měniči.

jinak určitě by se dalo stanovit si nějaká pravidla kdy co bude zapnuto, ale mně se právě líbí ta "neomezenost" a navíc rozvody po baráku už mám kompletně hotovy a to rozdělení spotřebičů do větví se mi taky líbí a měnit bych jej nechtěl. proto by se mi líbilo mít možnost vyráběnou energii ze Slunce distribuovat do všech fází/větví v domě a ať se spotřebovává dle potřeby, přičemž případné přebytky nechť jdou do baterek a případné nedostatky se dohánějí z veřejné sítě..

kdybych připojil 3 fáz. zdroj až za baterky tedy vše ze Slunce cpal do baterek a z nich živil dům, tak by to bylo lepší či horší, než když to dám paralelně kdy by do baterky tekly jen případné přebytky?
stále potřebuji nějakou chytrou logiku co připne/odebere z veřejné sítě jen pokud energie ze Slunce nebude stačit a zároveň zabrání přetokům/odpojí FV v případě, že baterky budou plně nabité a v domě nebude dostatečný odběr (což myslím za současných odběrů nenastane, ale rád bych tento případ měl ošetřen).

děkuji.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

stridac:
umi to hybridni menice studer, xantrex, victron, meanwell a urcite i dalsi

reprak:
myslim, ze kazdy kdo se pokousi o FVE drive nebo pozdeji provede i optimalizaci spotreby, neomezenost je sice hezka, ale za jakou cenu?

pro lepsi pochopeni se to pokusim priblizit napriklad takto:

nemusis se omezovat a muzes najednou spustit 10 spotrebicu, kazdy s prikonem 1000 W a na hodinu jejich provozu budes potrebovat 10 kWh ... ale take menic, ktery dokaze nepretrzite po dobu cele hodiny dodat 10 kW ... a samozrejme odpovidajici vykon v panelech a v baterkach - a jak vime, tak slunecni osvit je v prubehu dne znacne promenlivy, takze toto asi nedas, nehlede na to, jak by to bylo narocne financne

nebo

muzes spotrebu logicky a chytre naplanovat tak, aby byl vzdy v provozu jen jeden spotrebic s prikonem 1000 W a zapinat je postupne, tzn. ze za 10 h jejich provozu spotrebujes take 10 kWh, ale potrebujes menic jen s vykonem 1kW, ale take 10x mensi vykon v panelech a v baterkach - a i kdyz je slunecni svit behem dne promenlivy, da se toto v pohode zvladnout

snad se mi to podarilo trochu vysvetlit:)

je ale mozne, ze skutecne potrebujes mit v provozu najednou vsechny spotrebice a nemuzes se omezovat, napis proto jake spotrebice chces provozovat a jejich prikon, pak to bude jasnejsi
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

omlouvam se reprakovi za zkomoleni jeho nicku na repak!:), mam proste rad zeleninu, uz se to vickrat nestane, dam si pozor
reprak
Příspěvky: 35
Registrován: čtv úno 21, 2013 8:08 pm
Reputace: 0

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od reprak »

díky a rozumím. avšak možná mi něco uteklo nebo je to tím že jsem v této oblasti laik, ale přece i kdybych potřeboval mít najednou zapnuto 10x 1kW tak nemusím mít měnič na 10kW.

proč se raději nesoustředím na to jaký výkon jsem schopen ze Slunce dostat a na tento výkon mít dimenzovány baterie a měnič a zbytek potřebného výkonu nedoháním z veřejné sítě?

například:

rozhodnu se dát na střechu 10 panelů po 250Wp ať se mi to dobře počítá - tedy teoretické maximum energie ze Slunce je řekněme 2,5kWp. řeknu si - dobře, Slunce mi stejně víc než tuto hodnotu nedá, tak ať mám nějakou rezervu, vezmu měnič 3kW, kde se tyto max. 3kW na výstupu budou skládat z energie z panelů a z energie z baterií v poměru závislém na intenzitě Slunce a nabití baterek.

pak vím, že z mé FV sestavy uživím potřeby domu do max. 3kW za což jsem rád a zbytek energetických nároků domu nechť se vykompenzují z veřejné sítě, kterou mám jako zálohu. a v tuto chvíli mi už může být jedno zda dům aktuálně "žere" 1kW a jede jen z FV plus se mi nabíjí baterie, nebo žere 10kW a jede mi 0-3kW z FV sestavy a zbytek až do 10kW teče z veřejné sítě.

pletu se?

samozřejmě předpokládám nějakou "inteligenci" která v případě nízkého odběru domu a plného nabití baterií odpojí FV aby nic nepřetékalo do veřejné sítě - pokud by takováto situace nastávala často, pak bych uvažoval o rozšíření pole baterií, abych energii ze Slunce využíval efektivněji a panely se vůbec nemusely odpojovat..
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

reprak píše:jede jen z FV plus se mi nabíjí baterie, nebo žere 10kW a jede mi 0-3kW z FV sestavy a zbytek až do 10kW teče z veřejné sítě.
No a na se stále zde ptám, který střídač to mumí, tedy:
brat elektrinu z kaumulátorů
brat elektrinu z panelů
brat elektrinu z DS
dobijet baterky
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Lui »

střídač píše:No a na se stále zde ptám, který střídač to mumí
Už Ti Joseff odpovedal....len pozorne treba čítať.... ;)

Studer,victron.....proste hybridné meniče....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

chlapi, hodte sem jake spotrebice (a o jakem prikonu) doma provozujete, at se prestaneme bavit jen teoreticky a nevarime z vody a muzeme doporucit konkretni reseni

na stridace uz jsem odpovedel: umi to hybridni menice studer, xantrex, victron, meanwell a urcite i dalsi - bez parametru vasich provozovanych spotrebicu se ale nelze dale bavit, takze doplnte nezbytne info
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od netko »

střídač píše:
reprak píše:jede jen z FV plus se mi nabíjí baterie, nebo žere 10kW a jede mi 0-3kW z FV sestavy a zbytek až do 10kW teče z veřejné sítě.
No a na se stále zde ptám, který střídač to mumí, tedy:
brat elektrinu z kaumulátorů
brat elektrinu z panelů
brat elektrinu z DS
dobijet baterky
Studer urcite len som sa s nim este nedohovoril co sa tyka komunikacie a mam pocit ze sa o tom rozprava ze sa to da a neviem kto by to mal rozchodene???(Myslim rozchodene cez komunikaciu XCOM232i a na net) Ak niekto ma skuste mi helfnut. Dik
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od joseff »

.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od střídač »

LUI píše:
střídač píše:No a na se stále zde ptám, který střídač to mumí
Už Ti Joseff odpovedal....len pozorne treba čítať.... ;)

Studer,victron.....proste hybridné meniče....
Pročítám manuály, leč nejsem si jist, zdali si rozumíme.
I v manuálu např. zede http://shop.mypower.cz/shopfile?InfiniSolar-manual.pdf je škatulka s označením "Distribution Box", nesvědčí, že je to přímo napojeno na rozvod.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Návrh poloostrovní FVE + monitoring

Příspěvek od Lui »

Tak ja konkrétne ten menič čo je v tej prílohe nepoznám,ale tie dva čo som uviedol to dokážu....(studer,victron)...samozrejme že nie hociktorý typ....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek