80Wp Vysocina

Ostrovní FVE před rozšířením, většími úpravami, stěhováním, témata s nefunkčními odkazy, odstraněnými obrázky, atd.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

Tak konečně můžu sem dát svůj system.

Jedná se zatím o testovací system.

Zdroj energie: 1ks polykrystalický panel 50 Wp od firmy Lux.Pro DSP-50M velikosti 569 x 669 x 35 mm.
1ks polykrystalický panel 30 Wp od firmy Lux.Pro DSP-30M velikosti 369 x 669 x 35 mm.

Zatím testuji paralelní i seriove zapojení . nemam udělané pevné kabely je to jen na test.

Akumulátory: 1ks 230 Ah 12V Trakční baterie VARTA PROFESSIONAL DEEP CYCLE 230Ah (20h).http://www.battery-import.cz/varta-prof ... 2v--lfd230

Regulátor: MorningstarTristar MPPT 60A http://www.morningstarcorp.com/en/tristar%20mppt

Měnič: Zatím není ( nebo je pouze UPS cca 300watu zatim bude stacit).

Monitoring: Zatím sleduji provoz pres Web rozhraní dale ukládám a testuji MSView (aplikace pro morningstar) kde ukladám soubor a ctu znej data. Jsem ve fázi vývoje online dat.

Zatím rozjedu UPS po mirných upravach chlazení zapojím na panely a baterii testovací Notebook a také switch cca 35watu možná spíše méně notebook nebude mit zapnutý monitor


Obrázek
Obrázek


Do budoucna:

Plánuji dát na balkon 8 panelu

4 na spodní po 280 Wp rozmer 2m n 1m
4 na vrchní po 185Wp rozměr 1,3m na 1m

celkem tedy 1860Wp

vše bude na rozměrech protože nechci tam nic moc velkého jen takovou výplň zábradli . bude to ve sklonu cca 60 stupnu
Naposledy upravil(a) avatar dne úte srp 23, 2011 4:04 pm, celkem upraveno 2 x.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

takze

paralelne zapojení dáva cca maximum 57 watů zatím )))

kdyz sem hodil panely kazdý zvlášt tak ten 30w dava temer 28wattu za to ten 50wp dave maximum cca 40watů coz se mi zdá málo. Reklamovat to nebudu za 800kc co bych nechtel ))). Ale je to divne

Obrázek
Naposledy upravil(a) avatar dne čtv srp 25, 2011 7:59 am, celkem upraveno 1 x.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

seriove zapojení je o neco méně výkoné je fakt ze tezko nejak zjistim jeslti nebyl zrovna malý svit .....
je to delane pro ted pak udelám delší test na jednotlivé zapojení

Obrázek
Naposledy upravil(a) avatar dne čtv srp 25, 2011 7:59 am, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od abrams »

Paráda , začíná se to pěkně rýsovat :-) . Ty panely mají stený nominální napětí ? Asi jo , teď sem spočítal články
36x0,5V = 18V . Je fakt divný že při paralérním zapojení se výkon neroná součtu . Ta cena je že už jsou použitý ?
Jakou udává výrobce cyklickou životnost toho aku ? ........ Prohíd sem si návod k té aku , jak to říci slušně ......
..... napadá mě jen "děkujeme že se stáváte Naším pravidelným zákazníkem" :-( .
Teda klobouk dolů , 1.900Wp na balkónech je fakt paráda ;-) . Apropo , ozvali se z toho FitCrafu ?

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

Ahoj dole přikládám panely popisy napětí stejné nemají možná to je ten problém.
Co se týče zapojení tak při 12v systému vim podle tabulky že učinost Morningstaru jde při vyším napětí dolů i o cca 10% (z 99 na 89%).

Panely jsem vydražil na ebay nechapu že se mi to podařilo měl to špatně zařazené a malo lidí o to vědělo asi ...

Baterie sem kupoval ještě před tím než jsi sem napsal s Life-pol jinak asi bych přihodil a koupil spíše tu Life-pol.
Je mi jasné že to dopadne podobně jako ve vlákně kousek vedle.

Jinak ty balkony jsou na čistej jih takže se to tam přímo nabízí. No a proč tam dat nerez zábradlí za 60 tis když tam dam panely za cca 50 tis )))


Produktname / Marke Lux.Pro DSP-30M
Abmessungen (H x B x T) in mm 369 x 669 x 35
Gewicht in Kg 3,42
Zellentyp mono
Zellen pro Modul 36 Stk.
Leistung max. (Pmax) 30 W
Spannung max. 17,99 V
Strom max. (Imp) 1,67 A
Leerlaufspannung 21,61 V
Kurzschlussstrom 2,01 A
Modulwirkungsgrad 15,99%
Max. Systemspannung 600 V


Produktname / Marke Lux.Pro DSP-50M
Abmessungen (H x B x T) in mm 569 x 669 x 35
Gewicht in Kg 4,96
Zellentyp mono oder poly / je nach Verfügbarkeit (Tageseinkauf)
Zellen pro Modul 36 Stk.
Leistung max. (Pmax) 50 W
Spannung max. 18,12 V
Strom max. (Imp) 2,76 A
Leerlaufspannung 21,94 V
Kurzschlussstrom 3,31 A
Modulwirkungsgrad 16,02%
Max. Systemspannung 600 V
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od abrams »

Napětí mají +/- stejný , normální FV článek dává 0,5V to je dáno konstrukcí křemíkového PN přechodu :-) .
Mě na začátky taky stačil AGM 12V 100Ah LONG . Nebejt blbej tak bych se nespálil ještě dvakrát , co nespálil , neopařil !
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

No ja ted stejne hodlam kupovat krbovou vložku Takže udělám jen kabeláž dodělám balkony a nejdrive příští rok budou panely . Podle připravenosti a podle financí )))) přeci jen ktěm panelum je třeba baterie a střídač.

A to mam ještě volnou střechu cca 100-120m2 ale tam až až až někdy jindy )))) zatím o ní ani neuvažuji

tento system co mam ted je na testování a taky abych se trošku seznámil
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od abrams »

Tak mě tak napadá , psal Jsi něco o uragánech co se u Vás občas provalí . Nebyla by dobrá možnost ty FV panely
"připažit" aby je neurval vítr ?
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

jj uz me to napadlo jsou jen opřene na balkoně o zed . na ty uragany je musim schovat. nebo na ně zezadu přišroubovat zátež to bude jednoduší .
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

tak sem si objednal měnič napětí 1000wattů.

Moje UPS to nevydrzela a je mrtva. Moc se zahrala a ochrana proti prehrati nejak nefungovala. Holt to nebyla velka UPS s aktivnim vetrakem. i kdyz sem tam vetrak dal tak nevydrzela.

Nevadi az mi pride menic napeti tak aspon nebude tolik zrat .

Ted mam baterie plne a nemam kam to pouštět uz druhej den se koukam jak baterka je nabita a panely jedou na prazdno ))) nabíječky a ruzne zdroje vzdy maji jine napeti 4,5v 7,5v ci 20V

musel bych tam dat diody nebo odpory.
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

Dorazil mi menic 1000w maximum 2000w ted na nej jede celej pocitac 150w zatim ok doufam ze bude zitra dobre svitit slunko ))
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od Lui »

avatar píše:takze

paralelne zapojení dáva cca maximum 57 watů zatím )))

kdyz sem hodil panely kazdý zvlášt tak ten 30w dava temer 28wattu za to ten 50wp dave maximum cca 40watů coz se mi zdá málo. Reklamovat to nebudu za 800kc co bych nechtel ))). Ale je to divne
Keď sú panely zapojené paralelne cez regulátor,a jeden z panelov má menší výkon,tak ten s menším výkonom obmedzi toho s večším výkonom... :(

Tiež mám panely s roznymi výkonmi...tak som ich ako tak "spároval".... ;)

Ešte doplním:ak by boli panely pripojené samostatne paralelne,tak by dali obidva svoj maximálny výkon,ale keďže regulátor je "len" jeden....
Ak by bolo v sérií tieto dva panely,tak zase sa obmedzí prúd podla menšieho panela,a zase z toho pojde len cca 57W... :cry:
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

dnes sem je prepnul paralelne a uvidim co to da . je fakt ze ten jeden 30Wp ma mensi vykon takze asi omezoval ten 50Wp . Nehlede na to ze byl jeden asi hodinu ve stinu takze to bylo spatne.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od abrams »

Různé panely se do série zapojují jen když mají stejný (podobný) nom. proud , a paralerně pokud mají stejný nom. napětí.
Celkový výkon se nerovná součtu výkonů panelů pokud jeden má 2A a druhý 3A , výsledek je 2A !
Na střeše mám 2 x 11 + 1 panelů , výkon jedné série 11-ti panelů je limitován okamžitým výkonem nejslabšího :-( .
Co jsem měl ty vadný panely , tak 10 x 140W + 100W = 1100W degradace = 300W :twisted: .
Proto je velmi dobré znát skutečné výkony jednotlivých panelů aby se daly seskládat do nejlepší sestavy :idea: .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od Toul »

Upps, tak to jsem žil trošku v mýtu. Měl jsem za to že pokud mám 8x 85Wp panely zapojené paralerně do obyč regulátoru, tak se jejich výkon sčítá. Přece pokud jeden zastíním, tak jede zbylých 7.

Chápal bych že jedou panely podle nejslabšího v případě MPPT reglu.

Jak to tedy je?
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

je to jak rika abrams. vcera mi davaly panely kolem 5 watu kdyz byly seriove dnes paralelne mi to dava uz asi hodinu a pul kolme 20 watů. docela zmena.

U me to melo taky za nasledek ze oba panely nejsou vedle sebe ale asi 3 metry od sebe tim padem ten na kraji je drive osvicen a ten druhej je osvicen az za hodinu. tim padem nejen ze zeslaboval ten co byl osvicen ale i vykonove jsou u me ty panely rozdilne tak pri plnem osvitu obou ten slabsí omezoval ten silnejsi
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od avatar »

avatar píše:je to jak rika abrams. vcera mi davaly panely kolem 5 watu kdyz byly seriove dnes paralelne mi to dava uz asi hodinu a pul kolme 20 watů. docela zmena.

U me to melo taky za nasledek ze oba panely nejsou vedle sebe ale asi 3 metry od sebe tim padem ten na kraji je drive osvicen a ten druhej je osvicen az za hodinu. tim padem nejen ze zeslaboval ten co byl osvicen ale i vykonove jsou u me ty panely rozdilne tak pri plnem osvitu obou ten slabsí omezoval ten silnejsi

Ono je to logicke dve baterie v serii jsou taky omezeny tou slabsi
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od Toul »

ano v serii ano, ale ne pokud jsou pralerně.
Mám.li 3 panely peralerně a dohromady dávaj 12A tak pokud jednomu z nich překyju jeden článek tak přestane fungovat a proud spadne na 8A. tedy jedou zbylé dva panely na plný výkon nejsou omezeny tím slabším.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od tomas »

Je to tak jak říká abrams. Pokud nemáte paralelně zapojené panely se stejným napětím a pokud tam nemáte např. diody tak ty panely s menším napětím berou výkon panelům s větším napětím (zpětný proud do panelu, při jeho zastínění a pod.. ). Někteří naši zákazníci toho využívají pro odtávání sněhu na panelech: http://www.solutronic.de/index.php?arti ... 12&clang=1
Také počítejte s tím FV panel je vlastně dioda (polovodič) a není lineární jako např. rezistor. Tedy při určitém osvětlení, teplotě a odebíraném výkonu to může při paralelním spojením nestejných panelů uspokojivě fungovat, ale při jiných podmínkách nemusí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: 80Wp Vysocina

Příspěvek od Toul »

Tak možná mě to funguje trošku jinak jelikož tam mám ochranné diody na každémm panelu, proto když mi odečel jeden panel tak zbytek fungoval dál.

Diody na panelech mám zapojené dle obrázku a panely jsou paralerně.
Je to tak správně?

Obrázek

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek