Počasí

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

No u nás dnes hlásili 34 *C.
Jedna klíma mi píše 32 a druhá 31*C.
Panely, ktoré bežne dávajú 1900 až 2200 W, sú tak horúce, že ledva z nich ide 1800.

Už sa teším na koniec mesiaca, pravdepodobne to bude najlepší mesiac v celej histórii
mojich FVEs.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

Martin P píše:Dobrý den.
Potvrzuji to samé. Ze 7,7 kWp mi momentálně leze 350W. Venku je temno pomalu na svícení, na obloze jsou světložroutske mraky a prší.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
No jo. Tak jsem vylezl ven a ono PRSI. To je ten problem! ::facepalm::
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Počasí

Příspěvek od hurvayz »

No, už jste na to opravdu kluci došli, uau!
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Počasí

Příspěvek od youda »

No to víš Huzvayzi, když ono dopoledne nepršelo. Ale když jsem potom vylezl ven, tak to bylo takový to slaboučký mrholení, co vlastně nejsou kapky, ale jako by pršela mlha. A to je pak jasný, že to nejede, protože ta voda ve vzduchu pohltí právě tu sluneční energii, která by jinak dopadla na zem a panely.

Tohle je vlastně ten nejhorší případ. Když je pořádnej chcanec a provazy, tak to za hodinu přestane, pak vyleze slunko je krásně. Ale jak jen takhle mrholí, tak to trvá třeba 3 dny a nevyrobí to skoro nic.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Počasí

Příspěvek od hurvayz »

8-) No dyť..
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
Uživatelský avatar
Tibor889
Příspěvky: 123
Registrován: úte črc 30, 2019 9:11 pm
Bydliště: Boleráz

Re: Počasí

Příspěvek od Tibor889 »

Boleráz hlási zatiaľ 21 kWh z 6,2 kWp
Labák v skúšobnej prevádzke. Na streche 12x285Wp Amerisolar + 18x235Wp repasovaných LDK + na garáži 6x235Wp repasovaných LDK. Celkom 9060 Wp. Pripojené sú momentálne PIP1-3S4P Amerisolary, PIP2- 3S5P LDK, MSB1- 3S1P strecha, MSB2- 3S2P Garáž., 2x PIP5048MK paralelne, , 2xMakeSkyBlue 60A . Aku Li-ion 18650 Skladačka 60P14S + 6x LG 28P7S bloky = 21kWh využívaných cca 16 kWh, 4x ANT BMS 320A. Sledovanie zatiaľ staré miniPC s Watchpowerom.
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=55&t=5636
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2555
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: Počasí

Příspěvek od NOPARasito »

Ja hlasim 28mm srazek a zatazeno a to jsem rad, ze zabralo investovat 1,5mld na boj proti suchu. Uz to prinasi "ovoce".
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Počasí

Příspěvek od rottenkiwi »

Dnes som niekde videl varovanie, že sem ide tá búrka z Itálie, cez Poĺsko až hore.
https://www.youtube.com/watch?v=asTrPno3i_4
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od miroc »

Penké nedeľné ráno prajem. Včera večer sme mali pri Trnave dosť hnusnú búrku, na toto ročné obdobie až nezvyčajne elektrickú. Dúfam, že tí ktorých tiež zasiahla to prežili bez úhony...
Blesk na obrázku nebol veľmi ďaleko. Odniesla si to našťastie len jedna kamera, ktorá mu bola najbližšie. Všetko ostatné je ok, dokonca turbína v tej chvíli vyrábala. Druhý obrázok je ten istý blesk, len v inej fáze. A tretí je horná časť toho istého blesku, ako ju videla kamera pozerajúca na turbínu (turbínu zľahka vidieť napravo hore pri iskre... Kamera je na streche tej malej búdy pri stožiari, ako ju vidieť na prvom obr.).
bleskcam5.jpg
bleskcam5-1.jpg
bleskturb.jpg
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
jahodovák
Příspěvky: 1934
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od jahodovák »

Jen tak tady dávám odkaz na stránky,které se zabývají nejen počasím a samozřejmě netvrdím že něco z toho je pravda,je na každém co z toho vybádá,pěkné počtení.......https://orgo-net.blogspot.com/search/la ... 8Das%C3%AD.
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
dumi
Příspěvky: 2037
Registrován: stř zář 05, 2018 8:38 pm

Re: Počasí

Příspěvek od dumi »

Nevim jak vy, ale ja uz jedu nekolik dni v bypassu a TC na ohrev vody jede z DS. je to bida :( baterky temer vybite) a touzebne ocekavam slunicko
Dumiho ostruvek: 4,7kWp, 13,3kWh, 2400W inverter
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

dumi píše:Nevim jak vy, ale ja uz jedu nekolik dni v bypassu a TC na ohrev vody jede z DS. je to bida :( baterky temer vybite) a touzebne ocekavam slunicko
mě se zatím horko těžko daří držet barák při živote. ale topím dřevem a tuv ohřev bud z fve nebo kombi z kotle, záleží co je k sipozici . taky mám 200 l bojler oplácanej 20 cm poystyrenu, ten už tolik nechladne.

Topím večer trochu polínek v baráku 22 až 23 stupnů...

domácnost omezena zatím není, žena dělá vše co obvykle. zbývá 60 % SOC připravuju se pomalu na to že když dnes bude hnusně budu muset asi dobít baterii, ale uvidíme.

slunko by pomohlo každému. jinak u mě jsem naposledy dobíjel ze sítě baterky 7.2.

mám ale pár nutných spotřebičů na 3F - cirkulárka a sračkočerpadlo do tlakový kanaldy a domácí vodárnu ostatní valí z FVE....
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Počasí

Příspěvek od diablo007 »

Vitek píše:
dumi píše:Nevim jak vy, ale ja uz jedu nekolik dni v bypassu a TC na ohrev vody jede z DS. je to bida :( baterky temer vybite) a touzebne ocekavam slunicko
mě se zatím horko těžko daří držet barák při živote. ale topím dřevem a tuv ohřev bud z fve nebo kombi z kotle, záleží co je k sipozici . taky mám 200 l bojler oplácanej 20 cm poystyrenu, ten už tolik nechladne.

Topím večer trochu polínek v baráku 22 až 23 stupnů...

domácnost omezena zatím není, žena dělá vše co obvykle. zbývá 60 % SOC připravuju se pomalu na to že když dnes bude hnusně budu muset asi dobít baterii, ale uvidíme.

slunko by pomohlo každému. jinak u mě jsem naposledy dobíjel ze sítě baterky 7.2.

mám ale pár nutných spotřebičů na 3F - cirkulárka a sračkočerpadlo do tlakový kanaldy a domácí vodárnu ostatní valí z FVE....
Cirgularku sem vyměnil za motorovou pilu na 230v pokud jsi sám tak ta cirgule není o tolik rychlejší pokud máš podavače je to už větší rozdíl
Jinka domácí vodárna byla kdysy 380v dnes mám čerpadlo na 230 taktéž. Sak jak to bude věkem odcházet už to nahradíš taky na 230 ne?
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Počasí

Příspěvek od hurvayz »

No jo Vítku ale Tvá žena si mě stěžovala, že jí to při kahanu už moc nebaví :)
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
josse
Příspěvky: 1147
Registrován: úte úno 14, 2017 9:35 pm

Re: Počasí

Příspěvek od josse »

diablo007 píše: Cirgularku sem vyměnil za motorovou pilu na 230v pokud jsi sám tak ta cirgule není o tolik rychlejší pokud máš podavače je to už větší rozdíl
Jinka domácí vodárna byla kdysy 380v dnes mám čerpadlo na 230 taktéž. Sak jak to bude věkem odcházet už to nahradíš taky na 230 ne?
Jak je to možné, že jsem s elektrárnou přešel úplně obráceně? Stator čerpadla jsem měnil z 1x230 na 3x230/400... Před cirkulárku a míchačku předřazuju VFD a jsem rád že obojí není na 230V :-)
15x GWL Poly 300Wp 72 cells, 1-2x Axpert MKS 48V 4000W, 3x80P14S 18650 (~640Ah/34kWh), https://emoncms.trenet.org/dashboard/view?id=3, https://solarforum.cz/
kodl69
Příspěvky: 7404
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Počasí

Příspěvek od kodl69 »

Já mám každej den na DC odběr přes 1kW a poslední dny v baterce spíš ubejvá, než by přibývalo, asi budu dnes nebo zítra hledat nabíječku... O ohřevu vody a další spotřebě z měniče ani nemluvím, to skončilo v pondělí dopoledne.
A na 3x400V už doma nemám žádnej spotřebič. Kdysi jsem měl svářečku s přesytkovou regulací, monstrum cca 200kg s rámem z U10cm profilů. Dnes už pomalu nikdo neví, že krom triodyny se používalo i tohle.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

hurvayz píše:No jo Vítku ale Tvá žena si mě stěžovala, že jí to při kahanu už moc nebaví :)
hele jede nám to z indukce všechno. nevím kam teda chodí vyvařovat :D
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Počasí

Příspěvek od Vitek »

diablo007 píše:
Vitek píše:
dumi píše:Nevim jak vy, ale ja uz jedu nekolik dni v bypassu a TC na ohrev vody jede z DS. je to bida :( baterky temer vybite) a touzebne ocekavam slunicko
mě se zatím horko těžko daří držet barák při živote. ale topím dřevem a tuv ohřev bud z fve nebo kombi z kotle, záleží co je k sipozici . taky mám 200 l bojler oplácanej 20 cm poystyrenu, ten už tolik nechladne.

Topím večer trochu polínek v baráku 22 až 23 stupnů...

domácnost omezena zatím není, žena dělá vše co obvykle. zbývá 60 % SOC připravuju se pomalu na to že když dnes bude hnusně budu muset asi dobít baterii, ale uvidíme.

slunko by pomohlo každému. jinak u mě jsem naposledy dobíjel ze sítě baterky 7.2.

mám ale pár nutných spotřebičů na 3F - cirkulárka a sračkočerpadlo do tlakový kanaldy a domácí vodárnu ostatní valí z FVE....
Cirgularku sem vyměnil za motorovou pilu na 230v pokud jsi sám tak ta cirgule není o tolik rychlejší pokud máš podavače je to už větší rozdíl
Jinka domácí vodárna byla kdysy 380v dnes mám čerpadlo na 230 taktéž. Sak jak to bude věkem odcházet už to nahradíš taky na 230 ne?
Domácí vodárna je na 230V, 3F spotřebiče pouze míchačka cirkule sračkočerpadlo. a případně barák po přepnutí na DS je rovnoměrně rozházen.

tech 10 kwh co uděláš na cirkuli za rok je houby proti fixním přímotopným tarifům.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: Počasí

Příspěvek od JonasPP »

Tak Ja včera rano som počul piskanie meniča,to znamenalo,že v baterkach niet ani prd,ale aspoň nepršalo,lebo ten miniaturny potôčik,čo kusok od nas tečie bol zrazu jak pereje.
A tak od včera rana idem celkovo na DS. Ale dneska sa to mračno dajak preriedilo,tak uvidim čo v baterkach po prichode domov najdem. Možno ešte na paru dni pôjdem čisto na solar. Spotreba kus stupla,lebo kurenie si cuca zopar kWh denne,ale hadam sa počasie umudri,aj keď dlhodoba predpoveď ukazuje iba dažď.
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
antoni_sk
Příspěvky: 677
Registrován: pát lis 17, 2017 3:14 pm
Bydliště: Liptov

Re: Počasí

Příspěvek od antoni_sk »

Mňa zobudil menič v utorok v noci... takže som všetko vypol a zapol som až dnes ráno minimálne spotrebiče... Jeden deň mi do bateriek pritieklo len 0,2kWh, včera aspoň 1,2kWh, dnes by to už malo byť zas trochu viac (od včera večera už neprší)
FV-1, 60°, 2019 3x Suntech STP280-20/Wfw (840Wp), EPSOLAR LS3024B (30A)
FV-2, 35°, 2020 3x CSUN 280-60P (840Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-3, 35°, 7/2020 4x Trinasolar TSM-235 (940Wp), SRNE ML 40A MPPT
FV-4, 35°, 10/2021 2x Moser 220Wp (440Wp), EPEVER LS3024B (30A),
FV-5, 45°, 9/2022 6x Trinasolar 235Wp (1400Wp), Easun ISolar SPS 3kW
Meniče: Carspa 3000W (špičk.9000W), Easun ISolar SPS 3kW
batérie: 16x 200Ah LiFePo4 (24V) + 8x 280Ah LiFePo4 (24V)