Pračka

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Pračka

Příspěvek od drama »

Udělal jsem průzkum a pračka s nejmenším přikonem na trhu má 1600W http://www.obchodni-dum.cz/automaticka- ... la/z42465/. S tím je potřeba počítat při dimenzování FV systému a střídače. Samozřejmě lepší je vodu ohřát jinak než elektricky, není-li nadbytek energie. Člověk nemusí mít dvojí vstup vody do pračky, existuje dnes celá řada přepínačů (německy se to řekne krásně: Waschmaschinenvorschaltgerät), viz například hezký seznam na http://www.oeko-energie.de/produkte/ene ... /index.php
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pračka

Příspěvek od mypower.cz »

Bylo by zajímavé vidět celý průměrný prací cyklus (rekněme trebas modelovy praci cyklus na 40st.C, 900 otacek) od zacatku do konce na grafu - DC proud, a DC napeti do stridace (a teprve ze stridace do pracky) merit synchronne v case a zjistit tak i pripadne extremy. To by bylo mimochodem hodne dobre srovnani ruznych pracek.
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od Toul »

Tak bohužel jsem se díval na pračku a má max. odběr 2250W z toho topné těleso je 2000W. TAkže mám jedinou šanci, zaplnit balkon NiCd a poohlédnout se po měniči min. 3000W. chjo.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Pračka

Příspěvek od mypower.cz »

napodobne .. pro me jsou 2 prekazky .. nemam dostatecne vykonny stridac, a centrala nezvladne rychle zareagovat na vykonove vykyvy. Jinak by moje ZWF jela.. Ted je uz dele odstavena chudinka u rozvadece a ceka az poridim vykonny stridac, ale pred tim musim jeste poridit baterky. Podle toho ze mela snahu se rozjet i na centralu ale roztoceni bubnu sebralo veskerou energii elektronice a ta se restartla, tak hadam ze by ta moje jela i na nesinusovy stridac. Jela uplne v poho az do te chvile dokud se nepokusil roztocit buben s vodou a s pradlem. Naprazdno jsem to ja blbec nevyzkousel :D Hnedka s pradlem .. Takze pak vypustit vodu a doprat mokre pradlo plne praciho prasku jinde :? :roll:

Prikon 2200 W

http://pracky.heureka.cz/zanussi-zwf-1038/specifikace/
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od Toul »

No at eď se hodí trošku odbočit...vymýšlím obrovskou fíkovinu, komukoliv to řeknu tak si klepe na čelo:-)
podotýkám že bydlím v paneláku a mám lodžii

Verze 1.0
Dát na balkon bojler bez izolace, který by nijak vodu neohříval, pouze by se v něm "orazila" a byla by vyuřitá jako studená voda v koupelně a pro pračku. Tedy bych nemíchal s teplou vodou tu ledárku co teče z kohoutku, ale tu oraženou z bojleru.
V zimě bych bojler prostě vypustil a nepoužíval zima = říjen-březen
Myslel jsem na nějakou 50l-80l.

Verze 2.0
Bojler by byl kombinovaný a na balkoně bych měl solární panel pro ohřev vody, v létě by ohřál teplou vodu dostatečně, tedy bych ho měl zapojený vstup studená voda, výstup teplá voda pro celý byt.
V zimě pokud by byl ohřátý třeba jen na 20°, tak bych ho připojil jako studenou vodu do koupelny a na pračku a využíval pouze toho že nemíchám teplou vodu s tou ledárnou z kohoutku.

Co vy na to? je to hodně ujetý?
Pro úplnost:
Ročně zaplatím za ohřev vody 5000,- z toho 2 500,- je pevná taxa a 2 500,- to co skutečně spotřebuju.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pračka

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
nevím , nevím , pouštět do pračky telou (vlažnou) vodu sem kdysi už řešil .
1. v bubnu je termostat co hlídá teplotu = přihřívá
2. každej program má jiné teploty a možná i během jednoho praní (kdo ví co ty šváby dneska učí)
3. co máme doma starou pračku tak ta se nerozjede dokud není vohřátá voda :-(

Jelikož jsem strojař a né elektrotechnik nebo ynformatik jako mnoho z Vás , mě napadlo co takhle vyměnit to topný
tělěso za jiný s menším příkonem :?: . Nebo co ho napájet jen půlvlnou sínusovky :?: (prdnout na topení jednu
usměrňovací diodu) asi blbost , že ?

Další úskalí co vidím je zapnutý topení + rozběh motoru ! Toho mýho 2.500W měniče pokaždé vyhodí rozběh dárlinku
pokud je zatížen víc jak 1.000W :-( .

Elektronům zdar
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od Toul »

Jojo rozběh motoru si vezme min. 3x jmenovitý příkon. Přesvědčil jsem se už na ledničce kde jsou dva kompresory cca 60W každý. 600W střídač jí rozeběhnul jen tak jednou z 5ti pokusů. Tak jsem pořídil 1500W a je klid. Můžu chladit, mít na tom notebook a spoustu dalších kravinek.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

mypower.cz píše:Bylo by zajímavé vidět celý průměrný prací cyklus (rekněme trebas modelovy praci cyklus na 40st.C, 900 otacek) od zacatku do konce na grafu - DC proud, a DC napeti do stridace (a teprve ze stridace do pracky) merit synchronne v case a zjistit tak i pripadne extremy. To by bylo mimochodem hodne dobre srovnani ruznych pracek.
Ono je to jedno zda se to zmeri AC nebo DC. DC prubeh bude obdobny jen mirne zintegrovany. Meril jsem to u nasi pracky a hlavni je topna spirala 2000W, maximum lezelo nekde u 2200W. Samozrejme tam bude jeste nejaka spicka, ale to pokryje kazdy kvalitnejsi stridac.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Toul píše:Jojo rozběh motoru si vezme min. 3x jmenovitý příkon. Přesvědčil jsem se už na ledničce kde jsou dva kompresory cca 60W každý. 600W střídač jí rozeběhnul jen tak jednou z 5ti pokusů. Tak jsem pořídil 1500W a je klid. Můžu chladit, mít na tom notebook a spoustu dalších kravinek.
Lednicka je extrem, tam hrozne brzdi ten kompresor. U pracek ten motor moc nezere, je rizen elektronicky.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Toul píše: Co vy na to? je to hodně ujetý?
Verze 1.0 chce propočítat, asi moc energie neušetří. V zimě by mohl vypuštěný bojler více reznout, ale to je jen doměnka.

Verze 2.0 je dobrá, jen bych ten bojler dal do interieru (ke stropu), nebo alespoň balkón dokonale zateplil. V létě bude třeba panely zakrývat, aby se to neuvařilo.

V obou verzích je třeba počítat s tím, že pračka potřebuje (u některých prášků) studenou vodu na vyplavení nečistot.
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

abrams píše:Zdravím ,
nevím , nevím , pouštět do pračky telou (vlažnou) vodu sem kdysi už řešil .
1. v bubnu je termostat co hlídá teplotu = přihřívá
2. každej program má jiné teploty a možná i během jednoho praní (kdo ví co ty šváby dneska učí)
3. co máme doma starou pračku tak ta se nerozjede dokud není vohřátá voda :-(

Jelikož jsem strojař a né elektrotechnik nebo ynformatik jako mnoho z Vás , mě napadlo co takhle vyměnit to topný
tělěso za jiný s menším příkonem :?: . Nebo co ho napájet jen půlvlnou sínusovky :?: (prdnout na topení jednu
usměrňovací diodu) asi blbost , že ?

Další úskalí co vidím je zapnutý topení + rozběh motoru ! Toho mýho 2.500W měniče pokaždé vyhodí rozběh dárlinku
pokud je zatížen víc jak 1.000W :-( .

Elektronům zdar
Ono ta teplá voda do pračky opravdu funguje, ale chce to externí programátor, který se nastaví podle programu pračky. V Německu se to docela dost používá.
Samozřejmě je třeba počítat s tím, že topná spirála na chvíli sepne i při použití teplé vody.

Ptal jsem se na výměnu spirály za 1000W u autorizovaného servisu AEG a bylo mi sděleno, že elektronika by vyhodnotila spirálu jako vadnou, pokud by se voda neohřívala dostatečně rychle. Holt pračky bez open-source jsou problém...

U moderních praček ten rozběh motoru nemusí dělat takovou špičku.
migon
Příspěvky: 12
Registrován: čtv srp 25, 2011 9:32 am
Reputace: 1

Re: Pračka

Příspěvek od migon »

zde: http://www.mrsolar.com/content/faq/has- ... chines.php jsem nasel dobrou informaci konkretni pracka je na linku dale i s nejakyma udajema o odberu: http://www.survivalunlimited.com/washingmachines.htm
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Ovsem ve FAQ k te pracce je to zajimave:

Does the Staber have a built-in heating element?
No.

Cili me to neni uplne jasne s tou spotrebou...
migon
Příspěvky: 12
Registrován: čtv srp 25, 2011 9:32 am
Reputace: 1

Re: Pračka

Příspěvek od migon »

nezkoumal jsem detaily
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračka

Příspěvek od joseff »

Posledni dobou premyslim o prepojeni pracky a mycky na teplou vodu.

Od pana Fojta z ostrovnidum.cz se mi podarilo ziskat informaci, ze na teplou vodu pripojil klasickou pracku - proste vypnul ohrev vody (tlacitkem na pracce) a do pracky napousti teplou vodu pomoci termostaticke sprchove baterie. Na prani pouzivaji gel a s pranim v teple vody nejsou pry zadne vetsi problemy.

Dotazal sem se i vyrobce na pripojeni pracky AEG LAVAMAT 48380 a dostal tuto odpoved:

"Dobrý den, postup napojení je stejný, jako u studené vody, jen počítejte s tím, že pokud budete prát na program 40°C a pračka bude mít napuštěno 50°C, elektronika bude zmatená. Ostatní programy budou prát kratší dobu /pračka pere i když ohřívá/
S přátelským pozdravem, servis Lavamax."

Takze kdyz ani servis proti pripojeni normalni pracky na teplo vodu nijak zasadne neprostestuje, tak neni duvodu to tak nepredelat! Zkusil jsem se jich jeste zeptat "jak moc bude elektronika zmatena", tak uvidime co odpovi.

Mivame vodu ohratou na 30 - 60 stupnu, predpokladam, ze se stejne tepla voda po napusteni do pracky celkem dost schladi o pradlo a vnitrek pracky, takze i kdyz tam napustim vodu o teplote 50 stupnu, mozna se schladi tak, ze nebude mit ani 40 stupnu. Uvidime, jak bude cas, tak jdu na to ...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm
Reputace: 20

Re: Pračka

Příspěvek od drama »

Už jsem to tu někde psal, ale ještě jednou. Používají se speciální předřadníky pro pračky, které míchají vodu dle potřeby
http://www.oeko-energie.de/produkte/ene ... a030f4eb15
Je jistě možné připojit pouze teplou vodu, ale pak je třeba zaručit, že opravdu přiteče teplá (cirkulace teplé vody), vhodně volit prášek (funkce je vázána na teplotu) skvrny rozpustné pouze ve studené vodě (krev aj. koagulující látky) předpírat ve studené atd.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračka

Příspěvek od joseff »

jasne, jasne, cetl jsem to

osobne ale preferuju reseni co nejjednodussi, nejlevnejsi, presto ale plne funkcni

a reseni pana Fojta s pouzitim termostaticke baterie splnuje vsechna ma kriteria (je 6x - 7x levnejsi nez nejaky specialni predradnik) a nasroubuju si to sam

s cirkulaci teple vody bych si hlavu vubec nelamal - bojler mam hned za zdi na ktere je privod vody k pracce, takze potrubni vzdalenost je kolem 1, 5 m, a i pri vetsi vzdalenosti by se to dalo resit tak, ze by se na termostaticke baterii nastavila trochu vyssi teplota - chce to vyzkouset a po par pracich cyklech uz clovek bude vedet co a jak nastavit, pripadne nevypinat ohrev vody v pracce uplne a tech par stupnu podle zvoleneho programu uz by si dohrala spirala co je v pracce. Nebo to s teplotou prehanet a zkusit co na to pracka - pokud by se s tim vyporadala tak, ze by jen chvili pockala na ochlazeni, tak je to taky reseni

krev u nas zas tak casto netece - nepodporujeme domaci nasili:)! - i tak je vzdy moznosti na termostaticke baterii nastavit studenou vodu ...
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od Toul »

JEdinný problém by mohl být tím jak odpověděl servisní technik Lavamatu. že se zkrátí prací cyklus. Tedy je otázka jak dlouho pračka pere než docílí nastavené teploty např. 40°? Očekával bych že se vpuštěním teplé vody cyklus nezkrátí o více než 10% což je dle mého názoru zanedbatelné.
joseff
Příspěvky: 810
Registrován: pon srp 08, 2011 9:55 am
Reputace: 31

Re: Pračka

Příspěvek od joseff »

jasne, chce to proste vyzkouset a pak clovek uvidi

slo by si s tim vselijak pohrat pracka obsahuje ruzne dalsi volby, jejichz vyberem se praci cyklus prodlozi (u nasi pracky namatkove beleni, skvrny ... - tzn. zadne belidlo nebo odstranovac skrvn do prislusne prihradky nedavat, ale presto tuto volbu vybrat a tak dosahnout prodlouzeni doby prani), chce to hrat si - a kdo si hraje nezlobi!:)

dobu ohrati jde urcite snadno vypocitat - spirala v pracce ma 2000 W, na jedno prani se spotrebuje celkem 40 l vody, takze pokud by se z techto 40 l ohrivalo 20 l, uvazujme, ze normalne by se ohrivala voda z vodovodu o teplote kolem 10 stupnu na 40 stupnu, tzn. rozdil 30 stupnu

rychlovarna konvice co mame ma 2000 W a uvari 2 l vody asi za 4 minuty, tzn. 2 l na 100 stupnu

kdybychom ohrivali jen na 50 stupnu, tak by se ohralo dvojnasobne mnozstvi vody, tedy 4 l

takze ohrati 20 l na 50 stupnu by bylo za 20 minut?

je tedy mozne, ze pracka ohriva vodu na 40 stupnu mene nez 20 minut?

berte moje neodborne pocty s rezervou
avatar
Příspěvky: 484
Registrován: ned kvě 08, 2011 10:16 am
Reputace: 3

Re: Pračka

Příspěvek od avatar »

Chlapy to mate tak zadelane gaťe vždy ,mě stačí 30min cykl. Když to jsou monterky tam dám 1"20 ale vždy se to zvladne. Je jasné že bíle se pere trošku jinak ale tak i tak to většinou stačí.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek