Desulfatace, exaktní měření

Obnova kapacity baterií, desulfatace, DIY konstrukce desulfátoru, výsledky, měření, vhodnost použití, rady, tipy, návody, zkušenosti
Odpovědět
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od ctirad »

Ahoj všichni, jelikož jsem před zimou preventivně vyměnil v autě přesluhující baterku, abych nezůstal někde viset, rozhodl jsem se jí využít na pokusy s desulfátorem.

Baterka je 12V 44Ah, stáří minimálně 7 let, klasická s tekutým elektrolytem, ale hermeticky uzavřená. V době výměny stále plnila svůj účel i když při delším neježdění a chladnějším počasí bylo při startování cítit, že napětí jde dolů.

Takže tento akumulátor jsem nejdřív přeměřil tak jak byl celkem třemi hlubokými cykly v rozsahu 10.5 - 14.7V. Výsledná kapacita vyšla v rámci chyby měření cca 11Ah pro vybíjení a 12,5Ah pro nabíjení cca stejná pro všechny cykly.

Následně přišla na řadu hrubá síla v podobně odříznutí víka za účelem kontroly a doplnění elektrolytu. Kupodivu žádný nechyběl, takže jsem připojil desulfátor společně s nabíječkou a za týden provedu další měření.
desulfator1.jpg
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od Pan Taum »

Na tak starý aku týden nestačí, něco ale bude vidět. Nabíječka musí 24h denně tlačit alespoň 13,8V, pro desulfataci je nevhodná "automatická", která má procesor nabíjení nebo podobnou chytrákovinu. Narážím tím např na LIDL procesorovou nabíječku za 600, která je supr na občasné dobití, ale nejde s ní desulfatovat.

Baterii hlídat!, stalo se mi, že se během desulfatace zkratoval jeden článek a baterie začala bouřlivě vařit.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od matej »

Je dobré měřit i hustotu, tak se odhalí případný slabší článek (články).
Jenom připomínám že teplota v místnosti při desulfataci by neměla být moc nízká (pod 15°C) a napětí po celou dobu by mělo být 13,6 - 13,8V.
Pravda a Láska zvítězí!.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od matej »

Pan Taum píše:Nabíječka musí 24h denně tlačit alespoň 13,8V, ...
Baterii hlídat!, stalo se mi, že se během desulfatace zkratoval jeden článek a baterie začala bouřlivě vařit.
Napětí při pokojové teplotě by mělo být od 13,6V do maximálně 13,8V .. nikoli alespoň 13,8V. Nad 13,8V můžeme jít jenom pokud nelze desulfataci provádět při pokojové teplotě, lze zvýšit napětí o cca 0,03V/°C pod 20°C.
Pokud desulfátujete při příliš vysokém napětí, může se stát právě to co popisujete, mírnější důsledky jsou zakalení elektrolytu do tmavě-červené rezavé barvy a topení. Baterie by při desulfataci neměla výrazněji topit a elektrolyt by měl zůstat čistý (musí být přes něj krásně vidět desky článků, snadno lze zjistit taky hustoměrem)
Pravda a Láska zvítězí!.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od ctirad »

matej píše:Je dobré měřit i hustotu, tak se odhalí případný slabší článek (články).
Jenom připomínám že teplota v místnosti při desulfataci by neměla být moc nízká (pod 15°C) a napětí po celou dobu by mělo být 13,6 - 13,8V.
Hustoměr bohužel nevlastním. Teplota by měla být OK, je to sice sklepní místnost, ale vytápěná (slouží jako dílna).
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od JiříK »

Já mám teď desulfátor na baterce z autobusu (220 Ah). Po čtrnácti dnech se mi zdá lepší a lepší. Jen nedesulfátoruju 24 denně, musel jsem ji zapojit do stádečka. Takže to v průběhu dne dostává na třikrát, podle NT, zato na napětí až 14,6 V. Případně ještě dostane z panelů, pokud dost nasvítí. Ale dovnitř jsem se radši nedíval, je-li tam kalno. Věřím, že je, ale celkem mě to netrápí, ta baterka má deset let...
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od Vladon »

Taky by me zajimala jedna vec: Uz mam chvili na desulfatoru jeden aku, pomerne stary,ale deep cycle, tak jsem se rozhodl mu venovat pozornost. Asi po tydnu posleze skoro vsechny clanky na hustomeru byly uz v zelenem a ten posledni se blizil. Pak me napadlo dolit destilku a hustota samozrejme hodne padla. Ted je otazka, jestli proces desulfatacve opakovat az doleze opet vse do zeleneho,ale prijde mi to uz zbytecne, kdyz by uz asi melo teoreticky stacvit ji jen nabit. Jinak co kdo pouzivate za zdroj napajeni na napeti 13,6-13,8V? Ja osobne prekuchal stary AT zdroj, kde jsem pomerne jednoduchou upravou udelal 12V vetev regulovatelnou v rozmezi 3,5-15,5V
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od ctirad »

Takže z důvodu jiných akcí jsem to nakonec nechal jet až do tohoto víkendu, tedy celkem 12 dní.
Navíc jsem ještě z důvodu vyšší teploty přikryl akumulátor s desulfátorem krabicí, takže se celou dobu držela teplota kolem 25C.

Výsledky jsou velmi povzbudivé. Při prvním vybíjecím cyklu jsem naměřil kapacitu 22.9Ah, což je více než dvojnásobek původní kapacity. Při následnám nabití si akumulátor řekl o necelých 25Ah. Při dalším cyklu kapacita klesla na 20.9Ah, což přisuzuju tomu, že odklopená baterie mezitím vychladla na cca 17C, které v té místnosti aktuálně jsou.

Tudíž přínos je zcela neoddiskutovatelný. Teď to nechám na desulfátoru ještě dalších 14 dní, jestli tam dojde k nějakému dalšímu posunu.
ctirad
Příspěvky: 71
Registrován: pon čer 25, 2012 12:18 am
Reputace: 1

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od ctirad »

Takže konečné výsledky. Posledních 14 dní na desulfátoru už téměř nic nevylepšilo, po týdenním odstátí a vybíjení při teplotě cca 15°C je výsledná kapacita 22Ah.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od Pan Taum »

JJ, 50% kapacity po 7 letech je prostě normální. Ale když ji teď zkusíš znovu provozovat v autě, mohla by třeba ještě dva roky vydržet, desulfatace ji zásadním způsobem zmenšila vnitřní odpor, takže bude při startování držet tvrdé napětí.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od matej »

Pan Taum píše moc správně :)
Ještě pokud mohu doporučit, změřit hustotu, pokud je nad 1,24 tak zkusit udělat "reset" - vybít tak až hustota klesne pod 1,10 (na baterii tehdy v zátěži bude 0V) a IHNED znovu nabít doplna. Problémem může být totiž i oxidace (pokud někdy v průběhu životnosti byly elektrody obnaženy - málo vody) a tento "reset" to spraví.
Pravda a Láska zvítězí!.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od solárník »

matej píše:Pan Taum píše moc správně :)
Ještě pokud mohu doporučit, změřit hustotu, pokud je nad 1,24 tak zkusit udělat "reset" - vybít tak až hustota klesne pod 1,10 (na baterii tehdy v zátěži bude 0V) a IHNED znovu nabít doplna. Problémem může být totiž i oxidace (pokud někdy v průběhu životnosti byly elektrody obnaženy - málo vody) a tento "reset" to spraví.
Tyhle "resety" mne zajímají. Měl jsem aku dost vyschlé, jestli by to pomohlo. Těch 1,24 má být při vybité nebo nabité?? Popište to prosím podrobněji.

Taky jsem zmatený z různých informací o dolévání gelových baterií. Tady všichni radí normálně dolít nad desky. Od pohledu tam žádný gel nevidím, jen síranem obalené desky. Někde se tu ale radilo dolít jen tolik, kolik gel pojme. Takže jsem z toho trochu zmatený.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od goodbie »

to bílé co vidíte okolo elektrod nebude síran ale separační tkanina v které je elektrolit.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od matej »

Před desulfatací dolít jenom tolik, kolik pojme, to platí obecně, ale u GELovek je to zvláště důležité. Pokud gel nevidíte, (pokud je to gelovka, určitě byste ho viděl) tak je to pravděpodobně AGM.
Pokud někde popisuji hustotu, je to vždy při plně nabitém stavu (bez uvažování příp. sulfatace), pokud není uvedeno jinak.
Pravda a Láska zvítězí!.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm
Reputace: 70

Re: Desulfatace, exaktní měření

Příspěvek od solárník »

Díky za odpověď.
Tedy reset provádět tak, že dolitou baterii co - vybíjet na hustotu 1,10? Nebo pod zátěží až na nulové napětí? Já mám u některých článků při vybití na 10,5V pod proudem asi 3A i menší hustotu než 1,10 a to dost značně (viděl jsem na článcích rozpětí 1,05 až do asi 1,12. Proč, to netuším. Kupoval jsem ji před 3 lety já a nikdy před tím nedolíval. Dolité byly až teď přesně na stejnou úroveň (odměřoval jsem to plastovou tyčkou s ryskou asi 2mm nad desky).

Takže v tom okamžiku bych už reset na 1,10 udělat nemohl vůbec, pokud to tady čtu správně. Nabitá má, díky sulfataci okolo 1,24 na článek, kapacita je zhruba čtvrtina až třetina nové, stáří 3 roky. Údajně to má být gelovka, alespoň podle prodejce (výrobce je YUCELL)... Ale gel tam teda nevidím, ať se snažím sebevíc.

Leda že by to byl opravdu gel a proto by byla většina kyseliny uvnitř toho gelu. Pak bych ale u nabité nenaměřil ani těch 1,24. Je to divné, poraďte.

Jinými slovy, potřeboval bych podrobný návod na reset aku pro blbce ;) ;)

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek