Ostrov nebo zelený bonus?

Porada před realizací, doporučení, rady, nápady týkající se plánovaných ostrovních nebo poloostrovních systémů, projektování, zkušenosti, schémata, vhodné komponenty
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od rob.brno »

krysa9 píše:Co je FOSFA prosim celej název děkuji.
Fosfa je chemička v Břeclavě, která mimochodem obchoduje i s EE. Zde je jejich web: http://web.fosfa.cz/
Je právě zároven i nejlevnějším dodavatelem EE. Chtějí nabrat zákazníky a jak je naberou zvýší ceny na úroven ostatních, obdobně jako to udělal AM, ale pořád je to lepší být u nich než být u gigantů Eon, Čez,PRE.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od gupa »

Můžeš tu úsporu rozepsat více? Já , co se dívám, tak EON je u 2d na 1427,- bez dph a Fosfa je na 1499,- bez dph/MWh.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od rob.brno »

gupa píše:Můžeš tu úsporu rozepsat více? Já , co se dívám, tak EON je u 2d na 1427,- bez dph a Fosfa je na 1499,- bez dph/MWh.
Záleží na lokalitě, tarifu a spotřebě, ale u Fosfy je ted hlavní, že neúčtují žádný měsíční paušál. Ale i ty jsi toho důkazem, Fosfa ti vychází o cca 100kč levnější(s DPH). Jakou máš roční spotřebu? Kvůli jedné stovce nemá smysl dodavatele měnit. Mě by to ročně dělalo oproti Eonu přes 1300kč.
krysa9

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od krysa9 »

Tak jsem se dnes dozvěděl že když dostanu od eru ICO tak jsem branej jako OSVČ to znamená že si od 2013 nemohu do přiznání dát manželku ani děti takže to je pro mě hodně hodně nevýhodné protože ve finále bych ještě asi o 15000 ročně přišel.Takže varianta FVE zelený bonus je zamítnuta.
No a tet vymyslet jak to provéct s tim hibridem poloostrovem.Má někdo nákej nápad?Děkuji.

Na fosfu jsem psal zatim od nikoho nevykupujpu EE.Až v druhé polovině roku.

ještě dotaz neslyšely jste někdo o tomto
http://dum.bazos.cz/inzerat/20570468/Fo ... 645-Wp.php
netko
Příspěvky: 173
Registrován: sob zář 01, 2012 12:43 am
Reputace: 10
Lokalita: Orava

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od netko »

myslim že hlavne nakupiť kopec dobrych(hm drahych) bateriek, s dlhou životnosťou, tam si moc nenavyberanik. A hlavne to cele premisliet a nikde sa neponahľať.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od gupa »

rob.brno píše:
gupa píše:Můžeš tu úsporu rozepsat více? Já , co se dívám, tak EON je u 2d na 1427,- bez dph a Fosfa je na 1499,- bez dph/MWh.
Ale i ty jsi toho důkazem, Fosfa ti vychází o cca 100kč levnější(s DPH).
Ale Fosfa je dražší o 100,- vč. DPH na energii, trochu zpomal a sděl sazbu jakou máš a celkovou cenu, za kterou Fosfa ti nabízí MWh. Připomínáš mi najatý študáky co chodili po Hraniční co sídlí Fosfa, a oblbovali lidi aby si dali jiné dodavatele, když ukázaly letáky tak přesně vypadaly jako ty na webu od fosfy, některé neměly ani DPH, a jak pozoruji celkovou cenu Fosfa nemá dosud a některé letáky bez DPH také. Takže jde dle mého názoru o běžnou klamavou strategii s předraženou energií.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od rob.brno »

gupa píše: Ale Fosfa je dražší o 100,- vč. DPH na energii, trochu zpomal a sděl sazbu jakou máš a celkovou cenu, za kterou Fosfa ti nabízí MWh. Fosfa nemá dosud a některé letáky bez DPH také. Takže jde dle mého názoru o běžnou klamavou strategii s předraženou energií.
Pardon, přání je otcem myšlenky, přehlídnul jsem, že to máš naopak a je pro tebe Fosfa dražší, což mě překvapuje. Jakou máš spotřebu v D02?

Já mám ročně spotřebu cca 6600MWh s D56d.

Cenu má Fosfa jasně popsánu na svém webu http://web.fosfa.cz/cs/download.php?id=89 v ceníku, celkovou cenu neuvádí spoustu dodavatelů a ani není důvod jí udávat, protože to není záležitostí dodavatele(je dáná dle distributora a jeho lokalitou a je pro všechny dodavatele v danném místě stejná). Potřebuješ-li ji, použít nezávislý kalkulátor na ERU nebo TZB-info.
pkougl
Příspěvky: 320
Registrován: ned srp 05, 2012 10:41 am
Reputace: 36

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od pkougl »

"Já mám ročně spotřebu cca 6600MWh s D56d." no to bych na to neměl platit dva miliony ročně :-))
7,1kWp - 8x3 panely Renesola 240Wp, 2x3x235Wp lightway, 2xTristat TS60, trakční 48V 2x750Ah olovo, 2xměnič Studer XTM 4000, SDS Micro, solární dvouosý tracker se třemi panely
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

http://web.fosfa.cz/cs/cenik-2013-podro ... ml?id=7810

Znamena to pokud budu mit elektriku od fosfy a mesicne odcerpam 1MWH, zaplatim 1349 ?

Pokud ano, pak je to bezkonkurencni cena. Pokud ne a jsou k tomu jeste dalsi zde neuvedene platby, pak ten cenik je IMHO na zalobu, protoze je silne zavadejici. To je jako by v obchode byla cena za rohlik 30hal. a u pokladny vam douctovali dopravu, podil mzdy pro zamestnance obchodu, elektrinu kterou v obchode vysviti, ale na cenovce u rohliku by bylo 30hal. To jako nevim ale to asi ne. V takovem pripade je to proste podvod a vzhledem ke stavu prava CR s tim nikdo ani nehne.

1500 byla moje mesicni zaloha na byte v podnajmu kdysi a to jsem mel spotrebu 4MWH/rok.

Ten cenik je hruby podvod a silne zavadejici!

Takovy nerealny cenik umi udelat kde kdo.

EDIT: No jeste ze mam ostrovni FVE, uplne totalne koncovou cenu za pripadny benal do centraly mam hned jasnou na stojanu u benzinky vcetne svinstva jmenem DPH a nejake tyhle podvody prodejcu elektriky nemusim resit. :roll:
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od tomas »

Vždyť je to tak jednoduché. Stačí použít kalkulačku od ERÚ, tam napsat spotřebu, tarif a hned je vidět kdo je ze všech dodavatelů nejlevnější. Případně si optimalizovat tarif:
http://kalkulator.eru.cz/
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

v tom pripade je to Cena vysokého tarifu: 4 645,25 Kč/MWh a ne 1349. A to je podstatny rozdil ... Proste tyhle ceniky povazuju za vec, ktera je totalne k nicemu pro koncoveho zakaznika. Uplne ultra zavadejici vec.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od tomas »

mypower.cz píše:v tom pripade je to Cena vysokého tarifu: 4 645,25 Kč/MWh a ne 1349. A to je podstatny rozdil ... Proste tyhle ceniky povazuju za vec, ktera je totalne k nicemu pro koncoveho zakaznika. Uplne ultra zavadejici vec.
To je cena i s distribucí a poplatky, daň atd.. které platíte někomu jinému než dodavateli energie a ty ani dodavatel neovlivní.
U dodavatele nakupujete jen silovou energii a to je cca polovina z těch 4 645,25 Kč/MWh, a tu část mají dodavatelé v cenících. Tak by to mělo být i dle zákona, ale nekontroloval jsem to.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

no jasne .. a zajima to koncoveho zakaznika? Toho vzdy bude zajimat koncova cena kterou bud posle na ucet, nebo vysoli na drevo. Obzvlaste domacnosti. Vcetne dani, poplatku, vsech preprodejcu, ktere je potreba ukrmit. To je jak s tim rohlikem za 0.30 CZK. Jsem si jist, ze kdyby tohle praktikoval nejaky supermarket, tak tam je ČOIka raz dva. Ještě tak aby si zakaznik musel spocitat cenu rohliku na internetove online kalkulacce Pekarskeho regulacniho uradu. To by byla teprve sranda.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od SJM »

tomas píše:To je cena i s distribucí a poplatky, daň atd.. které platíte někomu jinému než dodavateli energie a ty ani dodavatel neovlivní.
Odpusťte, jistě jste to nemyslel špatně, dovolte jiný příklad - u čerpací stanice taky není uvedena pouze cena samotného benzínu, ale celková cena k úhradě za 1 litr, přestože obsahuje spotřební daň, DPH, silniční daň, případně další.
rob.brno
Příspěvky: 957
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am
Reputace: 20

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od rob.brno »

SJM píše:
tomas píše:To je cena i s distribucí a poplatky, daň atd.. které platíte někomu jinému než dodavateli energie a ty ani dodavatel neovlivní.
Odpusťte, jistě jste to nemyslel špatně, dovolte jiný příklad - u čerpací stanice taky není uvedena pouze cena samotného benzínu, ale celková cena k úhradě za 1 litr, přestože obsahuje spotřební daň, DPH, silniční daň, případně další.
Ono to je trošku jinná situace(nebo spíše je to jinak celé smluvně postaveno, ale šlo by to asi podobně jak s tou benzínkou). KDyž uzavíráte smlouvu s dodavatelem, tak požaduje i plnou moc k uzavření smlouvy za zákazníka i s distributorem. Zákazník tak nemusí uzavírat dvě smlouvy jednu s dodavatelem a jednu s distributorem.
Než jsem toto pochopil, taky jsem se v tom nemohl vyznat, ale nyní to vítám, cena za distribuci je pevně dána a veřejně známa a dodavatel nemůže čachrovat s čísly a rozpouštět cenu silové el. do distribuce, případně si na distribuci narážet vlastní provizi, jak bývá u nás zvykem.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od tomas »

SJM
A co by jste navrhoval? Zrušit i tu malou část svodného trhu a zase vše předat zpět ČEZu aby mohl být jeden jednotný ceník pro všechny? Na faktuře je vše rozepsané tak o co jde? Nebo má každý posílat faktury zvlášť, obchodník, distributor, ERÚ atd.. ?
Není to podobné jako vodné a stočné? Tam ovšem bohužel nemáte ani na výběr.
Mne tento systém vyhovuje a přivítal bych i možnost vybrat si distributora, podobně jako je to tuším v Německu. Tam prý mají distributoři licenci jen na 5 let a pokud nemají dostatečný počet smluv, tak musí síť odprodat konkurenci. To by ČEZ potřeboval jak prase drbání.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:Zrušit i tu malou část svodného trhu a zase vše předat zpět ČEZu aby mohl být jeden jednotný ceník pro všechny?
Me by jen zajimalo co tento volny trh prinasi dobreho. Ona se elektrina diky volnemu trhu dlouhodobe zlevnuje? Nekde bude zakopany pes. Nebo tenhle volny trh nefunguje.

EDIT: Jake jsou tedy prinosy teto male casti "svobodneho" trhu?
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am
Reputace: 521

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od mypower.cz »

rob.brno píše:cena za distribuci je pevně dána a veřejně známa a dodavatel nemůže čachrovat s čísly a rozpouštět cenu silové el. do distribuce, případně si na distribuci narážet vlastní provizi, jak bývá u nás zvykem.
A jaky je problem pro prodejce elektriky si na sve cene narazit vlastni provizi za uplne cokoliv? Distribuce ho nemusi zajimat. Muze hybat libovolne se svymi cenami. Je pak uplne jedno zdali by si prirazil provizi k distribuci, nebo by o provizi zdrazil cenu sve prodavane energie nejlepe po uzavreni smlouvy na dva roky. Zakaznik zaplati vic tak jak tak a je jedno do ceho ta castka je papirove pridana, nebo jak ji kdo pojmenuje. Cele to vidim jako klamani neinformovaneho zakaznika a zbytecne zesloziteni cenotvorby (ktere celkem ani nema obdoby) tak, aby se v tom nejlepe co nejmene lidi vyznalo a docvaklo jim to az po podepsani smlouvy a pozdejsimu pohledu na fakturu.

Tak napriklad ja jsem o kalkulacce ERU nevedel. Ocekavam ze kdyz si od nekoho objednam neco, tak ze mi rekne koncovou cenu. To je skutecne jak kdyby treba tady v shopu byly vsechny produkty za vyrobni cenu soucastek, po objednani by jste obdrzeli cenu uplne jinou. Navstivte kalkulacku na ERU a spocitejte si kolik vas bude stat ten menic ve skutecnosti. Na mypower jsou ceniky jen za vyrobni cenu soucastek. Cena za dopravu od vyrobce je preci jasna, znama a verejna u dopravce, cena za obal je znama u vyrobce obalu.

Nic proti ale jak tak vidim jak funguji/nefunguji volne ruky trhu tak mozna http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1473 ... e-koncerny ... nevim... V nasem state asi taky ne.. to by museli byt u nas ve vlade lidi, a ne lump jeden vedle druheho.

Jinak s tim vodnym a stocnym.. je na vyber. Vzdy je na vyber. Pokud se vodne a stocne nelibi, neni problem se prestehovat do domu nekde mimo obec, kde verejna kanalizace neni a dum stoji i bez ni. Puvodni dum pronajmout a prodat. Pokud je clovek silne fixovan na misto.. no tak holt nema na vyber.. Bude platit takove vodne a stocne, jake nadiktuje obec. Stejne tak u elektriky ma clovek na vyber .. nikdo neni nucen odebirat elektriku ze site. Ze drtiva vetsina lidi bez elektriky ze site zit neumi.. to uz je jina vec.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm
Reputace: 6

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od SJM »

tomas píše:Na faktuře je vše rozepsané tak o co jde?
Možná si vzpomenete na případ tuším z Velké británie, kdy se nějaký bankovní úředník obohatil na úkor mnoha klientů banky tím, že si ve svůj prospěch bezhotovostně strhával nízkou částku při každém pohybu na účech těch klientů. Přišlo se na to až po dlouhé době, asi se jeden šťouravý klient nenechal odbýt, ale všichni ostatní se nechali okrást. Jeden malý nový poplatek mezi ostatními zanikl.

Na rozpisu vyúčtování od dodadvatele elektřiny je také množství informací, přesto odběratele, který není z oboru a který nemá čas nebo enegrii být ve všem důsledný, zajímá většinou pouze jeden nebo dva údaje - jaká je cena, případně jaký byl odběr za dané období. Současná informační společnost poskytuje mnnožství většinou nepotřebných informací, ve kterých se ty důležité ztrácejí, zátěž je neúměrná. Podívejte se, o kolik v posledních cca 150 letech vzrostl např. počet infarktů.
Domnívám se, že nikoho nezajímá např. cena "systémových služeb", přesto je musí hradit každý kdo je připojen k DS, protože jinak elektřinu nekoupí.
Pokud bude mít dodavatel elektřiny zisk i na distribuci a přesto bude levnější a přežije na trhu, byla by to jeho věc. Problém bude zřejmě v tom fungování "trhu", ale to již přesahuje toto téma.
ace
Příspěvky: 98
Registrován: stř říj 26, 2011 10:55 pm
Reputace: 1

Re: Ostrov nebo zelený bonus?

Příspěvek od ace »

mypower.cz píše:
tomas píše:Zrušit i tu malou část svodného trhu a zase vše předat zpět ČEZu aby mohl být jeden jednotný ceník pro všechny?
Me by jen zajimalo co tento volny trh prinasi dobreho. Ona se elektrina diky volnemu trhu dlouhodobe zlevnuje? Nekde bude zakopany pes. Nebo tenhle volny trh nefunguje.

EDIT: Jake jsou tedy prinosy teto male casti "svobodneho" trhu?
Ano, silová elektřina díky volnému trhu opravdu zlevňuje. Podstatně více než u elektřiny je to ale vidět u plynu, protože tam "distribuce" nečini tolik procent z celkové ceny jako u elektřiny. Třeba v našem domě jsme jak u elektřiny, tak u plynu prešli jinam (a ne jednou) a za 3 roky odhaduji celkovou usporu proti cenám dominantních dodavatelů kolem 25 tisic.
Jen člověk nesmí naletět pochybným dealerům s energiemi, kteří hledí jen na svou provizi.

Jinak obdobně jako u všeho - mobilni tarify, internetové tarify je třeba si občas ověřit aktuální cenové relace na nějakém nezávislém kalkulátoru.
kromě zmiňovaného kalkulator.eru.cz bych doporučil ještě http://www.energiejenda.cz a kalkulator.tzb-info.cz/

Zamčeno
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek