4 polohový přepínač sítí

Bezpečné přepnutí ze sítě na ostrov a zpět, schémata, tipy, rady, návody
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

4 polohový přepínač sítí

Příspěvek od Mojm10 »

Ahoj,
poraďte jak udělat, případně jaký výrobek použít k přepínání sítí/zdrojů, tak aby byla dodržena bezpečnost. Nevadí mi ruční přepnutí a fakt, že se vše vypne na chvíli. Tím se alespoň nic nepotká a nebude to rána. Dále se musí dodržet striktní odpojení od DS. Tím pádem tento přepínač by asi musel být umístěný hned jako první věc na přívodu do rozvaděče. 3x 25A. Platí galvanické oddělení FVe i pro PE?

1. Poloha - AC výstup měniče
2. Poloha - Back-up výstup měniče
3. Poloha - Elektrocentrála

Díky.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: 4 polohový přepínač sítí

Příspěvek od tomas »

Takže 4. Poloha vše rozpojeno?
Takový jsem ještě neviděl. Muselo by se to poskládat z nějakého paketového/vačkového přepínače, ale na proud 25A a s pohonem to se asi nevyrábí. Použil bych dva kusy klasických přepínačů.
1. by přepínal mezi sítí a měničem a 2. by přepínal mezi výstupem toho předchozího a centrálou.
PE je ochranný vodič - potenciál Země. Může být na Zemi více zemních potenciálů? Nemůže. Zem je na Zemi jen jedna. Země ani PENy nepřepínat a nerozpojovat, všechny musí být vždy spojené. Čím více spojení, tím lepší zemní potenciál a větší bezpečnost.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 4 polohový přepínač sítí

Příspěvek od Mojm10 »

Ano, čtyři polohy, čtyři póly.
Jde mi o to, aby bylo zaručeno odpojení DS bez toho, aniž bych musel ručně vypínat hlavní jistič. Také by bylo dobré, aby nebylo možné spojení ani jednoho ze tří zdrojů.

Obrázek

Logika:
Zapnuto: DS, AC výstup měniče, Vypnuto: Centrála, Back-Up
Zapnuto: Back-up, Vypnuto: AC výstup měniče, centrála, DS
Zapnuto: Centrála, Vypnuto: AC výstup měniče, Back-Up, DS
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: 4 polohový přepínač sítí

Příspěvek od rva »

Používám na nouzové ruční přepnutí z FV na DS právě vačkový přepínač 1-0-2, jsou snad běžně dostupné. Sám mám něco od číňanů, přepínám tak dvakrát do roka a za ty roky funguje bez problémů. Je to něco jako https://www.aliexpress.com/item/32861268555.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Mojm10
Příspěvky: 245
Registrován: ned bře 22, 2020 11:55 am

Re: 4 polohový přepínač sítí

Příspěvek od Mojm10 »

Jo to by šlo, to vypadá dobře. Díky

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek