Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Olověné baterie, údržba, servis, dobíjení, rady, tipy, návody ...
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od atom »

SJM píše: Pokud se jedná o LiFe žluté Winston (ty běžné) o nominálním napětí 3,2V potom je nabito na 40-50% při cca 3,3V ?
3,20V je nabito asi na 20%
3,30V už může být 80%
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

Nevím jakou má logiku a funkci zjišťování kapacity Li baterií u mobilního přístroje, je potřeba ji znát, ale odhaduji, že v nějaké cyklu se vytvoří na svorkách kontrolní zátěž a ta určí kolik čárek se ukáže na displeji. Podle mého názoru by při určování větších kapacit u Li baterií mělo jít o ten samý postup. Typnu si, že např. připojit zátěž 0,4C po dobu 10 sekund a zjistit křivku poklesu napětí. Podle této křivky v řádu milivoltů by šla určit momentální kapacita. Funkce kterou by měl zvolit programátor by měla být už přesnější a nějak definovaná - standardizovaná... možná by šla na internetu v oblasti programového vybavení mobilů vyhledat - ta by měla být přesnější.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od matej »

gupa .. myslím že je to jednodušší. Při nulové nebo velmi malé zátěži, se prostě měří napětí. Když je zátěž větší (napr. probíhá hovor) tak se prostě neměří anebo se kompenzuje naměřená hodnota proudem. Vím že takhle si to měří i mp3 přehrávače.
Pravda a Láska zvítězí!.
Ondřej

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Ondřej »

Asi před půl rokem jsem četl na netu text od nějakýho profíka na olovo, asi už v důchodě, jak se podivoval a chytal za hlavu nad tím, že pořád není známo jak se k olovu chovat a jak lidi pořád dělají ty samý chyby, který olovo zbytečně usmrcují. Bohužel už nevím co vlastně psal, protože se o vovolovo nezajímám a ani už nevím kde to mohlo být. Má někdo nějaký dojem o čem asi mluvím?

Cena Lifeypo vyjde teoreticky 3x levněji než to nejvýhodnější olovo a vzhledem k praktickým zkušenostem s olovem asi 5-7x levněji. V extrémních případech 11x levněji. To jsem vše počítal sám. Říkám už přes rok, že olovo se pořád a furt prodává proto, protože lidi jsou poněkud konzumně setrvační až přibrždění a nic než olovo neznají a nepřemýšlejí nad alternativama. Takže se olovo bude vyrábět tak dlouho, dokud ho budou lidi tupě kupovat. Je to zas pouze a jen o hrabání našich prachů a komerčním vyždímání muzeální technologie dokud to ještě jde.
matej píše:Zato při 100 procentech ho po 2 letech můžete vyměnit.
-tos vzal kde? Jako držet ho na 4V na článek? To potom možná jo, ale je to samozřejmě uživatelova blbost.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od SJM »

atom píše: 3,20V je nabito asi na 20%
3,30V už může být 80%
Takže 3,25V?
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od atom »

Asi tak, zrovna v tomto rozmezí každá setina voltu dělá u LiFe mnoho.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

Dobrý den a ahoj. Tak jsem tu zpět s novými informacemi....

Ze 6ti baterií byla jedna 100% funkční, 4 dávaly kapacitu cca 30Ah a poslední měla jeden zkratovaný článek - vůbec nehřála, jen měla kalný elektrolit.

Teď mi vyvstávají dvě varianty. Buď bych šel do :
http://eskutr.cz/cs/lifepo4-bateriove-p ... v40ah.html
případně :
http://eskutr.cz/cs/baterie/212-lifepo- ... 100ah.html
s tím, že bych baterky dlouhodobě vybíjel : dopoledne o cca 20% odpoledne cca 30-50%.
Tady se bojím toho, jak jsou baterky odolné na velké proudy. Zda se dají dlouhodobě nabíjet prouem 50A.


A druhá varianta : Pb
http://www.mulac.cz/baterie-hoppecke-6- ... -468ah.htm
S tím, že by se vybíjely : dopoledne o cca 10- 15% odpoledne 17-28% (Tedy když odhlédnu od toho, že bych baterie vybíjel jakoby C60 dopoledne a C30 dopoledne, to by se teoreticky vybití o nějaká ta procenta snížilo)

Měl bych dotaz. Co je lepší z mnou navrhovaných LiFe baterií? Co budu dále kromě baterií a propojek potřebovat?
Co Ty PB baterie? Mě se moc líbí, že mají větší kapacitu......

Děkuji,

Porky
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

Mám takový dotaz, LiFePO má viditelný elektrolyt? Z čeho je ten za elektrolyt? Jde o ether?

Edit: omlouvám se, špatně jsem pochopil to že nejde LiFePO, ale stejnak bych rád věděl jaký mají tyto články elektolyt. Takže je to asi na nové téma.
Naposledy upravil(a) gupa dne pát bře 08, 2013 2:40 pm, celkem upraveno 2 x.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od matej »

Ondřej píše:
matej píše:Zato při 100 procentech ho po 2 letech můžete vyměnit.
-tos vzal kde? Jako držet ho na 4V na článek? To potom možná jo, ale je to samozřejmě uživatelova blbost.
To je mezi výrobci známo a mám to vyzkoušeno. Ano, přece když např. notebook je 99% času v kanclu, napájen adaptérem, jedná se o držení na >4V na článek. To není uživatelova blbost, protože ho na to nikdo neupozornil. Tak jako Filipa nikdo neupozornil že nesmí nechat olovo 2 týdny v zimě vybité. Je potřeba zlepšit osvětu jak o olovu, tak o Lítiových baterkách, výrobcům však nejvíce vyhovuje situace současná z pochopitelných důvodů.
Já baterku, když ji nepotřebuji, vybiju na 40-50% a z notebooku vyjmu. A když ji potřebuji, vrazím ji spátky a do hodiny je nabita a můžu vyrazit.
Pravda a Láska zvítězí!.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od 007ToMMaS »

Si pamätám že jedny notebooky ktoré sme predávali mali funkciu že sa nabili len do 50% keď človek stlačil na to tlačítko. Kvôli tej dlhsej životnosti.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

Tak to mám u VAIA. Mám nad klávesnicí tlačítko, kterým vyvolám menu, kde si nastavuji úsporu baterie. Ta se pak na maximální životnost nabíjí jen do 50%, pro režim standartní je to na 80% a nebo bez toho režimu úspory baterie na plných 100%.
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Pan Taum »

Koukám, že ty Dyno byly asi docela sračky, že nezvládly takovou lehkou práci. Ve vyskozdvižném vozíku vydrží trakční Pb roky.

Porky, napiš přesně co všechno máš za přístroje od Victronu, jakou máš přibližně spotřebu (tj. kolik vybíjíš kWh)a jakým výkonem (waty, kilowaty) vybíjíš, podle toho se odpíchneme. A trocha fotek by taky nezaškodila. Vidím, že původně jsi měl 24V 360Ah v olovu, stačilo ti to?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

Porky píše:Baterie jsou do systému (K měniči, nabíječ je uvnitř) připojeny kabely o průřezu 8mm.
Děkuju moc všem za podněty. Porky
Dej sem nastavení Victronu pokud můžeš. Vyjíždí se File-Export, potom uložit, napsat název souboru a z toho to sem překopírovat. U mne to vypadá takto, mám vyplé nabíjení, takže to nastavení nabíjení nemám, ale právě asi u Tebe tam bude možná problém.


TAB: GeneralSystem frequency 50Hz

Accept wide input frequency range (45-65 Hz) unchecked
Ground relay checked
AC low switch mains off 180 V
AC low switch mains on 187 V
AC high switch mains on 265 V
AC high switch mains off 270 V
UPS function checked
Dynamic current limiter unchecked
Shore current 16.0 A
Overruled by remote checkedTAB: Inverter
Inverter output voltage 230 V

PowerAssist checked
Assist current boost factor 2.0
Inverter DC shut-down voltage 18.60 V
Inverter DC restart voltage 21.80 V
Low DC alarm level 21.90 V
enable AES uncheckedTAB: Charger
Enable charger unchecked
TAB: Battery monitor
State of charge when Bulk finished 85.0 %

Battery capacity 800 AhTAB: Virtual switch
TAB: Usage
Invert virtual switch usage unchecked

Virtual switch usage ignore AC input: VS on=do not ignore; VS off=ignoreTAB: A: Set VS ON
High power limit for VS on 1628 W

"High power limit" VS on delay 2 seconds
Low DC level for VS on 22.00 V
"Low DC level" VS on delay 2 seconds
"High DC level" VS on delay -1 seconds
"Not charging" VS on delay -1 seconds
"Fan on" VS on delay -1 seconds
set VS on when bulk protection is activated unchecked
set VS on when general system failure occurs unchecked
"Temperature pre-alarm" VS on delay -1 seconds
"Low-battery alarm" VS on delay 2 seconds
"Overload pre-alarm" VS on delay -1 seconds
"Udc ripple pre-alarm" VS on delay -1 secondsTAB: B: Set VS OFF
"Low power limit" VS off delay -1 seconds

"Low DC level" VS off delay -1 seconds
"High DC level" VS off delay -1 seconds
"Charging" VS off delay -1 seconds
"Fan off" VS off delay -1 seconds
"Bulk finished" VS off delay -1 minutes
"No VS on" VS off delay -1 minutes
"No AC input" VS off delay -1 seconds
"Temperature pre-alarm" VS off delay -1 seconds
"Low-battery pre-alarm" VS off delay -1 seconds
"Overload pre-alarm" VS off delay -1 seconds
"Udc ripple pre-alarm" VS off delay -1 secondsTAB: VS options
Minimum VS on time 0 minutes

Change inverter period time when virtual switch is on unchecked
Change inverter period time on Udc unchecked
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

No zatím mám jen Multiplus 24 3000 a ten battery monitor s displejem. Pak přes léto až dodělám panely, tak ještě regulátor - ten chci taky od victronu. Řekl bych, že dopodrobna jsem to popsal na začátku tohoto vlákna. Olovo už nechci, jsem rozhodnutý pro LiFe baterie. jen teď řeším kapacitu, jestli mi bude stačit 24V 200Ah, nebo zda raději půjdu do víc.

Ohledně Dyno. Nevím, zda to byly sračky, mě ale prostě nevydržely. Podle výrobce to vypadá na přebíjení... Mě 50A nepřijde zase tolik...
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Pan Taum »

Pro začátek ti určitě bude stačit 24V 200Ah = 5kWh v LifePO4. Jakmile dáš plánované panely na střechu, uvidíš, jestli u toho zůstaneš nebo jestli přidáš další baterie. Co jsem tak pročítal, vybíjíš cca 120Ah tj. cca 3kWh, to zvládnou levou zadní. Vysokých proudů se nemusíš bát, trvalý nab./vyb. lze až 0,5C tj. až 100A. Jen si rozmysli kolik můžeš v budoucnu zainvestovat do rozšiřování.
Když začneš s 8x 3,2V 200Ah seriově, bude další rozšíření o 8ks stát 50 000,-. Ale když začneš s 16x 3,2V 100Ah serioparalelně, tak za 8ks jen 25 000,-.

Až budeš objednávat, vezmi to přes zdejší shop http://shop.mypower.cz/baterie-life-clanky-3 , budou od eskutru za stejnou cenu, ale zároveň podpoříš chod fora.

A co se týká kabelů, připojit akumulátory k měniči drátkem 8mm2 (nebo mají průměr 8mm, tlusté jako prst?) a jistit 300A pojistkou je dobrá prasečina. Kabel by měl mít alespoň 25mm2 a pojistka cca 200A, ne víc.
Porky
Příspěvky: 24
Registrován: úte led 15, 2013 11:07 pm
Reputace: 1

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Porky »

Myslel jsem, že kabel má průřez 8mm, ale má 10mm. Tuto pojistku doporučili z Victronu...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od gupa »

Porky píše:Myslel jsem, že kabel má průřez 8mm, ale má 10mm. Tuto pojistku doporučili z Victronu...
Pojistka nevím, ale v přístroji jedna velká pojistka je. (i nějaká malá) Jedině, že by byla zvenku rychlejší než uvnitř. Protože jinak to leze do peněz. Těch 300A je asi kvůli tomu vyrovnávání při odběru s velkým nárazem. Mražák při nárazu bere až 50A ve zlomku sekundy a toto právě mají ošetřené tím nárazovým sepnutím plného výkonu. Měnič jaksi sepne a znovu odepne při sepnutí mražáku. Dokonce v parametrech jsem zatím nenašel možné sekundové přetížení, předpokládám, že to mají řešené teplotními senzory a měnič tak až při přehřtí se odpojí.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm
Reputace: 0

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od havran »

Zajímá mne, jaký je názor zkušených ostrovníků s LiFePO4 na test-reporty, co jsou na stránkách GWL, konkétně třeba tyto:

13000 cyklů s LiFePO 10% cyklus
http://gwl-power.tumblr.com/post/172167 ... src=PROM03

530 cyklů a stále na 110%
http://gwl-power.tumblr.com/post/165720 ... src=PROM03

Informace k ničení baterií LiFePO4 dlouhým balancováním
http://gwl-power.tumblr.com/post/163131 ... src=PROM03

Co si to těchto článcích myslíte?
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od Pan Taum »

Co se týká výkonů a degradace, je to tak, LiFePO4 jsou jednoduše nadpozemské :mrgreen:

A i když nemám rád žvásty od i4wifi, musím jim dát za pravdu, že když někdo bude držet články na 4,0V, půjdou do kopru velmi rychle. Ale ani 3,6V jim zrovna neprospívá, proto každému doporučuji float na maximálně 3,40V.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Rapidní úbytek kapacity - po pár měsících

Příspěvek od SJM »

Pan Taum píše:... doporučuji float na maximálně 3,40V.
Existuje rozumný důvod, proč by u LiFe měl být vůbec float?

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek