Kalny elektrolit v jednom clanku

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
Odpovědět
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od Vladon »

Ahoj,

nerad zakladam nove tema,ale rad bych se o necem poradil, jestli ma vyznam se s tim trapit. Mam doma jeden aku (protoze je deep cycle, tak jeste nelezi ve sberne) a vsech 5 ostatnich clanku ma hustotu v zelenem (zhruba 1,26). Uprostred jeden z nich ani kdyz nasaju plny hustomer, tak se plovak nezvedne, takze neznam hustotu,kazdopadne bude velice nizka. V tomto clanku je elektrolyt ale mlecny. Jinak napeti baterie je 10,5V, coz je 2,1V na clanek kdyz pocitam 5,takze ostatni se zdaji byti v poradku.
Baterka lezela jeste pred 2 mesici venku,nachystana na sber,pak jsem ale objevil toto forum a desulfator,tak jsem si rikal ze bych ji zkusil jeste dat sanci. Ale nevim jestli to ma vubec smysl.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od JiříK »

Dle mého laického oka se ten článek rozsypal. A z vlastní zkušenosti už vím, co to dělá, pokud je taková baterka zapojená ve stádečku. V lepším případě jen brutálně smrdí síra, v horším případě se taková baterka nosí na volné prostranství jako odjištěný granát. Obzvlášť pokud má povrchovou teplotu 60°C, jako ta jedna moje :-)
Vyhodit. Teda né, elokologycky zlikvidovat a sběrnu o pár peněz zkasírovat.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od Vladon »

zkusim na ni povesit ledkove svetlo,par dni budu svitit a pak to hodim na desulfator a uvidime,kdyz to nepomuze, sberna.. Menit v clanku elektrolyt asi smysl nema ne ?
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od Vladon »

Tak bych rad po delsi dobe zkusil napsat co jsem vypozoroval. Zmineny clanek baterky je opravdu mrtvy, i kdyz ostatni clanky bublaji, tento nedela nic. Normalne bych ji hodil uz do sberu,ale beru to jako zdroj zkusenosti, navic je me ji lito vyhodit,ostatni clanky maji shodnou hustotu 1,26-1,27, coz mi u stare baterie, ktera navic stala dlouho vybita venku prijde super. Jedinou reakci co jsem vypozoroval je, kdyz na baterku pripojim zatezovy tester,tak ostatni zdrave clanky nic nedelaji,zato z toho mrtveho se zacne po par vterinach kourit. Moc tomu nerozumim,ale tipoval bych, ze se clanek rozpada a je ve zkratu. Tak me napadlo, ucpat ostatni otvory a zkusit ji nejak "vytrepat a proplachnout, treba i necim jako je wapka). Bohuzel otvor je velice maly, prumer tak 8-10mm. Jeste ji muzu zkusit dat na desulfator,ale hadam ze to nikam nepovede. Reseni spis vidim v "mechanicke" oprave.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od 007ToMMaS »

Ahoj, mám jednu doma tiež takú aku ale je to varta trakčná 100Ah oproti klasickej 100Ah sa líši dosť vo váhe :D Mám na nej zlý článok ostatné tiež bublú ale henten nič proste mrtvý. Všimol som si na nej že ten daný článok sa rozpadá a koroduje tak mu asi nepomôže nič. :/
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Reputace: 65
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od JiříK »

Jediné řešení je prodat ji ve výkupně. Ten článek je prostě konečná. Nemarni čas, energii, za určitých okolností i zdraví a nech ji umřít. Nebo, pokud máš někde známého v autoservisu, ji zkus vyměnit za nestartující, leč napětí držící. Kup jim tam čokoládu a máš solidní baterku za 30 korun.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Vladon
Příspěvky: 196
Registrován: pát pro 21, 2012 10:38 am
Reputace: 1

Re: Kalny elektrolit v jednom clanku

Příspěvek od Vladon »

ok necham si poradit :) Me slo hlavne o to ziskat nejake zkusenosti, kdyz budu prvni solar provozovat na olovu. Kdyz si vezmu ty naklady vlozene do nabijeni a cas vybijeni,tak uz to samo o sobe je ekonomicky nesmysl. Je nekde k dispozici nejake schema, rsp. rez baterii, jak to uvnitr vypada? Asi takovy vseobecny..

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek