Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Zdravím, chcel by som sa spýtať či nepoužívate na arduinu na meranie napätia nejaký IO keďže meranie pomocou odporového deliča je pomerne nepresné. Neviete o nejakom IO aj na meranie prúdu ktorý je bežne dostupný? Ďakujem
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

007ToMMaS píše:Zdravím, chcel by som sa spýtať či nepoužívate na arduinu na meranie napätia nejaký IO keďže meranie pomocou odporového deliča je pomerne nepresné.
jakto ze je mereni pomoci odporoveho delice nepresne ?
007ToMMaS píše:Neviete o nejakom IO aj na meranie prúdu ktorý je bežne dostupný? Ďakujem
http://shop.mypower.cz/senzor-napeti-pr ... 52v-90a-62
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

skúšal som viaceré hodnoty odporov to malo niaku chybu na kráse alebo skorej na presnosti. Hento som videl. Hľadal som aj integráče ktoré sa dajú použiť na meranie prúdu ale iba do pár A našiel aj na meranie prúdu do 100A a viac... ten využíval hallov efekt.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od MareC3k »

V tunajsom shope som teraz pozeral na senzor na meranie prudu amploc amp50, je zaujimavy hlavne z dovodu merania prudu hallovym efektom a tym padom nieje ziadna strata na bocniku ampermetra, cez ktory by sa inac prud meral. Asi si to objednam, len musim vymysliet ako to potom spojim s mojim Lan modulom, ktory je inac tiez v ponuke tuna v eshope.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

to bude asi nejaka chyba nekde jinde .. ja merim odporovyma delicema uz leta .. a sedet to sedi docela presne ..

Je mozne hodit sem schema jak je to zapojeno v momente kdy to meri spatne a co to meri kdyz uz to meri a co je na vstupu kdyz to meri?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

ono totiz pokud to uz ted s odporovym delicem meri spatne, tak s attopilotem to bude taky merit spatne..

http://shop.mypower.cz/shopfile?AttoPilot_50_90_ADC.pdf strana 4

Pro mereni napeti tam neni nic jineho nez odporovy delic a to 14.7k a 1k. Jeste je tam kondik jako filtr.
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od matej »

mypower.cz píše:
007ToMMaS píše:Zdravím, chcel by som sa spýtať či nepoužívate na arduinu na meranie napätia nejaký IO keďže meranie pomocou odporového deliča je pomerne nepresné.
jakto ze je mereni pomoci odporoveho delice nepresne ?
To by som tiež rád vedel.
Presnosť merania závisí na presnosti použitých rezistorov, dnes sú bežné rezistory 1%, čo pre naše účely vyhovuje ale dajú sa zohnať aj 0,1%. Potom to ešte závisí na presnosti samotného meracieho zariadenia tj napr. Arduino, záleží na presnosti napäťovej referencie a rozlíšení a linearite A/D prevodníka. Ale že by to bolo "pomerne nepresné" to by som určite netvrdil.
Pravda a Láska zvítězí!.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

pri meraní to robí pár milivoltov... nie že by mi to moc vadilo ale hľadám riešenie ktoré by bolo úplne presné ;) odpory ktoré používam sa snažím dávať čo najpresnejšie a tak isto pri nastavovaní na arduinu pri meraní napäťia si dávam záležať a skúšam to pri rôznych hodnotách. Skusím pohľadať nejaký starý multimeter a pozrieť sa mu na krky ;)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
dedo
Příspěvky: 234
Registrován: čtv zář 22, 2011 10:33 pm
Reputace: 10
Bydliště: SK

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od dedo »

Presnosť lacných multimetrov by som nepreceňoval.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

merákmi ktorými meriam hodnoty napätia prípadne odporov nepatria medzi najlacnejšie multimetre.... Na krky mám v pláne pozrieť nejakému ktorý už nieje funkčný...;)
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

007ToMMaS píše:ale hľadám riešenie ktoré by bolo úplne presné ;)
lze to nejak definovat co se mysli tim uplne presne?

Ta nepresnost v radu milivoltu je jaka ? Linearni? Nahodna? Neda se to kompenzovat softwarove a kalibrovat presnym multimetrem?

Jinak uplne ultra presne to nebude nikdy v zivote. To by musely z okolniho prostoru zmizet veskere zdroje radioveho signalu, vysilace, prevadece, 220VAC v siti, mikrovlnky, wifi, mobily. Ani pak by to nebylo uplne presne protoze z vesmiru prichazi taky radiove vlny, ktere se proste ve vodici indukuji. Jsou to nV a pV a kdo vi jake pidi volty, ale jsou tam :D
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od matej »

007ToMMaS píše:pri meraní to robí pár milivoltov... nie že by mi to moc vadilo ale hľadám riešenie ktoré by bolo úplne presné ;) odpory ktoré používam sa snažím dávať čo najpresnejšie a tak isto pri nastavovaní na arduinu pri meraní napäťia si dávam záležať a skúšam to pri rôznych hodnotách. Skusím pohľadať nejaký starý multimeter a pozrieť sa mu na krky ;)
Keď chcete čo najpresnejšie riešenie treba mať najpresnejšie odpory (0,1%), najpresnejšiu referenciu (napr. existuje 4,092V 0,05% od TI) a čo najpresnejší A/D prevodník.
Pravda a Láska zvítězí!.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

matej píše:
007ToMMaS píše:pri meraní to robí pár milivoltov... nie že by mi to moc vadilo ale hľadám riešenie ktoré by bolo úplne presné ;) odpory ktoré používam sa snažím dávať čo najpresnejšie a tak isto pri nastavovaní na arduinu pri meraní napäťia si dávam záležať a skúšam to pri rôznych hodnotách. Skusím pohľadať nejaký starý multimeter a pozrieť sa mu na krky ;)
Keď chcete čo najpresnejšie riešenie treba mať najpresnejšie odpory (0,1%), najpresnejšiu referenciu (napr. existuje 4,092V 0,05% od TI) a čo najpresnejší A/D prevodník.
a mit to odstinene od radioveho ruseni (elmag.zareni). V hlinikove krabici?
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Pri skúšaní odporov a nastavovaní používam príklady z arduino knižnice... prídemi pre test najvhodnejšia... a predpokladám že neni chyba v programe keď to má byť ako príklad ale aj to sa stáva. Niekedy sa mi stalo že pri meraní bol rozdiel 5mV a niekedy aj 20mV. záleží od toho pri akej hodnote to kalibrujem.Stala sa mi aj taká vec že som znižoval hodnotu a zastavila sa mi hodnota napätia na arduinu na hodnote 14.20V a pritom som bol už pri hodnote 14V. Potom napätie padne na tú hodnotu a pokračuje tak ako má. Väčšinou to kalibrujem pri hodnote od 12 po 14,5V pretože hodnoty nad 14,5V sú neni pre mňa až tak dôležité ako aj hodnoty pod 12V.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od MareC3k »

Podla mna az taka presnost nutna nieje, pokial ide o meranie absolutnych hodnot tak je podla mna dolezite aby presnost bola zabezpecena v ramci rozptylu prevadzkovej teploty a z hladiska casu. Takze ak meriam napatie na baterii tym istym meracim pristrojom a po nabiti ma 25,654V a pri zatazi ma 25,202V tak je pre meranie podstatny rozdiel napati, nie to, ze v skutocnosti napatie naprazdno je 25,664 a v zatazi 25,212V, rozdiel je vzdy ten isty.
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od mypower.cz »

no pak je jeste jedna metoda kterou praktikuji na vellemanovi, namerim 2x100 vzorku behem dvouvterinoveho mereni (1vzorek za 10ms) a udelam prumer. Protoze jakmile treba na merenou baterku hodim nejakou zatez treba DCDCmenic, audio, cokoliv co nema stabilni odber a generuje ruseni, tak to je pak nemeritelne .. Co je vlastne hodnota napeti .. v kterem tom case pri ruseni... behem zateze.. Proto treba ja tohle proste ctu 200 vzorku a sumu podelim 200 a mam prumerne napeti za 2s. Coz si myslim ze je z hlediska mereni o neco zajimavejsi nez okamzita hodnota zkreslena behem zateze nejakym spickovejsim odberem (treba basova kytara na zesilenych bednach)... to je pak prumer (nebo nejakou jinaou prumerovaci metodu) asi dobre pouzit, jinak aktualni hodnota merena v kterykoliv okamzik asi moc pouzitelna nebude.. leda ze by se v tu dobu cetl i proud synchronne, tak to by vyznam okamzita hodnota napeti mela pak velmi velky v souvislosti s proudem a jeho smerem.
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

Budem skúšať a uvidím čo z toho bude :twisted:
Prípadne rozmýšľam že obiednám ACS755LCB-130-​PFF z číny tam stojí 8€ a tu 15 keby zoberiem viac kusov mal by ktosi o to záujem? :)
Edit: čo hovoríte na toto čidlo? http://www.ebay.com/itm/50A-100A-150A-2 ... 19d1cd44f0 páči sa mi jeho robustnosť a že tam môže človek dať poriadné svorky :D
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Reputace: 56
Bydliště: SK pri Presove

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od MareC3k »

Hosi, kupil som tuna z eshopu prudovy senzor amploc 50A http://shop.mypower.cz/shopfile?AMPLOC_ ... 5-100A.pdf , pretoze si myslim, ze lepsie je meranie prudu indukcnym sposobom, ako na bocniku, kde vznikaju straty atd... ale teraz rozmyslam ako ho pripojit... :( Jeho vystup je polovica napajacieho napatia. Pri pretekani prudu senzorom sa toto napatie zvysuje, alebo znizuje podla smeru prudu o 23mV/A. Cize pri napajani 5V a nulovom prietoku prudu je vystup 2,5V; napr. pri prude 15A je vystup 2,5V+(15A*0.023V)=2,845V. No a teraz tieto veci dostat nejako do mojho lan controllera, pripojenie na vstup merania napatia nieje problem, ale ako potom z toho dostat vyslednu hodnotu prudu... :( Alebo prichadza do uvahy iba napr. arduino? uz ho mam objednane z ciny tak este mesiac musim cakat... ale to tiez nebude take jednoduche, co tam nastavit atd... uz vidim tie dlhe noci :(
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od vata »

Zdravím, nejsem sice hoch, ale zajímá mne to i tak, protože přesně o této sondě (byť silnější) uvažuju. Mám v úmyslu ji zapojit na AD vstup SDS makro, jinými slovy, samozřejmě potřebujete nějaký převodník pro digitalizaci a zpracování toho napětí, co z toho leze. To co ještě vymyšlené úplně nemám, je napájení toho čidla. Uvažovala jsem o nějakém primitivním udělátku na bázi zenerovy diody, případně o integrovaném stabilizátorku.
Jak napájení řešíte vy?
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
007ToMMaS
Příspěvky: 1095
Registrován: sob zář 15, 2012 8:53 pm
Reputace: 16

Re: Meranie prúdu a napätia integrovaným obvodom.

Příspěvek od 007ToMMaS »

MareC3k:Arduino má vstup max 5V ak ma neklame pamäť. Arduino som obiednával tiež ale z anglicka a bolo doma za týždeň. Prekvapivo čo som objednával z číny lan modul k nemu došiel za týždeň čo som dosť čumel. Podotýkam pošta bola štandardná :) a displej ten tiež tak za týždeň aj čosi :) Príde mi starý dobrý bočník stále najjednoduchšie riešenie... vyrobiť sa dá z zváracieho drôtu a merať na ňom napätie.
3,2kWp REC320NP - juh
3,6kWp - Phonosolar PS450M5GFH-24/TH- východ
2x IGridSV-IV5.6KW, 2x Li-ion - 48V / 156Ah =312Ah

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek