Axpert chyba 7 (overload timeout)

Měniče Axpert
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od petrd »

ahoj,
potřeboval bych radu.. nějaký čas jsem spokojeně provozoval Axpert 2kW PF1 PWM.. S asi 50Ah olova a ještě dalším dobíječem od takové doplňkove řady amorfů. Funkce ok, akorát trochu měké takže jsem dokoupil jednu life baterku a pak druhou. Kdysi jsem měl havárku kdy vyhořel AC varistor ale to je už přes rok.

S přidáním asi 40Ah LiFe se chování elektrárny značně zlepšilo. Dokonce byl možný experimentální provoz pračky i trouby.. Tak přidám další 40Ah LiFe a konečně dám k baterkám trochu slušné kabely 25mm2 a (je tedy momentálně paralelne olovo a LiFe)... :

Mám každé dva dny poruchu. Vyhodí mě poruchu např 1.5kW rychlovarná konvice. Dřív by se axpert přepnul na bypass, teď se chvíli snaží a pak chcípne poruchou 07, overload timeout.

1. pod 2kW to není overload
2. snad by se mohl přenout na bypass ?? takže to relé že už by bylo v háji - přepínalo mě to dřív docela často, třeba 30x denně..

A Dnes přijdou domu elektrika chcíplá a a na axpertu tentokrát porucha 06, abnormal voltage. To je teda skvělá UPS :) V zimě by mě to asi pěkně štvalo, zamrzla voda pže netemperují kabely atd.

Zkoušel jsem režim APL i UPS celkem bez výsledku, SOL i SuB..
Asi jednu tu LiFe bateku zas odpojím, co s tím jiného nevím
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

Tvá dedukce o poškozeném relé jež přepíná na Bypass při přetížení je nejlogičtější vysvětlení popsaného chování . Pokud je ono relé vypálené - neschopné spínání , je overload timeout zcela logický důsledek - měnič není nadále schopen pracovat kvůli přetížení . Za normálních okolností přepne na bypass a může si oddychnout .

Abnormal voltage by se v tomto kontextu netýkalo napětí *batt* ale napětí na AC vstupu jež může býti značně ovlivněno oním poškozeným relátkem :idea: .

Kdyžtak mám k dispozici origo relátka , oba typy . 1x spínací i 1x přepínací ;) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od petrd »

Je to taky (rele) jedna z věcí co jsem snad schopný vyměnit, ale rozbirat jej zase se mě úplně nechce... No ale co nechápu: proč se to začalo projevovat po připojení "slušné" baterky .... (???)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

řekl bych že je to souhra okolností . Míra opotřebení relátka nikterak nesouvisí s typem připojené *batt* a naopak . Ono relátko spíná 231V AC , ono nemá žádnou šanci rozeznat původ jím procházejícího a spínaného proudu . Vykonávalo-li by stejnou činnost někde v elektrorozvaděči CNC stroje , dopadlo by stejně .

Příčinu vidím v podstatě požívání / zatěžování onoho AXP . Přesněji řečeno jeho poddimenzovaném wýkonu ku požadovanému zatěžování .
Můj první velký měnič byl 2,5kW . Na noční stand-by spotřebu v pohodě , jenže netrvalo to dlouho . Ráno se chtělo vařit vodu na čaje , čerpat vodu ze studny do záchodu , ohřívat mléko v mikrovně a podobné ranní rituály . Záhy jsem došel poznání že je potřeba silnějšího stroje . 5kW bylo skoro ideál . skoro :? . Nynější 6kW je to pravé ořechové co výborně pasuje na :home: .

Je to buď a nebo .
Ze zkušeností už vím , je nerozumné zatěžovat cokoli na maximum -> selhání nastává dříve .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
petrd
Příspěvky: 145
Registrován: pát srp 09, 2019 8:56 am
Bydliště: Brno jih

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od petrd »

Možná je ten axpert na tom i nevině, ta blbá rychlovarná konev má 1.72kW a axpert 2000W.
Kuchat se mi zas uplně nechce. Jako dítě mě nepotěšilo nic tak jako nález televize na smetišti ale už sem se toho jaksi nabažil.

Uvážím jestli nekoupím nějakou slabší konev a k čerpadlu na vodu nedám softstart aby raní vaření čaje nekončilo blackoutem.. Nebo 3kW axp. s MPPT a tento s akční cenou do světa.

Chyba 07 vyniká oficiálně tak že axp. měří odebíraný výkon (i v bypassu), nad 2000W vyhlásí varování 07 a pokud toto trvá déle jako timeout přejde do poruchy č.7 a vypne se.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

funguje-li v režimu měnič z *batt* na AC výstup , je zcela na místě nepřetěžovat jej a bude moci dlouho fungovat :yes: .
Ona ta 1,72kW konvice nebude v daný okamžik jediný spuštěný spotřebič , že ?

Cesta pořízení wýkonějšího stroje je do budoucna většinou nevyhnutelné ;) .

Takže ať to pěkně jede :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Axpert chyba 7 (overload timeout)

Příspěvek od youda »

Je to smutné, ale toto je opravdu klasický případ přetěžování techniky.

Relátka mají omezený počet cyklů a pokud se přepínají pod maximálním výkonem, tak je ten počet cyklů, co vydrží, ještě menší. A právě způsob, kdy se slabý měnič používá v režimu, kdy se pod zátěží přepíná do bypassu, tomu dává nejvíc na prdel.

Funkce bypassu je nouzovka, výrobce počítá s tím, že se použije asi tak 2x denně, ráno a při západu slunce. Jestli se to relé přepínalo pod stálou zátěží 2kW cca 30x denně, tak je zázrak, že přežilo tak dlouho.

Jinak podle mne tam určitá souvislost s těmi novými bateriemi být může: Jestli tam dřív bylo 50Ah měkkého olova, tak to do bypassu chodilo spíš kvůli "battery undervoltage". A tedy ve chvíli, kdy invertor už ani nebyl schopen vyrobit sinusovku. S lithiem (a radostným připojením trouby a pračky) se to už určitě přepínalo na "overload" místo na "battery undervoltage". Invertor tedy vyráběl na plné pecky, proudové čidlo hlásilo přetížení a provedlo přepnutí přímo uprostřed zápřahu.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek