Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

Začátky s Tristarem
Začátky s Tristarem
Ahoj zdravím.
Ostrov provozuji od srpna 2012.
S provozem jsem spokojen, už pracuji na zdvojnásobení výkonu.
Když jsem začínal, byl jsem za blázna.Teď se situace otočila :D .
Dost dlouho mi trvalo než jsem se rozhoupal a začal do toho investovat.Pak už nešlo couvnout.
Všechno jsem si navrhl podle svého uvážení, a teď už vím, že jsem udělal dobře.
Hlavně jsem to bral jako výbornou formu zábavy, tato problematika mne zajímá.
Nikdy jsem nepřemýšlel o návratnosti této investice, prostě je to moje Hobby.
Musel jsem si vyslechnout zajímavé bludy, jako že to co chci je zakázané , a podobné nesmysly.
Konfigurace je 6x panel poly 240W,dva stringy po třech panelech,regulátor Tristar MPPT 60A,měnič Mean Well 3000W/24V,
Baterie Yucell Gel 200Ah/12V 4 ks sérioparalelně,systémové napětí 24V.
V současné době přidávám další Tristar a dalších 6 ks panelů.Některé součástky jako oka jsem vyrobil z měděné trubky a pocínoval.
Elektrárna je postavena mimo dům, na zahradním domku a pergole.V současné době zdvojnásobuji výkon, hlavně k vůli
zimním měsícům, kdy se v našem kraji vyskytují hojně inverzní stavy počasí.
Zbytkové teplo ze zařízení temperuje vnitřek rozvodny.Zařízení pracuje bez poruch od srpna 2012.
Používáme na svícení, televize, počítače,routery WiFi a ohřevu 80l brojleru.
Spotřebiče s větším příkonem zatím zkouším "co to utáhne".
Na monitoring používám starý notebook s Linuxem a " Team viewer" na vzdálenou plochu.Díky tomu mám přístup ke kontrole stavu systému na mobilu, Ipadu a PC ,odkudkoliv z internetu.Zároveň přes router wifi kamera na hlídání.Alarmy jsou fotky poslané do pošty .

Upgrade : Ostrov 2880Wp (ve skutečnosti to dává 3,2kW)

Konečně mi počasí dovolilo pracovat na rozšíření systému. Bylo přidáno 6 kusů ::fv:: IBC Polysol 240Wp, další Tristar MPPT 60A
paralelně k akumulátorům,včetně snímače teploty a měření systémového napětí.
Katastrofické předpovědi se nepotvrdily, regulátory pracují přesně podle manuálu viz. výpis z Msview.
Ještě zbývá dodat jeden svodič přepětí Sitel na 130VDC a svodič sítˇového napětí ,na patu domu,snad jsou již na cestě.
Dále jsem přidal zařízení "NETIO-230B",což je 4x zásuvka 230Volt, ovládaná přes internet , pomocí mobilu.
Používám na připojení přímotopu v době kdy je " nabito " a zařízení nepracuje.
Přílohy
Výpis práce dvou Tristarů paralelně
Výpis práce dvou Tristarů paralelně
Dvakrát Tristar MPPT 60A
Dvakrát Tristar MPPT 60A
Upgrade na 2880(ve skutečnosti to dává 3200Wp)
Upgrade na 2880(ve skutečnosti to dává 3200Wp)
Shema fotovoltaikyx copy.jpg
Online provoz, ohřev teplé vody, bojler 1600W 80l
Online provoz, ohřev teplé vody, bojler 1600W 80l
Baterie
Baterie
FV sestava
FV sestava
Stavba konstrukce
Stavba konstrukce
Naposledy upravil(a) merlin dne ned dub 28, 2013 3:21 pm, celkem upraveno 11 x.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od atom »

Moc pěkný systém, je vidět to nadšení pro věc.

Osobně bych nekupoval další tristar ale navýšení výkonu provedl změnou systémového napětí na 48V. Já vím MeanWell 3000 :-( Tak třeba příště z 2880 na 5760 :-)
Olověné baterie nebyla nejlepší volba, do budoucna doporučuji nerozšiřovat a přejít na dlouhodobější řešení LiFe, NiCD.
Ty stojky ze závitových tyčí u střechy nevypadají moc stabilně. Dome kamera a ten smrček vedle asi trochu stíní. Ale z předního pohledu to vypadá moc pěkně nad tím živým plotem.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

Ahoj, ve skutečnosti ten smrk je mimo bokem, ale moc roztahovat se, mu nedovolím. Jinak ta konstrukce, to byl začátek ,pak vše bylo zkrácenou na minimum,přečkalo to docela velkou vichřici, když mi ulétl vršek komínu a panely to ustály.Ty baterky byla z nouze ctnost. Do budoucna snad už budou dostupnější jiné.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
Ondřej

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od Ondřej »

merlin: Každej kdo jakkoli opouští stádo je "za blázna." Nad tím tupým bečením se nemá smysl nějak pozastavovat, poněvadž ho zpravidla budem slýchat celej život.

Jinak by mě celkem zajímalo, zda má smysl z 24V přecházet ještě na 48V. Podle mě moc ne. Radši bych investoval pouze do dalšího regulátoru.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od atom »

smysl to určitě má. Tristar se přehodí na 48V, baterky ze sérioparaelního na sériové zapojení 48V a jen by se musel bohužel musel dát jinej střídač v tomhle případě. Odpadlo by posílení kabeláže, protože proud by zůstal stejný i po zdvojnásobení výkonu. Další regulátor by znamenal i další novou kabeláž ze střechy.

Takhle je to jen o rozhodování 12000,- za další tristar nebo 18000,- za nový měnič na 48V. Pokud by se s tím počítalo už předem a zapojilo se to rovnou na 48V systém by stál stejně a žádné další náklady by při rozšíření v budoucnu nevznikly.
Jedinou výhodu v tom jet 2x tristar 24V místo 1x48V vidím jisté redudanci, v případě poruchy jednoho tristaru můžeme jet s omezením dále.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od vata »

Hezké, gratuluji a vítejte v klubu :)
Jakým způsobem plánujete připojit ten druhý Tristar: jako druhý nezávislý blok fve, nebo synchronně s tím prvním (na tytéž baterie)? Docela by mě to zajímalo, jestli někdo už vyzkoušel dva Tristary synchronizovat.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

Dobrý den, no Vás obdivuji od začátku :D ,ale k tomu Tristaru.
Podle odborníků (ing. Kolařík z "ostrovních elektráren") jdou Tristary spojit paralelně ale: musí mít samostatné vedení k baterii a další vedení měření napětí baterie.Monitoring: jde připojit oba Tristary do routeru,samozřejmě s rozdílnou IP adresou.Jinak prý není problém.Tedy abych odpověděl na otázku, připojím to ke stejné baterii a měniči.O výsledku budu referovat.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od Lui »

Ono to prepojenie dvoch regulátorov nie je také jednoduché.....
Nestačí obidva regulátory pripojiť na spoločnú baterku,a potom obidvom pripojiť meranie napetia v regulátoroch...
Tam musí byť medzi nimi komunikácia tak....aby prvý regulátor (master) vedel riadiť druhého (slave)
Už sa tu rieši prepojenie dvoch morningstarov,ale ešte to nikto tak nemá....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

Když to vezmu polopaticky, je to úplně jedno, když se tam připojí nabíječka je fuk že není master nebo slave. Ten Tristar se nebude zlobit že je slave nebo master. Bude pracovat každý po svém prkně, a bude se řídit jen podle napětí baterie.Nic jiného mu nezbývá.Nejdůležitější je to zkusit.Tak já to tedy zkusím a uvidíme.
Naposledy upravil(a) merlin dne sob úno 09, 2013 9:18 pm, celkem upraveno 1 x.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od Lui »

merlin píše: Bude pracovat každý po svém prkně, a bude se řídit jen podle napětí baterie.
-no a práve to je ten problém.... :(

No hádať sa samozrejme nebudem.... ;)
Však uvidíš potom "v čom je problém"..... :)
Mám to odskúšané....
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od mypower.cz »

Ja provozuju paralelne 2 EP solary 4215, a rekl bych ze to chovani bude asi podobne .. viz grafy moji FVE. Ale pravda nemel jsem moznost to videt.. Pokud by nekdo mel 2 tristary paralelne na jedny baterky a posilal na mypower mereni, tos by jsme fseci videli jak se to chova :) Treba nekdy se povede .. ;)

A bylo by taky dobre videt rozdil mezi provozem kdy je mezi tristary komunikace a kdyz neni .. To by bylo zajimave ..

EDIT: mozna se mi povede premluvit Martina Kolarika, zdali by nezapujcil 2 tristary a muzu to hodit do grafu i tady u me :)
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

Ty přenosy můžeme uskutečnit,až bude hotovo tak to připojíme,no ted mne napadlo jestli ten prográmek na odečet Tristaru
půjde spustit dvakrát,pokaždé s jinou IP,to asi bude problém.Neumíte ten soft někdo zdvojit?
To je ale zatím předčasné.
Ten MSTS jde spustit kolikrát to PC pobere 8-) ,ted jsem to vyzkoušel.
Naposledy upravil(a) merlin dne sob úno 09, 2013 9:44 pm, celkem upraveno 1 x.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od mypower.cz »

ta dramova unixova aplikace (respektive jeho reseni) co tu je pujde poresit pripadne i pro windows a tohle pripravit by urcite nebyl problem. Bud se k tomu dostane drama, nebo to zkusim klidne ja, ale tohle by me fakt zajimalo :) Tak jakmile bude, dejte vedet :)
rimi
Příspěvky: 389
Registrován: čtv říj 13, 2011 10:45 am
Reputace: 23
Bydliště: Příbor

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od rimi »

LUI píše: Však uvidíš potom "v čom je problém"..... :)
Mám to odskúšané....
A v cem teda? Zajimalo by me to
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od Pan Taum »

LUI píše:
merlin píše: Bude pracovat každý po svém prkně, a bude se řídit jen podle napětí baterie.
-no a práve to je ten problém.... :(

No hádať sa samozrejme nebudem.... ;)
Však uvidíš potom "v čom je problém"..... :)
Mám to odskúšané....
LUI nezapoměň, že jsi chtěl propojovat Tristar MPPT! s Tristarem PWM! a to je příčina celého problému. Chyběla ti 1 převodníková krabička. 2x Tristar MPPT je jednoduché.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od vata »

No, ty dva Tristary by se měly propojit ještě datovým kabelem, a spolu by se pak měly umět synchronizovat. To mě právě zajímá, protože si nevybavuju, že by to tu někdo vyzkoušel a poreferoval o tom. SPíš mě to zajímá teoreticky, v praxi, ač na hranici 60A, mám stále kam rozšiřovat, neboť jsem na 12 systémovém napětí.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 12
Registrován: pát úno 08, 2013 5:22 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od merlin »

No co můžou mezi sebou synchronizovat? Nabíjení nebo nějaké pauzy , nebo si řeknou teď nabíjíš ty jedničko a po dvou desetinách voltu zase já. To tam ale potom stačí jeden. Ne oni to tam musí "valit" oba současně jinak to nemá žádný přínos.
A stačí tam jeden.A nebo budu mít dva pěkný ostrovní systémy, stačí rozdělit baterky.Ale tomu nevěřím.hi.

Dual Tristar MPPT paralelně.
Je to tak jako v manualu,"pro zvýšení výkonu je možno řadit jednotky paralelně".

Zde je info z MSview,je vidět že je to jen několik hodin.Počasí je velmi špatné ale i tak to vyrábí.
Konfigurace je 12x IBC Polysol-240W,4x string po 110V.Do rozvodnice k odpojovačům teče pouze 9A!,což z hlediska dlouhodobého provozu, a namáhání konektorů pokládám za optimální (viděl jsem hořet střechu se špatně navrženým FV systémem).
Přílohy
dual provoz
dual provoz
Naposledy upravil(a) merlin dne sob dub 27, 2013 10:15 am, celkem upraveno 2 x.
6 x IBC PolySol 240 MS,Tristar MPPT 60,Yucell PG200-12 4ks,MeanWell TS-3000-24.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od mypower.cz »

merlin píše:Ten MSTS jde spustit kolikrát to PC pobere 8-) ,ted jsem to vyzkoušel.
PC vam bezi 24/7?

Jestli by jste mel zajem, muzeme zkusit logovat klidne i jeden tristar :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od mypower.cz »

merlin píše:No co můžou mezi sebou synchronizovat? Nabíjení nebo nějaké pauzy , nebo si řeknou teď nabíjíš ty jedničko a po dvou desetinách voltu zase já. To tam ale potom stačí jeden. Ne oni to tam musí "valit" oba současně jinak to nemá žádný přínos.
A stačí tam jeden.A nebo budu mít dva pěkný ostrovní systémy, stačí rozdělit baterky.Ale tomu nevěřím.hi.
Pro baterky je dobre co jsem slysel, ze by mely byt 3 hodiny v absorbci a pak by napeti melo klesnout (float). No treba ty ep solary moje se pretláčí a baterky jsou v absorbci o hodne dele kdyz *sun* pere. Obcas mi vznikne na baterkach prepeti, kdyz oba regulatory se sejdou a zaberou, na coz jsem musel poridit menic, ktery neni na prepeti haklivy. Ta komunikace prave resi nejspise tyto stavy. Ze se regulatory inteligentneji doplnuji. Bez komunikace jedou oba naplno a uberou jen podle napeti, a prostě se přetláčí .. :)
Uživatelský avatar
Lui
Příspěvky: 1222
Registrován: pon srp 08, 2011 3:14 pm
Reputace: 136
Lokalita: Senec
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: cca 35kwp
Kapacita baterie [kWh]: malá
Bydliště: Slovensko

Re: Ostrov 1440Wp (2880) Březenec

Příspěvek od Lui »

Tá synchronizácia je hlavne kvôli tomu,aby pri konci absorbcie sa vedely regulátory medzi sebou "dohodnúť" že sa ide prehodiť do float režimu...teda taký "oddych" baterky.... ;)
Ked tá synchronizácia nie je,tak proste do float neprejde,lebo kým by sa jeden prepol,druhý by ešte stále tlačil na plné nastavené nabíjacie napetie....

PS:Pan Taum....áno máš velmi pravdepodobne pravdu,jeden bol PWM a druhý MPPT,a vtedy je troška "chaos" s napetím na beterke,kedže PWM robí len "pripnem"-"odopnem"....a velmi pravdepodobne to práve pre toto nefungovalo.... :(
málo kwp ::pv:: , 60V 1,2kAh , 15S 600P Lion *batt* + 60V 198Ah Lifepo4 *batt* , 10 x MPPT VT-80 , 4xStuder XTH 8000 vo výstavbe ,
Záloha:180Wp ::pv:: ,12V LiFePO4 60Ah *batt* , epsolar 10 ,victron 350w sinus

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek