Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.
Odpovědět
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od vlkator »

Dobré ráno, uvažuji, že v bytě přejdeme na LED žárovky stejného svitu. Vycházím z této tabulky http://www.svitidla-led-lighting.cz/img ... lumeny.jpg .

Chci se zeptat zda někdo doma svítí LED žárovkama a jaké jsou zkušenosti a rady. Vybírat budu podle lumenů a úhlu svitu. Takže tam kde byla 40W bude stejně svítivá LED žárovka s menší spotřebou. My máme v bytě všude svítidla na čtyři 40W žárovky. A samozřejmě po žárovce na WC a v koupelně. Vše bychom vyměnili za 6,5W LED žárovky které svítí jako 50W.

Díky za reakce.

http://www.led-230v.cz/Patice/E14/Uspor ... 230-V.html
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od SJM »

Jde také o tzv. barevnou teplotu, např. 6000 K. Vnímání světla při této "teplotě" je jiné než u 3500 K. Chce to vyzkoušet.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Ak mám pravdu povedať 70lm je na 1W dosť málo, sú technológie kde zvládne ledka na 1W aj 110lm. Ja by som sa neuspokojil s led ktorá ma menej ako 90lm na 1W. Máme v kuchyni svetlo asi ako ty. Boli tam 3x 40W žiarovky, takáto: http://www.lightingpower.sk/reflektorov ... 0-30d.html
a vymenil som ich za niečo takéto:
http://www.led-230v.cz/Patice/E14/Uspor ... 230-V.html
so spotrebou jednej žiarovky 4,5W. Tých led tam je o hodne viac ako 24.

SJM má tiež pravdu, teplé svetlo sa zdá že menej svieti ako studené, ja osobne ale aj tak volím radšej teplé pre príjemný pocit letného slnka.
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od vlkator »

LIX píše:Ak mám pravdu povedať 70lm je na 1W dosť málo, sú technológie kde zvládne ledka na 1W aj 110lm. Ja by som sa neuspokojil s led ktorá ma menej ako 90lm na 1W. Máme v kuchyni svetlo asi ako ty. Boli tam 3x 40W žiarovky, takáto: http://www.lightingpower.sk/reflektorov ... 0-30d.html
a vymenil som ich za niečo takéto:
http://www.led-230v.cz/Patice/E14/Uspor ... 230-V.html
so spotrebou jednej žiarovky 4,5W. Tých led tam je o hodne viac ako 24.

SJM má tiež pravdu, teplé svetlo sa zdá že menej svieti ako studené, ja osobne ale aj tak volím radšej teplé pre príjemný pocit letného slnka.
No díky toto jsem hledal. Někoho kdo má vyzkoušenou alternativu k obyčejným žárovkám. Ano přesně tu 40W žárovku máme. Takže ta 4,5W svítí stejně jako stará 40W?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Povedal by som že ešte o niečo viac ako 40W žiarovka, ale viac ako menej je lepšie. Typujem že po rokoch intenzita svetla o niečo poklesne. Hlavne keď tie ledky nemajú ani jedna poriadne stabilizované napetie. Ináč som s tým svetlom nemal žiadne problémy a už ho používam približne 8 mesiacov. A čakaj že ak budeš mať dosť dlhé prívodné vodiče k svetlu a dáš tam jednu led žiarovku s minimálnou spotrebou tak ti bude svietiť aj keď bude výpínač vypnutý. :D (z naindukovaného napetia) Svietia mi tak ledky z IKEA ktoré majú príkon 1,8W. A ešte neaké iné čo majú spotrebu do 2W na schodoch. Ráno keď schádzam po tme si ani nezažínam, je tam z nich tak slabé svetlo že vidím schody a nemám očný šok ako keby som zapol svetlo. :D
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od vlkator »

LIX píše:Povedal by som že ešte o niečo viac ako 40W žiarovka, ale viac ako menej je lepšie. Typujem že po rokoch intenzita svetla o niečo poklesne. Hlavne keď tie ledky nemajú ani jedna poriadne stabilizované napetie. Ináč som s tým svetlom nemal žiadne problémy a už ho používam približne 8 mesiacov. A čakaj že ak budeš mať dosť dlhé prívodné vodiče k svetlu a dáš tam jednu led žiarovku s minimálnou spotrebou tak ti bude svietiť aj keď bude výpínač vypnutý. :D (z naindukovaného napetia) Svietia mi tak ledky z IKEA ktoré majú príkon 1,8W. A ešte neaké iné čo majú spotrebu do 2W na schodoch. Ráno keď schádzam po tme si ani nezažínam, je tam z nich tak slabé svetlo že vidím schody a nemám očný šok ako keby som zapol svetlo. :D
Díky za vše. V podstatě jsi odpověděl na vše. Nevíš jaká je životnost LED žárovek? Určitě bude větší než obyčejné žárovky, ale kolik let náhodou nevíš?
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Neviem na kolko sa vyznáš do tejto problematiky alebo problematiky s elektrotechnikou, tak ti to poviem takto. Ak by si mal tie led napájané spínaným zdrojom kde by bolo napätie kvalitne usmernené tak odhadujem použitelnosť aj na 10 rokov. Keď máš tú led žiarovku vyriešenú jednoducho debilne (keď sa tak musím vyjadriť) sériovo zapojeným kondenzátorom na 230V a led tak je otázka kedy príde neaké prepätie a LEDka ti pôjde preč. Pravdaže je to predimenzované na väčšine takýchto žiaroviek aby zniesla vyššie napätie v sieti. Ale nemusí to tak byť u každej žiarovky. A ešte jedna zlá vec, takéto led žiarovky blikajú tak ako žiarivky. Pravdaže zasa platí že nie všetky. Toto blikanie sa dá vyriešiť zdvihnutím kapacity kondenzátora za usmerňovačom ak je v danej žiarovke dostatočne velký priestor. Existujú aj tieto nakrucovacie žiarovky ktoré majú kvalitne usmernené napätie a Aj 265V im nerobí problém, pretože majú zabudovaný v sebe spomínaný spínaný zdroj. Pravdaže sú drahšie, ale budem sa opakovať, vydržia kludne aj tých 10 rokov a nebudú blikať. Raz som takú žiarovku zazrel, tuším 5W a stála okolo 9€ mala aj masívny chladič a ani nezavadzal, lutujem doteraz že som bol žgrlavý. :D

EDIT: Toto je tá led, tuším ju trocha zdraželi ale určite by ti vydržala 10 rokov: http://www.e-led.sk/led-ziarovky-e27/co ... -c2702.php
Nerobím reklamu, len som raz od tialto kupoval led žiarovky.
No a túto by som ti odporúčal namontovať, aj keď ja tiež nemám so stabilizovaným zdrojom, ale to len preto, že som vtedy nevedel že keď sa pozriem na to z mobilom tak to bliká.
http://www.e-led.sk/led-ziarovky-e14/sm ... -s1409.php
Každopádne sa ti to asi neopláca objednávať zo slovenska do česka tak skús niekde pohladať podobné led so spínamým zdrojom.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od střídač »

Přidám své zkušenosti s led svítidly.
10W čip nahrazuje asi 70W klasickou žárovku. Z toho mi vychází, že, pokud nechci jen osvětlení chodby, je to ta nejmenší použitelná hodnota.
No, a je vcelku problém těch neskutečně malých 10W uchladit. V létě to asi životnost podstatně sníží.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Výkonové led čipy sa všeobecne chladia ťažšie a tým pádom majú aj menšiu účinnosť lm/W ako led žiarovky skladané z malých led.
střídač
Příspěvky: 544
Registrován: stř led 02, 2013 4:28 pm
Reputace: 17

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od střídač »

To, zdali mám 9 LEDek v čipu, nebo samostatně 9ks LEDek, snad na potřebu uchladit 10W nemá vliv. Zatím to řeším amatersky tak, že čip přišroubuji na chladič ze staršího procesoru. V záloze je ještě větráček chladiče. V každém případě ztráty narůstají. Bude třeba ujít ještě značnou část cesty.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od trud »

Uz druhym rokom pouzivam doma led osvetlenie, celkovo asi 20-25 rôznych ziaroviek, vykonov, zavitov a tvarov.Zatial neodisla a nepozorujem stratu vykonu ani na jednej.Lampa v obyvke svieti dene 5-7 hodin a viac ako rok bez problemov je to 3*9W smd 5050, chodba 13W spinana 30-50*? za den..je na snimači pohybu..dva roky bez problemov, to bola prva ktoru som mal.Posledne nahodene do stropu 12W bodovky..tie su z hlinikovym rebrovanim.Momentalne mi ide postou 18W rz7..nahrada tej "palicky" do halogenoveho reflektora.Mam aj 2 led reflektory po 20w ,svietia ako slnko .)...pouzivane vonku, jeden bezi kazdy den 8 hod uz pol roka bez problemov,dalej mam 5 ledkovu batreku na dve baterie li 18650 ..neda sa do nej ani pozriet, bezi 2-3 roky bez problemov.V komore ledkove pasiky v takej hlinikovej liste ..tak to original predavaju..bezia asi pol roka..Vsetko nakupene priamo v cine za 1/4-1/3 ceny ako u nas..s tym ze sa nenazerie hydra stat (Fico) na mojej DPH.
Snazim sa obmedzit krmivo pre hydru,.stat musi skapat hladom !
Nad 13W kupovat len hlinkove rebrovanie..to sa uz neuchladi..a asi to bude vadit zivotnosti.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Nádhera, aj ja sa snažím prerobiť celý dom na led osvetlenie. Zatial som však vymenil svetlo v kuchyni, záchode, kúpelke a čiastočne v svojej izbe. Problém mi robia 120cm trubice. Nikde som nenašiel LED trubice čo by sa vyrovnali svetelnosti obyčajnej 36W trubici. 3000 lm proste asi žiadna led trubica ešte nemá. Takéto trubice totižto potrebujem do izby. Neznášam tie blikajúce hovná, bolia ma z toho oči, preto som si spravil v izbe aj prisvietenie na pracovný stolík. Namiesto 82W z dvoch trubíc + predradník mám spotrebu 8W. Ale potrebujem osvetliť aj celú izbu kvalitne.
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od trud »

Vykasli sa na led trubice T8 su drahe...kup dva tie led pasiky v hlinikovej liste. su asi 1,5 cm siroke..takze veda seba zaberu 3cm asi tolko ako jedna trubica..ked ich das 4 nahradis dve T8 v pohode...mam kratke 50cm v komore.
Daco taketo.davam ti link na 50cm ale robia aj 1Metrove..pripadne sa da kupit iba ta hlinikova lista a urobis si aj 80cm
http://www.aliexpress.com/item/Rigid-Al ... 01762.html
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od LIX »

Uvažoval som nad tým, že tam nasadím hliníkový plech a prilepím nanho 10m LED pásu. :D Najlepšie je že by som to zo soláru mohol rovno napájať na 12V a keby nebola batéria nabitá tak by mi relátko preplo na 230 zo siete cez spínaný zdroj. Čo ty na to?
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 908
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am
Reputace: 80

Re: Led osvětlení v bytě na 230V zkušenosti?

Příspěvek od trud »

Tak ak mas vystup zo solaru v okoli 12V asi by to slo..ja tom ma cez zdroj na 230v.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek