Porada pred nakupem baterii

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

Hoj .. at uz dopadne problem s bateriemi od FG Forte jakkoliv, koupim nove protoze mi nic jineho ted nezbyde. Hledam a hledam..

LiFeYPo4 se mi zdaji drahe a narocne na obsluhu i kdyz vsichni chvalite (balancery, presne dobijeni), ale mozna z toho mam jen zbytecny strach. Divam se na i4wifi.cz i na life a premyslim o tom, ale ta cena je vysoka vzhledem ke kapacite a napeti..

Tak se divam na jine, a treba co takhle 2x do serie Trakční, solární baterie Varta HOBBY 6V 240Ah ? 3261,60,- Kč s DPH, takze 6523 s DPH za 12V 240Ah ?

Dokud nebudu mit NiCd, pocitam s tim, ze za rok to muze dopadnout podobne jako s temihle bateriemi, ale zkusil bych resit trebas odpojeni zateze pri napeti pod cca 11.5V atd... by se zjistilo, jestli to zivotnosti pomuze, nebo jak to dopadne a i ta cena mi prijde tak nejak normalni vzhledem k 240Ah pri 12V.

Co vy na to?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od tomas »

LiFePo4 se dají sehnat levněji než u i4wifi.cz, např: http://3xe-electric-cars.com/index.php

A co tuto? http://www.battery-import.cz/varta-prof ... 2v--lfd230
Píšou tam: Záruka 24 měsíců ;) Za rok jí reklamuješ a dostaneš novou :lol:

NiCd: Zkusil jsi více pohledat? Google nachází spoustu inzerátů:
http://www.google.cz/search?hl=cs&safe= ... 3.2.2l10l0

http://www.google.cz/search?hl=cs&safe= ... l3.10l13l0

http://www.google.cz/search?q=NiCd+FERA ... 20&bih=910
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

dik za odkazy .. musim jeste poradne poklikat.. snad se neco najde .. Ale ty vecerni vypadky me zacinaji pěkně iritovati (čti sráti) .. tzn pokud se mi nekdo neozve na odpoved na inzerat tos asi budu muset poridit ty varty nebo nejaky jiny tip na typ baterie.. Jeste hodne vidavam baterie BANNER. ale ja mam prd zkusenosti... tyhle moje FG fortacke trakcni deep cycle byly prvni a uz vim ze nee... ze je to vzhledem k zivotnosti drahy spas. Ty varty 6tivoltove mi tak prisly ted pod ruku asi z 15ti otevrenych webu s bateriema nalezenych na googlu kdyz jsem hledal slovni spojeni "solarni baterie"... melo to tak asi nejzajimavejsi cenu z nalezenych ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od abrams »

Volovo zůstane volove i kdyby nevím co ! Vlastně jednu tu baterku mám furt doma , 9kg olověný ingót !
Jo jak jsem byl ...... tak sem ju rozmlátil a roztavil :-) . Jako připomínu abych nezapoměl .
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

http://www.saft-ferak.cz/ferak_web/htm_ ... 0_home.htm

kua .. to vypada pekne .. Asi jim napisu maila a oni mi napisou krasnou peticifernou cenu .. A hned na to i maila na nejblizsi vlakove depo.

nemit tomase tak nenajdu vubec nic .. tomas = :ugeek:

dik ... :)
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od tomas »

No jsem zvědavý jestli ti někdo z Feraku odpoví. Co jsem četl reakce lidí, tak se tam s nimi nikdo nechtěl vůbec bavit.
Pro představu jsem našel nějaký starý ceník NiCd http://www.lokomotivka.cz/pdf/ferak.pdf
Další prodejci NiCd jsou:
http://www.bannerbatterien.com/banner/p ... ex2_en.php
http://vision-batt.cz/produkty.htm
na webu sice NiCd akumulátory nenabízejí, ale na Ampéru jsem od nich dostal katalog i s NiCd akumulátory.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

napsal jsem na http://www.alkal.cz - to je jejich distributor ..
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od JiříK »

Zkus ty Varty. Já mám od nich doma tu 110Ah, za 2850,- A zatím dobré. Já si totiž myslím, žes ty baterky odpravil hlubokým vybíjením. Já si dávám sakra pozor, aby mi napětí při zátěži nešlo pod cca. 11,8V. A dál zastávám názor, že hlubokým vybíjením odkrágluješ jakoukoliv baterku, nejen olovo. A ty nalévací baterky navíc nejsou tak háklivé na přebíjení. Prostě si trochu pobublají a nic moc se neděje, dá se to dolít.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od soooc »

mypower.cz píše:http://www.saft-ferak.cz/ferak_web/htm_ ... 0_home.htm

kua .. to vypada pekne .. Asi jim napisu maila a oni mi napisou krasnou peticifernou cenu .. A hned na to i maila na nejblizsi vlakove depo.

nemit tomase tak nenajdu vubec nic .. tomas = :ugeek:

dik ... :)
Zase to máš baterie na mnohem delší dobu než u olova.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

JiříK píše:Já si dávám sakra pozor, aby mi napětí při zátěži nešlo pod cca. 11,8V.
proc se v tom pripade uvadi kapacita jako krava, kdyz by bylo idealni tu baterku v podstate nevybijet? K cemu takova baterie potom je? Ja si koupim 100Ah abych mel 100Ah, ne abych se dival ze mam na obalu (a na fakture) napsano 100Ah ale jinak mohl vyuzit jenom 40Ah, jinak nicim baterku.. V tom pripade bych si koupil 40Ah baterku... Jako je mi to jasne .. Proste funguje to tak, ze pri hlubokem vybiti baterka jde do haje, to chapu i kdyz u baterii s oznacenim DEEP CYCLE to moc nechapu ale ok, chapu to i pres to, nicmene kdyz mam na obalu 100Ah, pocitam se 100Ah, jinak je to obchodni svinstvo a tahani penez z lidi a mazani medu kolem huby lidem ooooobrovskou kapacitou, kterou kdyz vyuzijou tak baterku znici. To se mi moc nelibi, ale je mi jasne, ze s tim nic nenadelam. To je jak kdybych delal weby s eshopama takove, ktere kdyz se zacne pouzivat databaze produktu, tak prestanou fungovat. A kdyz se nepouzivaji, eshop tedy sice je krasny a nablyskany s perfektni administraci ale pouzivat ho je na likvidaci webu takze treba max tak 2 - 3 staticke stranky, vic ne, tak to funguje .. :roll: No to by mi zakaznik omlatil ohlavu a zazaloval me snad i o usly zisk za takovy produkt.
JiříK
Příspěvky: 1020
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od JiříK »

Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od drama »

Pokud jde nejen o olovo, byla tu uz zminena velmi kvalitni firma Hoppecke. Na internetu vsak ceny nema. Pro info tedy vyjimam z nabidky, kterou jsem dostal:

12V 8 OPzS solar.power 1220 - 800Ah (C20) 49 818,- bez DPH
12V 8 OPzV solar.power 1000 - 800Ah (C20) 57 570,- bez DPH

V CR distribuuje Stand by energy s. r. o.
Kvalita je to hezka... cena jeste hezci ;). Tabulkove udavaji dvojnasobek cyklu oproti FG Forte...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od tomas »

JiříK: NiCd nejsou náchylné na vybíjení. Klidně je můžeš vybít na 0V a v tomto stavu uchovat několik let,na jejich funkci to nemá vliv.
mypower.cz: U olova je problém v tom, že nosnou konstrukci elektrod tvoří olovo které se podílí na chemické reakci a také se v kyselině pomalu rozpadá. Když olověný akumulátor nabíjíš (vybíjíš), tak se olověné elektrody "rozpouští". Při nabíjení (vybíjení) se olovo zase zpětně usazuje na elektrodách. Ale nikdo nezaručí že se to olovo usadí zase zpět na původní místo a také všechno. Časem se tedy desky rozpadnou.
U NiCd se tuším "rozpouští" jen kadmium, ale základ desky tvoří železný plech který s louhem nereaguje. Takže se deska nerozpadne a při vybíjejí se na ní zpět kadmium uchytí. Proto se elektrolyt nesmí vylívat při nabitém stavu, ale při úplném vybití. Jinak se s elektrolytem vylije i kadmium. Už je pozdě, možná jsem ty pochody popletl, ale tak nějak to funguje.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

>tomas
Pekne vysvetleno .. V tom pripade NiCd fakt nemaji konkurenci co se tyce udrzby, servisu, provozu...
soooc
Příspěvky: 94
Registrován: sob srp 20, 2011 10:31 pm

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od soooc »

mypower.cz píše:>tomas
Pekne vysvetleno .. V tom pripade NiCd fakt nemaji konkurenci co se tyce udrzby, servisu, provozu...

Ale mají problémy 2 - menší hustota energie - to, co máš teďka v olovu, budeš mít v NiCd 4x vetší objemově a 2. - musíš dolívat vodu, která se odpařuje při nabéjení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

dolivani vody me nic nestoji to se klidne s NiCd kazdy den rano potkam, zkontroluji stav a slusne, nahlas a zretelne je pozdravim jako sve nejlepsi kamarady mezi bateriema. Nakup noveho olova stoji kolem 5-6K, dolivani vody prakticky nic ... Jinak co se hustoty energie tyce a timpadem prostoru, mam ho tu klidne i 10x tolik (volneho prostoru)... tohle by me nevadilo tzn to bych nazval spise drobnymi problemky nez problemy :)
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

mimochodem to dolivani vody me napada jestli je to otazka otevreni uzaveru a doliti vody mezi min a max a zavreni, tak s mirnym nasazenim robotiky ze stavebnic aka merkur elektro ci s vyuzitim jineho materialu by se to dalo zrobotizovat :geek: a dolivani zautomatizovat :ugeek: , ale myslim ze tohle bych zvladl i sam bez automatizace :idea: .
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od Toul »

JiříK píše:Zkus ty Varty. Já mám od nich doma tu 110Ah, za 2850,- A zatím dobré. Já si totiž myslím, žes ty baterky odpravil hlubokým vybíjením. Já si dávám sakra pozor, aby mi napětí při zátěži nešlo pod cca. 11,8V. A dál zastávám názor, že hlubokým vybíjením odkrágluješ jakoukoliv baterku, nejen olovo. A ty nalévací baterky navíc nejsou tak háklivé na přebíjení. Prostě si trochu pobublají a nic moc se neděje, dá se to dolít.
Nene, kdo chce baterku na více než rok, tak zkrátka musí investovat do LiFePo nebi Ni-d. Taky mám 130Ah olovo, nevybijím pod 11,9V má životnost 10let a po roce je v čoudu. Proč? Protože sice má životnost 10let, ale pouze 300cyklů a rok má kolik dní???? Ano u olova by to šlo řešit tím že využiji cca 30% kapacity a pak se mi prodlouží životnost na cca 3000cyklů. Ale to nechci! Já chco baterku která funguje a to je opravdu jen LiFePo či NiCd.
TAkže už koukám po 2x 12V90Ah LiFePo nebo po nějaké jeté NiCd.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od mypower.cz »

Toul píše:Já chco baterku která funguje
ze jo .. a ja si furt myslim, ze u baterie ktera vydrzi 3000 cyklu pri 30% vybiti by mela byt cedule ze nema 100Ah ale 30Ah a zivotnost 10let a elektronicke odpojeni aby ta baterka skutecne mela nejakou garantovanou zivotnost a zakaznik mel z ceho realne vyjit pri stavbe nejakeho systemu nebo zarizeni ve kterem je dana baterie pouzita, jinak se zadelava na pruser a konflikt se zakaznikem, vinou dodavatele komponenty, u ktere se prodejce snazi nasponovat kvalitu do nerealnych cisel. Uvadet 100Ah, a zivotnost 10 let je proste poděl na zakaznika. Spravne je uvest 100Ah a zivotnost 1 rok.

Jeste jedna poznamka mimo tema :) Me se hrozne libi ze se mi zase podarilo vse zle obratit v dobre .. :) Diky baterkam, ktere se mi celou dobu zdaly ok, az do chvile kdy JiriK zaregistroval to divne rychle dobiti na FV1, jsem se naucil svou spotrebu snizit natolik, ze kdyz ted koupim jakekoliv 200Ah treba do serie i ty 2 sestivoltove Varty 240Ah tak to pro me bude obrovska kapacita na tu mou spotrebu kterou mi vlastne baterky osekaly stropem sve kapacity, ktera se snizovala jak lis na ovoce, nebo jako rovnatka ktere postupne rovnaji zuby s kazdym dnem utazeni, nebo jako opasky, ktere utahuje nase vlada vsem obcanum v CR :? Takze ja ted vlastne kdyz poridim 800Ah v NiCd trebas, tak to bude fakt rachot, pac s tim vydrzim na strasne dlouho coz by se hodilo samozrejme na zimu .. :D Tohohle si nahodou cenim.. Dobra zkusenost :)
Uživatelský avatar
Toul
Příspěvky: 322
Registrován: čtv dub 21, 2011 2:46 pm

Re: Porada pred nakupem baterii

Příspěvek od Toul »

Mimo téma:
A to stojí k zamyšlení, naším koníčkem se stává snižování spotřeby energie a ne její lepší získání z FVE. Primárně přeci všichni chceme využít sluníčka místo ČEZu a ne si utahovat opasky. A z toho bude určitě 800Ah v NiCd východiskem:-)
Už se těším až tu bude nově popsáno jak se peče v troubě na slunce:-))))))))))

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek