Panely amorfní versus monokrystal

Polykrystalické, monokrystalické, amorfní, nebo jejich kombinace? Zapojení panelů, provozní napětí a proud, montáž panelů, vliv počasí na panely (zima, kroupy, bouřka), jištění panelů před bouřkou, atd.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od drama »

U NexPower NT-150AX to vychází na 95.2 Wp/m2, Sunny Poly 280 Wp 144.3 Wp/m2. To už je rozdíl více než poloviční. Čím dražší CIS, tím jde výkon na metr nahoru, to je jasné. Ale otázka je, zda se ekvivalentně drží ten vynikající výkon při horších světelných podmínkách. Pokud výkon v létě nevyužijete, můžete instalovat polykrystaly kolmo - třeba na ten jižní štít. V zimě budete mít hodně elektriky a nebudete muset ometat. Což je v Jizerkách asi ten největší vopruz...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od drama »

Já jsem mírně na JV. Což není ideální. Mám odpozorováno, že se tu často před večerem projasní. Takže by to chtělo něco na západ.
Podle mě máte střechu ideální, něco bych dal pod jižní hřeben, něco na východ a něco na západ. Jako bonus něco kolmo na jižní štít. I komerční elektrárna s orientací VZ dává velmi dobré a mnohem rovnoměrnější výkony než čistě J. U ostrovního systému jsou samé výhody. Ráno brzo nabito, večer dlouho jedete ze slunce.
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od xmasin »

Bohužel na jižní štít nic nedám, protože tam jsou okna z podkrovních místností. Jinak je fakt, že sněhu je v Jizerkách dost, ale taky už to není co bývalo.
Co se týče toho výkonu tak by to chtělo zkusit, ale myslím si, že výkon budou držet slušně.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od burda »

Tedy můj ostrov na domě je poloostrovem a "velkou UPS" používanou na svícení LEDkama a zálohování ponorného čerpadla . No mám 3ks SHOTT ASI 103 a musím říct, že v zimě je sakra znát že jsou to amorfy. Ve srovnání s jiným ostrovem v podobné nm výšce a polykrystalama co jsem dělal mi příjde , že nemáteli velmi málo místa. mají amorfy opravdu smysl.

Potvrdili mi to i lidi z gbc montáže , kteří mají jedno on grid pole z amorfů a vedle druhé o 45% papírově výkonnější z polykrystalů - statistiky jim vychází od podzimu do jara naprosto jasně. A v celoročním srovnání vyrobí obě pole zhruba stejně.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od SJM »

burda píše:Potvrdili mi to i lidi z gbc montáže , kteří mají jedno on grid pole z amorfů a vedle druhé o 45% papírově výkonnější z polykrystalů - ... v celoročním srovnání vyrobí obě pole zhruba stejně.
jaký je poměr ploch těch dvou polí?
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od atom »

Chtělo by to nějaké online měření nebo denní statistiky amorfů v ČR, pak by se dalo +/- v rámci týdnů nebo měsíců rozhodnout jestli dávají opravdu více, nebo jsou to jen povídačky.
Ono rozdíly mezi stejně výkonnými ostrovními systémy se stejnou technologií panelů bývají klidně i 100% a né v denní nebo týdenní výrobě ale i v měsíčních. Může to být umístěním, stíny komínů, antén, odmetání sněhu nebo špatně navržené stringy, horší regulátor.......

Osobně zastávám názor, že jestliže mám omezenou plochu je lepší ji zaplnit méně prostorově efektivnějšími panely a mít možnost rozšiřovat, než naopak.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Já už nemůžu věřit svým očím.Slunce nikde a můj 103Wp amorf dává průměrně 40W - t.j. 40% výkonu :yes:
Sice jsou mračna tenká, ale ještě nejsou vidět ani obrysy slunce.
Přílohy
DSC06936.JPG
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od atom »

Z toho se nedá vyvodit vůbec nic. Mrknu k sobě a mám 280W, mrknu tady na o něco málo silnější Napajedla FVE a ta dává jen 69W, dnes vyrobily 0,7kW. Kokonínu to s 800Wp dává 103W a vyrobil dnes 550Wh.
Podívám se na jednu online 5kWp a ta dává zrovna 400-500W a dnes vyrobila 1,8kWh. Mě to dnes vyrobilo 2,3kW. Dá se tím říct, že mám 3x lepší panely ? Asi těžko, prostě jsem měl jen štěstí na nejlepší oblačnost, stejně jako ty s tím amorfem. Někdy nemusí svítit a dává to nad očekávání hodně.

Spíš sem dej kolik ten amorf vyrobil v listopadu/prosinci/lednu a teď v únoru, pak se snad dá zjistit jestli to je výrazně nadprůměr nebo né.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am
Reputace: 11

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od dedo2 »

atom-ok.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od JiříK »

On ten amorf musí dát víc za špatných podmínek už z toho důvodu, že na stejný výkon má téměř dvojnásobnou plochu. U nás celý den slabě sněží, plus 2°a viděl jsem tam 5A, proud při plném slunci je 22 A . Od rána to vyrobilo 16Ah - amorfy 365Wp, PWM regulátor.
Jak už jsem kdysi kdesi psal, pokud mono vyrobí za škaredého počasí nulanulaprd, tak amorf vyrobí dvakrát nulanulaprd, což je samozřejmě víc... :mrgreen:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od burda »

konečně pokud jsou milovníci křivek moje měření tu na serveru se jmenuje Křtiny. Jsou to 3 amorfy. Jen je třeba koukat na celkový proud, zdí se že proudové čidlo panelů je opět v pikách.
ostrovpoděbaby
Příspěvky: 86
Registrován: stř srp 22, 2012 9:38 am
Reputace: 0

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od ostrovpoděbaby »

Tak jsem to nemyslel, že by ten můj amorf byl nějaký výjmečný.Spíš mě překvapilo, že při takových podmínkách má takový výkon.
Statistiku výroby nemám, protože měřím výrobu teprve od 14.1.2013 a jen za měničem.Tyto údaje mám z analogového(ale přesného) ampérmetru.
Spotřebuji ale úplně všechno co se vyrobí, protože mám louhovky a tak je vybíjím tak, aby v nich bylo vždycky dost místa.
Střecha je dostatečně veliká a tak byl pro mě amorf jednoznačná volba a jsem s ním nadmíru spokojený a do ničeho jiného bych nešel.
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Reputace: 48
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od LIX »

Zdielam tvoj názor. Môj prvý panel bol mono 50W, v lete som ho pripojil na priamo na autožiarovku, svietila naplno a zrazu úplne malý obláčik a žiarovka mala len oranžové vlákno. Pozeral som ako puk že to nieje snáď ani možné. Hneď som ho predal a kúpil amorfy. Strechu mám dostatočne velkú tak mám kam ukladať a aj tak tam chcem maximálne 800W v paneloch. Amorfy sú super lebo keď je úplne zamračené a som celý deň v práci tak prídem večer domov a hla baterka je ako tak nabitá a možem si celý večer fičať. Kdežto verím že keby som tam mal mono rovnakého výkonu ako tam mám teraz amorf tak by bola baterka v háji zelenom. Nechápem prečo sa všetci tak ženú za mono a poly, chápem to iba keď má niekto malú strechu a potrebuje využiť čo najefektívnejšie miesto.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

jestli mohu přihodit pár čísel ... dnes mi 125Wp poly natlačil do aku 119,3Wh , nebo-li 8,898Ah :yes: .

Jak píše LIX , otáza jesli amorf či krystaje je vážána hlavně na dostupnou plochu :home: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od vata »

Zdravím, když jsem svoji FVE plánovala, amorfy jsem zprvu zamítla kvůli degradaci. Přesvědčil mě až Schott, který uvádí nominální výkon až po zahoření, takže zpočátku dávají víc než nominál. Což můžu potvrdit. Degradace jsem si zatím nevšimla, pokud ten výkon klesnul, tak nepozorovatelně.
Určitě té volby nelituju. Ovšem, jak píše JiříK, když je fest zamračeno, tak to dává nulanulanic krát dvě... Mých 950Wp v poledne 2 - 3A. 23.12.2012 jsem se vší tou parádou na střeše dokonce vyrobila historické minimum 30Wh.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od 007ToMMaS »

Pridám aj ja moje skúsenosti s mojimi schott poly 235W síce ich mám iba od jesene ale zatiaľ som veľmi spokojný. Keď je zamračené a aj keď je pomerne veľká hmla dajú pomerne dosť čo som niekedy prekvapený. Napríklad dnes podľa tristaru 630Wh a to ani slnko nesvietilo ;) . Nedávno celý deň padal sneh ale hneď sa topil a do baterky šlo cca 5-9A.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
bert
Příspěvky: 365
Registrován: stř zář 07, 2011 10:09 pm
Reputace: 11

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od bert »

Z Vašich reakcií to vyzerá, že dnes svietilo iba v Ompitáli *sun*. Konečne :celebrate2: . Dokonca historicé maximum 9,96kWh cez regulátory. Ešte 2-3 dni a mám nabité :lol:.
Z amorfami som pred dvomi rokmi začínal fotovoltaiku. Mne osobne sa páčia. Nesledujem úplne presne ako sa správajú, no všimol som si, že ak aj boli z časti zasnežené, dávali aspoň čiastočný výkon. Zatiaľ čo poly a mono mám v stringoch po 2ks a stačilo trochu snehu na spodku panelov a boli úplne mimo hry.
Prajem všetkým veľa slnka. *sun*
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Panely amorfní versus monokrystal

Příspěvek od 007ToMMaS »

Keď sú namontované vertikálne tak to až tak nerobí problémy ;)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek