Ostrov nebo zelený bonus?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
krysa9

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od krysa9 »

Ještě mám dotaz k tématu.
Jak vlastně je ostrov propojen s domácností nebo neni.Když bi se odebírar proud z baterek a pak ze sítě pořád to nechápu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

Slo by prosim dolozit nejakym grafem jak elektrina opravdu zlevnuje? To znamena koncova cena pro domacnosti vcetne vsech plateb vsem zucastnenym a vcetne DPH a predstavuji si to tak ze uvidim na grafu narust za nekolik poslednich let a pote dle vyse uvedene informace pokles. Existuje takovy graf?

EDIT: ocekavam v podstate i clanky v mainstreamu s palcovymi titulky "Elektřina od příštího roku zlevní o X %". Mainstream nectu. Mozna mi z tohoto duvodu neco uniklo.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

krysa9 píše:Ještě mám dotaz k tématu.
Jak vlastně je ostrov propojen s domácností nebo neni.Když bi se odebírar proud z baterek a pak ze sítě pořád to nechápu?
Obrázek
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Reputace: 22
Bydliště: Bratislava

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od ixo »

Na Slovensku elektrina tento rok zlacnela. Máme dodávateľa Západoslovenskú energetiku, pre náš dom cena klesla z 0,141394 Eur/kWh na 0,139692 Eur/kWh, čiže asi o 2.5%. Tu je cennik platny od 1.1.2013: http://www.zse.sk/index.php?www=sp_file&id_item=3409

Pochopitelne, ze ma akekolvek znizovanie cien netesi, tak ako asi kazdeho s (polo)ostrovnym systemom. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
krysa9

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od krysa9 »

My power to bych přesne potřeboval tak jak je to na tom schéma.
My power co k tomu budu potřebovat?poradil bys my náký komponenty potřebuju aby my to pokrylo plus mínus spotřebu domácnosti na den asi n 7 až 10 kw.děkuji moc.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

Ja systemy nenavrhuji, ani komponenty neprodavam. Ovsem 7-10kWh, to bude asi ponekud drazsi system. Pokud nejste omezen financemi, proc ne. Ja bych doporucil nejdrive snizit spotrebu.

EDIT: a nebo treba http://shop.mypower.cz/ostrovni-fotovol ... 2800wp-671

ovsem je treba pocitat s tim, ze 22kWh to vyrobi skutecne jen za slunneho dne.
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od jara »

Toto je trochu premrstena cena. Da se to udelat za polovinu, mozna trochu vic.
To vubec nemusi tady na forum chodit, aby se mu nabizelo nece takoveho?
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

jara píše:Toto je trochu premrstena cena. Da se to udelat za polovinu, mozna trochu vic.
To vubec nemusi tady na forum chodit, aby se mu nabizelo nece takoveho?
Da se to udelat i zadarmo, pokud se dva dohodnou.
jara píše:To vubec nemusi tady na forum chodit, aby se mu nabizelo nece takoveho?
Nerozumim.

Omlouvam se ze sem si vubec dovolil nejakou moznou sestavu ze ktere by se dalo vyjit tady nabidnout. Nikdo nerika ze to nekdo musi kupovat. Se podivejte co tam je a treba se inspirujte a sezente si to kde chcete, treba na ebayi.

Mohl jste prijit drive a panovi nabidnout neco za polovic. Doufam ze to udelate, sestavu navrhnete a date zde nabidku, verejne at z toho maji ostatni uzitek. Dekuji. Jsem sam zvedav a tesim se. Dobra cena je vzdycky vitana. Taky si uvedomte ze ja nejsem pan Kolarik. A jeho ceny neovlivnim!

To je jak u blbych :roll:

Az se me priste nekdo zepta co je k tomu potreba. tak na to kaslu. Nezlobte se na me. Toto nema smysl.
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od jara »

No coment na takovou reakci, drive to tu vypadalo jinak na foru, vice o tom jak nekomu pomoct s co nejmensimi naklady.
A jestli je problem tady napsat svuj nazor, tak to taky neni dobre. Spise jsem cekal podporu od Admina fora??? :uh:
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

A ta nabidka za polovic bude?

Ad podpora od Admina fora - admin to tu podporuje 12000 rocne ze svyho... Jeste nejakou podporu?

Ta nabidka by me skutecne zajimala.. Od navrhu, pres sehnani komponent, po dopravu, instalaci, zapojeni, zarucni servis, dohled.

HOWGH!
Petr

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od Petr »

Jaro nezlobte se na mě, ale zatím jste kromě keců nepředvedl nic kloudného. Jak udělat adminem odkazovanou sestavu za polovic tak, aby to byla profesionální práce, to by mě také zajímalo.
23fitmin

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od 23fitmin »

DObrý den, jarova poznámka o funkčně podobném systému za poloviční cenu , než má v e-shopu pan Kolařík mě zaujala. Můžete jaro prosím pomoci, jak to udělat s co nejmenšími náklady ? Třeba do 130tis. korun? Jaké komponenty k takové funkčnosti a výkonu potřebuji ? Jste schopen to i nainstalovat ?

Díky za odpověď.
M.
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od Havlas »

Ten systém se dá za cca 130tis. pořídit ale všechno si musíte udělat sám, ta cena je vlastně jen za komponenty. Není v tom práce, návrh, dozor. Musíte to mít jako hračku a musí vás to bavit.
atom
Příspěvky: 436
Registrován: sob čer 02, 2012 8:22 pm
Reputace: 8
Bydliště: 580m n.m. na Vysočině

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od atom »

takový systém za poloviční cenu v současné době udělat nejde. Jsem si to sečetl a jsem na 167tis. bez jakéhokoliv montážního materiálu, kabelů, konektorů, práce, know-how. Cena tedy +/- odpovídá.

Lze to jen ošidit, třeba místo :
- lifepo4 dát 4 autobaterie, ušetříme - 40tis.
- Victron nahratit nějakou čínou - 35tis
pak už na polovině teda budeme, ale z rozumně udělaného systému zbude už jen bastl, trabant místo původního bmw.
mypower to krysa9 nabídl zcela korektně, aby si udělal základní obraz o tom co by ke svému plánu asi potřeboval,. Vůbec má svatou trpělivost s někým, kdo si očividně sám neporadí.

Ten systém má pro někoho s nočním proudem jednu malou vadu, a to že se nezaplatí ani po 30ti letech provozu.
2x Tristar / 17kWh v lithiu / 7,3kWp na střeše / 2xXTM-4000 / >31MWh :o / start 05/2012 s 440Wp.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm
Reputace: 1

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od ace »

mypower.cz píše:Slo by prosim dolozit nejakym grafem jak elektrina opravdu zlevnuje? To znamena koncova cena pro domacnosti vcetne vsech plateb vsem zucastnenym a vcetne DPH a predstavuji si to tak ze uvidim na grafu narust za nekolik poslednich let a pote dle vyse uvedene informace pokles. Existuje takovy graf?

EDIT: ocekavam v podstate i clanky v mainstreamu s palcovymi titulky "Elektřina od příštího roku zlevní o X %". Mainstream nectu. Mozna mi z tohoto duvodu neco uniklo.
Co se týče vývoje cen silové elektřiny na burze, tak se mrkněte třeba na článek s grafem na http://www.solarninovinky.cz/2010/index ... 1601&rm=15
Nejvyšší ceny byly začátkem léta 2008 ještě před masivním nástupem fotovoltaiky v Evropě.

Není možné lpět jen na srovnání "celkové koncové ceny", jelikož ta je v posledních letech ovlivněna především výrazným zvýšením příspěvku na obnovitelné zdroje, což je vlastně jakási forma daně. A z tohoto příspěvku měli efekt i všichni ostrovníci, protože podpořil masovost FVE a tím výrazný pokles cen technologie (na jinou diskusi by bylo, že zrovna ČR se na tom neměla podílet tolik). Porovnávat lze jen tu část, kde proběhla liberalizace trhu, což se u distribuce nestalo. Srovnat ceníky dominantních dodavatelů s nejlevnějším alternativním dodavatelem za jednotlivé roky si pak můžete sám podle internetových kalkulaček. Většina lidí pohybující se v oboru to tak dělá (resp. je nucena, když chce snížit výdaje...). Akorát v každém regionu je jiný dominantní dodavatel (ČEZ/EON/PRE), tudíž srovnání zabere nemálo času. Procentuelně na celkovou cenu má pak vliv jakou máte spotřebu-jističe-přidělenou distribuční sazbu.
Narážky na mainstream apod. jsou zcela zbytečné. Většina přispívajících jsou tu nadšenci do oboru.
Jak budu mít čas, doplním srovnání co jsem si dělal pro náš dům a oblast EONu.
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od jara »

No nevidim v tom problem, ja muzu klidne dat nejake typy z ceho slozit FVE.
Jedna mi funguje a dalo mi to docela dost prace, ale take jsem osenil spuostu rad na tomto foru a samozrejme od admina take, ze co jemu a ostatnim moc dekuji, ale sehnat komponenty za dobreceny, soucasti pro konstrukci a baterie, atd.
Myslim si, ze cil tohoto fora je, aby lidi vedeli co doma maji, a jak to funguje.

Jednoduse:

Panely 12x230W - 49389 kc
http://www.ev-power.eu/Solar-Panels/Sol ... html?cur=2

Regulator - 13764 Kč
http://www.ev-power.eu/Solar-GridFree/S ... html?cur=2

Hlinikova konstrukce + uchyceni 6000kc
http://www.k2l.cz/cz/spojovaci-material/program-solar
http://www.alupa.cz/produkty/profily-na ... x30x45.htm

Baterie - 48402 Kč
http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-100Ah/?cur=2

Menic napr - 24000
http://www.solar-elektro.cz/?sidx=0&br=&catg=218&sort=

Automatizace a prepinani mezi FVE a DS kolem 15000kc i s praci jedine co si necham delat, na to jsem si netroufnul
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... a-ssr-rele

Ostatni naklady- koupil jsem v ELKOV BRNO kolem 4-5tis

-Pojistkove odpojovace OPF10 + valcove pojistky 10x38 gg
-solarni kabely 6mm
-Treba nozove pojistky mezi reg a bateriemi a bat a menicem (zalezi na regulatoru a menici napr. 80A a 150A)
-kabely k bateriim a k menici 25-35mm
-oka na kabely 25-35mm dle kabelu
-dutinky na ukonceni kabelu


Cena dohromady je kolem 160000kc s lifepo
Cena dohromady s jinym typem baterie jako AGM nebo NiCd 130000kc
Naposledy upravil(a) jara dne pon led 21, 2013 2:15 pm, celkem upraveno 1 x.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od jara »

Vyjde to kolem 160 tis, kdyz si to udelate samy, jen automaatizace je udelana firmou.
Nechtel jsem nikoho napadnou, jen pomoci.
Lide se tady snazi usetrit penize na FVE, kde to jen jde, tak jsem se snazil jen rict, ze to jde
udelat levneji. A ten system co byl navrzen adminem, by stejne nestacil na beznou domacnost.
Na to by potreboval Victron s vyssim vykonem, ktery stoji daleko vetsi balik. Regulator v te sestave
taky za moc nestoji. Ale to je muj nazor a nikomu nevnucuji. A navratnost je vice nez 30 let, proto
tady lidem nazalezi moc na tom, co to stoji, ale zajimaji se, jak to funguje a forum je o vzajemne debate i
o fotovoltanice.


Ale Admin mel vlastne pravdu, je to nejjednodussi reseni, kdyz nejste schopni si to udelat sam.
http://www.ostrovni-elektrarny.cz/index ... rna-2800wp
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W
Havlas
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 20, 2012 9:39 pm
Reputace: 9

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od Havlas »

Já jsem vyšel z mé sestavy takže jaksi vím kolik mě to stálo, upozorňuji že baterie mám louhové NICD a dohromady stály tak 10000 Kč. Ale nepočítám práci při čištění, obnově, vaření louhu, výměně louhu. Konstrukci mám dřevěnou a zase jsem si ji dělal sám atd atd. Takže 130000 Kč je reálných.
Petr

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od Petr »

Jo, 130000 je reálných, ale nepočítám to, tamto, ono, všechny komponenty se přivezly zadarmo samy, panely samy naskákaly na střechu a zapojily se, dřevěná konstrukce se postavila zadarmo sama. Nafta když jsem jel do železářství do vedlejšího města pro montážní materiál byla vlastně taky zadarmo, takže je to vlastně reálné a nereálné. Já bych řekl, že diskutovat o ceně je opravdu bezpředmětné. Kde kdo by se tu byl schopen prsit, že to umí ještě levněji než ten předchozí, ale přijet a namontovat za tu vyprsenou cenu, to by nedokázal. Nejlevnější ceny komponent si umí najík v cenících výrobců, nebo na ebay, kdejaký ňouma. Stačí hledat. Když bude hledat do konce života, určitě se nakonec dopídí k úplně nejnižší možné existující ceně a pak hned umře.

Ja bych řekl, že je dobré si pomáhat, ale ne si lhat, že to jde skoro až úplně zadarmo. Najděme hranici mezi lhaním a pomáháním si. Najděme sestavu (a popišme ji tady do detailu), která je funkčně dobrá, umí to co odkázal admin, nepotřebuje zásadní technické znalosti protože technicky znalý člověk by se nás tu neptal na komplet systém, ale na úplně jiné věci, protože si dokáže ledacos najít sám.

Pan jara taky zalhal že to jde za polovinu. A přitom se dostal na cenu bez dopravy, práce a DPH za ni, úplně stejnou, jako tam má pan Kolařík. S rozptylem dejme tomu +-10K. Chtěl bych jaru vidět, jak by pak zadarmo lítal až by pán potřeboval něco změnit, vyměnit, poradit. To by ho velice brzo přestalo bavit pomáhat pro krásné zákazníkovy oči. Obzvláště když by za cestu tam a zpět utratil třeba 1500. A jelikož to přece jde tak levně, tak klidně i 3x za měsíc. :D
jara
Příspěvky: 166
Registrován: úte zář 11, 2012 11:59 pm
Reputace: 0

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od jara »

Petre, vazil bych slova a nerikal bych, ze tu nekdo lze. Napsal jsem, ze to jde za vetsi polovinu , COZ JE PRAVDA a vetsina lidi si to tu za asi takovou cenu udelala a jakou mas vlastne FVE, ze tu vykladas o lhani a napadas lidi??? Nikde jsem nic nenasel ? A pokud jsis nevsiml, tak toto forum je o tom, jak si to vse udelat sam.
A krysa ma na to kolem 100000 kc, tak je asi nesmysl
mu nabizet neco za 230 tis, ale skusit se to muze. Jinak jsem do sestavy dal lipofe baterie, na kterych se da jeste usetrit koupi NICD. Tet zrovna nekdo prodal na bazaru tady baterie kolem 8000.(KPM 100-25ks,KPM160M 24ks+10) taky jsem nad tim premyslel, ze je koupim, ale byly hned pric. Tak si klidne odecti 30 000kc. A pokud nekdo tady vyklada, ze jsou za to jen cinske spatne komponenty, tak bude asi prekvapeni, ze vetsina lidi tady najaky ten cinsky smejd v sestave ma.
A co je uplne nejdulezitejsi k tomu vsemu rici, ze pri cenach elektriny je navratnost pri investici 130000 kolem 20 let a pri investici nad 200 tis. se nevyplati ani navratnost pocitat. Jinak ceny elektriny kvuli FVE pripojenym do site se budou asi stale zvysovat, kvuli statem garantovanemu odkupu elektriny za dane ceny po dalsich 25 let, tak se navratnost mozna trochu zlepsi. A byl bych rad kdyby nekdo chtel krise9 poradit, at to udela a ne se prit, ktera firma to udela levneji, kolik bude stat prace, DPH atd a kazdy ten vyrobek je vcetne dopravy, treba i4WIFI nad 10000 dopravu neuctuje, coz je vyhoda.
Panely 2,5 Kw ,regulator PCM 8048,baterie 720 Ah, system 24v, menic 5000W

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek