Pochlubení s 10W solárním systémem

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Dobrý večer, abych nebyl pozadu tak se zde taky pochlubím s mým "malým" solárním systémem. Před pár dny jsem si řekl, že bych se jako začínající elektrikář měl také něco naučit se solární energií. Náhodou byly v Hadexu slevy na solární sortiment a tak jsem panely i regulátor koupil za poloviční cenu.

Instalováno je: 2x paralelně 5W solar panel. (celkem 10W) http://hadex.cz/g948-fotovoltaicky-sola ... 12v5w029a/

Baterie: 12V 7Ah

Regulátor: 3A max. http://hadex.cz/g912-solarni-regulator-cmp03-12v3a/

Měnič 12/230V 140W na něj připojena led žárovka 1,5W do ozdobného osvětlení + osvětlení pracovního stolu zářivkou 10W

Zde je online zobrazen stav baterie, panelů a pro doplnění i proud z panelů. (proud je malý a tak se ručička ani nehne. Online to je jen když mám zapnutý počítač!!!): http://178.72.244.153:8081/

A teď se ukáže zda sestava tak zůstane, nebo mě to začne bavit a budu rozšiřovat :-D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od mypower.cz »

Zdravím, super začátek :) Led žárovku sežeňte 1.5W ale na 12VDC a napojte přímo na baterii. Ušetříte obrovskou spotřebu měniče v poměru k mikro výkonu mikro systému.
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

mypower.cz píše:Zdravím, super začátek :) Led žárovku sežeňte 1.5W ale na 12VDC a napojte přímo na baterii. Ušetříte obrovskou spotřebu měniče v poměru k mikro výkonu mikro systému.
Jo to už mi taky došlo že bude lepší využívat 12V spotřebiče. (žárovky...) Prozačátek musím vymýšlet jak vše připojit, protože vše dělám univerzální, aby se to dalo i zbalit a solár, regulátor a baterii použít i v terénu. Takže konektory a vše se musí přizpůsobit. Každopádně jsem ani nezjišťoval zda jsou světla na 12V levnější či ne.
Blesk

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od Blesk »

Zdar, taky jsem začínal s 2x 5W a po roce mi to nestačilo. Koupil jsem 120W a teďka ještě budu dokupovat. Vím že si mi to asi v penězích nevrátí, ale baví mě to :D
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Blesk píše:Zdar, taky jsem začínal s 2x 5W a po roce mi to nestačilo. Koupil jsem 120W a teďka ještě budu dokupovat. Vím že si mi to asi v penězích nevrátí, ale baví mě to :D
Samozřejmě počítám s tím, že to bude jen zábava a bude mne hřát pocit že těch pár watíků spálených ledkama nebo něčím jiným bude ZDARMA. Prozatím je stále zataženo a sněží. Vypočítal jsem že panely dávají přes den cca 2-4% své možné energie. Už mám v plánu ledky nad počítačový stůl a možná nabíjení mobilu a jiných přístrojů. (ovšem 1700mAh na jedno nabití mobilu je dost energie.) Panely se dají využít jen v létě, jinak je to jen na udržení baterie nabité. Momentálně se těším na sluníčko. Chci vědět při jakém počasí bude % výroby.

Jinak pro informaci do baterie teče cca 5-20mA při zatažené bílé obloze a sněžení. Uvidíme jak to bude vypadat když bude prát slunce. A pokud by někdo hledal parametry toho regulátoru tak na prázdno bere 6,1mA a pokud je tma tak to bere z baterie. Takže mých několik mA co získám za den by se v noci ztratili a proto to odpojuji. (data na webkameře jsou i přes odpojený stabilizátor aktuální a funkčí. Jak napětí baterie tak panelů!!)
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

No, i když je to málo, tak dnes byl rekord panelů 180mA.(max by měly dávat asi 500-600mA) A to jen přes mraky šel vidět obrys slunce. Jinak bylo zataženo. Orientace panelů na západ. Graf viz příloha.
Přílohy
test soláru.ods
(19.91 KiB) Staženo 260 x
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vata »

Nebojte, na těch 500mA dojde, a pak to Vás teprve začne bavit :) Ovšem vypadá to, že tento únor si na slunko ještě počkáme :(
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vata »

Ještě jsem si všimla: máte-li ten systémek jako studijní záležitost, zkuste si spočítat, jaký max. proud v reálu dostanete, pokud panely zatěžujete mimo jejich optimum - ty Vaše mají Vmp 17V, napětí zátěže bude něco kolem 13V, tedy, pokud je ten regulátor pwm. Tenhle proud by jste pak mohl i naměřit :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

vata píše:Ještě jsem si všimla: máte-li ten systémek jako studijní záležitost, zkuste si spočítat, jaký max. proud v reálu dostanete, pokud panely zatěžujete mimo jejich optimum - ty Vaše mají Vmp 17V, napětí zátěže bude něco kolem 13V, tedy, pokud je ten regulátor pwm. Tenhle proud by jste pak mohl i naměřit :)
No nevím zda jsem to pochopil. Pokud budou panely zatíženy a napětí padne na 13V tak při 5W vzroste proud na asi 380mA/1panel. Tady mi to přestává lézt do hlavy. Pořád je to 5W, ale do baterie naliju více? (pokud jsem příspěvek správně pochopil)
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od pkougl »

No ten panýlek má 0,3A a 17V pracovní napětí a proud, toje těch 5W, tak počítej že z něj půjde těch 0,3A i při těch 13V což je asi 3,9W. Pavel
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od Pan Taum »

Je to proto, aby sis všiml, že fotovoltaický panel se chová jako zdroj proudu. Ten 5W bude dávat 300mA nezávisle na výstupním napětí. Tj. do zkratu 300mA, při 5V 300mA, při 17V 300mA.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vata »

A když tohle pochopíte, bude Vám též jasné, že MPPT regulátory jsou vážně velmi dobrý nápad.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

Pan Taum píše:Je to proto, aby sis všiml, že fotovoltaický panel se chová jako zdroj proudu. Ten 5W bude dávat 300mA nezávisle na výstupním napětí. Tj. do zkratu 300mA, při 5V 300mA, při 17V 300mA.

Tak toto jsem nepochopil. Pokud by to dávalo při jakémkoliv napětí 300mA tak by měl být výkon panelů při jakémkoliv napětí (světle) 100% a to je blbost. A pokud jde zdroj do zkratu je na něm nulové napětí. Proto nelze napsat, že při 5V je ve zkratu 300mA.
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od dedo »

Predstav si to takto: je to zdroj prúdu, ktorého veľkosť je riadená osvetlením. Čiže prítmie = malý prúd, paľba svetla = maximálny prúd, pričom sa napätie mení minimálne.
Názorne: zmeraj si napätie nezaťaženého panela ráno, keď je odvrátený od slnka a v čase, keď je v ideálnej polohe. Napätie sa príliš líšiť nebude.
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

No... celkem to chápu, ale fotovoltaika je složitější než jsem myslel. Dnešek byl na elektřinu zase velmi chudý.
Jak tedy počítat watty, které přitekly do baterie? Napětí baterie * proud ze soláru? nebo napětí soláru * proud do baterie? Já to počítám přibližně. (baterie V * proud do baterie A)
Přílohy
test soláru 18.2.2013.ods
(20.45 KiB) Staženo 218 x
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od 007ToMMaS »

vlkator : poradil by som ti jedno také ako nahradiť PWM regulátor a dať tam DC-DC menič ktorý kúpiš na ebay ale aj tu v shope http://shop.mypower.cz/napajeci-zdroj-d ... SJLTaWEyvQ za pár drobných svojím spôsobom a dostal by si viacej prúdu do batérie. Lebo PWM regulátor je iba regulátor ktorý ti reguluje napätie. Na DC-DC meniči by si si nastavíš napríklad maximálne napätie 13,7V(príklad) Ja som kúpil DC-DC menič z číny a funguje tak ako má teda napríklad keď dám na vstup 10V a odoberam 0,5A a na výstup si nastavím 5V tak mám tam prúd raz toľký ako na vstupe. Myslím že by ti to pomohlo dosť :)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od Lui »

Tým že tam máš PWM regulátor stratíš toto:napetie baterie je povedzme rovných 12V....slnko svieti na plné gule....teda prúd je 0,3A....takže pri tomto napetí Ti tam potečie 12x0,3A=3,6W....no a to čo stratíš,je vlastne ten zbytok napetia krát prúd,v tomto prípade 5,2V x 0,3A=1,56W.....no a toto je "zbytok" ktorý bez toho DC-DC meniča z toho nedostaneš....samozrejme ak ešte odpočítame straty v meniči...tak Ti tam zostane....čo ja viem....asi tak niečo málo nad 1w navyše.... ;)
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vata »

Zkrátka a jasně: mppt regulátory (specializované dc-dc měniče) umožňují z panelů dostat jejich nominální výkon, zatímco přímé napojení panelů na baterii v případě pwm regulátorů ztrácí v běžných případech 30% výkonu, protože napětí na panelech je nižší, proud stejný, zbytek je násobilka.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
vlkator
Příspěvky: 26
Registrován: čtv úno 07, 2013 2:48 pm
Reputace: 0

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od vlkator »

007ToMMaS píše:vlkator : poradil by som ti jedno také ako nahradiť PWM regulátor a dať tam DC-DC menič ktorý kúpiš na ebay ale aj tu v shope http://shop.mypower.cz/napajeci-zdroj-d ... SJLTaWEyvQ za pár drobných svojím spôsobom a dostal by si viacej prúdu do batérie. Lebo PWM regulátor je iba regulátor ktorý ti reguluje napätie. Na DC-DC meniči by si si nastavíš napríklad maximálne napätie 13,7V(príklad) Ja som kúpil DC-DC menič z číny a funguje tak ako má teda napríklad keď dám na vstup 10V a odoberam 0,5A a na výstup si nastavím 5V tak mám tam prúd raz toľký ako na vstupe. Myslím že by ti to pomohlo dosť :)
To je dobrá volba, ale přecejenom regulátor má vypínání zátěže při nízkém napětí baterie a další funkce, které DC/DC měnič nemá.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Pochlubení s 10W solárním systémem

Příspěvek od 007ToMMaS »

Hej síce nemá ale predsa len dá sa pripojiť aj regulátor aj DC-DC menič. Zapojiť panely -> DC-DC menič nastavený na max napätie batérie prípadne o minimum väčšie -> regulátor -> batérie
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek