LiFeYPO4 akumulátory

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vata »

Zdravím, začínám rovnou na 200Ah - nahrazuju rok jeté a dosluhující 500Ah olovo. Menší kapacita mi momentálně nedává smysl. Časem rozšířím. Dobře, nastavit tedy širší hysterezi, není třeba nic chytřejšího. Díky.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od Pan Taum »

Za sebe, pokud bych chtěl 12V 200Ah, tak bych to sestavil z 8x 3,2V 100Ah vždy dva články paralelně, poté do serie. 100Ah článek je nejpoužívanější, nejdostupnější a nejosvědčenější velikost a do budoucna je 100% jistota, že zůstane rozměrově stejný. 200Ah článek za posledních pár let vystřídal asi 3! formy (velikosti) obalu a není jisté, jestli v budoucnu bude k dostání současná varianta. Taky cenově - 12500 vs. 25 000 při každém rozšíření.

Předpokládám, že víš, že rozšiřovat lze jen o články se stejnou nominální kapacitou.

pročti si tohle vlákno http://www.cruisersforum.com/forums/f14 ... 069-4.html

po pár upgradech to muže vypadat takto 12V 400Ah na loď v porovnání s olovem (když to dotyčný fotil, měl tam zatím špatně propojky, překreslil jsem to)
Přílohy
Battery bank 3.jpg
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vata »

Předpokládám, že víš, že rozšiřovat lze jen o články se stejnou nominální kapacitou.
Tohle je dost nový výklad :!:
Neplatí tohle? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... %9B#p12778
či tohle? https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 4%9B#p1626
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Pan Taum
Příspěvky: 569
Registrován: sob úno 25, 2012 9:36 pm
Reputace: 25

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od Pan Taum »

To jsou vlákna o sračkách = zapouzdřených 12V bateriích bez přístupu k jednotlivým článkům nevhodných pro fve. To je taky jeden z důvodů 2-4 leté životnosti olova. Ty chceš mít lihium a tam jsou trošku odlišná pravidla pro životnost 10+ let.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm
Reputace: 527

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vlkazajac »

vata píše:No jo, tak to pak je LiFe jen o něco málo dražší než kvalitnější olovo. Jen kdyby nebylo těch tanečků okolo inicializačního nabíjení a okolo balancování :( Každopádně, příští baterky budou už patrně lithiové.
... a možno niekedy lítio-sírové ( sýrové asi nie :)
Pripájam link na článok a graf. Zatiaľ je asi predčasné zakladať tu nové vlákno Li-S.
http://www.elektronovinky.cz/technologi ... e-k-vyrobe
li-s2.png
li-s2.png (68.93 KiB) Zobrazeno 2083 x
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od honzaL »

Už to tady bylo dříve. Pokud vím tak je to cenově držší na Wh než LiFePo a hlavní výhoda tj. hmotnost nás tak netíží. ;)
Taky vidím jako problém poměrně vyšší rozsah napětí, ve kterém bude soustava článků pracovat. :cry:
Uvidíme až je uvidíme. Číňani už dva roky říkají, že budou za rok.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vata »

Zdravím, další příspěvek ke vztahu napětí a kapacity u LiFeYPO4: dneska mi z mých dat vypadl zajímavý graf:
usoc.gif
(8.85 KiB) Staženo 1649 x
Jde o data z reálného provozu, přičemž SOC se počítá někdy od června. Do grafu jsou započítána pouze data s velmi malými bateriovými proudy (< C/50). Spodní hranice SOC0 -> 12,5V (cca 3.1 na článek) je daná mým nastavením VALCu, není to samozřejmě úplně vybito.
Ty kudrliny na grafu jsou způsobeny průběžnými rekalibracemi SOC počítadla během provozu a změnou nastavení absorpčního napětí na regulátoru, nicméně to hlavní sdělení je, že u life skutečně kapacitu jen podle napětí odvozovat nelze. Už jsme to sice věděli, ale tady to máme zelené na bílém :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

pěkný :yes: LiFe si holt žije jinak než volovo :lol: .
Pro měření používám PowerLog , ale má trochu problém s přesností ... po cca čtyřech měsících (v létě) mi při nabité *batt* hlásil místo 460Ah 540Ah :shock: :roll: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Harry
Příspěvky: 141
Registrován: pon bře 05, 2012 10:33 pm
Reputace: 7

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od Harry »

vata píše: že u life skutečně kapacitu jen podle napětí odvozovat nelze. Už jsme to sice věděli, ale tady to máme zelené na bílém :)
A proč ne? Mě přijde, že na grafu je závislost SOC na napětí celkem pěkně vidět. Tedy až na ten stav, kdy je plně nabito 90proc a více...:-)) Nebo to chápu nějak špatně? :?
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vata »

Vtip je v tom, že naživo by jste musel hlídat chvilky, kdy není baterie pod zátěží a je zrovna zataženo, aby jste to mohl takhle vysledovat, a i tak se bavíme o okně nějakých 100mV / čl na většinu kapacity. Taky mezi 30 až 60 SOC se napětí prakticky nemění.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
matej
Příspěvky: 826
Registrován: čtv zář 01, 2011 6:30 pm
Reputace: 45

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od matej »

U BSP-500 jsme dělali (ještě před vydáním nového FW) takový pokus že jsme mu snížili napětí baterky 3x křemíkovýma diodama, takže viděl o 1,8V míň než bylo skutečně na baterce (detailní grafy možná dodám v průběhu pár dnů) Fungovalo to řekl bych uspokojivě, ale tohle počítání Ah co je teď je mnohem přesnější.
Pravda a Láska zvítězí!.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od honzaL »

vata píše:..... nicméně to hlavní sdělení je, že u life skutečně kapacitu jen podle napětí odvozovat nelze. .....
Dovolím si tvrdit, že podle napětí a proudu (+ nebo i -) a "ustáleném stavu" = proud se asi 30 min nemění se kapacita dá určit velmi přesně. Dala by se tam zohlednit i dynamika typu skoková změna proudu (je to v podstatě jednokapacitní člen), ale to je již vyšší dívčí na kterou bohužel není čas. Pracuji na rozboru a simulátoru a zkusím později prezentovat výsledky.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od vata »

Chtěla jsem říct - v praxi odvozovat nelze. Závislost napětí na kapacitě a aktuálním proudu je velmi zřetelná, akorát mi nepřipadlo účelné takový graf do dohledového systému dávat (právě kvůli třem dimenzím)- pro začátek mi přehlednější přišel právě vztah napětí / kapacity při malém proudu. Jisté je, že velké databáze svádějí k hraní, akorát je dost pracné :)
Pointa měla být v tom, že bilanční měření proudu je nejjednodušší a velmi přesná metoda jak k SOC dospět.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od honzaL »

Dá se dobře počítat relativní nárůst nebo úbytek, ale přece jenom absolutní hodnota s určitou nepřesností měření způsobí po určitém čase nějakou odchylku. Příklad máme třeba právě při použití Cellogu 8S, kdy poslední 2 články jsou zatíženy asi o 6 mA méně a to mi za několik měsíců dělá docela velký rozdíl v SOC. Podle mých měření je to třeba i 60 Wh (měřeno na balancéru při srovnávání článku) což je u 200Ah článku téměř 10%. Měření proudu s chybou 6mA považuji za docela dobré, ale zjevně může vést až k 10% chybě.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od burda »

vata píše:Chtěla jsem říct - v praxi odvozovat nelze. Závislost napětí na kapacitě a aktuálním proudu je velmi zřetelná, akorát mi nepřipadlo účelné takový graf do dohledového systému dávat (právě kvůli třem dimenzím)- pro začátek mi přehlednější přišel právě vztah napětí / kapacity při malém proudu. Jisté je, že velké databáze svádějí k hraní, akorát je dost pracné :)
Pointa měla být v tom, že bilanční měření proudu je nejjednodušší a velmi přesná metoda jak k SOC dospět.
Mám si z toho vzít jako závěr, že většina regulátorů (třeba tedy i můj Epsolar) které ukončují nabíjení podle napětí by
se měla vyhodit a hlídat nabílení LiFePo4 akumulátorů jiným reulátorem (nebo externě)? Chystám se přejít z olova
a koukám, že to nebude až tak snadné;)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

kdepak Burdo , diskuje se o postupech měření zbívající kapacity LiFe v závislosti na napětí , nikoli jiný systém řízení nabíjení ;) . Nebo-li , kolik je ještě el. v LiFe a jak dlouho to vydrží :?: .

Lze-li v reglu upravovat nabíjecí napětí , je takový regl pro LiFe použitelný :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Reputace: 18
Bydliště: Hradec Kráové

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od honzaL »

V praxi doporučuji jediné a to je hlídat horní i dolní napětí baterií. Horní sice hlídá MPPT regulátor a dolní zase měnič, ale cena baterií je tak vysoká, že se vyplatí mít ještě pojistku, kdyby některá komponenta selhala (a o tom tady na fóru už zmínky byly). Jisté hlídání zvládne i Cellog 8S, ale tomu moc nevěřím. Je dobré hlídat i jednotlivé články, ale lze to nahradit pravidelným balancováním, aby byla naděje, že jsou všechny stejně srovnané.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od burda »

abrams píše:Zdravím ,

kdepak Burdo , diskuje se o postupech měření zbívající kapacity LiFe v závislosti na napětí , nikoli jiný systém řízení nabíjení ;) . Nebo-li , kolik je ještě el. v LiFe a jak dlouho to vydrží :?: .

Lze-li v reglu upravovat nabíjecí napětí , je takový regl pro LiFe použitelný :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
JJ, díky, já to tak chápal, že regl odstaví dle napětí korektně, ale pravdou je že je to o hlídání horní meze a chce to i pojistit sekundárním systémem. Samozřejmě display regulátoru v tomhle případě bude jako úroveň nabití zobrazovat blbosti...
i4wifi a.s.
Příspěvky: 73
Registrován: stř črc 25, 2012 8:20 am
Reputace: 0

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od i4wifi a.s. »

honzaL píše:V praxi doporučuji jediné a to je hlídat horní i dolní napětí baterií. Horní sice hlídá MPPT regulátor a dolní zase měnič, ale cena baterií je tak vysoká, že se vyplatí mít ještě pojistku, kdyby některá komponenta selhala (a o tom tady na fóru už zmínky byly). Jisté hlídání zvládne i Cellog 8S, ale tomu moc nevěřím. Je dobré hlídat i jednotlivé články, ale lze to nahradit pravidelným balancováním, aby byla naděje, že jsou všechny stejně srovnané.
Zde je článek (anglicky), který popisuje proč je dobré mít několika-stupňovou ochranu u LiFePO4 baterií:
http://gwl-power.tumblr.com/post/721670 ... ng-the-bms
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: LiFeYPO4 akumulátory

Příspěvek od dracekvo »

Ahoj, zrovna toto léto jsem chtěl přecházet na LiFe, a koukám na ev-power jsou dostupné jen wina 50Ah, u kterých zrovna cena není nic moc. U Winston sou dostupnosti až někde v létě.
Jaký je vůbec rozdíl mezi Winston a Wina? Wina jsou dražší, můžou být také kvalitnější?
Wina tu mám 4x 36Ah a 4x50Ah na pokusy z výprodeje i4wifi. Ale bohužel je nemám s čím porovnat, používám je jako trakční přenosný akumulátor. Že bych dokoupil 12 ks těch dostupných 50Ah a měl z toho 200Ah.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek