Raketova kamna

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Raketova kamna

Příspěvek od lwq »

Ahoj vsem,

nasel sem neco dosti zajimave o tzv. raketovych kamnech ... Dost se mi to libi, asi to postavim ... Co Vy na to ? :celebrate4:

http://www.sobestacnost.cz/modules.php? ... icle&sid=6
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od Veles »

nestav je, "je to zastarale" minimalne vzhledove. Nekde jsem videl na netu diskusi, kde holandan ci dan testoval ruzne zdene kamna spalujici drevoplyn(tj. to same jako raketovky), ale vzhled nekde jinde i ucinost tomelo lepsi. Dokonce na jeho vyzkumu nejaka firma stavi kamna.

Pokusim se nekde najit, ale pokud budes rychlejsi dej ty.

Edit:

Tak jsem hledal a nasel:
http://donkey32.proboards.com/index.cgi ... thread=472

Nekde v diskusi byla finalni verze a model v SktechUpu
vanous
Příspěvky: 116
Registrován: sob říj 15, 2011 7:28 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od vanous »

Veles píše:nestav je, "je to zastarale" minimalne vzhledove.
http://donkey32.proboards.com/index.cgi ... thread=472

Nekde v diskusi byla finalni verze a model v SktechUpu
tl;dr

jako spokojeny majitel rs musim rict, ze je de-facto jedno co udelate, v danem okamziku zvolite to nejlepsi co existuje, to je lepsi nez nedelat nic a cekat na jeste lepsi reseni... :)

mimochodem, vzhled je preci na vas...
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od Veles »

Presne jak pisete, kdyz nevim o lepsim reseni je lepsi udelat to nejlepsi o kterem vim(sam mam nektere veci doma udelane co v danou chvily byli ideal a nema cenu si ted rikat "mel sem pockat", pak by kazdy cekal jenom na smrt :)).

Precetl jsem celou diskusi o tech belgickych(ci ktere stat to je), tak doporucuji prave tyto nez delat raketove kamna klasicke konstrukce. Te pan delal vyvoj nekolik let aby spalovani a sireni tepla bylo co nejbliz optimalnimu. Takze pokud dal volne k dispozici model dle ktereho si to muze kdokoliv postavit je lepsi reseni toto, nez experimentovat.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Raketova kamna

Příspěvek od lwq »

Uz sem to pak krat rekl a reknu to znova - zdejsi forum a lide zde jsou neskutecniii ... :yes: Presne tohle sem chtel, aby se nasel nekdo kdo v tomto dale patral a treba i neco nasel, aby se zkusenosti, vedomosti soustredovali ... :write:

Dekuji moc a jdu cist odkazovane forum a pak i stavet ... :wood: :read:
Veles
Příspěvky: 63
Registrován: úte čer 05, 2012 3:52 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od Veles »

Tak pod odkazem uz je jina diskuse. Ale diskusni server je dobre. Pan co to projektuje a testuje je "peterberg".

Edit:
neni to anglicky, ale pomoci google púrekladace se to da cist:
http://www.ecologieforum.eu/viewtopic.php?t=875
hciq
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 08, 2012 1:48 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hciq »

lwq píše:Uz sem to pak krat rekl a reknu to znova - zdejsi forum a lide zde jsou neskutecniii ... :yes: Presne tohle sem chtel, aby se nasel nekdo kdo v tomto dale patral a treba i neco nasel, aby se zkusenosti, vedomosti soustredovali ... :write:

Dekuji moc a jdu cist odkazovane forum a pak i stavet ... :wood: :read:
Musím říct, že to peterbergovo vlákno je hodně výživný. Tady je malá ukázka mé modifikace jeho principu. Pokud bude zájem, můžu to trochu rozvést.

=MS=
podstava
podstava
přívod vzduchu
přívod vzduchu
vyzdívka
vyzdívka
hotovo
hotovo
hoří
hoří
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Raketova kamna

Příspěvek od lwq »

hciq: z ceho to je vyzdeny ?
hciq
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 08, 2012 1:48 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hciq »

Tepelně namáhaný části (topeniště, raketovej komín a záklop) šamotový cihly a desky, obezdívka, komora a druhej komín obyč plná pálená cihla. Lepený je to kamnářským lepidlem. Nejlepší je asi Hafťák. Na obrázku ta vyzdívka vypadá dost šíleně. Je to ale tím, že šamotky jsou ze starý keramický pece.
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Raketova kamna

Příspěvek od lwq »

hciq: a nejaky prvotni zkusenosti ci monitoring ?

BTW: Kde sehnat to lepidlo ?
hciq
Příspěvky: 5
Registrován: pon říj 08, 2012 1:48 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hciq »

lwq píše:hciq: a nejaky prvotni zkusenosti ci monitoring ?

BTW: Kde sehnat to lepidlo ?
Topí to, vaří to, peče to..... :D Sorry na nějaký exaktní měření nejsem. Tak aspoň něco. Během tří hodin záběhu normálního futrování kamna dala 2x vodu na 2x půl kila špaget plus komletní sugo pomodoro, který se vaří dost dlouho. K tomu v troubě jeden a půl kilový kuře. Spotřeba dřeva na ty tři hodiny vaření-nejdýl kuře asi dvě náruče dřeva. Pak jsem zavřel klapku do komína (skoro dohořelý dřevo) a dalších minimálně šest hodin kamna slušně sálala. Je to úplně něco jinýho než klasický kachláky nebo pece....dost rychlej náběh. Což bylo i záměrem při stavbě a návrhu. Celkově stavební materiál má něco k jedný tuně, takže takovej lehce střední mastodont. Tydle kamna fungujou tak,že je potřeba, na začátku pořádně naložit, tak aby se dosáhlo provozní teploty ve vnitřním komíně a nastartovalo pyrolýzní spalování. Pak tam shoří všechno. Mokrý dřevo už nemá vliv na výhřevnost shoří jako prd. Po hodině plnýho provozu je pořád možný šáhnout na zadní ocelovej kouřovod. Vyndal jsem čistící kus a strčil do roury ruku. Jen horkej vzduch a pára. Vůbec jsem se nespálil a to je tam jen jedna komora a dva komíny. Ten druhej táhne vod spoda do ocel. kouřovodu. U těchto kamen jsem chtěl mít rychlej náběh teploty, tak je obezdívka stavěná "na kant" a tak mi to zatím vyhovuje. Jen pozor, tydle raketový kamna spolknou asi hodně vzduchu. Když má někdo difuzně uzavřenou stavbu, nebo novostavbu a dobře utěsněný okna dveře, musí vzduch přivést separátně z exteriéru.

kamnářský lepidla a malty je možný koupit ve speciálkách podle místa stavby nebo na netu. Mají to i lepší stavebniny. Já bych doporučil "Hafťák" ....Silaterm, Rudomal......cokoliv co vydrží do cca 1100 C a tuhne do 15 min. V žádným případě ne šamotovou maltu za pár stovek. Je to bláto, co se musí vypálit, pak to teda nějak drží. Na výmaz je zase možný použít nějakou jílovo maltu s ostřivem.....futrovací malta. Překlady je dobrý dělat v jednom kuse. Na to je dobrej třeba žárobeton. Vydrží až 1200C a moc nepracuje. Je ale kurevsky drahej. Dobrý je si pro něj zajet do Třemošný ..Žárohmoty a vodlejt některý části do formy. Bohužel je potřeba vibrační stůl, jinak to stojí za prd.
hanyseek
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 04, 2012 12:03 am
Bydliště: Fulnek, Dolejší Kunčice

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hanyseek »

no ja jakozto kamnar bych k tomu rekl jen tolik, ze je vysoce rozumne vytapet tak, ze nalozite hromadu dreva (treba 10kg naraz) do velkeho ohniste a nechate ohen horet, spaliny necht prochazeji samotovym tahem ci jinou vhodnou hmotou a naakumuluji energii, kterou pak dalsich 12 hodin ci vice budou predavat do mistnosti ci celeho domu. krbova kamna jsou samozrejme levnejsi , ale jejich funkcnost a obsluha je velmi spatna... o designu uz nemluve.

samozrejme tezka akumulacni kamna ( a je uplne jedno, zda raketova, stredoevropska, finska, ruska... princip je stejny, ruzne jsou detaily) maji sve limity omezeni jako prostorove naroky, vysokou hmotnost a taky to, ze se nedaji koupit v obi za 5000kc, ale musi je nekdo vymyslet a postavit...

na oplatku vyhody jsou znacne... velmi efektivni spalovani a tedy spotreba dreva minimalni, velmi zdrave salave teplo bez prachu, esteticky vyrazny prvek interieru, snadna obsluha - zadne prikladani kazdou hodinu... 2 x denne spalit hromadu dreva a hotovo...

pokud nekoho takoveto cesty k sobestacnosti zajimaji, klidne piste na honza@krivonozka.cz nebo sem, rad poradim. bohuzel v cechach se o tomto systemu vytapeni teprve zacina mluvit a myslim, ze pro lidi touzici po sobestacnosti je to naprosto idealni, vsak take prace v tomto oboru je habadej, nebojte, ze bych to tady psal ,abych mel reklamu :) reklamu potrebuje jedine tento chytry princip a remeslne dovednosti... mejte se
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od SJM »

hanyseek píše:samozrejme tezka akumulacni kamna ( a je uplne jedno, zda raketova, stredoevropska, finska, ruska... princip je stejny, ruzne jsou detaily) maji sve limity omezeni jako prostorove naroky, vysokou hmotnost ...
Patří mezi těžká akumulační i mastková kamna? Máte s mastkem zkušenost?
Ondřej

Re: Raketova kamna

Příspěvek od Ondřej »

Tak na raketový kamna jsem koukal zrovna nedávno, a řešil bych je jako útvar táhnoucí se skrz celý barák a za zásobník tepla by sloužila voda, která má několikrát větší kapacitu než šutry a čímž by se buď znásobila kapacita nebo zmenšil objem, třeba na výšku postele. 8-) Výkon kamen by byl větší a stačilo by tak topit jednou denně. Nádrže s vodou by v podstatě byly skládačka, která se dá i vypustit a stěhovat. Dál by samozřejmě měly boční dvířka, kvůli lepšímu přístupu a kontrole.
hanyseek
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 04, 2012 12:03 am
Bydliště: Fulnek, Dolejší Kunčice

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hanyseek »

Ondřej píše:Tak na raketový kamna jsem koukal zrovna nedávno, a řešil bych je jako útvar táhnoucí se skrz celý barák a za zásobník tepla by sloužila voda, která má několikrát větší kapacitu než šutry a čímž by se buď znásobila kapacita nebo zmenšil objem, třeba na výšku postele. 8-) Výkon kamen by byl větší a stačilo by tak topit jednou denně. Nádrže s vodou by v podstatě byly skládačka, která se dá i vypustit a stěhovat. Dál by samozřejmě měly boční dvířka, kvůli lepšímu přístupu a kontrole.
no to zni naprosto idealne, ale bohuzel v praxi se ukazuje, ze neni az tak uplne snadne spojit vodu s ohnem. nerikam, ze to neni mozne, ale ma to svoje zapeklite stranky, rozpitvavat se mi to tu nechce, nebot mam pocit, ze v tomto foru jsou spise lide, kteri o detail moc stat nebudou. jen bych rekl, ze pokud clovek umi pocitat prsty na jedne ruce, tak zjisti, ze voda neni az zase tak dobry akumulant jako samot ci nejaky hyperakumulacni material pouzivany v kamnarskyxch tazich... samozrejme voda ma c=4,18kJ/kg/K , zatimco samot mene, ale zkuste si toto spise spocist mnozstvi tepla v objemu... to je zajimave , pokud stavite neco v obyvaku :) ony totiz existuji materialy, ktere jsou treba 2,6x tezsi nez voda a stavime z nich 8 metrove tahy (spalinove vymeniky) v kamnech, ktera hreji treba 24 hodin po zatopeni nebo kombinace samotu a litiny, ktera je vubec nejvyhodnejsi co se tyka prostoru...
hanyseek
Příspěvky: 9
Registrován: sob úno 04, 2012 12:03 am
Bydliště: Fulnek, Dolejší Kunčice

Re: Raketova kamna

Příspěvek od hanyseek »

jo a ohledne mastku: mastek je genialni material na plaste. je brutalne tezky a snese i docela teplotni zmeny, ale jeho nejvyraznejsi vlastnost je cena, bohuzel. je jeste mnohem drazsio nez napriklad nejdrazsi kamnarske kachle! o samotu nemluve. kazdopadne ale kamna, ktera vypadaji jako krbova kamninka, ale na stenach maji mastek rozhodne nejsou tezka... tezka kamna lze "defuinovat" asi jako nejaka velka hmota (cca 100kg na 1kg dreva, ktere nechate horet v ohnisti), ktera obklopuje spaliny a dokaze z nich odebrast teplo pred tim, nez vstoupi do komina. mastkova kamna, ktera jsem nekde videl v eshopu jsou skutecne jen krbovky, teplo jde do komina, ale plast se pekne naakumuluje, ale s ucinnosti tezkych kamen to ma malo spolecneho...
Uživatelský avatar
lwq
Příspěvky: 465
Registrován: úte dub 10, 2012 10:42 pm
Lokalita: Mělník
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8550
Kapacita baterie [kWh]: 32
Bydliště: MistyMountain

Re: Raketova kamna

Příspěvek od lwq »

hanyseek: me stavba tohoto typu kamen velmi zajima. Muzete prosim tedy rozvest jaky material, kombinace je vhodne k uvaze/stavbe kamen co maji maximalni akumulacni schopnost, tedy hreji co nejvice hodin po zatopeni. Ale zas nezruinuji penezenku jako mastek. Tedy jakou byste pouzil variantu v pripade ze by kamna meli byt co nejlevnejsi, idealne akumulacni hmota z cihel z bouracky, topeniste a spalinova cesta se samotovou vyzdivkou. Co takto ? :-) Me treba ty podrobnosti zajimaji. Treba jak do techto kamen zapojit/umistit vymenik pro pripravu TUV. ... DIKY!
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Raketova kamna

Příspěvek od SJM »

hanyseek píše:mastkova kamna, ktera jsem nekde videl v eshopu jsou skutecne jen krbovky, teplo jde do komina, ale plast se pekne naakumuluje, ale s ucinnosti tezkych kamen to ma malo spolecneho...
Mám na mysli skutečná mastková kamna, nikoliv krbová kamna s obkladem z mastku. Ta mají hmotnost od 800Kg a setrvačnost až 18 hodin.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am

Re: Raketova kamna

Příspěvek od joseff »

hanyseek píše:... rozpitvavat se mi to tu nechce, nebot mam pocit, ze v tomto foru jsou spise lide, kteri o detail moc stat nebudou ...
ja tedy o detaily od odbornika rozhodne stojim a troufnu si rict, ze ostatni je take oceni, prosi tedy o detaily
Ondřej

Re: Raketova kamna

Příspěvek od Ondřej »

Jo, pozapomněl jsem, že křemen má 2,6x větší hustotu než voda, ale i tak voda pořád vede. Z těch nádrží by šlo i vyvést trubky do odlehlejších místností. Samozřejmě záleží na baráku jak vypadá. Napojení kouřovodu nekolika nádrží by taky neměl být problém. Roura klidně může projít zdí do vedlejší místnosti.

Ty detaily jsou na docela dlouhý klofání, to hanýsskovi teda moc nezávidím:) Existují ale kurzy tady v ČR, kde se můžeme základům naučiti.

hanyssek: hustota a tepelná kapacita těch hyper cihel na pece je jaká?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek